Adı:
Zeplin
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759782
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Jagannath
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Zeplin
Zeplin
2013 Crawford Ödülü Kazananı / 2012 James Tiptree Jr. Onur Li̇stesi̇ / 2013 Dünya Fantazi̇ En İyi̇ Koleksi̇yon Ödülü Aday

“Tedirgin edici… keyifli… gizemli biçimde dokunaklı… Bunlar muazzam öyküler.”

- Ursula K. Le Guin

Bir adam bir zepline âşık olur. Bir operatör Cehennem’e telefon bağlar. Üç kadın zamanın ötesindeki bir yerde süzülürler.

İsveçli yazar Karin Tidbeck’in alacakaranlık dünyasına hoş geldiniz. Perilerin sakin köylere musallat olduğu, ölümsüz bir varlığın zaman kavramıyla tanıştığı bir dünya. Her şeyin mümkün olabileceği bir dünya. Tidbeck’in hem güldüren hem de rahatsız eden, hem duygulandıran hem de var olmayan bir yere hasret çekmenizi sağlayan öyküleri türler arasındaki sınırları ustalıkla aşıp tanıdık ile bilinmeyenin çekiciliğini ve dehşetini hissetmenizi sağlıyor.

“Bu öykülerde büyü sessizce gösteriyor kendini. Ormandan da gelebilir, topraktan da; tamamen başka bir boyuta da ait olabilir, ailenizin genlerine işlenmiş de. Büyü, siz okudukça bu sayfalardan sızıp sonuna geldiğinizde sizi de biraz büyülenmiş halde bırakıyor.”

- Karen Joy Fowler

“İmkânsız armonileriyle Karin Tidbeck dikkat edilmesi gereken bir kalem.”

- China Mieville

(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
·1 günde·6/10
İyi eleştiriler almış olan bu İsveç fantastik-bilimkurgu hatta gerilim kitabında öykülerin bazıları oldukça güzel, bazıları ise neden yazılmış olabilir, diye düşündürüyor.

Kitabı pek sevemeden, bazı öyküleri yarım bırakarak, hatta atlayarak okudum. Ursula K. Le Guin'in kitap kapağındaki övgüsü elbette önemli ama, sonuçta kitabı okurken hepimiz kendi ilişkimizi kuruyoruz eserle. Benimkisi doğru dürüst kurulamayan, bir türlü ilgi hissi uyandırmayan, bitmesi için acele ettiğim türden bir okuma oldu. Yine de Beatrice, Brita'nın Tatil Köyü, Jagannath ve özellikle de Rengeyiği Dağı adlı öykülerin kendimce iyi olduğunu söyleyebilirim. Hatta Rengeyiği Dağı adlı öykünün kitaptaki bütün öykülerden daha ön plâna çıkan, daha iyi bir öykü olduğunu da düşünüyorum.

Herkese iyi okumalar.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
İskandinav kültürünü her bir öyküsünde size gayet başarılı bir şekilde veriyor Karin Tidbeck. Kendi çevirisini kendisi yapmış bir yazar ayrıca.

Tuhaf bir havası var öykülerin. Pek çoğunu beğendim, sıkıldıklarım da oldu ama genel olarak gayet başarılı buldum. Gerici bir havası vardı bazılarında ve bütün öyküler birbirinden bağımsız ilerliyor. Bu nasıl aklına gelmiş diyebilirsiniz okurken. Yaratıcı, kafa yormanız gereken karakterler hepsi. Dediğim gibi sadece bazı öykülerde pek keyif aldığımı söyleyemem. Değişik, uçuk, bilimkurgu- fantastik tür severler bence bir bakmalı. Keyifli okumalar.
160 syf.
·Puan vermedi
Buraya bir kitap hakkındaki düşüncelerimi yazdığım ilk incelemem olacak. Okuduklarını kendine saklamayı seven bir insanım ama yazmayı da seven biriyim. Cümlelerimi kağıda dökerken hep çok mahrem bir şey yapıyormuş gibi gerilip heyecanlanırım. Yazamamaktan çok korkarım. Çünkü yazabilmek en çok istediğim şey. Bunu asla beceremeyeceğimi anlamaktan korkarım. Yazdıkça yazamamaya bir adım daha yaklaşmış olmaktan korkarım. Peki neden ilk defa bu kitap hakkında yazıyorsun diye soracaksınız belki ( soracağınızı zannetmiyorum ama ) Hayal gücünü serbest bırakmaktan korkmayan ve en önemlisi ( ve benim için en zor olan ) bunları yazıya dökme kısmında bu kadar başarılı olan bir yazarın etkisinde kaldım, biraz cesaret buldum diyelim. Evet başlıyorum.
Kitap şu kadar öyküden oluşuyor şu kadar sayfa en sevdiğim öykü şu oldu falanca öyküsünden hiç anlamadım gibi teknik kısımları geçeceğim. Kitapta beni etkileyen şey üslubu oldu. Kitabı hissedebilmek isterim. Yazarın samimiyetini isterim. Kendisinin inanmadığı şeylere beni inandırmaya çalışıyormuş duygusundan nefret ederim. Zeplin’de her hikayeyi hissettim ve inandım. Bunu yapan hikayelerin güzelliğinin yanında yazarın diliydi. İşlemiş kelimelerini hikayelerine. Üstünde düşünmüş ve yerleriyle oynamış. İsveç kültürünü katmış hikayelerine. Yazdığı tür fantazya ve düş gücünün onu nereye götüreceğini bilmediği bir şeye girişirken tanıdığı ve sevdiği bir şeyleri yanına almak istemiş gibi. Beni duygulandıran hikayeleri de oldu. Fantastik bir filmin en hareketli anını izliyormuş gibi soluksuz sürükleyen hikayeleri de oldu. Okuduğunuz kısa hikayelerin sonunda kahramanlarla uzun zamandır süren bir ilişki kurmuşsunuz gibi hissettiriyor. Kısacası okuyun ve Karin Tidbeck’in kahramanlarını yanıbaşınızda hissedin.
160 syf.
·6/10
Kitap kapağında, içinde yazara ve yazım yeteneğine ilişkin övgüler mevcut ama ben bahsedildiği kadar bir tat alamadım açıkçası, hatta elimde biraz süründü diyebilirim.
Hikayelerin orijinalliğini kabul etmemek mümkün değil, yine de hikayeler yeterince akıcı olmadığı için bu huzursuzluk belki de.
İyice araştırılmış, fantazyaya gizlenmiş politik, psikolojik, siyasal durumlar mevcut.
160 syf.
·3/10
Zeplin içinde çeşitli kısa hikayeler bulunduran genel olarak tuhaf ve gizemli bir havası olan bir kitaptı.İçinde konu itibariyle birbiri ile alakası olmayan öyküler yer alıyor ve hepsi de bambaşka bir türe hitap ediyor.Yazar fantazyaya dayalı öyküler yazmak istediğini belirtmişti fakat ben bu türü tüm öykülerde göremedim.Yani birkaç öyküsünde amacını belli ediyordu tabi ki ama fantastik hiçbir unsur görmediğim kısımlarda vardı.Kitap anlatım tarzı açısından çok tuhaf ve mizahi bir dile sahip.Bu durum öykülere de yansıdığı için genel olarak farklı bir havası vardı.En sevdiğim öyküler Ove Lindström İçin Bazı Mektuplar,Rebecka ve Rengeyiği Dağı idi.Bunlar duygu yönü daha ağır basan,hüzünlü bir havası olan öykülerdi.Bir de Janagannath adlı hayal gücümü zorlayan bir öykü vardı ve onu da bu tuhaflığından ötürü ayrı bir sevmiştim.Bunların dışında kalan hikayelerde yazarın ne anlatmak istediğini pek anlayamadım açıkçası,bu yüzden beni çok ta tatmin edemediler.Genel olarak toparlarsam bence aynı türlerden sıkıldıysanız bir şans vermeniz gereken fakat okumazsanız da pek bir şey kaybetmeyeceğiniz bir kitaptı.
160 syf.
Tuhaflıklar içtenlikle normalleştirilmiş. Kitap 13 öyküden oluşuyor. Keşke bu öyküler ayrı ayrı kitap olsa, diye iç geçiriyorsunuz.

- Birazdan karanlık çökecek. Hava parçalı bulutlu, yer yer yağmur yağıyor. Ormanda çıplak ayakla yürümeniz yetmezmiş gibi aklınızdan geçenlere tebessüm ediyorsunuz. Çevrenizi saran mor parıltılı duman yükseliyor fakat pek aldırmıyorsunuz. Oysa yılın bu zamanları duman renginin mavi olması gerekirdi.

Kitabın bıraktığı tadı bu paragrafımla özetlemek istedim.

İlham verici, özgün ve yaratıcı. İsveç fantazyası. Uzaylı, makineli bilim kurgulardan değil. Steampunk klasikliği var kitapta.
160 syf.
·7/10
Öncelikle benim için çok farklı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitap kapağında bilim kurgu üzerine okuduğum eserlerine hayran kaldığım Ursula K. Le Guin'in kitap hakkındaki yorumu kitabı okumamda en önemli etkendi çünkü bunun dışında kitap hakkında çok fazla bilgim yoktu. Kitap kısa hikayelerden oluşuyor ama hayalgücünüzü zorlayacak nitelikte hikayeler. Kültürel farklardan ve kitabı boş bir zamanımda okumaktan ziyade yolculuk yaparken okuduğum için bazı hikayeleri tam olarak yorumlayamadım . Okuduğum en değişik kitaplardan birisiydi mükemmel diyemem ama şaşırtıcı kelimesi en doğrusu olur bu kitap için. Bazı hikayeler gerçekten çok ilginç ve yazarın bu kitapta olaylara çok farklı bir bakış açısı var. Şaşırmak isterseniz tavsiye ederim.
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kuzeyin tüm farklılıkları sert bir rüzgar gibi esti yüzüme. O coğrafyanın psikolojisi oldukça belirgin öykülerinde. Öyküleri cesur. Fantastik öğeler konusunda sınır tanımıyor. İtilmiş adamın yalnızlığı, garip aşklar, aile dramı, kimlik bunalımı, çağın getirdikleri arasında kayboluş, efsaneler, çıkmazlar, tuhaf yaratıklar,kölelik, oburluk, yaşam mücadelesi, direniş bunları hayal gücüyle yoğurmuş lezzetli bir okuma serüveni sunuyor. Fantastik okurları kaçırmasın derim.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitaba 10 puan verilir.
Kitabın içinde sizin tüylerinizi diken diken edecek hikayeler mevcut ama bu hikayeler öylesine metaforik ama bir o kadar akıcı ki..
Hala etkisindeyim.
Ve yanımda bir tek bu kitap olsa yıllar boyu sıkılmam.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Sanırım hayatımda okuyup okuyabileceğim en tuhaf, sarsıcı, tekinsiz, başarılı öyküler bunlar. Özellikle Augusta Prima, Teyzeler ve Jagannath adlı öyküler, tuhaflık ve tekinsizlikleriyle beni şoke etti, ürküttü, sarstı. Bu öyküler İsveç'li yazarın 10 yıllık birikiminin bir ürünü. Ursula K. Le Guin'in de dediği gibi, "bunlar şahane hikayeler."

Okuyun, okutturun. Tekinsiz edebiyat severler için mükemmel bir ziyafet.
152 syf.
·7/10
Kitabın Türkçe baskısına ismini veren öykü Zeplin'e bayıldım. Benim için tam bir mükemmel öykü örneği. Dümdüz söylense çok basit kaçacak bir şey ancak bu kadar ilginç hale getirilebilir. Kitap da bu öyküyle açılınca hep öyle devam edecek sanıp epey bir heyecanlanmıştım. Öyle olsa 10 puanlık bir kitap olurdu benim için. Fakat öyle olmadı, yazar kitaptaki öyküleri çok uzun bir zaman aralığında yazdığı ve birkaç farklı edebi türe aynı anda göz kırptığı için kitabın bir bütünlüğü yok. Bu yüzden herkes farklı gerekçelerle farklı öykülerini beğenmiş. Benim bu kitaptan aklımda kalacak ikinci öykü de Norveç Böğürtleni Reçeli oldu. Yine de farklı, deneysel öyküler okumak isteyenlere tavsiye edilebilir.
Yarın icin kaygilanmayin.çünkü yarinki gün, payına düşen kaygiyi tasiyacaktir. Hergünün tasası kendine yeter..
"Ölmeyi öyle çok istemiyorum. Sadece içimde ne kadar yaşama isteği var ondan emin değilim. "
"Yarın için kaygılanmayın. Çünkü yarınki gün payına düşen kaygıyı taşıyacaktır. Her günün tasası kendine yeter."
Karin Tidbeck
Sayfa 151 - İncil
Zaman tiksindirici bir şeydi, insani bir şey. Buraya ait değildi. Eti çürüten, rüyaları solduran güçtü o.
"Bir resmi kurumu aramak için ne kötü zaman olduğu gayet iyi bilinmesine rağmen, işi olan herkes Pazartesi sabah arar."
" Normalde sizler sıkıcı yaratıklarsınızdır." dedi. " Sadece ıvır zıvır şeyler istersiniz. O kişi öldü mü nihayet? Bu kişi şu kişiyi hala seviyor mu? Dünkü partide ne giydiler? Dünyaları yıkabilecek şeyler biliyorum ve sizin tek bilmek istediğiniz, Jumalalı Karhu'nun hala bekar olup olmadığı."
Çenesini kaşıdı.
" Bu sizin türünüzden birinin bana sorduğu ilk iyi soru galiba. Pahalı bir soru ama yanıt vereceğim. Eğer gerçekten eminsen."
" Bilmem gerek," dedi Augusta. " Dünyanın doğası nedir?"
Cin, dişlerinin iki sırasını da göstererek gülümsedi. " Hangisinin?"
Karin Tidbeck
Sayfa 101 - aylak kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zeplin
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053759782
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Jagannath
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Zeplin
Zeplin
2013 Crawford Ödülü Kazananı / 2012 James Tiptree Jr. Onur Li̇stesi̇ / 2013 Dünya Fantazi̇ En İyi̇ Koleksi̇yon Ödülü Aday

“Tedirgin edici… keyifli… gizemli biçimde dokunaklı… Bunlar muazzam öyküler.”

- Ursula K. Le Guin

Bir adam bir zepline âşık olur. Bir operatör Cehennem’e telefon bağlar. Üç kadın zamanın ötesindeki bir yerde süzülürler.

İsveçli yazar Karin Tidbeck’in alacakaranlık dünyasına hoş geldiniz. Perilerin sakin köylere musallat olduğu, ölümsüz bir varlığın zaman kavramıyla tanıştığı bir dünya. Her şeyin mümkün olabileceği bir dünya. Tidbeck’in hem güldüren hem de rahatsız eden, hem duygulandıran hem de var olmayan bir yere hasret çekmenizi sağlayan öyküleri türler arasındaki sınırları ustalıkla aşıp tanıdık ile bilinmeyenin çekiciliğini ve dehşetini hissetmenizi sağlıyor.

“Bu öykülerde büyü sessizce gösteriyor kendini. Ormandan da gelebilir, topraktan da; tamamen başka bir boyuta da ait olabilir, ailenizin genlerine işlenmiş de. Büyü, siz okudukça bu sayfalardan sızıp sonuna geldiğinizde sizi de biraz büyülenmiş halde bırakıyor.”

- Karen Joy Fowler

“İmkânsız armonileriyle Karin Tidbeck dikkat edilmesi gereken bir kalem.”

- China Mieville

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 70 okur

  • Göknuradair
  • Anıl Alacaoğlu
  • Kezban Sıtkı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%2.6 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0