Fikrimin İnce Gülü

7,9/10  (34 Oy) · 
85 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.531 gösterim
"Bir tomofil taksi, Bayram'ın kafasında şimdi kağnının iki kanat takınmışı, öküzlerin ayaklarına da yaldızlı tekerler bağlanmışıdır artık. Artık, neye nasıl kurban edileceğini düşünmeye gerek yok. Kanatlara binip uçacak, kendini kurtaracak."

"Fikrimin ince Gülü", Adalet Ağaoğlu'nun başeserlerinden biriyse, çağdaş Türk romanının da en güzel örneklerinden biridir. Kendine yabancılaşmış 'insan teması olsa olsa bu kadar güzel anlatılabilir.
-Server Tanilli-

'Fikrimin İnce Gülü" büyük emek isteyen romanlardan, içeriği de emek sonucu kotarılmış, biçimi de... Bayramın dönüş yolculuğu gibi dümdüz bir olayı içermesi, bu romanın öz açısından önemli itkiler sonucunda yazıldığını tanıtlıyor bir bakıma. Biçimindeki tutarlılık da, yazarın bu öze ne denli saygı duyduğunu belgeliyor. Bu açılardan 'Fikrimin ince Gülü" üzerinde mutlaka durulması gereken bir yapıt.
-Selim ileri-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786051417493
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine TELCİ 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Bir insanın umutları, hayalleri... Ballı'nın Bayram'ı tüm hayali olan bir araba uğruna nelerden vazgeçti. İnsan yerine konulmak için. Onunla alay edenleri önünde el pençe durdurmak için. Ama olmadı...Okurken bazen üzüldüğünüz bazen kızdığınız anlatımı güzel bir kitap. Konusu ilginç, insanların zaaflarını ele veren bir eser.

Mehmet Can Şaşmaz 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum en iyi yolculuk romanı. Yazar bilinç akışını çok yetkin bir şekilde kullanmıştır. Sarı Mercedese Bayram'ın yüklediği anlam ve onunla kurulan bağ örneği bulunmaz bir roman ortaya çıkarmış. Ustaca geriye dönüşler

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Almanya'dan gecesini gündüzüne katıp çalışarak aldığı arabasıyla yola çıkıp köyüne giden bir adamın monologları. Geç okuduğum ama çok sevdiğim kitaplardan bir tanesi daha.

irem öcalan 
05 May 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

Hep böyle değil midir sevdalar, büyük heyecan ve umutlarla başlar, hayallerle büyüyüp güçlenir, ve hüsranla sonuçlanır...
Kitap güzel rahatça okuya bilirsiniz

rafet demir 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir "Alamanyalı" Türkün yıllar sonra ilçesine dönüş yolculuğunun son 9-10 saatini anlatan bir roman. Yazar bazen aynı sayfada farklı 2-3 anlatım tekniği kullanmış. Bu bile sizi romanın içinde tutuyor. Romanı çok sevdim ama Bayramı hiç sevmedim:) Umarım siz de sevmezsiniz.

Erdem Sarıkurt 
08 Şub 21:12 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı.Almanyada Mercedes parası kazanmak için çalışan Bayramın köyünde neler kaybettiğini merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı

Muhammed Toprak 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

“Bir adamın fikrinde iki ince gül birden olmaz. Birinin suyunu öteki, ötekinin suyunu beriki çalar. Ne biri onar, ne öteki.”

Fikrimin İnce Gülü, Adalet AğaoğluFikrimin İnce Gülü, Adalet Ağaoğlu