Zindan HatıralarıZeynep Gazali

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.125
Gösterim
Adı:
Zindan Hatıraları
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
248
ISBN:
3002744100279
Kitabın türü:
Yayınevi:
Madve Yayınları
Bu kitaptan, yeryüzünün tağutlarının, Allah ve İslam düşmanlarının, Allahın dinine sarılıp Kuranın gösterdiği istikameti yol edinenlere reva gördükleri zulüm ve işkencelerden bir kesiti, Zeynep Gazalinin başına gelenleri dehşetle okuyacaksınız.rnSırf "Rabbim Allahtır" dediği, Allah Tealanın gösterdiği istikamette yürüdüğü, tağutların kirli saltanatlarına teslim olmadığı için bir müslüman kadının başına gelen dehşet verici işkenceleri, tüyleriniz diken diken olarak okuyacak; İslam için nelere katlanılabileceğini göreceksiniz.
1965 yılında tutuklanarak ömür boyu mahkum edilmesine rağmen 6 yıl cezaevinde kalan Zeynep Gazali'nin akıl almaz işkencelere maruz kalmasını anlatan bir kitap.Her sayfasında bu kadar da olmaz diye hayretler içinde kalınan haksız bir zulmü anlatıyor. Farklı bir hayat, farklı bir kadın mücadelesi.... Tavsiye ederim...
Kitap , bir kadının İSLAM için verdiği mücadeleyi anlatıyor.
Yeryüzünün tağutlarının , Allah ve İslam düşmanlarının Allah ve Kuran yolunda ki müslümanlara reva gördükleri zulüm ve işkenceleri konu alıyor.
Rabbim Allah'tır diyen ve Allah yolunda yürüyen Zeyneb El-Gazali'nin başına gelenleri dehşetle okuyacak ve İslam için nelere katlandığına şahit olacaksınız.

Zeyneb El-Gazali ' ni , İslam davetçisi ve aynı zamanda Müslüman Kardeşler'in kadın üyelerindendir. İlk çalışma yıllarında Hüda Şaravi (Müslüman kadının örtüyü atmasını ve her yönüyle Batılı olmasını savunan ABD'de ve Avrupa'da yetişmiş Mısırlı bir kadın) ile aynı doğrultudadır. Sonra Hüda Şaravi'den ayrılıp İslam yolunu seçer , 1936 yılında da Müslüman Kadınlar Birliği’ni kurar ve “Müslüman Kadınlar” adı altında bir de dergi yayımlamaya başlar.
1965 yılında Müslüman Kardeşler'in bir çok üyesiyle beraber Zeyneb El-Gazali de tutuklanır. Her türlü eziyet ve işkenceye maruz kalır. Defalarca falakaya yatırılıp , soğuk günlerde buz gibi sulara batırılıp saatlerce ve günlerce bekletilir.

Zeyneb El-Gazali , 3 Ağustos 2005 yılında 88 yaşında vefat etmiştir.

ALLAH'IN LANETİ ZALİMLERİN ÜZERİNE OLSUN !!!

Benzer kitaplar

Bu kitabı yorumlamak için bekledim. Çünkü anlatılanlar o kadar ağır bir sorumluluk yüklüyor ki omuzlarımıza... kaldırmak çok güç.
Mısır'da İslam karşıtı devlet başkanı Abdunnasır'ın Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Zeyneb Gazali ve onun yol arkadaşlarına yapılan zulmü anlatıyor kitap.
Yalnızca Kuran'ı, namazı, peygamberi anlatan insanları İslam'ı bitirmek gibi kirli bir emelle idam etmişler. Daha kötüsü ölümden beter etmişler.Aç köpekleri üzerlerine salmak mı dersiniz, kırbaçlar, tekmeler, yumruklar mı dersiniz...
Okunmalı! Okutulmalı!
Biz bir vakit namazı kılmaya üşenirken namazı öğretmek adına zulüm görenler bilinmeli.
Biz evdeki yemeği beğenmezken Allah diyen insanların önüne insan pisliğine bulanmış bardakta su verenler öğrenilmeli.
Okuyun! Okutun!
Zeynep Gazalinin zindan hatıraları isimli bu eserini yıllar önce babamın kitaplığında görmüştüm ve okumaya karar vermiştim. Babam kardeşlik teşkilatı kurucusu Şehit Hasan EL Benna'yı ve Seyyid Kutub'u ve aynı zaman da teşkilat içersindeki bir çok aktif öncü şahsiyetleri tanımama vesile olmuştur. Rabbim kendisinden razı olsun. Kitap ve yazar hakkındaki görüşüme gelecek olursak, Zeynep Gazali tam bir mücadele ve aksiyon insanı. Böylesine güçlü bir kadına hayran olmamak elde değil.Kitabı okurken sadece onun hayatını öğrenmekle kalmıyor, Mısır'ın siyasi olaylarına dair de birçok malumat ediniyorsunuz. İnançları uğruna insanların neler yaptığını, imanın doruklarda yaşandığını böyle eserlerde daha çok hissediyor insan. Özelikle bayanlarımızın okumasını tavsiye ederim. Örnek alınacak bir ablamız.
Her müslümanın okuyup idealize etmesi, hak yoldaki istikamet ve duruşunu örnek alması gereken islam kahramanı bir hanımefendinin zindandaki hayatını, islam uğrunda gösterdiği fedakârlığı ele alan harika bir eser..

Bilhassa gençlerimizin kendilerine örnek şahsiyetler, başarılı kimseler seçerek hayatlarını okumasının ve üzerine düşünmesinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Benim için Fuat Sezgin’in Bilim Tarihi Sohbetleri kitabı gibi etkileyici bulduğum eserler arasındaki yerini aldı.
Bol istifadeli okumalar :)
Mücadelesi ile beni hayrete düşüren çektikleri ile gözyaşlarına boğan mübarek bir ablamız. Allah ona ecrini kat kat versin. İnsan evladı nasıl dayanabilir ki deriz ama bir de kadın üzerinden düşünürsek daha vahim gelir. Özellikle Seyyid Kutub'a olan şahitliği de dikkat çekici. Okunması gerekenlerden.
Güzel bir kitap özellikle liseli genç kardeşlerimizin okumalarını tavsiye ederim. Bir dava kadınının gösterdiği sebat ve sabrı tüm müslümanım diyen herkesin bilmesi ve bilgilendirmesi gerekiyor .
Örnek alınacak bir şahsiyet.
Hayatımda okuduğum en güzel kitap desem yeridir.İbret alabilen insan bu kitaptan sonra hayatında çok şeyi değiştirebilir.Çektiği sıkıntıları anlatmaya bizim dilimiz yetmez fakat Zeyneb Gazali nin anlatımı gayet yerinde ve tasvir edici olmuş.Allah bu Kitapdan azami derecede faydalanmayı herkese nasip etsin
"Evet, evet her sey mumkun. Eger davaniz yalnizca Allah icinse ve Allah size sonsuzu vaad ediyorsa o dava ugruna her turlu iskenceye katlanmak mumkun" dedirtti. Hayretlerle okudugum, bi yurek boyle bi iman seviyesine nasil ulasir diye uzun uzun dusundurten bi kitap, Kitaptan ziyade bi hayat. Mutlaka Okuyun
Telaffuzu mümkün olmayan bir söz misali nasıl açıklamayı bilemediğim bir kitap oldu. Düşünüyorum da ne demeliyim ne söylenebilir ... Hangi kelimeler anlatabilir. Tarih böyle bir mücadele , böyle bir savunma , böyle bir direniş görmüşmüdür acaba .? Okyunca insanı içten titreten iman duygusunun zerresine vakıf olmayı arzuluyor insan. Okuyunca biz millet olarak ne durumdayız ümmet olarak ne yapıyoruz diye sorgulatıyor. ...
Kitabı okurken kafirlere olan öfkem bilendi. Bi müslümanın müslümandan başka dostu olamaz. Zeyneb Gazali'nin çektiği sıkıntılar boşa değildir Rabbim ona mükafatını verecektir. cemal abdunnasır müsveddesini cehennemde yanarken görmek istiyorum.
Bu kitap islam davasında yürürken sizlere "sabır kaynağı" olacak.

Bir kadının mücadelesini ve bu yolda gördüğü cefayi utana utana okudum.

"Bu kadar da olmaz" dedirtecek işkenceleri okuyacaksınız. Bir Müslüman'ın ağzından dinlediğiniz için de doğruluğundan şüphe etmemelisiniz...

Okuyun... Tekrar okuyun... Ve tekrar okuyun...
...İslâmın gereğini yerine getirmek İslâm'dır. Yoksa ismen ona mensup olmak İslâm değil, hiçbir şeydir.
Zeynep Gazali
Sayfa 23 - Madve Yayınları
İslam müminlerin kalplerini öyle bir bağla bağlar ki artık şahsi düşüncelerden çok Allah'ın rızasını tercih ederler.
Allah'ım kendinle meşgul et ki başkalarıyla uğraşmayayım. Ey tek olan, Ehad ve Samed olan Rabbim, Sen beni öyle meşgul et ki yalnız Seninle olayım. Beni bu korkunç ortamdan kurtar. Senden başkalarıyla meşgul olmaktan kurtar beni. Kendinle meşgul et. Vereceğin huzur ve güvenle kuşat. Senin yolunda, Senin sevginle, Senin hoşnutluğunla, Senin muhabbetinle bana şehadeti nasip et. Ey Allah'ım! Müminlerle birlikte benim de ayaklarımı sabit tut. Bizlere güven ve sabır ver.
La ilahe illallah sözü, gereğini yerine getirmediğiniz takdirde Allah'ın huzurunda lehinize değil, aleyhinize işleyecektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zindan Hatıraları
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
248
ISBN:
3002744100279
Kitabın türü:
Yayınevi:
Madve Yayınları
Bu kitaptan, yeryüzünün tağutlarının, Allah ve İslam düşmanlarının, Allahın dinine sarılıp Kuranın gösterdiği istikameti yol edinenlere reva gördükleri zulüm ve işkencelerden bir kesiti, Zeynep Gazalinin başına gelenleri dehşetle okuyacaksınız.rnSırf "Rabbim Allahtır" dediği, Allah Tealanın gösterdiği istikamette yürüdüğü, tağutların kirli saltanatlarına teslim olmadığı için bir müslüman kadının başına gelen dehşet verici işkenceleri, tüyleriniz diken diken olarak okuyacak; İslam için nelere katlanılabileceğini göreceksiniz.

Kitabı okuyanlar 149 okur

  • sevgi
  • Zeynep
  • Yunus Aslan
  • Biri
  • M. Kadri AKAY
  • Sevda ALTUNTAŞ
  • Merve Safa Arıkan
  • Mücahit Güler
  • Gamze
  • Zeynep

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.5
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%30
25-34 Yaş
%22.5
35-44 Yaş
%17.5
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71
Erkek
%29

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.2 (24)
9
%19.6 (9)
8
%19.6 (9)
7
%6.5 (3)
6
%2.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0