Yapabilirsin

7,3/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
677 gösterim
Oyuncu, öğretmen, yazar ve fikir insanı Müjdat Gezen, insanın yapamayacağını sandığı şeylerin üzerine giderek yapabildiklerini, kendi yaşamından ve gözlemlediklerinden yola çıkarak Yapabilirsin isimli kitabında anlatıyor. Yaşanmış hikayelerin yanı sıra Müjdat Gezen'in çok özel fikirlerini ve okumaktan keyif aldığı kitaplardan paylaşımları da içeren bu eser; nitelikli, üretken ve mutlu bir yaşam sürmenin olanaklılığını gözler önüne seriyor.

Gezen, "Geçmişte başarısız işler yapmış olabilir insan. Olmalı da. Başarısızlıklar yaşam deneyimleridir. Onlar köpüktür. Geçer gider. Amaç, bu durumdan ders çıkarmayı başarabilmektir. O nedenle geminin gittiği yöne bakacağız. Orada engin malzemeler var" derken, bizleri kendi yolculuğumuzda hep ileriye bakmaya davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 6 Alıntı

Nazım Hikmet, 'Analardır, adamı adam eden' demiş. Eğer bir toplumu çürütmek istiyorsan, önce anneleri bozacaksın, annelerin kültür yapısını, dünyaya bakışını, evladıyla ilişkisini. Bunun üzerinde duracaksın. Biz, televizyonların gündüz programlarına bakıyoruz. Kadınlardanbiri, 'Sabah saat 05:00'te kalktım, sizin programınıza gelebilmek için bilmem ne bey' dedi. Sabahın köründe, ellerinde pullu pullu mendiller, göbek atıyor, oynuyorlar. Sabah programlarında, sözde kadının sorunuymuş gibi inanılmaz, fındık kabuğunu ya da incir çekirdeğini doldurmayacak saçmalıklar. İnanılmaz şeyler bunlar. Bu toplumun anneleri nasıl oluyor da böyle davranıyorlar? Bu anneden ilerici, aydın ve de okuyan gelişmiş çocuklar nasıl çıkacak? Bu anne...Annelerimizi bozdular. Tabi iş bunula kalmadı. Çocuklar için yapılan programların içerikleri tamamen değişti. Tamamen dış kültüre bağımlı çocuk programları yapılmaya başlandı. Bu seferde çocukları bozdular. 12 Eylül'den bu yana niye gençlik iyi yetişmiyor, ben okulumdan biliyorum. Çocuklara kitap okutana kadar akla karayı seçiyoruz ki, birinci işleri kitap okumak olmalı onların..

Yapabilirsin, Müjdat GezenYapabilirsin, Müjdat Gezen
Yusuf 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yaşam, riskin ta kendisidir. Risk olmadan hayat var olmaz. Adımınızı kapının eşiğinden attığınızda risk başlar."

Yapabilirsin, Müjdat GezenYapabilirsin, Müjdat Gezen
Peyroux 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Köpek kendisine bir kere yemek veren birini ömür boyu unutmaz. Hayvanları sevmekle, ağaçları sevmekle, insanları sevmekle yaşam güzelleşir. Yanlış bir insan, evimize güzel kokular saçan bir çiçekten daha değerli olduğunu kim söyleyebilir?

Yapabilirsin, Müjdat Gezen (Sayfa 48 - Elma Yayınevi)Yapabilirsin, Müjdat Gezen (Sayfa 48 - Elma Yayınevi)
Peyroux 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaşamın içerisinde belki aynı yoldan bir daha geçme şansınız olmayabilir. O nedenle yapmayı düşündüğünüz şeyi yapın. Yarına ertelemek, yaşamı ertelemek gibidir. Hayat ertelemeye gelmez. Şimdi yapın. Yapabilirsiniz.

Yapabilirsin, Müjdat Gezen (Sayfa 63)Yapabilirsin, Müjdat Gezen (Sayfa 63)
Yusuf 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Leslie Charlesi, “Tabii ki bağırıyorum, çünkü yanlışım” diyor.

Yapabilirsin, Müjdat GezenYapabilirsin, Müjdat Gezen