·
Okunma
·
Beğeni
·
60
Gösterim
Adı:
Veren Gül
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052873878
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Sevgili Okurlarım…

Kalemimden dökülen kelimeler yine kadına dair... Hayat denen zorlu yolculuğu farklı patikalarda sürdüren; beklentileri başka, yaşamları ve kişilikleri taban tabana zıt olan iki kadının serüveni ile karşınızdayım bu sefer. Beril ile İdil'in hikâyesi hayatın içinden; beni etkileyen gerçek yaşam öykülerinden, haberlerden, araştırmalarımdan esinlenerek kurguladığım bir roman. Sizi temin ederim ki yaşadığımız toplumda da dünyada da sayısız Beril, sayısız İdil var… Sınıfsal kökenin, para ve statü hırsının insanı nasıl bir canavara dönüştürdüğünü, fuhuş batağına sürüklenen bir genç kızın biçare çırpınışlarını okudukça sarsılacaksınız, bundan eminim…
432 syf.
·Beğendi·7/10
İdil ve Beril;iki farklı karakter iki farklı hayat...
Ne kızdım ne üzüldüm hikayenize.
Ne kadar gerçek,o sokaklar,o yaşananlar çoğu kisinin aşağı gördüğü, tiksindigi kadınlar,hayatlar var iste hepsinin de bir hayat hikayesi var aynı Beril gibi ...
Ya Idil ;ondan da var hayatta kibrinden boğulan .Güçlü olmak başka ,başkalarının sırtından, emeğinden çalarak birşeyleri başarmak başka...
Yazarın ilk kitabı Mücevher Gözlü Anka da küllerinden doğan bir kadını okuduk ama bu kitapta yok .Bu kitapta özellikle Beril için başkaldırı yok ,kabulleniş var sokaklar var Zümrüt kadar şanslı değil Beril...
Kadının kadına yaptığı kötülük bir kadına daha çok koyuyor. Kadını en iyi kadın anlıyor ama kadın kadının da en büyük düşmani oluyor ne büyük çelişki... . .
-Adiniz nedir ?
-"Verengul"diye mırıldandı .
-Kardesim ben sana gerçek adını sordum .Kimsen yok mu ?Yardımcı ol bize hadi adını söyle...
-Anamın bana taktığı adı hatırlamıyorum. Güzel anlamlı bir adım vardı ama bilemiyorum şimdi...
. .
432 syf.
·10/10
Merhaba arkadaşlar size çok güzel bir kitap yorumuyla geldim
İdil ve Beril;iki farklı karakter iki farklı hayatın hikayesi...
Ne kızdım ne üzüldüm hikayelerine.
Ne kadar gerçek,o sokaklar,o yaşananlar çoğu kisinin aşağı gördüğü, tiksindigi kadınlar,hepsinin de bir hayat hikayesi var.
Kadınların akıl ve merhameti birlikte idare edebilmesi gerektiği fikrine kapıldığım,aksi halde dünyanın kadınlar için çok acımasız olabildiğini idrak ettiğim bir yolculuk oldu.
Kadını en iyi kadın anlıyor ama kadın kadının da en büyük düşmani oluyor ne büyük çelişki değil mi..
-Adiniz nedir ?
-"Verengul"diye mırıldandı .
-Kardesim ben sana gerçek adını sordum.
Kimsen yok mu ?Yardımcı ol bize hadi adını söyle...
-Anamın bana taktığı adı hatırlamıyorum. Güzel anlamlı bir adım vardı ama bilemiyorum şimdi.
432 syf.
·Puan vermedi
Hayat insanları sürüklüyor. Belki de hayat sabittir fikirlerinde ama biz seçimlerimiz ve başına buyruk hallerimizle yaşıyoruzdur her şeyi. Her iki ihtimalde de bizleri aşan mutlak bir sonuç var. Seçim yapsak da sonuç hep aynı yere varıyor. İdil ve Beril için de durum aynen böyleydi. Onlar bir ağacın bir dala tutunmuş yaprakları arasından yalnızca iki tanesi. Vakitleri gelmeden kopup rüzgara kapılmayı ve olgunlaşmadan yalnız yürümeyi tercih ettiler. Savrulacaklarını değil, kuşlar gibi süzüleceklerini düşündüler ama hayatın kendilerini aşan planlarını unuttular.
.
Bir bataklık düşünün, içinden çıkmaya çalıştıkça, debelendikçe çekiyor içine. Beril bu bataklıkta gitgide derinlere daldı. Ancak bizlerin göremediği o dip belki de berrak sularla, ışıkla doludur kim bilir ?
.
Şimdi de berrak sular düşünün. Kayıktasınız. Dipteki taşları bile görüyor, hızla kürek çekiyorsunuz Amacınız gördüğünüz o kayaya en kısa sürede varıp vuslata ermek. Karaya ayak basınca parlayan çimenlere değince temizleneceksiniz sanıyorsunuz ancak o kara parçası üzerine çıkınca sizi bekleyen hiçbir değişim yok. Neyseniz osunuz. Sadece çok yorgunsunuz. Aynı kişisiniz. Ama daha yıpranmış. İdil bu topraklarda ne kadar mutlu olur, kim bilir ?
.
İdil ve Beril'in yaşamına konuk olduğum günler içinde Beril'i çok sevdim. Beril'e üzüldüm. Onun için çok mutlu oldum. Okurken bir yandan aklım hep Zümrüt Paşaoğlu'na(Yazarın ilk kitabının karakteri) gitti. Onun hikayesi hala beni daha çok etki altında tutuyor bunu inkar edemiyorum. O yüzden kitapta Zümrüt'e rastlamak eski bir dostu kucaklamış gibi hissettirdi.
.
Kadınların akıl ve merhameti birlikte idare edebilmesi gerektiği fikrine kapıldığım, aksi halde dünyanın kadınlar için (erkekler için de elbette ama kadınlara daha çok) çok acımasız olabildiğini idrak ettiğim bir yolculuk oldu. İlgilendiğiniz konular ise hiç çekinmeden alın ve okuyun diyorum. Hatta sepete bir de okumadıysanız Mücevher Gözlü Anka'yı da ekleyin.
432 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazarımız Özlem hanım ile yollarımız ilk kitabı #mücevhergözlüanka ile kesismisti. Öncelikle şunu söylemek istiyorum çok tatlı bir bayan. Pozitif, enerjik, bilgi birikimine sahip, herkese gönlünü ve elini uzatmak isteyen sevgi dolu bir bayan. Bu güzel özelliklere sahip olan bir kişinin yazdığı kötü olur mu? Tabi ki hayır.... Ben ilk kitabını okurken kalemini, konuları seçiş tarzını, hikayeyi ele alışını ve okuyucuya aktaris şeklini çok sevmistim. Zümrüt'un hikayesi beni çok etkilemiş ve bir çırpıda okumuştum.

İkinci kitabın hazırlıkları başladığında ilki kadar etkili olur mu acaba diye düşündüm. İlkler her zaman özeldir çünkü. Ama #verengül bittiğinde anladım ki, yazar ilk kitapta elde ettiği başarının üstüne yatıp yayılmak yerine daha da kampcilanarak yine ses getirecek bir konu ile güzelliklere imza atmış.

Kitabın ismi üzerine biraz düşünürseniz kadınsal bir konu olduğunu anlayabilirsiniz. Kadınsal ama toplumumuzu ilgilendiren çok önemli bir konu. Gündemi de bir yerinden yakalayan bir hikaye aslında. Kadınların, boşanma, şiddet, taciz ve beden işçiliği ile bir türlü önüne gecilemeyen ve yaşamak zorunda bırakıldıkları bir hayatı anlatıyor. Hikayenin iki kahramanı var. Beril ve İdil.... Aynı koşullarda doğmuş, farklı yolları seçerek yada seçmek zorunda kalarak ilerlemiş bu iki kadının öyküsü okurken gerçekten yürek burkuyor. Bu kadar da olmaz dedirten yerler, hala bu devirde mümkün mü diye düşündüğüm satırlar, bu iki kadından biri nasıl bu derece saf oluyorken diğeri bu kadar şeytan olur gibi beni hayrete düşüren sayfalar... Aslında bizim bilmediğimiz bir yerlerde bu hayatlar yaşanıyor evet. Bazen gazetelerin 3.sayfalarinda okuyoruz, bazen de haberlerde izliyoruz. Etkilenmemek mümkün değil. Beril'in hayatını okurken bu yolda kaybolmuş tüm kadınlara üzülürken, İdil gibi kişilerde olmaz olsun dedim.

Zümrüt'le tanışan zaten Beril ve İdil'i okuyacaktir ama henüz bu kadinlarin farkına varmamışsaniz lütfen onlarla oturup bir kahve molası verin. Okuyan herkese ya ışık olacaktır yada şükür sebebi...
432 syf.
·48 günde·9/10
VerenGül

Kitap Yorumum:
Kitap iki kadın üzerinden gidiyor.
Ah Beren benim saf masum kızım. Beren kuaförde manikürcü olarak çalışan hiçbir kötülük düşünmeyen masun saf bir genç kızdır.
İdil kendi menfaati için kendini bile hiçe sayan bir karakter. İdil özel bir hastanede doktordur. İdil köklü zengin olan Evren Hancılar ile evlenir. Ama hiç hak etmiyor Evren Hancıları.
Beren kuaförde Fehime ablasının tanıştırmasıyla Hamza’ya sırılsıklam aşık olur ama başına geleceklerden haberi yoktur zavallı berenin.
Olaylar bundan sonra başlar. Beren için bundan sonra hiç gün yüzü görmez ah benim güzel kızım kötü yola düşer ve adı Gül olur.
Kitapta Gülün sahnelerini okurken içim burkuldu yüreğim dağlandı Ah Gül Başak saçlı kız başına gelmeyen kalmadı sen hiç bunları hak etmedin.
İdile gelecek olursak sayfaları hızlı geçtim bencillikte on numara Fehimeyi hiç söylemiyorum yatacak yeri yok onun Hamza’ya üzüldüm aslında para uğruna yapıyordu her şeyi paranın köpeğiydi.
Berenle Beril iki zıt karakterdir. Aslında her köşede Beril her şehirde Beren var kitap gerçekten çok güzel konulara değinmiş.
Kitap dizi olmalı ki böylesine hayatlarında olduğunu unutmamalı ve her şeyin sadece zenginlik olmadığını köşe başında böyle Beren’lerin elinden tutup yardım etmeliyiz ki nice kadınların nice Beren’lerin sonu berenin kaderine dönüşmesin Berende okusaydı belki hayatı bambaşka olurdu. Kitap hakkında diyeceklerim bu kadar iyi ki Özlem Abut Otluoğlunun kalemi ile tanıştım kaleminiz daim olsun iyi ki Beren ile yollarımız kesişti hiç unutmayacağım seni Başak saçlı kız
432 syf.
·Puan vermedi
Kadınların aklı ve merhameti birlikte idare edebilmesi gerektiği hissine kapıldım aksi halde kadınlar için çok acımasız bir dünya olabileceğine inandığım bir yolculuğa çıktım.
۰
Kitabı okurken o kadar çok sarsıldım ki sanırım uzun süre etkisinden çıkamicam. İdil ve Beril iki farklı karakter iki farklı yaşam tarzı. Biri fakir hayatın pis yüzüyle tanışmış evlilik mutluluk hayalleri kurarken kandırılmış. Diğeri zeki ve egoist hayatını para ve mevki sahibi biri ola bilmek için sevmediği bir adamı elde etmekle geçirir.
۰
Ben kitap sayesinde bu hayatta ne kadar kötü, sinsi insan varmış daha iyi anladım. Özüne bakıldığında hikayesi bizim toplumumuza hiç yabancı değil. Okurken içim cız etti yer yer ağladım kızdım sinirlendim bu kadarıda olmaz dedim.
"güzellik durup dururken gelmiyor. kendini çok önemseyeceksin. önce kendini seveceksin, sonra başkalarını. yoksa kimse adam yerine koymaz!"
Özlem Abut Otluoğlu
Sayfa 34 - sokak yayın grubu

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Veren Gül
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052873878
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Sevgili Okurlarım…

Kalemimden dökülen kelimeler yine kadına dair... Hayat denen zorlu yolculuğu farklı patikalarda sürdüren; beklentileri başka, yaşamları ve kişilikleri taban tabana zıt olan iki kadının serüveni ile karşınızdayım bu sefer. Beril ile İdil'in hikâyesi hayatın içinden; beni etkileyen gerçek yaşam öykülerinden, haberlerden, araştırmalarımdan esinlenerek kurguladığım bir roman. Sizi temin ederim ki yaşadığımız toplumda da dünyada da sayısız Beril, sayısız İdil var… Sınıfsal kökenin, para ve statü hırsının insanı nasıl bir canavara dönüştürdüğünü, fuhuş batağına sürüklenen bir genç kızın biçare çırpınışlarını okudukça sarsılacaksınız, bundan eminim…

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Verda Rençberoğlu
  • OkurYazarKıvırcık
  • Ela
  • Selin yıldırır
  • @kitapfisiltisiofficial
  • Hande Saltan
  • insan_okur
  • Göknuradair
  • satir.arasindaki.kiz
  • Tuğba

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (1)
9
%50 (2)
8
%0
7
%25 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0