Zemberek

·
Okunma
·
Beğeni
·
2367
Gösterim
Adı:
Zemberek
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751417510
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Sahne önündekiler o kadar güzel, yumuşak, iyicil maskelerle ortalıktalar ki, arkadaki kan içicileri görmek zorlaşıyor. Her kanaldan dünyaya akan yalan rüzgârının sonucunda, toplumlar sahnedeki oyunu göremedikleri gibi, onları aldatan maskeli aktörlerin savunucularına dönüşüyorlar.
Hani, “Ne yapmalı?” diye soranlar var ya...
Bize göre bu konuda yapılacak en temel görev, önce sahne arkasını görmeyi öğrenmek, sonra da görmeyenlere göstermektir.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap fuarında Banu Avar'ın kendisinden kitabı dinlemiştim.500 sayfalık bir kitabım var onu yazması bunu yazmaktan kolaydı demişti.Medyanın gerçekleri yazamadığını hatta gerçeği örtmek üzere çalıştığını düşünürsek,yaptığı program yüzünden TRT'den atılan ve gerçek bir vatansever olan Banu Avar'ın gerçekleri anlatmak(Suriye üzerinden) için uğraştığı bu kitabı okumak bizim için adeta bir ödev olmalıdır.
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Üçüncü dünya savaşı düzenli ordularla değil, “karma” sivil çetelerle gerçekleşmektedir. Bu savaşta “sahnenin önündekiler”le aldatılan halk, “sahnenin arkasındakiler”i görebildiği oranda güçlenecektir. Sahne önündekiler o kadar güzel, yumuşak, iyicil maskelerle ortalıktadırlar ki, arkadaki kan içicileri görmek zorlaşmaktadır. Her kanaldan dünyaya akan yalan rüzgârı, bırakın sahnedeki oyunu görmeyi, toplumları, maskeli aktörlerin savunucusu yapmaktadır.
Hani “ne yapmalı” diye soranlar var ya. Bize göre, önce sahne arkasını görmeyi öğrenmek, sonra da görmeyenlere göstermek temel görevdir..
Kitabın ozeti diyebileceğimiz bir alıntı ile incelememi kisa tutacağım .
Kitabi ikinci defa okudum.O kadar cok alinti yapmak istedigim sayfa var ki.okunmasini tavsiye ettigim bir kitap .
160 syf.
·2 günde·9/10
Özellikle son 10 yılda emperyalist devletlerin hangi yöntemlerle ülkeleri kontrol ettiklerini, nasıl oyunlar oynadıklarını anlamamız açısından, basit bir dille yazılmış bu kitabın çok önemli bir eser olduğunu düşünüyorum. Kitabı okurken bir tuhaf oluyor insan, kitabın ortalarında şöyle yazmış Banu Avar ‘’Sahnenin arkasındakilerle devam edelim. Daraldınız mı? Sadece okuyarak mı? Bu anlatılanları yaşayanları düşünün.’’
Arap Baharı nedir, ne amaçla yapılmıştır, kimler tarafından, kimleri kullanarak, hangi yöntemlerle yapılmıştır gibi soruların cevapları veriliyor. Özellikle günümüz Suriyesi’nde hangi oyunlar dönüyor net bir şekilde anlatılıyor.
Türkiye olarak bizi yakından ilgilendiren bu konular her Türk insanının öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü herkesin az çok bildiği üzere sırada İran ve Türkiye var. Bu 100 yıldan daha fazla süredir olan açıklamaktan çekinmedikleri bir plan, bir hedef. Eğer önceki oyunların nasıl yapıldığını anlarsak kendi ülkemizde dönen oyunları anlamamız ve bilinçli davranarak tuzaklara düşmememiz kolaylaşır.
Bu bilgilerin bu kadar değerli yapan; bunları medyadan öğrenemezsiniz bunları bu kadar net basit ve cesurca yazan kitap sayısı da azdır. Verilen bilgiler kaynakları belirtilerek veriliyor. Çok fazla şey bildiği için televizyonlara çıkarmasalar da, Banu Avar elinden geldiğince ulaşabildiğine ulaşmaya çalışıyor.
160 syf.
·4 günde·8/10
Tarih,dünyaya hakim olmaya çalışan güçlerin kurulu sistemi bozma,yeni düzenek kurma,sistem oturtma,savaşlar çıkartmasının örnekleriyle dolu diyor yazar ve bunu bize açıklıyor.

Günümüzde uygulanan emperyalist oyunların uygulayıcıları, birbirleriyle olan ilişkileri, yapısı, uygulama biçimleri etkileyici bir araştırma içinde bulunuyor.
Çarkları-Kuranları-Yayları-Renkli Devrimler-Arap Baharı-Facebook-Suriye-Işıd-Pkk-Musul-Öso-Cnn-Beyaz Baretler ve daha nice konu işleniyor.

Dünyanın yalan yüzünü,zembereğini görmenizi sağlayan bir kitap.Derin bir araştırma yapılmış ve kaynakları ile ortaya çıkarılmış.Fotoğraflar ile desteklenmiş.Kitap kısa ama konular kısa,öz ve anlaşılır şekilde anlatılmış.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Türk genci kendini bilgi ile donatmalı. Ancak bu şekilde karanlıklar aydınlığa evrilir.

Günümüz dünyasında kurulan emperyal düzen, sahneye konan oyun, sahne önü ve arkasındaki kişi ve kurumlar Banu Avar'ın son kitabI Zemberek'te açık bir şekilde anlatılmış. Gerçeği merak edenlerin büyük oyunu bozmak için "ne yapmalı" sorusuna cevap ararken okuması gereken bir kitap.
160 syf.
Zemberek, araştırmacı gazeteci geleneğinden gelen Banu AVAR'ın önemli kitaplarından biri . Çarkın dişlileri arasına takılan Arap Baharı devrimlerinin perde arkasını ve perdenin önündeki renkli simaları anlatıyor. Emperyalist düzenin ilk günkü gibi tazeliğini koruduğunu ve bu uğurda masum insanların nasıl çarkın dişlileri arasında yok edildiğinin resmini gösteriyor bizlere. Örneğin Libya devrimi; kendi vatandaşlarına ucuz petrol, ücretsiz salık hizmeti, devlet eli ile ev vb. yardımlar yapan Kaddafi'nin nasıl kendi vatandaşlarınca ölüme itildiğini açık şekilde ele alıyor. İŞİD'i var eden güçler yine İŞİD'i yok etmek için Ortadoğu da bulunuyor tabi yerseniz. Görünenin gerçekten çok farklı olduğunu ve küresel çetenin sadece para için yaptıkları ve yapmayı tasarladıklarının anlatısı zemberek.
160 syf.
Kitap güncel bir konu olan Suriye'de yaşanan gelişmeler ile ilgili. Banu Avar ana akım medyada görebileceğimiz bir insan değil, kendisine yer vermez ana akım medya. Hatta bazıları Banu Avar gibi insanlarla dalga geçip küçümser bile. Nedenini söylemeye bile gerek yok diye düşünüyorum.
Suriye'de yaşanan gelişmelerin perde arkasına ışık tutuyor Banu Avar bu kitapla birlikte. Suriye'de yaşanan gelişmeler, yeni bir savaş stratejisi olan ve daha önce örneklerine rastladığımız "karma savaş" stratejisine çok güzel bir örnek yazara göre. Karma savaşın ise iki ayağı söz konusu: renkli devrim ve örtülü operasyon. Avar, Suriye'den sonraki ilk hedefin ise İran olduğunu ifade ediyor.
Yazara göre insan hakları ya da insani yardım adı altında faaliyet yürüten sivil toplum örgütleri aslında dış müdahale için uluslararası kamuoyunu ikna etmeye çalışan ve ülkeye dışarıdan müdahaleyi meşrulaştırmaya çalışan yapılardır. Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen ve Netflixte belgeseli bulunan Beyaz Baretliler (White Helmets) de bunlardan biri. Belgeseli izlerseniz zaten Esad ve Rusya karşıtı propagandayı çok güzel yedirmişler aralara.
Yazara göre Türkiye'nin Suriye politikasında birçok yanlış söz konusu. Esad ile düşman olmak ve ÖSO'yu desteklemek gibi. Şahsi kanaatimce Suriye'de bir an önce Esad ile irtibata geçerek üniter yapının korunmasını sağlamak ve bölgedeki diğer ülke liderleri ile de görüşmeler gerçekleştirerek bölgenin kaderini birlikte belirlemek gerekmektedir. Esad'la nasıl masaya oturabiliriz diye soranlara da şunu söylemek istiyorum ki Amerika ile masaya oturabiliyorsak bence herkesle masaya oturabiliriz. Zira Amerika'dan daha zalimi yok yeryüzünde.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Banu avar'ın muhteşem yalın anlatımıyla, haber kaynakların da gördüğümüz aktörler, okuduğumuz olaylar ve daha birçok güncel incelemeyi içeren, farkındalık yaratıcı bir kitap mutlaka okumalı ve okutmalıyız bilgi paylaştıkça değerlenir. İyi okumalar
160 syf.
·9/10
ABD ve Avrupa ülkelerinin özellikle Afrika ve Asya'da ortamı kendi çıkarları doğrultusunda nasıl şekillendirdikleri ve bu faaliyetlerde kimleri kullandıkları örnekleriyle anlatılmış. Konuyla ilgili biraz bilgisi olanlar için faydalı olacak bir kitap. Ancak her ihtimalde farkındalığın artırılması yönünden faydalı bir kitap.
160 syf.
Kitap açık ve net buz dağının görünmeyen kısmı için yazılmış. Küresel güçlerin nasıl bir alt yapı ile çalıştığını gözler önüne seriyor. Sadece bu kitabı değil diğer eserlerini de tavsiye ediyorum.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bence okunması gereken kitaplar arasında olmalı. Kameranın önündekilerle arkasındakileri açık açık ifade etmesinden dolayı önemli. Kasım 2016 yılında ilk baskısı yapılmış ama konular hala güncel olduğu için günümüzü de anlatmaya devam ediyor.

Banu Avar yine çekinmeden yazmış: Kendinde saklamamış ve herkes okusun diye de kitap haline getirmiş.

Bize televizyon ekranlarında anlatılan çoğu bilginin ya da görüntünün birilerinin istekleri doğrultusunda hazırlanmış ve halkı uyutmak için tasarlanmış bilgiler olduğunu daha sonra öğreniyoruz. Bu kitapta da bunun açık örnekleri mevcut.

Anlatım dili akıcı olduğu için hiç kimse sıkıntı yaşamadan, acaba ne diyor demeden kitabı kolayca okuyup, anlayabilir.

Banu Avar kitabın ortasından konuşuyor. Ama bunu yaparken de, cümleleri eğmeden, bükmeden, kelimeleri yuvarlamadan doğrudan net söylüyor.

Küresel çeteden bahsediyor, görünenle, görünmeyenlerden bahsediyor. Ülkelerde küresel çetelerin kendi menfaatleri doğrultusunda kullandığı dahili ve harici hainlerden yani işbirlikçilerden bahsediyor.

Açıkça söylemek gerekirse bazen bildiğimiz, bazen duyduğumuz ama genelde görmediğimiz şeyleri bizlere aleni anlatmaya çalışıyor.

Banu Avar, Zemberek kitabı yakın tarihin içinden süzülüp gelen düşünceler yumağıdır. Zemberek yani düzenekten bahsediyor. Kitabın 'Başlarken' kısmı zaten her şeyi anlatıyor. Devam eden sayfalarda toplumların, küresel çete ve işbirlikçileri tarafından nasıl uyutulduğunu işliyor. Öncelikle Türkiye'ye sık sık gelen bir sinema yıldızı olan Angelina Jolie'den bahsediyor. Niçin bu kadar sık geldiğine dem vuruyor (-açıkçası kitabı okumadan önce ben de çok bilmiyordum-). Birileri gelip giderdi ülkemize, güzel pozlar verirlerdi, televizyonlar onlardan bahseder yani kısaca arz-ı endam ederlerdi ama görünenle görünmeyen farklıymış onu da şimdi anladım.

Zembereğin çarklarını bilelim ki, ona göre hareket edelim ya da bazı konularda ona göre karar verebilelim. Ama arka planda ne var, nasıl yapılmış, neler olmuş hakkında çok fazla bilgimiz olmuyor. İşte Banu Avar da bu konuda arka planı anlatmaya çalışıp, bizleri bilgilendirmeye çalışıyor. Zaten kendisi biliyor ama çoğunluğun da bilmesi için bunları yazıyor.

Kitap 160 sayfa. Sizi yormayacak, sıkmayacak bir anlatıma sahip. Ayrıca konuyla ilgili resimlerle de destekliyor. Yani isim ve konuyla ilintili resimlerle bir bütünlük sağlıyor. Kitabın arka sayfasında ise 'yararlandığı kaynakları' da belirtmiş.


Hollywood yıldızlarının, küresel çetenin emrine girdikten sonra nasıl da ön plana gelip, daha fazla kazanmaya başladıklarını göreceğiz. Bize insan hakları, hak, hukuk, evrensellik,
gibi süslü cümleler sunan güçlerin bu kelimeleri işlerine geldiği gibi nasıl kullandıklarını okuyacağız.

Kitapta sinema, televizyon, gazete, siyaset yani kısaca toplumun tüm kesimlerinden insanların nasıl küresel çetenin emrine girdiğini ibretle okuyacağız.

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir zaman diliminde, doğru veya yanlışların bile, bize göre değil de birilerinin istediği gibi olduğu bir hayatı yaşıyoruz. Eğer bunun dışına çıkmak istersen, o zaman da çeşitli sözlerle seni dışlayıp, bir çeşit 'mahalle baskısı' ile toplum dışına itmeye çalışırlar.
Artık birilerinin istediği gibi bir hayat yaşamamız isteniyor.

Banu Avar hala net yazmaya devam ediyor. Örneğin, Suriye'deki iç savaş birilerine göre demokrasi, insan hakları, hak, hukuk getirecekken, şimdi gelinen nokta, kan ve gözyaşı olmuş.

ABD ve işbirlikçilerinin süslü cümlelerle anlatmaya çalıştığı bir dünya, dünya üzerinde yok ! Yani distopyayı ütopya olarak sunuyorlar.

Bu kitaptan yaptığım alıntılar sınırlı ama kitabı okumaya başladığınızda kitabın tamamının altının çizileceğini göreceksiniz. Açık örneklerle olayları anlatıyor. Yani kısaca kitabı temin edin ve baştan sona okumaya başlayın.

Ezcümle: Bu kitabı ben ikinci kez okuyorum. İlki, kitap ilk çıktığında alıp okumuştum ve beğenmiştim. Ama bu site için alıntı yapmak için tekrar baştan okudum. Tekrar tekrar okunması gereken ve küresel çetenin iç yüzünü görmek açısından değerli bir kitap.
++ 2/4 - Temmuz 2018 tarihleri arasında okunup notlar çıkarılmıştır.
++ Tavsiye ederim.
++ Banu Avar'ın da yüreğine sağlık. Teşekkürler.
Fıkra gibi: "Amerika'da neden ortalık karışmaz," diye sormuş biri. Cevap: "Orada bir Amerikan büyükelçiliği yok ki!"
"Radikal dinci unsurların olduğu bir Arap dünyasının kıvılcımları Amerika'ya sıçramadan çok önce Rusya'ya sıçrayacaktır!"
Babam,''Zehir altın kupada sunulur,bunu unutma!''demişti.Bu değerli nasihati genç kardeşlerimi armağan ediyorum.
Ford, özgür Suriye Ordusu-ÖSO’yu (Free Syrian Army) oluştururken, Salvador Modeli’ni örnek almıştır. Hedef, Suriye’de Sünni, Alevi, Şii, Kürt, Dürzi, Hıristiyan ayrılıkçılığı körüklemektir. Bunun için Irak’ta da uygulandığı gibi farklı gruplardan insanlar katledilerek, suç diğer grupların üzerine atılacaktır. Bir ülkede içsavaşa giden en kestirme yol budur.
Banu Avar
Sayfa 50 - 1. Basım Kasım 2016 Remzi Kitabevi
Amerika'nın Irak "soykırım" ı asla unutulmamalıdır! 2003 den beri insanlar "ölüm" ile iç içedir. Yemen'de ve daha birçok ülkede yeni kan nehirleri pesindedir.
Banu Avar
Sayfa 48 - Remzi Kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zemberek
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751417510
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Sahne önündekiler o kadar güzel, yumuşak, iyicil maskelerle ortalıktalar ki, arkadaki kan içicileri görmek zorlaşıyor. Her kanaldan dünyaya akan yalan rüzgârının sonucunda, toplumlar sahnedeki oyunu göremedikleri gibi, onları aldatan maskeli aktörlerin savunucularına dönüşüyorlar.
Hani, “Ne yapmalı?” diye soranlar var ya...
Bize göre bu konuda yapılacak en temel görev, önce sahne arkasını görmeyi öğrenmek, sonra da görmeyenlere göstermektir.

Kitabı okuyanlar 191 okur

  • Berkan Yavuz
  • Aslıhan Demir
  • Uğur Dansık
  • FAME
  • Serhat BARAN
  • Levent gül
  • Ümit
  • Furkan Doyran
  • Yasin GÖKGÖZ
  • Alpaslan Sarıbaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%23.3
Erkek
%76.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.8 (34)
9
%38.9 (37)
8
%9.5 (9)
7
%8.4 (8)
6
%3.2 (3)
5
%2.1 (2)
4
%0
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%1.1 (1)