7,0/10  (6 Oy) · 
21 okunma  · 
4 beğeni  · 
676 gösterim
Bir kimse neden oltasını, içinde tek balık olmadığını bildiği göle sarkıtır?"

"Güveler kumaşı, pas demiri, kurtlar elmayı, geçmiş ve şimdi de insanı kemirir(mis?)."

Birey ve toplum gerçeğinin nasıl bütün olduğunu, bunların herhangi birini yok sayarak bir edebiyat ürünü yaratılamayacağı gerçeğini vurguluyor. Yazsonu'nun önemli mesajı belki de bu.
-Doğan Hızlan-

Bir de Adalet Ağaoğlu'nun Yazsonu adlı eseri çok güzel. Benim en sevdiğim kitabı Ağaoğlu'nun…
-Peride Celal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9786051417608
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cansu S. 
10 Oca 22:24 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Son dönemlerde Alev Alatlı gibi Adalet Ağaoğlu da malum sebeplerden dolayı bir nebze uzak duruyordum. Oysa kendisi cumhuriyet tarihinin altın yazarlarından biri. Yazsonu baştan sona bir anda okuduğum ilk kitabı ve kitabın baş karateri olan kadının yaşadıklarını/ ruh halini birebir film izler gibi yaşadım. Başarılı bir kitap olması için geçerli nedenlerden biri. Olay öyküsünden çok olay/durum karma bir öykü üzerine kurulu kitap bu açıdan kurgusu beni çekti. Adalet Ağaoğlu'na başlamak için iyi bir öneri olabilir.

Kitaptan 3 Alıntı

Bir kimse, oltasını neden, içinde tek balık olmadığını bildiği bir göle sarkıtır?

Yazsonu, Adalet AğaoğluYazsonu, Adalet Ağaoğlu

Kim, hiçbir şeyi incitmeden, düzeysizliğe itmeden; tam karşıtı, o düzeysizlikleri en alışılmış, sıradan sözcüklerle bile gerileterek bağırabilirdi? Kim, iç sesin titreşimleriyle yinelenen en eskimiş sözleri -şarkımız- yenileyebilir, kim, mezar taşlarını dirilerin içe akıtılmış gözyaşlarıyla sulayıp güzelleştirebilirdi? Kim, bir ân'ı, o ân içinde kendini gizlemeden, kendini beş paralık da etmeden yaşamın alnına böyle ışıltılı bir yıldız gibi çakabilir; o ân'ın kendi gerçeğiyle varolduğuna insanları kim böylesi inandırabilirdi?

Tanrım, dedik, iyi ki şairler var!

Yazsonu, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 109)Yazsonu, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 109)