Profil
Karantina
Bir karantinacının işi yalnızca asker zoruyla yasakları dağıtmak değil, halkı bu yasaklara kendi gönlüyle katılmaya da ikna etmektir.
Sayfa 72 - Yapıkredi YayınlarıKitabı okudu
Yazar tarihe not düşmek istemiş :)
Çin'de bir hastalık çıkmış, insanlar yol ortasında patır patır düşüp ölüyorlarmış.
Sayfa 283Kitabı okudu
Reklam
PANDEMİ
Korkunç bir zaman yaşanıyordu. İnsanlar ölüyordu, hastanelik oluyorlar, makineye bağlanıyorlar, işsiz kalıyorlar, parasızlık ve açlık çekiyorlar, öfkeleniyorlar, depresyona giriyorlardı. İnsanlık büyük bir kayıp yaşıyordu, can mal ve ruh kaybı.
Sayfa 14 - can yayınlarıKitabı okudu
303 syf.
7/10 puan verdi
PANDEMİ
Kitabı pandemi dönemi sonrası okudum. Karantinanın insana hissettirdikleri ve bıraktığı izleri bu kitapta görmek mümkün. Doğal yaşamından bir anda kopan insanların bulundukları duruma verdikleri farkı tepkiler; korku,endişe ve bunun yanında ufakta olsa eğlenebilmek için yaptıkları fedakarlıklar dikkate değer. Pandemi dönemini yaşamamış veya yaşayıpda getirdiği problemleri kavrayamamış kişilerin özellikle okuması gerektiğini düşünüyorum.
Veba
VebaAlbert Camus · Can Yayınları · 202019,5bin okunma
144 syf.
·
Puan vermedi
Pandemi günlerini hatırlamak bazen rahatsız etti bazen de güldürdü. Biz neler yaşamışız, dedirtti. Kitap genel olarak edebi bir değer taşımasa da yıllar sonra pandemi günlerini araştirmak isteyen insanlar için Fatma Barbarosoğlu sosyolojik bakışıyla yol gösterici niteliğinde bir kitap yazmış.
Hatıra Kadar Narin, Hafıza Kadar Zalim
Hatıra Kadar Narin, Hafıza Kadar ZalimFatma Barbarosoğlu · Profil Kitap · 2020111 okunma
120 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 saatte okudu
Pandemi sonrası
Pandemiden sonra yaşananları konu alan kitapta Elif Şafak bir çok etkeni olumlu ve olumsuz yönleriyle ele almış. Toplumsal ayrıştırmalar, bölünmeler, duygusuzluk, duyarsızlık gibi konulardan dem vurmuş.
Bölünmüş Bir Dünyada Akıl Sağlığımızı Nasıl Koruruz
Bölünmüş Bir Dünyada Akıl Sağlığımızı Nasıl KoruruzElif Şafak · Doğan Kitap · 2022183 okunma
Reklam
Karantina
Karantina, halka rağmen halk eğitip, onlara kendi kendini koruma hünerini öğretme işidir.
Sayfa 119 - Yapıkredi YayınlarıKitabı okudu
pandeminin ilk aylarda Babam ;)
Yanlış korkulara, evhamlara kapılanları çok görmüştü Komutan. Hasta olmadıkları anlaşılana kadar hayatlarını önce kendilerine, sonra da çevrelerine cehennem ederlerdi.
Sayfa 380Kitabı okudu
Yani dünyadaki veba ve koleranın kaynağı Çin ve Hindistan, dağıtım merkezi de Osmanlı Devleti'nin Hicaz vilayetiydi.
Sayfa 69 - Yapıkredi YayınlarıKitabı okudu
Hepimize çip takacaklarmış.
Aşıyı bulan firmanın ereksiyon mucizesi yaratan mavi ilacını hiç sorgulamadan kullananlar, coronadan korunmak söz konusu olunca şüpheyle bakar oldular.
Sayfa 38 - İnkılapKitabı okudu
Reklam
O kadar iyi anlıyorum ki seni Zat-ı Şahane :)
... Dışarıdan gelen her türlü yiyecek önce mutfakta sirke ile yıkanacak, öyle getirilecekti. .... halkı tecrit ettik, evlere kapattık...... Bu arada yaşlı adam, geldiğinden beri bilmem kaçıncı kez Atkinson kolonyasını alıp ellerine, boynuna, yüzüne bol bol döktü.
Sayfa 193Kitabı okudu
"Rusya devlet Başkanı Putin, bir aşı geliştirdiklerini ve bunu ilk olarak kızı ve kendisinde uygulandığını, 1 milyar doz aşının hazırlandığını, bunu Rusya’nın aşıyı global tröstlere karşı fakir ülkeleri korumak için geliştirdiğini açıkladı."
Doğan Burda Dergi Yayıncılık
Bir De Böyle Düşünün!
Büyük yalanın her zaman belirli bir inandırıcılık gücü vardır. Bir ulusun geniş kitleleri akıllarının ilkel sadeliğinde küçük yalandan çok, büyük yalanın kurbanı olurlar, çünkü kendileri genellikle küçük konularda küçük yalanlar söylerler ama büyük ölçekli yalanlara başvurmaktan utanırlar. Böylesine 'devasa' yalanların uydurulmuş olabileceği asla akıllarına gelmez. Başkalarının, 'gerçeği' bu kadar 'rezilce çarpıtacak' fütursuzluğa sahip olabileceğine inanmazlar. Bunu 'ispatlayan gerçekler' önlerine açık bir şekilde getirilse bile, hala şüphe duyacaklar, tereddüt edecekler ve başka bir açıklama olabileceğini düşünmeye devam edeceklerdir. 'Ortaya çıkarıldıktan sonra bile' bu kadar rezil bir yalanın' her zaman arkasında izler bırakacağı, bu dünyadaki tüm uzman yalancılar ve yalan sanatının komplo ustaları tarafından bilinen bir gerçektir.
Eğer ''Bir Sonraki Pandemi'' adlı film olsaydı, bu tüyler ürpertici bir gerilim filmi olurdu. Açılış sahnesi kuş ve insandan elde edilen viral RNA parçalarının karıştırılarak yeni bir virüs oluşturulduğu Çin'de bir yerde geçerdi.
44 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.