Adı:
Altın Kupa
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751410932
Kitabın türü:
Çeviri:
Nihal Önol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Altın Kupa
Altın Kupa
Dizginlenemez denize açılma ve korsanlık tutkusuyla Karayipler’e sürüklenen genç Henry, 17. yüzyıl İspanya İmparatorluğu’nun yüreğine korku salan namlı bir kaptan olacaktır. Onun asıl amacı ise bölgede efsane olan La Santa Roja adlı gizemli bir kadını bulmak ve Altın Kupa’yı ele geçirmektir. Karayiplerin kanlı tarihine ateşten bir sayfa ekleyen Sir Henry Morgan’ın yaşamı, Steinbeck’in kalemiyle coşkulu bir anlatıya dönüşüyor.S
UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

Bir incelemeden daha hepinize selamlar ola .. Uzun tutmamaya çalışarak hemen girizgahı yapalım istiyorum .. Hazırsanız başlayalım canikolar .. Bu kitabı da hepinize söyleye söyleye , anlata anlata bitiremediğim o çok sevdiğim sahaflardan aldım.Genel olarak rus edebiyatı olsun modern klasikler olsun kitap alışverişinde Cem Yayınları her daim ilk tercihimdir ..Bir de bu adamların nobel serisi adıyla yayınlanan ciltli kitapları cidden bir dünya markasıdır .. Çevirisi olsun , üstünden on yıllarca geçmiş olmasına rağmen kondüsyonlarının halen daha taş gibi olması olsun şu söylediklerimin doğruluğunu kanıtlar nitelikte ( bkz : eski varlık yayınları da böyledir ).. Bu kitapta Steinbeck' in ilk ve nobel ödüllü romanı olması sebebiyle dediğim seriden çıkmış bir kitap..

Öncelikle kitabın geçtiği dönemler hakkında kısa bir bilgi verelim.Roman 1600 lerin ilk yarısına tekamül eden dönemlerde geçiyor..İngiltere' nin henüz İspanya' ya ve Portekiz' e açıktan açığa diş geçiremediği , İspanya' nın ise koloniler vasıtası ile latin amerika' nın canına ot tıkadığı ve tabiri caizse yeraltı ve yerüstü ( özellikle altın ve işgücü babında ) kaynaklarını hortumladığı dönemler .. İspanya bu yıllarda gücünün zirvesinde .. Kitaba gelir isek kahramanımız bu dönemde İngiltere ' de yaşayan Henry Morgan isimli bir çocuk.. Kitapta bu çocuğun korsanlık hayalleri üzerinden ilerleyen yaşamını bize aktarıyor ..Steinbeck daha önce okuduğum kitapları göz önüne alındığında daha çok emek - sermaye ikilisi üzerinden sömürüye karşı çıkmış bir isim.. Bu romanda ise bambaşka bir anlatım görmek mümkün ..Kimi yerler ve İngiltere tarihine atıfta bulunarak senaryoya dahil edilen kimi şahıslar kapsamında fantastik bir hava, dolayısıyla masalımsı bir anlatım söz konusu..Ezilenlere dolayısıyla sosyal adalet kavramlarına değinmeksizin Steinbeck , bu kez masalımsı bir anlatımla süslediği ve şahsi duyguları olayların merkezine entegre ettiği bu nobel ödüllü romanında şahısların yenik düşmemesi gereken egolarına ve anlamsız hırsla yoğrulmuş arayışlarına atıfta bulunmuş...Yani pazardan bodrum mandalinası alacam diye onca kasarda gözünü karartıp insanlıktan çıkarsan aldığının saman kıvamında bir kabak olduğunu ancak eve geldiğinde anlarsın demiş .. Son olarak tekrar belirtmek gerekirse anlatım çok zevkli ve rahat..Korsan hikayeleri sevenlere özellikle tavsiyemdir..
En az üç dakika yazmaya başlayacak kelime bulamadım. Sanırım yazara ödül getiren kitap bu. Aldiği ödülü dibine kadar hak etmiş. Suç ve cezadan sonra bu kadar net bir psikoloji ile karşılaşacağımı ummuyordum. Ama varmış bu kitapta gördüm. Bazi noktalarda hanry Morgan diye birinin yaşadığını bile düşündüm.
Doyurucu tasvirler, yöresel ifade ve gelenekler kitaba müthiş bir güzellik katıyor. Okuması şart ama yazıması da şartmış sanki.
İçerik bilgisi:
15 yaşındaki Hanry Morgan ailesiyle tüm bağlarını koparıp büyük bir korsan olmak için Antillere gider. Ķöle olarak 5 yilligina satilir. Parlak zekasi ve caluskanligi ile sahininin guvenini ve dostluğunu kazanır. Özgürlüğünün üzerinden geçen on yılda büyük bir korsan olur. Kimliğini bilmediği adını isittigi bir kadın için tüm korsanları bir araya getirerek Panamayi işgal eder. Ne yazık ki sonunda İngiltere kralına boyun eğip vali yardimcisi olarak ölür.
Iyi okumalar!
Altın Kupa yazarın ilk kitabı, 1929 yıllnda yazmış. Hem dili hem kurgusu Fareler ve İnsanlardan farklı. Yazarın anlatım tarzı, betimlemeleri çok güzel. Konuya gelince başlagıçta bana Küçük Kara Balık'ı anımsattı. Çocukluğumun en sevimli kitaplarından birini. Ama tabii ki Altın Kupa küçük bir balığln hikayesi değil, Karayiplerde ün salmış ünlü korsan Henry Morgan'ın hikayesini anlatıyor. Küçük Kara Balık gibi Henry de evini terk edip hayallerinin peşinden gidiyor. Ünlü bir deniz korsanı olmak istiyor, zengin olmak istiyor, insanlar kendisine hayranlıkla baksınlar istiyor. . İstediği her şeyi elde ediyor ama mutlu oluyor mu? Bu beni çok düşündürdü. Eminim sizleri de düşündürecektir. Henry'nin serüvenlerini yazarken yazar 17. Yüzyıl İspanya İngiltere ilişkilerini, insanların hayat şartlarını, o dönem insanlarının hayat tarzını da okuyucuya masalımsı bir dille anlatıyor.
Masal tadında olan bu klasik romanı okuyun derim. Ders alınacak bir roman.
Steinbeck'in ilk romanı. Bir cümle var ki aslında kahramanın arayışının özetini yapıyor.
"...o nerede olursa olsun, parmağını batırdığı her soğuk çorba kasesinde düşlerinin çorbasını bulacağına inanıyor ve yeni kaseleri denemekten yılmıyor. Bense bir kasenin bile kapağını açamıyorum, çünkü içinde ki çorbanın soğuk olacağına inanıyorum...."
Sürükleyici bir serüvenin kollarına atılmak isterseniz iyi bir tercih.
Stinbeck'in kahramanı Her zaman küçük bir çocuk kalmak koşulu ile büyük bir adam olma yolunda...Bakalım başarabilecek mi?
Steinbeck'in ilk kitabı pek fazla dikkat çekmemiş zamanında bu kitabıyla.Okuduktan sonra bunu yadırgamıyorsunuz zaten.Bir şeyler yapmaya denemeye çalıştığını görebiliyorsunuz diğer kitaplarından bildiğiniz Steinbeck'i ama olmamış diyorsunuz.Ama ne kadar mesafe kat ettiğini görmeniz açısından iyi bir örnek.Kitabın konusuna gelecek olursam Henry Morgan adında dünyaya nam salmış bir korsanın hayat hikayesi.Eğer ki ben Steinbeck'in tüm külliyatını okumak istiyorum demiyorsanız okumanızı tavsiye etmek gereksiz bir hayal kırıklığı olabilir.
John Steinbeck'in diğer eserlerinden farklı olarak daha fazla macera havası var, denizcilikle ilgili terimlerden savaş taktiklerine kadar çok gerçekçi yazılmış.
Bir korsandan uygarlığın çarklarına hizmete uzanan bir yaşam öyküsü.
Dizginlenemez denize açılma ve korsanlık tutkusuyla Karayipler'e sürüklenen genç Henry, 17. yüzyıl İspanya İmparatorluğu'nun yüreğine korku salan namlı bir kaptan olacaktır. Onun asıl amacı ise bölgede efsane olan La Santa Roja adlı gizemli bir kadını bulmak ve Altın Kupa'yı ele geçirmektir.Karayiplerin kanlı tarihine ateşten bir sayfa ekleyen Sir Henry Morgan'ın yaşamı, Steinbeck'in kalemiyle coşkulu bir anlatıya dönüşüyor.
Belki de kitabın en can alıcı cümlesi ve özeti şu: Uygarlık bir kişiliği parçalıyor; parçalanmaya yanaşmayan topun ağzına gidiyor.
Yaşı küçük olmasına rağmen tutkularının peşinden giden Henry,Karayiplere gitmek için gemiye biner.Kaptan Henry i,bir çiftçiye satar,bir süre çiftçinin yanında çalışan ve kendini geliştiren küçük korsan denizlere açılmak için çiftlikten ayrılır.Denizlere olan tutkusu ile korsanlığa başlar,elde etmek istediği her şeyi elde eder.Panama 'nın zenginliği ve La Santa Roja nın güzelliği dillere dolanınca Henry ,Altın Kupa ve La Santa Roja'yı elde etmek için yönünü Panama ya çevirir.
Tutkular,hırslar,elde edilmek istenen hedefler ve elde edilenler..
Ama konuşacak olan Merlin'di, dinleyecek olan da kendisi; Merlin'in diyeceği genç Henry'yi özlemlerinden kurtarabilir; onu burada Cambria'da tutabilirdi yaşadığı sürece. Ama olamazdı bu; çünkü onu çağıran, gizemli denizin ötesinden gelmesini işaret eden dış güçler adsız yabancı ruhlar vardı.
John Steinbeck
Sayfa 21 - Bilgi yayinevi, 1985 1. Baskı
Gizemli bir şeydi bu kız. Tüm kızlar ve kadınlar hiç sözünü etmedikleri bir şeyi gizlerlerdi. Anasının peksimetle ile ilgili Amansız gizleri vardı. Zaman zaman da bilinen bir neden olmaksızın ağlardı. Kadınların içinde başka bir yaşam vardı... görünen yaşantılarına koşut giden, ama yine de onlarla hiç bağdaşmayan başka bir yaşam.
John Steinbeck
Sayfa 27 - Bilgi yayinevi, 1985 1. Baskı
Erkekler niçin oğlan çocuk isterler, diye kendi kendine sordu. Mutlaka zavallı, yılgın ruhlarında, kanlarından gelen bu yeni adamların, kendileri yapmak akıllılığını veya yiğitliğini veya gücünü bulamadıkları şeyleri yapabilmeleri özlemi olduğu için... Bu sanki yaşamda ele geçen son bir olanak gibi; kumar masasında varını yoğunu yitirdikten sonra bulunan yeni bir kese para gibi.
Öğleden sonra rüzgâr kış mevsiminin kutuplardan kayıp gelmekte
olduğunu haber verircesine, Galler ülkesinin karanlık vâdilerinde
hafif hafif esti durdu; dere yönünden, buz tutmakta
olan suların belli belirsiz iniltisi geliyordu.
İç karartıcı bir gündü, kapalı, huzursuzluk ve sıkıntı verici bir gün.
John Steinbeck
Cem Yayınevi - Sabah Gazetesi Nobel Yayınları Dizisi 17 - 1987

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Altın Kupa
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751410932
Kitabın türü:
Çeviri:
Nihal Önol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Altın Kupa
Altın Kupa
Dizginlenemez denize açılma ve korsanlık tutkusuyla Karayipler’e sürüklenen genç Henry, 17. yüzyıl İspanya İmparatorluğu’nun yüreğine korku salan namlı bir kaptan olacaktır. Onun asıl amacı ise bölgede efsane olan La Santa Roja adlı gizemli bir kadını bulmak ve Altın Kupa’yı ele geçirmektir. Karayiplerin kanlı tarihine ateşten bir sayfa ekleyen Sir Henry Morgan’ın yaşamı, Steinbeck’in kalemiyle coşkulu bir anlatıya dönüşüyor.S

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • Drkitapsever
  • Burhan Saydut
  • mehmet canib öksüz
  • BilgeSevgi
  • Haldun Lenger
  • Burcu İsaoğlu
  • Muhtesim Yiğit
  • Murat Arslan
  • Şaban Sezer
  • Aslı Erdoğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%8.7
25-34 Yaş
%28.3
35-44 Yaş
%34.8
45-54 Yaş
%17.4
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42.2
Erkek
%57.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.6 (3)
9
%22.7 (5)
8
%31.8 (7)
7
%9.1 (2)
6
%13.6 (3)
5
%4.5 (1)
4
%0
3
%4.5 (1)
2
%0
1
%0