Villette Geçmişin Gölgesinde

9,2/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
6 beğeni  · 
795 gösterim
Charlotte Bronte'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı bu roman, hem yazarın en önemli kitaplarından biri hem de çağının gerçeklerini en iyi anlatan yapıtlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Lucy Snowe, genç yaşta ailesini yitirince vatanı İngiltere'yi terk eder ve kıta Avrupası'ndaki Villette kentinde bir yatılı kız okulunda öğretmenlik yapmaya başlar. Lucy burada yalnızca geçmişin hayaletleriyle değil, geride bırakmayı arzu ettiği, kaçındığı duygularla da yüzleşecektir. Okulu sık sık ziyaret eden Doktor John'a karşı içinde yeşeren duygular, kendisine karşı hep zalimce davranan edebiyat öğretmeni Mösyö Paul ile Müdire Madam Beck ve Villette sosyetesiyle mücadelesi, okulun öğrencileriyle ilişkileri Lucy Snowe'un kendini ve dünyayı tanımasında büyük rol oynar. Protestan bir genç kadın olarak Katoliklerin dünyasında tek başına verdiği yaşam savaşı Lucy Snowe'u nereye götürecektir? Lucy Snowe'un her zorluğu göğüsleyen güçlü karakteriyle bu sorulara verdiği yanıt, mutlu sonla ilgili genel kabulleri altüst ediyor. Charlotte Brontë, çalkantılı ve sürprizli bir yolculuğu anlattığı son romanı Villette ile Jane Eyre'de ulaştığı edebi çıtayı yükseltiyor. Brontë'nin bu otobiyografik romanı, Viktorya dönemi Avrupası'nda, sesini henüz kimseye duyuramayan kadının tek başına ve dimdik ayakta durabileceğinin kanıtı.

"Tehlike, yalnız ve belirsiz bir gelecek, mutlaka kasvetli ve kötü olmak zorunda değildir, yeter ki karakter sağlam olsun ve yetiler kullanılabilsin; yeter ki Özgürlük bize kanatlarını ödünç versin, Umut bize yıldızıyla rehberlik etsin."
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  552
 • ISBN:
  9789944756679
 • Orijinal Adı:
  Villette
 • Çeviri:
  Nevhiz Aksunkur
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Reina 
19 Kas 2015 · Puan vermedi

Muhteşem bir Bronte klasiği daha. Jane Eyre romanında olduğu gibi burada da yazarın kendi hayatından yola çıkarak yazdığı bir roman Villette. Kitabın ana karakteri Lucy Snowe'un İngiltere'den ayrılıp Fransa'da yeni bir hayat kurmaya başlamasıyla romanda olaylar hız kazanıyor. Kadınların o dönemde yüzleştikleri sorunları, İngiltere-Fransa zihniyetini ve çoğu çağdaşında olduğu gibi Viktoryen döneme ilişkin ahlakla, Protestan ve Katolik karşılaştırmasına kadar birçok konuyu içinde barındıran sürükleyici bir roman. Arka kapakta da belirttiği üzere Lucy Snowe, Viktorya dönemi Avrupası'nda, sesini henüz kimseye duyuramayan kadının tek başına ve dimdik ayakta durabileceğinin kanıtı.

cookiemonster 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okumak için emek isteyen bir kitap. Okur, kitabın başından sonuna kadar ana karakterin iç dünyası ile muhatap oluyor, Lucy Snowe'un kendini tanıyıp geliştirmesini ve çevresindeki dünyayı da tanımasını adım adım okuyor. Yazarın son romanı ve gerçekten olgunluk eseri olarak görülebilecek nitelikte.

Kitaptan 3 Alıntı

Hissetmek ve birinin ne hissettiğini anlamak farklı özelliklerdir; çok az insan ikisine de sahiptir, bazıları ise hiçbirine.

Villette, Charlotte BrontëVillette, Charlotte Brontë
cookiemonster 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

..Üstelik iki hayat yaşıyor gibiydim, düşüncelerimdeki hayat ve gerçek hayat; ilkinin hayallerin garip ve olağanüstü keyfiyle yeterince beslenmesi durumunda, ikincisinin ayrıcalıkları günlük ekmek, bir saatlik çalışma ve başımın üstündeki damla sınırlı kalabilirdi.

Villette, Charlotte Brontë (Sayfa 88)Villette, Charlotte Brontë (Sayfa 88)