Yavuz Sultan Selim

8,8/10  (18 Oy) · 
45 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.037 gösterim
Osmanlıyı Yeniden Kuran Sıra Dışı Sultan.

Zamanın İskenderi, Şarkın Fatihi Yavuz Sultan Selim.

O, Osmanlı tarihinde bir dönüm noktası. Sırrını bedeninde, dünyayı kafasında taşıyan bir dava adamı. Engelleri dize getiren kadim bir sözün kılıçtan kalbi. 8 yıllık dahiyane bir hamlenin halifesi, hilafet tahtının sultanı. Aklın sınırlarını aşıp, kalbini çatlatırcasına koşan anlaşılması zor bir kahraman.

Osmanlı tarihinde farklı bir yeri bulunan I. Selim'i, devrin kaynaklarına dayanarak tanıtmak ve 'biyografik mahiyetli siyasi hayatını' ortaya koymak gayesiyle kaleme alınan Zamanın İskenderi, Şarkın Fatihi Yavuz Sultan Selim isimli kitap; hacmi, içeriği ve birinci elden kaynaklarla beslenerek hazırlanmasının yanı sıra tarihi kriterlere dayanan ilmi ve akademik bir çalışma olması nedeniyle de ayrıcalıklı bir eser.

Eser, Yavuz Sultan Selim'e ve devrin tarihi hadiselerine yaklaşımı, karşılaştırmalı analizleri, objektif dili ile devre yönelik ciddi ve kayda değer malumat sahibi olmak isteyenler için önemli bir başvuru kaynağı.

I. Selim'in hayatını, doğumu, çocukluğu ve şehzadelik yılları, Saltanat mücadelesine başlaması, saltanat yılları, doğu meselesine yaklaşımları, Şah İsmail'le mücadelesi, birinci ve ikinci doğu seferi, hilafetin devri ve vefatı gibi çok yönlü biçimde ele alan eser, Yavuz Selim'le ilgili hiçbir karanlık nokta bırakmamacasına ortaya konulan kapsamlı ve uzun soluklu bir çalışmanın ürünü.

Dönemin en popüler Sultan'ı hakkında tarihte bir çok malumatın olması ve bu malumatların aynı zamanda bir çok tarihi hatayı da doğurmuş olması Prof.Dr. Feridun M. Emecen'in Yitik Hazine Yayınlarından çıkan eserini biraz daha önemli hale getiriyor. Çünkü eser bu malumat kirliliğinden sıyrılarak okuruna Yavuz Selim'i tarihi kritikler ve ilmi veriler ışığında daha gerçekçi biçimde sunuyor okuruna.

Yavuz'la ilgili bugüne kadar yazılmış eserlerde görülen ve genelde Sultan'ın hareketli mizacı, gözü kara kimliğine dayanarak ortaya çıkmış tarihi yaklaşımların dışında bu eserde, devrin Selimnâmeleri, mektupları ve belgelerinin karşılaştırmalı analizleri yalın ve anlaşılır bir dille yer alıyor.

Yazar adeta tarih aynasının buğulandığı yerde elini kalem gibi kullanmış. Büyük bir çaba içinde adım adım takip etmiş devrin literatürünü. Kalabalıklar içinden geçerek gerçek Yavuz'a ulaşmaya çalışmış. Aynı zamanda Yavuz Sultan Selim'in şahsında Orta Doğu, İslâm Coğrafyası ve bölge halklarına tarihi genlerine ışık tutmuş. Yitik Hazine yayınlarının titizliği ile yayınlanan eser, devrin dünyasını ve o dünyanın engel tanımayan en popüler sultanının taht mücadelesi ve sonrasını ele alan, hadiseleri tek bir bakış açısının kısırlığında boğmayan, menkıbelerin, rivayetlerin, hikâyelerin hâkim olmadığı bir günümüz Selimnâme'si.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9944766241
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem KENGER 
29 Oca 15:17 · Kitabı okudu · 30 günde · 10/10 puan

Feridun Mustafa Emecenden Osmanlı Tarihine çok önemli bir yere sahip oaln Yavus Sultan Selim'in hayatını, sizi sıkmadan gayet akıcı bir dil ve üslüb ile anlatan Ders Kitabı niteliğinde öğretici bir eser. Son bolümde Minyatürler ile anattıklarını resmetmesi ise çok iyi olmuş...

Kitaptan 4 Alıntı

Gül rengi 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Ölüm vakti gelip çattığında Sultan Selim, Hasan Can'a seslenir:
- Hasan Can ne haldir?
- Sultanım Allah'a yönelip onunla olma vakti gelmiştir.
Padişah buyurur ki
- Ya sen bizi bunca zamandır kiminle bilirdin. Allah' a yönelişimizde kusur mu gördün. "

Yavuz Sultan Selim, Feridun M. EmecenYavuz Sultan Selim, Feridun M. Emecen
Şeyma Öztürk 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Din-perver ve Dünya fâtihi sensin. Sen Dünya'nın vâdedilmiş İskender'isin"

Yavuz Sultan Selim, Feridun M. Emecen (Sayfa 13 - Yitik Hazine Yayınları)Yavuz Sultan Selim, Feridun M. Emecen (Sayfa 13 - Yitik Hazine Yayınları)
Şeyma Öztürk 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İbn Kemal'in naklettiği bir rivayete göre, Fatih, sünnet törenlerinden bir gün sonra içlerinde Selim'in de bulunduğu torunlarını huzuruna çağırtmış ve onlara 'atanızı mı çok seversiniz yoksa beni mi' diye sormuş. Ahmed'in dışındaki çocukların hepsi bir ağızdan onu daha çok sevdiklerini belirtecek şekilde: 'Sultanımı artuk severiz' diye cevaplamış. Şehzade Ahmed ise babasını sevdiğini söyleyince Fatih bundan pek hoşlanmamış, ona kırılmış."

Yavuz Sultan Selim, Feridun M. Emecen (Sayfa 31 - Yitik Hazine Yayınları)Yavuz Sultan Selim, Feridun M. Emecen (Sayfa 31 - Yitik Hazine Yayınları)
Sezer Karabulut 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Din-perver ve Dünya fâtihi sensin
Sen Dünya'nın vâdedilmiş İskender'isin"

İdris-i Bitlisî,Selimşahnâme s.126

Yavuz Sultan Selim, Feridun M. Emecen (Sayfa 13 - Yitik Hazine Yayınları)Yavuz Sultan Selim, Feridun M. Emecen (Sayfa 13 - Yitik Hazine Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber