Altın Kupa

7,7/10  (18 Oy) · 
56 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.235 gösterim
Dizginlenemez denize açılma ve korsanlık tutkusuyla Karayipler’e sürüklenen genç Henry, 17. yüzyıl İspanya İmparatorluğu’nun yüreğine korku salan namlı bir kaptan olacaktır. Onun asıl amacı ise bölgede efsane olan La Santa Roja adlı gizemli bir kadını bulmak ve Altın Kupa’yı ele geçirmektir. Karayiplerin kanlı tarihine ateşten bir sayfa ekleyen Sir Henry Morgan’ın yaşamı, Steinbeck’in kalemiyle coşkulu bir anlatıya dönüşüyor.S
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9751410932
 • Çeviri:
  Nihal Önol
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Tuco Herrera 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir incelemeden daha hepinize selamlar ola .. Uzun tutmamaya çalışarak hemen girizgahı yapalım istiyorum .. Hazırsanız başlayalım canikolar .. Bu kitabı da hepinize söyleye söyleye , anlata anlata bitiremediğim o çok sevdiğim sahaflardan aldım.Genel olarak rus edebiyatı olsun modern klasikler olsun kitap alışverişinde Cem Yayınları her daim ilk tercihimdir ..Bir de bu adamların nobel serisi adıyla yayınlanan ciltli kitapları cidden bir dünya markasıdır .. Çevirisi olsun , üstünden on yıllarca geçmiş olmasına rağmen kondüsyonlarının halen daha taş gibi olması olsun şu söylediklerimin doğruluğunu kanıtlar nitelikte ( bkz : eski varlık yayınları da böyledir ).. Bu kitapta Steinbeck' in ilk ve nobel ödüllü romanı olması sebebiyle dediğim seriden çıkmış bir kitap..

Öncelikle kitabın geçtiği dönemler hakkında kısa bir bilgi verelim.Roman 1600 lerin ilk yarısına tekamül eden dönemlerde geçiyor..İngiltere' nin henüz İspanya' ya ve Portekiz' e açıktan açığa diş geçiremediği , İspanya' nın ise koloniler vasıtası ile latin amerika' nın canına ot tıkadığı ve tabiri caizse yeraltı ve yerüstü ( özellikle altın ve işgücü babında ) kaynaklarını hortumladığı dönemler .. İspanya bu yıllarda gücünün zirvesinde .. Kitaba gelir isek kahramanımız bu dönemde İngiltere ' de yaşayan Henry Morgan isimli bir çocuk.. Kitapta bu çocuğun korsanlık hayalleri üzerinden ilerleyen yaşamını bize aktarıyor ..Steinbeck daha önce okuduğum kitapları göz önüne alındığında daha çok emek - sermaye ikilisi üzerinden sömürüye karşı çıkmış bir isim.. Bu romanda ise bambaşka bir anlatım görmek mümkün ..Kimi yerler ve İngiltere tarihine atıfta bulunarak senaryoya dahil edilen kimi şahıslar kapsamında fantastik bir hava, dolayısıyla masalımsı bir anlatım söz konusu..Ezilenlere dolayısıyla sosyal adalet kavramlarına değinmeksizin Steinbeck , bu kez masalımsı bir anlatımla süslediği ve şahsi duyguları olayların merkezine entegre ettiği bu nobel ödüllü romanında şahısların yenik düşmemesi gereken egolarına ve anlamsız hırsla yoğrulmuş arayışlarına atıfta bulunmuş...Yani pazardan bodrum mandalinası alacam diye onca kasarda gözünü karartıp insanlıktan çıkarsan aldığının saman kıvamında bir kabak olduğunu ancak eve geldiğinde anlarsın demiş .. Son olarak tekrar belirtmek gerekirse anlatım çok zevkli ve rahat..Korsan hikayeleri sevenlere özellikle tavsiyemdir..

Aybeniz Hasanova 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Altın Kupa yazarın ilk kitabı, 1929 yıllnda yazmış. Hem dili hem kurgusu Fareler ve İnsanlardan farklı. Yazarın anlatım tarzı, betimlemeleri çok güzel. Konuya gelince başlagıçta bana Küçük Kara Balık'ı anımsattı. Çocukluğumun en sevimli kitaplarından birini. Ama tabii ki Altın Kupa küçük bir balığln hikayesi değil, Karayiplerde ün salmış ünlü korsan Henry Morgan'ın hikayesini anlatıyor. Küçük Kara Balık gibi Henry de evini terk edip hayallerinin peşinden gidiyor. Ünlü bir deniz korsanı olmak istiyor, zengin olmak istiyor, insanlar kendisine hayranlıkla baksınlar istiyor. . İstediği her şeyi elde ediyor ama mutlu oluyor mu? Bu beni çok düşündürdü. Eminim sizleri de düşündürecektir. Henry'nin serüvenlerini yazarken yazar 17. Yüzyıl İspanya İngiltere ilişkilerini, insanların hayat şartlarını, o dönem insanlarının hayat tarzını da okuyucuya masalımsı bir dille anlatıyor.
Masal tadında olan bu klasik romanı okuyun derim. Ders alınacak bir roman.

Altın Kupa benzeri kitaplar

ayhan özköroğlu 
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Steinbeck'in ilk romanı. Bir cümle var ki aslında kahramanın arayışının özetini yapıyor.
"...o nerede olursa olsun, parmağını batırdığı her soğuk çorba kasesinde düşlerinin çorbasını bulacağına inanıyor ve yeni kaseleri denemekten yılmıyor. Bense bir kasenin bile kapağını açamıyorum, çünkü içinde ki çorbanın soğuk olacağına inanıyorum...."
Sürükleyici bir serüvenin kollarına atılmak isterseniz iyi bir tercih.
Stinbeck'in kahramanı Her zaman küçük bir çocuk kalmak koşulu ile büyük bir adam olma yolunda...Bakalım başarabilecek mi?

Üç Renk 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir korsandan uygarlığın çarklarına hizmete uzanan bir yaşam öyküsü.
Dizginlenemez denize açılma ve korsanlık tutkusuyla Karayipler'e sürüklenen genç Henry, 17. yüzyıl İspanya İmparatorluğu'nun yüreğine korku salan namlı bir kaptan olacaktır. Onun asıl amacı ise bölgede efsane olan La Santa Roja adlı gizemli bir kadını bulmak ve Altın Kupa'yı ele geçirmektir.Karayiplerin kanlı tarihine ateşten bir sayfa ekleyen Sir Henry Morgan'ın yaşamı, Steinbeck'in kalemiyle coşkulu bir anlatıya dönüşüyor.
Belki de kitabın en can alıcı cümlesi ve özeti şu: Uygarlık bir kişiliği parçalıyor; parçalanmaya yanaşmayan topun ağzına gidiyor.

Burak Akgün 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 3/10 puan

Steinbeck'in ilk kitabı pek fazla dikkat çekmemiş zamanında bu kitabıyla.Okuduktan sonra bunu yadırgamıyorsunuz zaten.Bir şeyler yapmaya denemeye çalıştığını görebiliyorsunuz diğer kitaplarından bildiğiniz Steinbeck'i ama olmamış diyorsunuz.Ama ne kadar mesafe kat ettiğini görmeniz açısından iyi bir örnek.Kitabın konusuna gelecek olursam Henry Morgan adında dünyaya nam salmış bir korsanın hayat hikayesi.Eğer ki ben Steinbeck'in tüm külliyatını okumak istiyorum demiyorsanız okumanızı tavsiye etmek gereksiz bir hayal kırıklığı olabilir.

Zafer DENİZ 
13 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

John Steinbeck'in diğer eserlerinden farklı olarak daha fazla macera havası var, denizcilikle ilgili terimlerden savaş taktiklerine kadar çok gerçekçi yazılmış.

Züleyha TİĞİZ 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşı küçük olmasına rağmen tutkularının peşinden giden Henry,Karayiplere gitmek için gemiye biner.Kaptan Henry i,bir çiftçiye satar,bir süre çiftçinin yanında çalışan ve kendini geliştiren küçük korsan denizlere açılmak için çiftlikten ayrılır.Denizlere olan tutkusu ile korsanlığa başlar,elde etmek istediği her şeyi elde eder.Panama 'nın zenginliği ve La Santa Roja nın güzelliği dillere dolanınca Henry ,Altın Kupa ve La Santa Roja'yı elde etmek için yönünü Panama ya çevirir.
Tutkular,hırslar,elde edilmek istenen hedefler ve elde edilenler..

Kitaptan 21 Alıntı

Erkekler niçin oğlan çocuk isterler, diye kendi kendine sordu. Mutlaka zavallı, yılgın ruhlarında, kanlarından gelen bu yeni adamların, kendileri yapmak akıllılığını veya yiğitliğini veya gücünü bulamadıkları şeyleri yapabilmeleri özlemi olduğu için... Bu sanki yaşamda ele geçen son bir olanak gibi; kumar masasında varını yoğunu yitirdikten sonra bulunan yeni bir kese para gibi.

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck

Rüzgar
Öğleden sonra rüzgâr kış mevsiminin kutuplardan kayıp gelmekte
olduğunu haber verircesine, Galler ülkesinin karanlık vâdilerinde
hafif hafif esti durdu; dere yönünden, buz tutmakta
olan suların belli belirsiz iniltisi geliyordu.
İç karartıcı bir gündü, kapalı, huzursuzluk ve sıkıntı verici bir gün.

Altın Kupa, John Steinbeck (Cem Yayınevi - Sabah Gazetesi Nobel Yayınları Dizisi 17 - 1987)Altın Kupa, John Steinbeck (Cem Yayınevi - Sabah Gazetesi Nobel Yayınları Dizisi 17 - 1987)
Üç Renk 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Uygarlık bir kişiliği parçalıyor; parçalanmaya yanaşmayan topun ağzına gidiyor.

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck
Züleyha TİĞİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Günün çiçeğini senin için kopartacağım sevgilim ,şafakta açtığı yerden...

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck
Züleyha TİĞİZ 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ama yaş,insanın küçük zevklerini elinden alıyor ve sizi yanlız soğuk,sessiz bir bekleyiş içinde bırakıyor.

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck
Züleyha TİĞİZ 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Öyle sanıyorum ki dudakların bir tuzağı örten çalılar gibi, acını Tanrı dan saklamak için gülümsüyor.

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck
Züleyha TİĞİZ 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kafasında mavi gözlü,melek bakışlı bir genç kız çehresi hazırlamıştı;bir fare bile baksa bakışlarını kaçıracak bir genç kız çehresi...Bu bakışlar ise kaçmıyordu.Yumuşak kara gözlerin altından ona gülüyor,onunla alay ediyor gibiydi.

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck
Züleyha TİĞİZ 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Onun yaşamı, tıpkı güçlü olaylarla tıkabasa dolu bir kitap gibi, " diye düşündü.

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck
Züleyha TİĞİZ 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kederim de bilmemden doğuyor. Kızamıyorum veya gitmene engel olamıyorum, çünkü anlıyorum seni.

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck

Bir tanrıya yalnızca büyük olduğu için tapılabilir mi? Ya da genişliğinden başka bir erdemi olmayan bir toprağa bağlanabilir mi insan? Ya da gövdesinden başka şeyi olmayan bir kadın sevilebilir mi?

Altın Kupa, John SteinbeckAltın Kupa, John Steinbeck
3 /