Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Profil
Cahil bir insana yanlış hareketine karşılık esnek davranmak onu kazanmaktır sert muamele ise onu cahilini daha artırmaktır…
Acm sürekli olarak ateistlerin geçerli bir ahlak yasasını kabul edemeyeceğini öne sürüyor. İnsan ile diğer akrabalarının ontolojik olarak birbirinden temamen farklı algılanmadan bir ahlak sistemi oluşamayacağını ve bunu oluşturmak için de dinin gerekli olduğunu iddia ediyor. Ateistlerin ahlaki olarak bilinçlilik düzeyine göre ahlak inşasına acm tarafından neden hızlı olan daha üstün değildir diye bir eleştiri yöneltiliyor. Kimse de çıkıp demiyor ki ahlak; hız, güç veya çeviklik ile değil bilinç ile oluşturulup irade ile gerçekleştiriliyor.
Bir ahlak sistemi bizlere ne yapmak ve ne yapmamak gerektiğini söyler ancak bizlere ne hissetmemiz gerektiği­ni söyleyemez.
Resulullah yanına gelip. siz çocuklarınızı öpermisiniz ? Diye soruldunda evet buyurdu onlar biz öpmeyiz ; deyince Resulallah: Allah sizin kalplerinizden merhamet duygusunu almışsa ben ne yapabilirim diyen ku’an ahlakı peygamber ümmetiyiz…
Sayfa 210
Menfaat yaşamak, ahlak ise yaşatmak ister. Bir arada barınamazlar. (Nurettin Topçu)
227 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.