Adı:
Villette
Alt başlık:
Geçmişin Gölgesinde
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944756679
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Villette
Çeviri:
Nevhiz Aksunkur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Charlotte Bronte'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı bu roman, hem yazarın en önemli kitaplarından biri hem de çağının gerçeklerini en iyi anlatan yapıtlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Lucy Snowe, genç yaşta ailesini yitirince vatanı İngiltere'yi terk eder ve kıta Avrupası'ndaki Villette kentinde bir yatılı kız okulunda öğretmenlik yapmaya başlar. Lucy burada yalnızca geçmişin hayaletleriyle değil, geride bırakmayı arzu ettiği, kaçındığı duygularla da yüzleşecektir. Okulu sık sık ziyaret eden Doktor John'a karşı içinde yeşeren duygular, kendisine karşı hep zalimce davranan edebiyat öğretmeni Mösyö Paul ile Müdire Madam Beck ve Villette sosyetesiyle mücadelesi, okulun öğrencileriyle ilişkileri Lucy Snowe'un kendini ve dünyayı tanımasında büyük rol oynar. Protestan bir genç kadın olarak Katoliklerin dünyasında tek başına verdiği yaşam savaşı Lucy Snowe'u nereye götürecektir? Lucy Snowe'un her zorluğu göğüsleyen güçlü karakteriyle bu sorulara verdiği yanıt, mutlu sonla ilgili genel kabulleri altüst ediyor. Charlotte Brontë, çalkantılı ve sürprizli bir yolculuğu anlattığı son romanı Villette ile Jane Eyre'de ulaştığı edebi çıtayı yükseltiyor. Brontë'nin bu otobiyografik romanı, Viktorya dönemi Avrupası'nda, sesini henüz kimseye duyuramayan kadının tek başına ve dimdik ayakta durabileceğinin kanıtı.

"Tehlike, yalnız ve belirsiz bir gelecek, mutlaka kasvetli ve kötü olmak zorunda değildir, yeter ki karakter sağlam olsun ve yetiler kullanılabilsin; yeter ki Özgürlük bize kanatlarını ödünç versin, Umut bize yıldızıyla rehberlik etsin."
552 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Charlotte Bronte' den Jane Eyre'yi aratmayacak düzeyde yazılmış yine muhteşem bir eser. Aynı zamanda da yazarın son kitabı.

Yazar bu kitabında, hayatta hiç kimsesi olmayan İngiliz bir genç kızın (Lucy Snowe), İngiltereyi terkederek , Fransa'nın Vilette adlı şehrine gelmesinı ve orada tek başına verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor. Konuyu esas itibariyle değerlendirirsek; anlatılmak istenen şey, o dönemdeki kadınların güçsüzlüğünün kırılması ve güçlü, kendi başına ayakta kalmayı başarabilen kadın tipine duyulan özlemin dile getirilmesinden ibarettir. Aynen Jane Eyre'de olduğu gibi.

Lucy'nin verdiği hayat mücadelesi, tüm zorluklarıyla gözler önüne serilirken aynı zamanda konu ümitsiz aşkın verdiği duygulanımla desteklenmiş , ayrıca da konu içerisine gizemli olaylar katılarak kitaba , son sayfalara kadar devam eden akıcılık ve sürükleyicilik kazandırılmıştır.

Yazarın en önemli kitabı olan ''Jane Eyre '' nin gölgesinde kalarak fazla tanınmaması bence kitaba yapılan en büyük haksızlık olarak değerlendirilebilir. Kesinlikle her bakımdan yüksek düzeyde yazılmış bir kitap. Sadece, dram ve aşk yönü çok ağır basmadığı için belki okuyucunun ilgisini çekmemiş olabilir diye düşünüyorum. Ama her kitabın kendine has bir özelliğinin olması gerekir ki, farklılık taşısın ve okunabilsin. Aksi takdirde okumanın bir anlamı kalmazdı.

Ben, 'Jane Eyre'' kadar etkili ,akıcı ve sürükleyici olarak yazılmış bu kitabın da mutlaka okunması gereken dünya klasiklerinden biri olduğu kanaatindeyim.
552 syf.
·9 günde·8/10
Emily Bronte'nin Uğultulu Tepeler'inden sonra kardeşinin romanlarını da bekletmeden okumak istedim. Charlotte Bronte'nin en ünlü romanı Jane Eyre olsa da ben en sevilen kitabını biraz erteleyip, en beğenileni biraz bekletmek istedim.

Villette, anne ve babasını çocukken kaybetmiş olan Lucy'nin kendi ayakları üzerinde durma ve kendini tanıma öyküsünü konu alıyor. Lucy, belirgin ve keskin özellikleri olan karakterlerden değil, aksine sade, kendi halinde bir karakter. Aslında Lucy okuduğumuz çoğu başkarakterden çok farklı, iyi, mutlu sona ulaşan ve çok çeken karakterlerden ya da olayları dramatize ederek okura sunan karakterlerden değil. Bronte, karakterinin iç dünyasını okura çok güzel yansıtmış, sanırım bu başarısının en büyük etkeni de kendinden ve yaşamından bir çok şey katmış olması.

Kitap biraz yavaş akıyor ancak sıkıcı değil, zamana yayarak okumak ideal bir kitap ve kış mevsimine daha çok yakışacak gibi. Kitapta büyük olaylar yok ama her daim merakınızı canlı tutacak unsurlar mevcut. Karakterler ise birbirinden farklı ve ilgi çekici idiler, bazılarına gıcık olmadım değil. :D En sevdiğim ve ilgimi çeken karakter ise baştan itibaren Mösyö Paul oldu.

Villette genel olarak sevdiğim bir kitap oldu, yavaş ilerleyen bir kitap olsa da bittiğinde okuduğunuza memnun olduğunuz bir kitap oluyor. Kitapta bolca yer alan Fransızca cümleler beni zaman zaman yorsa da severek okudum. Ve kitabın sonunu çok beğendim, kendine ve yapısına özgü, okurun hayal gücüne malzemeler bırakan kitaba oldukça uygun bir sondu. Kitabı dün bitirdim ve hala kitabın etkileri ve ruh hali zihnimde canlı.
552 syf.
·7 günde·7/10
Uğultulu Tepeleri geçen ay okuduğumdan bu ayda kız kardeşi Charlotte Bronte okumak istedim. Yazarın en ünlü eseri Jane Eyre kadar duyulmamış olan Villette (Geçmişin Gölgesinde) kitabında karar kıldım.

Kısaca konusu; Lucy Snowe, genç yaşta ailesini kaybetmiş genç bir kadın. Başkalarının yanında sığıntı olarak yaşamak istemez ve İngiltere'yi terk edip Fransa'nın Villette Kasabası'na gider ve Madam Beck'in okulunda öğretmenlik yapmaya başlar.

Lucy ile o döneme uzun bir yolculuk yapıyoruz. İngiltere'ye nazaran daha az sınıf farklılıklarını görüyoruz. Protestan olan Lucy'nin Katoliklerin içerisindeki sıkıntıları, yalnızlığını, iç dünyasını, hatta içsel yolcuğunu, hayatla mücadelesini, ruhsal iniş çıkışlarını, kendini geliştirmesini ve keşfetmesini okuyoruz. Kitabın sonunda artık Lucy daha güçlü, umutları ve amacı olan bir kadına dönüşüyor. 

Büyük umutlarla başladım kitabı okumaya. İlk başlarda Lucy ile birlikte nelerle karşılaşacağımı merak içerisindeydim hatta. Kitabın ortalarına geldikçe sıkılmaya başladım. Ruhsal olarak beni de çöküntüye uğrattı Lucy. İlerleyen bölümlerde ufak süprizler olması okumama devam ettirdi. Son 100 sayfasında ise bir solukta bitti.(bir haftadır okumaya çalışıyorum) Kitap bittiğinde sıkılmama rağmen okuduğuma pişman olmadım. 

Jucy'nin deyimiyle muhteşem beyinli, kocaman kalpli, sevgili kusurlu küçük adam Mösye Paul'a bayıldım. Kitapta en keyif veren kısımlar ikisinin diyalogları oldu. Diğer bütün karakterler ilginç ve hoştu aslında.

Yazarın "sevgili okur" ve "okuyucu" gibi hitapları sıcaklık katmış.Ayrıca Fransızca kelimeler ve cümlelerle sık sık karşılaşmak beni fazlaca yordu. Az kalsın Fransızca'yı söküyordum. Birde yazarın benzetmeleri ilginçti. Binbirgece Masalları, Yunan mitolojisi, eski ahitlerden vb yararlanmış. Mesela Haşmetli Türk gibi , Bedreddin Hassan gibi, Rhadamanthus kadar adilim...

Fazla uzattım. Benim için zor bir okuma oldu. Çok sıkıldığım yerler oldu. Geniş bir vakitte, ara ara okunacak bir kitap. Özellikle de uzun kış gecelerine uygun olur. 

"Pax vobiscum" der ve keyifli okumalar derim.

Dipnot:"Pax vobiscum"  huzur sizinle olsun.
552 syf.
·9/10
Okumak için emek isteyen bir kitap. Okur, kitabın başından sonuna kadar ana karakterin iç dünyası ile muhatap oluyor, Lucy Snowe'un kendini tanıyıp geliştirmesini ve çevresindeki dünyayı da tanımasını adım adım okuyor. Yazarın son romanı ve gerçekten olgunluk eseri olarak görülebilecek nitelikte.
Belki aşık değildi ama bu dünyada kaç kişi gerçekten sever veya en azından aşk için evlenir ki.
Charlotte Brontë
Sayfa 116 - Kırmızıkedi - Temmuz - 2011
Mantık haklı olabilir; ama zaman zaman ona meydan okumak, sopasından kurtulmak ve bir saat için hayal dünyasına, mantığın tatlı, parlak düşmanına, tatlı yardımcımıza, ilahi umudumuza kaçmak bizi mutlu eder.
Charlotte Brontë
Sayfa 263 - Kırmızıkedi - Temmuz - 2011
Hissetmek ve birinin ne hissettiğini anlamak farklı özelliklerdir; çok az insan ikisine de sahiptir, bazıları ise hiçbirine.
..Üstelik iki hayat yaşıyor gibiydim, düşüncelerimdeki hayat ve gerçek hayat; ilkinin hayallerin garip ve olağanüstü keyfiyle yeterince beslenmesi durumunda, ikincisinin ayrıcalıkları günlük ekmek, bir saatlik çalışma ve başımın üstündeki damla sınırlı kalabilirdi.
"Biraz ümit ve güneş karışımının en kötü şeyleri tatlandıracağına inanıyorum.Hayatın bundan ibaret olmadığına inanıyorum;ne başlangıç ne de sonu. Titrerken inananıyorum,ağlarken güveniyorum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Villette
Alt başlık:
Geçmişin Gölgesinde
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
552
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944756679
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Villette
Çeviri:
Nevhiz Aksunkur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Charlotte Bronte'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı bu roman, hem yazarın en önemli kitaplarından biri hem de çağının gerçeklerini en iyi anlatan yapıtlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Lucy Snowe, genç yaşta ailesini yitirince vatanı İngiltere'yi terk eder ve kıta Avrupası'ndaki Villette kentinde bir yatılı kız okulunda öğretmenlik yapmaya başlar. Lucy burada yalnızca geçmişin hayaletleriyle değil, geride bırakmayı arzu ettiği, kaçındığı duygularla da yüzleşecektir. Okulu sık sık ziyaret eden Doktor John'a karşı içinde yeşeren duygular, kendisine karşı hep zalimce davranan edebiyat öğretmeni Mösyö Paul ile Müdire Madam Beck ve Villette sosyetesiyle mücadelesi, okulun öğrencileriyle ilişkileri Lucy Snowe'un kendini ve dünyayı tanımasında büyük rol oynar. Protestan bir genç kadın olarak Katoliklerin dünyasında tek başına verdiği yaşam savaşı Lucy Snowe'u nereye götürecektir? Lucy Snowe'un her zorluğu göğüsleyen güçlü karakteriyle bu sorulara verdiği yanıt, mutlu sonla ilgili genel kabulleri altüst ediyor. Charlotte Brontë, çalkantılı ve sürprizli bir yolculuğu anlattığı son romanı Villette ile Jane Eyre'de ulaştığı edebi çıtayı yükseltiyor. Brontë'nin bu otobiyografik romanı, Viktorya dönemi Avrupası'nda, sesini henüz kimseye duyuramayan kadının tek başına ve dimdik ayakta durabileceğinin kanıtı.

"Tehlike, yalnız ve belirsiz bir gelecek, mutlaka kasvetli ve kötü olmak zorunda değildir, yeter ki karakter sağlam olsun ve yetiler kullanılabilsin; yeter ki Özgürlük bize kanatlarını ödünç versin, Umut bize yıldızıyla rehberlik etsin."

Kitabı okuyanlar 24 okur

  • Elif Fidanlı
  • Nihan Şahin
  • nurcihan tutar
  • Sebahat çiçek
  • Hatice
  • Hakan Tuna
  • Tukyu
  • funda cengiz
  • Sıla A.
  • banu oktay

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (4)
9
%23.1 (3)
8
%30.8 (4)
7
%15.4 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0