Adı:
Zemberek
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751417510
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Sahne önündekiler o kadar güzel, yumuşak, iyicil maskelerle ortalıktalar ki, arkadaki kan içicileri görmek zorlaşıyor. Her kanaldan dünyaya akan yalan rüzgârının sonucunda, toplumlar sahnedeki oyunu göremedikleri gibi, onları aldatan maskeli aktörlerin savunucularına dönüşüyorlar.
Hani, “Ne yapmalı?” diye soranlar var ya...
Bize göre bu konuda yapılacak en temel görev, önce sahne arkasını görmeyi öğrenmek, sonra da görmeyenlere göstermektir.
Kitap fuarında Banu Avar'ın kendisinden kitabı dinlemiştim.500 sayfalık bir kitabım var onu yazması bunu yazmaktan kolaydı demişti.Medyanın gerçekleri yazamadığını hatta gerçeği örtmek üzere çalıştığını düşünürsek,yaptığı program yüzünden TRT'den atılan ve gerçek bir vatansever olan Banu Avar'ın gerçekleri anlatmak(Suriye üzerinden) için uğraştığı bu kitabı okumak bizim için adeta bir ödev olmalıdır.
Tarih,dünyaya hakim olmaya çalışan güçlerin kurulu sistemi bozma,yeni düzenek kurma,sistem oturtma,savaşlar çıkartmasının örnekleriyle dolu diyor yazar ve bunu bize açıklıyor.

Günümüzde uygulanan emperyalist oyunların uygulayıcıları, birbirleriyle olan ilişkileri, yapısı, uygulama biçimleri etkileyici bir araştırma içinde bulunuyor.
Çarkları-Kuranları-Yayları-Renkli Devrimler-Arap Baharı-Facebook-Suriye-Işıd-Pkk-Musul-Öso-Cnn-Beyaz Baretler ve daha nice konu işleniyor.

Dünyanın yalan yüzünü,zembereğini görmenizi sağlayan bir kitap.Derin bir araştırma yapılmış ve kaynakları ile ortaya çıkarılmış.Fotoğraflar ile desteklenmiş.Kitap kısa ama konular kısa,öz ve anlaşılır şekilde anlatılmış.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.033 Oy)19.963 beğeni45.747 okunma3.609 alıntı193.321 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.961 Oy)9.230 beğeni30.318 okunma918 alıntı146.969 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.772 Oy)9.733 beğeni27.342 okunma2.012 alıntı126.495 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.273 Oy)9.270 beğeni27.678 okunma2.946 alıntı122.022 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.806 Oy)8.418 beğeni24.096 okunma960 alıntı96.150 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.310 Oy)6.676 beğeni17.746 okunma3.014 alıntı90.627 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.172 Oy)13.995 beğeni36.289 okunma3.801 alıntı154.140 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.930 Oy)6.043 beğeni20.706 okunma928 alıntı107.632 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.760 Oy)8.226 beğeni22.382 okunma4.651 alıntı137.435 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.636 Oy)4.122 beğeni13.704 okunma1.551 alıntı56.630 gösterim
Türk genci kendini bilgi ile donatmalı. Ancak bu şekilde karanlıklar aydınlığa evrilir.

Günümüz dünyasında kurulan emperyal düzen, sahneye konan oyun, sahne önü ve arkasındaki kişi ve kurumlar Banu Avar'ın son kitabI Zemberek'te açık bir şekilde anlatılmış. Gerçeği merak edenlerin büyük oyunu bozmak için "ne yapmalı" sorusuna cevap ararken okuması gereken bir kitap.
Zemberek, araştırmacı gazeteci geleneğinden gelen Banu AVAR'ın önemli kitaplarından biri . Çarkın dişlileri arasına takılan Arap Baharı devrimlerinin perde arkasını ve perdenin önündeki renkli simaları anlatıyor. Emperyalist düzenin ilk günkü gibi tazeliğini koruduğunu ve bu uğurda masum insanların nasıl çarkın dişlileri arasında yok edildiğinin resmini gösteriyor bizlere. Örneğin Libya devrimi; kendi vatandaşlarına ucuz petrol, ücretsiz salık hizmeti, devlet eli ile ev vb. yardımlar yapan Kaddafi'nin nasıl kendi vatandaşlarınca ölüme itildiğini açık şekilde ele alıyor. İŞİD'i var eden güçler yine İŞİD'i yok etmek için Ortadoğu da bulunuyor tabi yerseniz. Görünenin gerçekten çok farklı olduğunu ve küresel çetenin sadece para için yaptıkları ve yapmayı tasarladıklarının anlatısı zemberek.
Banu avar'ın muhteşem yalın anlatımıyla, haber kaynakların da gördüğümüz aktörler, okuduğumuz olaylar ve daha birçok güncel incelemeyi içeren, farkındalık yaratıcı bir kitap mutlaka okumalı ve okutmalıyız bilgi paylaştıkça değerlenir. İyi okumalar
Bence okunması gereken kitaplar arasında olmalı. Kameranın önündekilerle arkasındakileri açık açık ifade etmesinden dolayı önemli. Kasım 2016 yılında ilk baskısı yapılmış ama konular hala güncel olduğu için günümüzü de anlatmaya devam ediyor.

Banu Avar yine çekinmeden yazmış: Kendinde saklamamış ve herkes okusun diye de kitap haline getirmiş.

Bize televizyon ekranlarında anlatılan çoğu bilginin ya da görüntünün birilerinin istekleri doğrultusunda hazırlanmış ve halkı uyutmak için tasarlanmış bilgiler olduğunu daha sonra öğreniyoruz. Bu kitapta da bunun açık örnekleri mevcut.

Anlatım dili akıcı olduğu için hiç kimse sıkıntı yaşamadan, acaba ne diyor demeden kitabı kolayca okuyup, anlayabilir.

Banu Avar kitabın ortasından konuşuyor. Ama bunu yaparken de, cümleleri eğmeden, bükmeden, kelimeleri yuvarlamadan doğrudan net söylüyor.

Küresel çeteden bahsediyor, görünenle, görünmeyenlerden bahsediyor. Ülkelerde küresel çetelerin kendi menfaatleri doğrultusunda kullandığı dahili ve harici hainlerden yani işbirlikçilerden bahsediyor.

Açıkça söylemek gerekirse bazen bildiğimiz, bazen duyduğumuz ama genelde görmediğimiz şeyleri bizlere aleni anlatmaya çalışıyor.

Banu Avar, Zemberek kitabı yakın tarihin içinden süzülüp gelen düşünceler yumağıdır. Zemberek yani düzenekten bahsediyor. Kitabın 'Başlarken' kısmı zaten her şeyi anlatıyor. Devam eden sayfalarda toplumların, küresel çete ve işbirlikçileri tarafından nasıl uyutulduğunu işliyor. Öncelikle Türkiye'ye sık sık gelen bir sinema yıldızı olan Angelina Jolie'den bahsediyor. Niçin bu kadar sık geldiğine dem vuruyor (-açıkçası kitabı okumadan önce ben de çok bilmiyordum-). Birileri gelip giderdi ülkemize, güzel pozlar verirlerdi, televizyonlar onlardan bahseder yani kısaca arz-ı endam ederlerdi ama görünenle görünmeyen farklıymış onu da şimdi anladım.

Zembereğin çarklarını bilelim ki, ona göre hareket edelim ya da bazı konularda ona göre karar verebilelim. Ama arka planda ne var, nasıl yapılmış, neler olmuş hakkında çok fazla bilgimiz olmuyor. İşte Banu Avar da bu konuda arka planı anlatmaya çalışıp, bizleri bilgilendirmeye çalışıyor. Zaten kendisi biliyor ama çoğunluğun da bilmesi için bunları yazıyor.

Kitap 160 sayfa. Sizi yormayacak, sıkmayacak bir anlatıma sahip. Ayrıca konuyla ilgili resimlerle de destekliyor. Yani isim ve konuyla ilintili resimlerle bir bütünlük sağlıyor. Kitabın arka sayfasında ise 'yararlandığı kaynakları' da belirtmiş.


Hollywood yıldızlarının, küresel çetenin emrine girdikten sonra nasıl da ön plana gelip, daha fazla kazanmaya başladıklarını göreceğiz. Bize insan hakları, hak, hukuk, evrensellik,
gibi süslü cümleler sunan güçlerin bu kelimeleri işlerine geldiği gibi nasıl kullandıklarını okuyacağız.

Kitapta sinema, televizyon, gazete, siyaset yani kısaca toplumun tüm kesimlerinden insanların nasıl küresel çetenin emrine girdiğini ibretle okuyacağız.

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir zaman diliminde, doğru veya yanlışların bile, bize göre değil de birilerinin istediği gibi olduğu bir hayatı yaşıyoruz. Eğer bunun dışına çıkmak istersen, o zaman da çeşitli sözlerle seni dışlayıp, bir çeşit 'mahalle baskısı' ile toplum dışına itmeye çalışırlar.
Artık birilerinin istediği gibi bir hayat yaşamamız isteniyor.

Banu Avar hala net yazmaya devam ediyor. Örneğin, Suriye'deki iç savaş birilerine göre demokrasi, insan hakları, hak, hukuk getirecekken, şimdi gelinen nokta, kan ve gözyaşı olmuş.

ABD ve işbirlikçilerinin süslü cümlelerle anlatmaya çalıştığı bir dünya, dünya üzerinde yok ! Yani distopyayı ütopya olarak sunuyorlar.

Bu kitaptan yaptığım alıntılar sınırlı ama kitabı okumaya başladığınızda kitabın tamamının altının çizileceğini göreceksiniz. Açık örneklerle olayları anlatıyor. Yani kısaca kitabı temin edin ve baştan sona okumaya başlayın.

Ezcümle: Bu kitabı ben ikinci kez okuyorum. İlki, kitap ilk çıktığında alıp okumuştum ve beğenmiştim. Ama bu site için alıntı yapmak için tekrar baştan okudum. Tekrar tekrar okunması gereken ve küresel çetenin iç yüzünü görmek açısından değerli bir kitap.
++ 2/4 - Temmuz 2018 tarihleri arasında okunup notlar çıkarılmıştır.
++ Tavsiye ederim.
++ Banu Avar'ın da yüreğine sağlık. Teşekkürler.
Kitap açık ve net buz dağının görünmeyen kısmı için yazılmış. Küresel güçlerin nasıl bir alt yapı ile çalıştığını gözler önüne seriyor. Sadece bu kitabı değil diğer eserlerini de tavsiye ediyorum.
Zemberek, Banu Avar

- Kitabın ismi tam da anlatılanlara çok uygun. Dünyaya hakim olmak isteyen güçlerin kurulu sistemi bozarak, Yeni düzen kurma, savaşlar çıkarma gayretlerini hepimiz yakından hem de oldukça yakından takip ediyoruz...

* Son on beş yılda yeniden güçlenen Rusya ve Çin karşısında ABD düzenli ordu savaşındansa "karma savaş modeli" ismi verilen bir modelle dünyayı işgal planını iki koldan ilerletmeye çalışıyor... 1. Renkli devrimler ve örtülü operasyonların askerleri ve 2. Dijital aktivistler ve lejyonerler..

* Haçlı savaşları son hızla devam ediyor.. Günümüzde artık bu savaşı;
- insani yardım kuruluşlarını kullanarak bunların içinden saygın STK'ların "delil" üretmesi ve gene sözde saygın medyanın ekranlarda bu delilleri fütursuzca göstererek ortam hazırlaması...
- Medya haricinde satın alınan özellikle gençlerle sosyal medya üzerinden tepki grubu oluşturma,
- Devamlı kaos çıkararak paralı ordularınla bölgeye demokrasi götür...
- Afganistan, Irak, Mısır, Libya derken Suriye... Sırada İran mı var Türkiye mi???

- Bölgemizdeki Terör Örgütleri; El Kaide, IŞİD, PKK, PYD ve niceleri, Kafkaslar, Ukrayna vb. ülkelerdeki devrimler...

* Amerika'da neden ortalık karışmaz? diye sormuş biri. "Orada bir Amerikan büyükelçiliği yok ki!" demiş diğeri...

* Mehmet Akif; "Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar. İbret alınsa tekerrür eder mi?" demişti... Tarih değil, hatalardı tekerrür eden. Benzer hatalar benzer sonuçlar doğuruyor...

* Bölgemiz her geçen gün cadı kazanına döndü.. Hepimize düşen en büyük görev bu bilinçle Atatürk'ümüze ve onun dış politikasına sarılmaktır...

* Banu Avar'ı farklı kılan en büyük özellik iyi bir araştırmacı ve gözlemci olmasıdır... Kitabı okurken farklı kaynakları analiz etme yeteneğine hayran kalıyorsunuz..Basınımızda anlatılmayan gerçekleri oynanan oyunları daha yakından öğrenmek istiyor musunuz? O zaman bu kitabı okuyun..
"Zemberek eski saatlerde, kilitlerde kullanılan bir düzenektir. Bu saatleri çalıştıran yaylı zemberek, saatin dışında yer alan bir düğme ya da kelebekle kurulur. Zembereği kuranlar ayarı kaçırırsa çarklar kırılır, dişliler kopar, fazla gerilen zemberek yayı boşalıp fırlar..."
Banu Avar, kendisiyle özdeşleşmiş konulara bu kez "zemberek" metaforu üzerinden yaklaşıyor. Yeni Dünya Düzenini bir zemberek benzetmesiyle açıklıyor. Kitapta, dört temel bölüm var. Bunlar: Zembereğin Çarkları, Zembereği Kuranlar, Zembereğin Yayları ve Zemberek Boşaldı isimlerini taşıyor. Küresel savaşları yaratanlar, bundan nemalanlar, medya organları, medyatik kişiler, uluslararası organizasyonlar bu zembereğin parçaları. Günlük olayları takip eden biri, kitaptaki pek çok iddianın karşılığı olduğunu görebilir. Bunun yanında, bazı iddialar da "komplo teorisi" sınıfında değerlendirilebilir. Gerçeğin ne olduğunu tarih elbette yazacaktır.
Zemberek
Hani, “Ne yapmalı?” diye soranlar var ya...
Bize göre bu konuda yapılacak en temel görev, önce sahne arkasını görmeyi öğrenmek,
sonra da görmeyenlere göstermektir. Diyerek #okumayabasliyorum ilk sayfadan içine aldı kitap. Kafami kaldırdım 60 sayfa okumuşum bir nefeste (156 sayfa). Ama içim acıdı okurken yazarın da dediği gibi "daraldınız mi?sadece okuyarak mi ? Bu anlatılanları yaşayanları düşünün.
Dünya üzerindeki darbeler, çatışmalar, terör olayları kimler tarafından nasıl düzenleniyor bu kitapta bulabilirsiniz. Aktörler perde arkasına gizlenmiş, bu perdeyi aralamak farketmek ve farkettirmek.... ben her farkediste umutsuzluğa kapılıyorum
TRT'de "Sınırlar Arasında" programın yapımcısı iken güç odaklarının baskısıyla işinden kovulan Banu AVAR o günden sonra sayısız kitaplarla emperyalist oyunları bir bir anlatııyor. http://www.bizimmeydan.com
Kitabı Bitirdim..

İlk Banu Avar Okuyuşum Banu Avar'ın diğer araştırmacı yazarlardan farkını gördüm

Banu Avar detaya girmiyor direk konuya giriyor Bam Bam Bam!!!

Kitap günümüz Ortadoğu Hakkında Bilmediğimiz bazı bilgiler içeriyor farklı bir göz ile incelememizi sağlıyor Özellikle Günümüzdeki Çöl Kraliçesi Gertrude Bell ve Arabistanlı Lawrence'ları bizlere gösteriyor Ortadoğu'da neler oluyor diyen arkadaşlar bu kitabı okuyun..

Keyifle Okumanız Dileklerimle..
Fıkra gibi: "Amerika'da neden ortalık karışmaz," diye sormuş biri. Cevap: "Orada bir Amerikan büyükelçiliği yok ki!"
Ford, özgür Suriye Ordusu-ÖSO’yu (Free Syrian Army) oluştururken, Salvador Modeli’ni örnek almıştır. Hedef, Suriye’de Sünni, Alevi, Şii, Kürt, Dürzi, Hıristiyan ayrılıkçılığı körüklemektir. Bunun için Irak’ta da uygulandığı gibi farklı gruplardan insanlar katledilerek, suç diğer grupların üzerine atılacaktır. Bir ülkede içsavaşa giden en kestirme yol budur.
Banu Avar
Sayfa 50 - 1. Basım Kasım 2016 Remzi Kitabevi
Libya’nın bombalanma süreci bir şablondur ve birçok ülkede uygulanmıştır.

önce medya “diktatörün sivilleri öldürdüğü”nü yayacaktır. “Katliam” yapılmıştır. İkinci aşamada insan hakları dernekleri, “uluslararası toplum” adı verilen merkezlere, BM’ye, AB’ye, Beyaz Saray’a şikâyet mektupları yollayacaktır.
Banu Avar
Sayfa 127 - 1. Basım Kasım 2016 Remzi Kitabevi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 Eylül 2015’te BM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Konuşmasında, “Suriye ve tüm Ortadoğu dış müdahaleyle korkunç bir karanlığa gark olmuştur,” diyordu.

“Sosyal ve politik değişim özlemi içinde olan bölge halkları fena halde aldatıldıdar! Yaşamları iyileşeceğine felç oldu ve milli olan tüm kurumlan yıkıldı. Demokrasi ve kalkınma yerine artık şiddet, yoksulluk ve sosyal felaketlerle boğuşuyorlar. Bırakın ‘insan hakları’nın, insan hayatının değeri kalmadı!...Yaptığınızı beğendiniz mi?! Yaptıklarınızı inkâra devam!... Şimdi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaratılan boşluklara teröristler doluştu. Binlerce militan IŞİD adı altında savaşıyor. ..."
Banu Avar
Sayfa 133 - 1. Basım Kasım 2016 Remzi Kitabevi
"En büyük zafer, çatışmaya girmeden, düşmanın kendi rızasıyla teslim olmasını sağlamaktır. ”
Sun Tzu / Savaş Sanatı
Banu Avar
Sayfa 3 - Remzi Kitabevi
"Radikal dinci unsurların olduğu bir Arap dünyasının kıvılcımları Amerika'ya sıçramadan çok önce Rusya'ya sıçrayacaktır!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zemberek
Yazar:
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751417510
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Sahne önündekiler o kadar güzel, yumuşak, iyicil maskelerle ortalıktalar ki, arkadaki kan içicileri görmek zorlaşıyor. Her kanaldan dünyaya akan yalan rüzgârının sonucunda, toplumlar sahnedeki oyunu göremedikleri gibi, onları aldatan maskeli aktörlerin savunucularına dönüşüyorlar.
Hani, “Ne yapmalı?” diye soranlar var ya...
Bize göre bu konuda yapılacak en temel görev, önce sahne arkasını görmeyi öğrenmek, sonra da görmeyenlere göstermektir.

Kitabı okuyanlar 83 okur

 • Zafer Sükyen
 • Adem uça
 • Safiye Eryılmaz
 • Bulut EREN
 • Yaşamınzuuhali
 • Nurhan ŞENGÜL KILINÇ
 • Mustafa Turkmen
 • Ayşe Aydın
 • mahmut ferhat alptekin
 • Sinan Kurt

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%11.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%27.8
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%23.3
Erkek
%76.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.5 (20)
9
%44.2 (23)
8
%1.9 (1)
7
%9.6 (5)
6
%1.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%1.9 (1)
2
%0
1
%1.9 (1)