Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
176 syf.
7/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
Öncelikle okuduğum ilk dedektif romanı olarak hiç unutmayacağım sanırım. Kitabın anlatım şeklinde o kadar hoş ki keşke hiç bitmesin diyordum kendi-kendime. Zaten kitpatan beklentilerim de yüksekdi sonuçta Agatha Cristie'nin kitabı. Ama gerçekten bir nefese bitirilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Noel'de Cinayet
Noel'de CinayetAgatha Christie · Altın Kitaplar · 20184,024 okunma
208 syf.
3/10 puan verdi
Ne zaman özlem duysa, hemen yeniden birlikte yaşayacakları günleri düşünerek neşeli bir türkü tutturuyordu "Kadifeden kesesi Kahveden gelir sesi" Konusu Kurtuluş Savaşı yıllarında geçen kitabımızın ana karakteri sadece ailesi tarafından değil, gittiği manavdan izlediği Kantocuya kadar herkes tarafından bir hanımefendi gibi
Bedoş
BedoşKemal Bilbaşar · Can Yayınları · 201551 okunma
Reklam
Efruz'un vicdanı daima temiz kalmıştı. Çünkü hiç mi hiç kullanmamıştı.
Sayfa 79 - YkyKitabı okudu
132 syf.
·
Puan vermedi
Haldun Taner' in eser isimleri büyülüyor beni ilk önce. Sonra hiç farketmeden, konusuna dahi bakmadan alıp okuyorum. Okuduğum 3.kitabı olmasına rağmen beklentilerimin hiç boş çıkmaması beni diğer kitaplarına saldırmaya itiyor. Daha önce Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ve Şişhane'ye Yağmur Yağıyor eserlerini okumuştum. Kitabımız tabii ki Tiyatro türündedir. Vicdani ve Efruz kitaptaki baş karakterlerdir. Sokaktan arkadaş olan bu ikili birbiriyle çok zıt iki karakterdir. Vicdani tıpkı ismi gibi vicdanıdır. Anası Safiye 'den saflığını, babası fedaiden de fedakarlığını almıştır. Öyle bahtsızdır ki hayatına giren ismi ferli kadınlar bile onun bu bahtsızlığının mimarı olmuştur. Ülkenin yakın dünya tarihinde yaşadığı gelişmelerin hemen hemen hepsinde felek bir kez değmiştir bizim Vicdani'ye. Kitabı okuduğunuzda ise felek mi değiyor, yoksa her bahtsızlığının sebebi gözü açık, uyanık Efruz mu daha iyi anlarsınız. Kısacası Haldun Taner bu eserinde hepimizin birer plak olduğunu vurguluyor. Çocukluğumuzdan itibaren ise bu plağa çevremizdekiler tarafından "yasak, adet, örf, tu kaka, ayıp, elalem ne der" gibi şeylerin söylendiğini belirtiyor. Bu cendereden ise sadece biraz uyanık olanların kurtulacağını kaleme alıyor... Şunu anlıyoruz ki kurtulamayanlar da gözlerini kapayıp vazifelerini yapıyor. Artık gözlerimizi açalım
Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım
Gözlerimi Kaparım Vazifemi YaparımHaldun Taner · Yapı Kredi Yayınları · 2015673 okunma
414 syf.
10/10 puan verdi
Başlangıç
Gerek dile hakimiyeti gerek alıntılar, konuya hakimiyette gösterdiği dilsel vukufiyet gelecek bir ışık, yeni eserler için bir rehber olacaktır. Kitlesel bir hareketin bireylere yüklediği manidar manalardan da çok faydalandım. İnanıyorum. Başaracağım.
Seyid
SeyidAhmet Aydın · Diga Kitap Yayınları · 201917 okunma
Sanat misafirler içindir
--Hendelin si diyez piyano konsertosu var mı? +Var --Don garlos operasının tamamı var mı? + Var --Tam takım koy hepsinden. Yeni bir ev düzdük. Bunlar göstermelik. Şimdi bir de ağız tadıyla dinlenecek plak koy da misafirler gittikten sonra dinliyek.
Reklam
1/10 puan verdi
Tecavüz, cinsel özgürlüğün sonucunda ortaya çıkan bir şey değildir, öyle olsaydı erkekler de tecavüze uğrardı sayın hanımefendi yazar kadın bayan. Ayrıca buradan bu kitabı öğrencilerine okutan tüm öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum; siz ve sizin gibiler yüzünden mesleğimden soğudum ve bıraktım.
Özgür Kızlar
Özgür KızlarGülay Atasoy · Nesil Yayınları · 201018 okunma
144 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 saatte okudu
Üçlemenin ikinci kitabını da bitirdim. Serinin ilk kitabından (çocukluk) laf aramızda nefret etmiştim. Fazla basit buldum nedense. Ama "İlkgençlik" gayet güzeldi. Şimdi "Gençlik" kitabını okuyacağım. Sanıyorum onu ikisinden de çok seveceğim. Çünkü bu iki kitap, "Gençlik" yani serinin 3. ve son kitabına hazırlık yapılıyor havası da veriyordu.
İlkgençlik
İlkgençlikLev Tolstoy · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20212,383 okunma
Onlar anlamasa da ben bilirdim ki benim suyuma Aslı diye bir mürekkep damlamıştır.
200 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Sevmek Bir Sanat Mıdır?
Sevmek bir sanat mıdır? Bu eyleme döküldüğünde gereklilik gözetilecek ciddiyette bir "iş" midir? Eğer keskin tanımları olması, anlaşılır kılınması için bir öncelikse içeriğinde sayısız yoruma sahip bir konu olduğuna hemfikir olmalıyız. Ancak bu içerik yeterlilik bakımından yaşananların anlamını karşılamaya yetiyor mu burası tartışılır.
Sevme Sanatı
Sevme SanatıErich Fromm · Say Yayınları · 202018,5bin okunma
Reklam
302 syf.
10/10 puan verdi
Yüzlerce kitaptan yararlanılmış ve bir öz olarak sunulmuş bu kitap. Tarihsel gerçekliklerden ve nesnellikten uzaklaşılmadan, bilim namusuyla hazırlanmış bir yakın tarih kitabı... Kaynaklar taramaya vaktiniz yoksa, fakat buna rağmen sağlam bilgiler edinmek istiyorsanız, şiddetle öneririm bu kitabı. Yalın bir dili var. Okurken, bir yandan da olaylar dizge halinde somutlaşıyor kafanızda. 3. Selim ile başlayan, 2. Mahmut ile devam eden yenileşme çabaları... 31 Mart Olaylarının arka planı... Hareket Ordusu... Yenilikçiliğin, Devrimciliğin, yeniliklere ve devrime önderlik etmenin, ancak tarihi iyi yorumlayanların yapacağı çok büyük bir iş olduğunu duyumsuyor, bizi bugünümüze taşıyan önderlere bir kez daha vefa duygusuyla teşekkür ediyorsunuz. Tarihsel gerçeklikler karmaşık bir örgü içinde değil kitapta, bir ön bilgiyle ve düzen içinde veriliyor. Öğrenciler mutlaka okumalı. Tarih felsefesi yapmak ancak bu tür kitapların okunmasıyla olası. Kaynak bir eser...
Devrimin İlk Karşıtları
Devrimin İlk KarşıtlarıAlev Coşkun · Cumhuriyet Kitapları · 201215 okunma
27 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.