Yüz Karası

9,3/10  (11 Oy) · 
22 okunma  · 
9 beğeni  · 
457 gösterim
İlk defa 1960 yılında yazılıp, bugüne kadar tefrika edildiği gazetelerin sayfalarında kitaplaştırılmayı bekleyen bir roman Yüz Karası.
Elli yıl sonra ortaya çıkan bu roman, Işık Öğütçü'nün önsözüyle hikâyesini anlatmaya başlıyor. Adana'nın fakir bir mahallesinden başlayıp İstanbul'a uzanan bu öyküde fakirlik, büyük umutlar ve haysiyet konuları işleniyor. Birbirinden farklı karakterlerdeki iki kardeşin yaşam mücadelesini; açgözlülük, kısa yoldan köşeyi dönme ve vicdan muhasebesiyle okurlara aktaran Orhan Kemal, her zaman en açık halini anlattığı insanın bu kez yüzünün karasını ortaya çıkarıyor.
Orhan Kemal'in kitapları bîr okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  102
 • ISBN:
  9789752898639
 • Orijinal Adı:
  Yüz Karası
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nefise Şahin 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Tahsili yarım kalmakla insan yüz karası olmaz. Asıl yüz karası hem tahsilli olmak hem de tükürdüğü tükrüğü yalayıp, en sıkıntılı günlerde elini tutmuş, çeyiz parasını esirgememiş sana vermiş masum bir genç kızı yüzüstü bırakıp gitmektir. Yüz karası sensin!" (syf:100)

Ne güzel anlatmış Orhan Kemal. Görünüşte bir tıp öğrencisini ve onun top peşinde koşan kardeşini ve tıp okuyan oğlundan çok şeyler bekleyen babası ve kız kardeşini ele almış ama aslen tüm gerçeklere ışık tutmuş. Diploma alanı adam, diplomasız olanı hovarda saymak... Oysa ne kadar "etiketli cahiller" var toplumumuzda.

Tahsile değil, insanın fıtratına bakalım demiş yazar.

*Tavsiye edilir.