Kafeinmanifestosu, Rüzgarın Adı'ı inceledi.
09 Mar 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımda okuduğum en anlamlı fantastiklerden biridir, bu kitap. Fantastikler de nasıl alt metin olur? nasıl güzel mesaj verilir? onu görüyoruz. Kvothe'nin zekasına, davranışlarına, hatta hayal gücünüzde yarattığınız tipine dahi aşık olabilirsiniz. Benim en sevdiğim karakter oldu. Kitabı okurken geçmişe geri dönüşler oluyor sık sık. Olay zaten geçmişte. Ama Rothfuss araları mukemmel bir şekilde doldurabilmiş. Kitap sıkmıyor ve bunaltmıyor da. Son olarak çocuk tekerlemelerine yapılan göndermeler, çocukluğa yapılan atıflar çok güzeldi. Tarihçiye demişti Kvothe; "Çocuk şarkıların da gizlenen şeyleri bir bilsen"
"metal paslanır, ama müzik bakidir"
"zaten büyük başarısızlıklar da, en az büyük başarılar kadar keyif vericidir"
"Masalların nereden çıktığını sanıyorsun E'lir Kvothe? Her masalın, dünyanın bir yerinde derin kökleri bulunur."

Okulun kütüphanesinden eve getirdiğim kitabı annem görünce ilk söylediği şeyi burada sizlerle paylaşmak istiyorum;
-Bilge Adam'ı ne korkuttu da bu kadar şey anlatabildi?
Bilemedim annem o_O
Ah Auri! Ne güzel şeysin sen öyle. Yen doğan bir bebeğe sarılır gibi kucak açmak geliyor insanın içinden. Şeyaltı'nda huzuru daim olsun.
Başlamam ile bitirmem arasında epeyce bir vakit , aralara son final sınavlarım ve bir çok dergi ve kitap da girdi. Ve üzülerek artık bitti diyebiliyorum. Kalın kalın kitaplar okumaya alışkınım ama yine de gözümü çok korkutan kalınlığına rağmen bitmese de okusam daha birkaç ay dedim her ayracı kaldığım yere sapladığımda.
İlk kitapta daha ilk çeyrekte potansiyeli ortaya koyan sakallı deli abimiz Pat işi nerelere taşıdı çok şaşkınım.
Başka fantazik dünyalardaki büyü diyip olağanüstü nitelikler vasfetmek yerine sistematiğini inşa edip bunu birbirinden detaylı bilimler olarak katman katman açarak bir kampüs içine yedirmiş güzel abimiz.
Gencecik çilekeş Kvothe'umuz (İsmin okunuşunu Patrick abimiz youtube'da telaffusunu kendisi yapmakta; https://www.youtube.com/watch?v=_80uQPaDax8) birbirinden büyüleyici maceralar yaşar ve yine çokça ders alıp ivmeyle yeteneklerini gözlerimize soka soka bizi ezik hissettirir.
Çok güldüm, çok eğlendim, çok korktum. Bilge bir adam nelerden korkmalı; bunu kanımda hissettim.
Toplumsal tabulara kazandırılan yeni bakış açıları bana yeni bakış açıları kazandırdı ki ne kadar bunlar kurgusal toplumlar ve adetleri de olsa reel dünyadan izler taşımıyor demek kendimize ihanet olur.
Çokça yeni karakter girdi ve Kvothe'a etkilerde bulundular. Artık Re'lar Kvothe bir Edema Ruh olarak Ademre'nin bir mensubu , Felurian'ın koynunda uyuyup Fae'den bedeni ve aklı yekpare kurtulan bir ozan, Maershon Lerand Alveron'un hayatını kurtarmış takdirini kazanmış fakat soyundan dolayı kalbi kırılmış bir kahraman.
Çok fazla iz bırakan karakter var.
ÇOK KARAKTER ANNECİM!
Hangi birini inceliyeyim. Hangi sahneleri değenlendireyim.
Benim için kalitenin ve detayın en güzel timsali Patrick Rothfuss'tur abi daha bir şey diyemem günahtır.
Benden naçizane tavsiye; kalın kitap okumaya korkan elemanlar kesinlikle Kralkatili Güncesi serisine başlamalılar. Evet çok yorucu bir uzunluğa sahip ama enerjisi çok yüksek, çok çok akıcı ve eğlendirici. Reeliteye olan göndermeler, nükteler, zümrüt işler gibi detayla işlenmiş bir medeniyet.
Medeniyetin her köşesine ayrı ayrı hayran kaldım.
OKUYUN , OKUTTURUN.
Kendime saklayamam abi ben bu baş yapıtı. Lütfen okuyalım :'(
Patrick Hocam 8 sene oldu hala daha 3. cilt yok hadi ama biraz çabuk...!
Vorfelan Rhinata Morie(Knowladge shapes a man)
Oğuz Beyiniz

Hicret Kırtay, Bilge Adamın Korkusu'yu inceledi.
14 Şub 20:27 · Kitabı okudu · 187 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı olaylar çok sürükleyici ilerlerken bazen çok sıkıldığımı itiraf etmeliyim özellikle Felurian çok gereksizdi bence ve iki kitap bitti şu Rüzgarın adını tam anlamıyla öğrenemedi öğren artık Kvothe rahatlayalım diyesim geldi. Fakat sonunun çok ilgi çekici bir şekilde bittiğini itiraf etmeliyim. Taş Kapıları merakla bekliyorum.

Oğuz Beyiniz / Auri, bir alıntı ekledi.
14 Şub 00:26 · İnceledi

Kvothe başını salladı. ''Teccam da aynı şeyi söylerdi: Yüz kilometre yürümeyen hiçbir insana cesur denemez. Kim olduğunla ilgili hakikati öğrenmek istiyorsan adını bilen kimse kalmayana dek yürü. Seyahat büyük bir eşitleyici ve öğretmendir. İlaç kadar acı, ayna camı kadar zalimdir. Uzun bir yol sana kendini yüz yıl boyunca düşünmekten daha iyi anlatır.''

Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 971 - İthaki)Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 971 - İthaki)
Oğuz Beyiniz / Auri, bir alıntı ekledi.
14 Şub 00:23 · İnceledi

Penthe & Kvothe
İstediğini yaptım ve yeniden kolumun altına girerek başını omzuma yasladı. ''Erkek olmak herhalde zordur,'' dedi usulca. ''Bir kadın dünyadaki yerini bilir. Biz hayat doluyuz. Kadın bir çiçek ve meyvedir. Çocuklarımızın bir parçası olarak zamanda ileri gideriz. Ama bir erkek...'' Başını çevirip bana şevkatli bir acımayla baktı. ''Siz meyvesiz bir dal gibisiniz. Öldüğünüz zaman arkanızda önemli bir şey bırakmayacağınızın farkındasınız.''

Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 961 - İthaki)Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 961 - İthaki)
Özge K., Rüzgarın Adı'ı inceledi.
04 Şub 00:37 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en iyi 3 kitaptan birisi.. Kvothe'de kendimi buldum.. Çektiği acılarla canım yandı, yüzü güldüğünde gülebildim.. Kitap tuğla gibi hacimli olup kas yapsa da, iyiki diyorum iyiki okumuşum.. Arkadaşımın tavsiyesiyle hayatıma müthiş bir tat kattı.. Serinin ikinci kitabı her ne kadar 1142 sayfa olsa da koşup almak için can atıyorum.. Yazar serinin 3. Kitabını hala yayınlamamış yıllardır, ve kıyamadan okuyacağım için şimdiden üzülüyorum.. Patrick Reiz bir an önce yaz bitir de bizi kurtar bu ızdıraptan.. 10 üzerinden 100 helalll

angelsbooks, bir alıntı ekledi.
23 Oca 13:56 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Ama öyle şeyler sadece masallarda olur," diye karşı çıktım.
Beni keyifle süzdü. "Masalların nereden çıktığını sanıyorsun, E'lir Kvothe? Her masalın dünyanın bir yerinde derin kökleri bulunur."

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 509 - İthaki Yayınları)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 509 - İthaki Yayınları)
Oğuz Beyiniz / Auri, bir alıntı ekledi.
 12 Oca 23:28 · İnceledi

Kvothe'nin Lavtasına olan aşkı
Evet, kusurluydu. Fakat gönül meselelerinde bunun ne önemi var? Biz insanlar bir şeyi sevdik mi severiz. Mantığın bunda yeri yoktur. Hatta mantıksız sevgi pek çok açıdan gerçek sevgidir. Sevmek için bir sebep oldu mu herkes sevebilir. Böyle bir şey cebinize bir peni koymanız kadar doğaldır. Ama bir sebep olmadan sevmek... Kusurları bilip onları da sevmek... İşte bu nadir, saf ve mükemmel bir nokta şeydir.

Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 66 - undefined)Bilge Adamın Korkusu, Patrick Rothfuss (Sayfa 66 - undefined)
İsmail | Stalker, Rüzgarın Adı'ı inceledi.
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · 9/10 puan

Fantastik edebiyata hoş geldiniz. Bir kitap yazmak için ki bu eser macera üzerine olursa en az kaç seneye ihtiyaç vardır? 1 ay, 1 sene, 5 sene? 7 yıl bu eser için yetmiş sanırım. Bir elma çekirdeğinde siyanür bulunması ve bunu yiyen insanın ancak poşetler dolusu tükettiğinde zehirlenebileceğini, zehirli bir maddenin vücuda yanlışlıkla alındığında ise yanmış odun kömürünü yemekle bu zehiri yok edebileceğimizi öğreniyorsak 7 sayısı(yıl) gayet makul. Yazar kitapta özellikle şundan bahsediyor: Kimya ile simyanın bağımsızlığı. Zaten günlük hayatında simya üzerine çalışıyormuş. Başlığa kimyayla giriş yapmamın nedeni, kitabın büyük bir bölümünde bunları görmemizle alakalı.

Yazar bildiğimiz gibi eserini 3 ayrı kitapla tamamlamış veya tamamlayacak-mış.:) Neyse ben okuduğuma yöneliyorum yani Rüzgarın Adı. Sayfaları ilk çevirdiğimizde bir harita çıkıyor karşımıza. Medeniyetin Dört Köşesi ismi ile bu harita üzerinde maceralarımızı yaşamız oluyoruz. Imre, Tarbean, Üniversite gibi yerler. Kitapta mıknatısın önemine vurgu yapıldığı için tahmini olarak M.Ö. 800-1000 yılları arasını anlatıyor(anlatmaya kalkışıyor). Eserin ilk başındaki screal denen yaratığı tanıdığımızda ve ileri ki sayfalara tanıklık ettikçe M.Ö 2000-3000 'e kadar gidiyoruz. Belki de daha fazla. Veya da az. Niye? Çünkü kitapta arbalet isimli savaş silahı da geçiyor ki bunun icadı da M.Ö. 4. yüzyıl.:)) Neyse bu türümüz fantastik zaten.:) Çoğu bilgilere erişemiyorum bile.(Kurgu??) Kitabın karakterlerine gelecek olursak; Yoltaşı Hanı'nın saygıdeğer konukları; Patron Kvothe(Baş kahraman), yardımcısı Bast, Tarihçi , ihtiyar ve ekibi, üniversite arkadaşları... İçilen şaraplar, anlatılan gizemli olaylar, acımasız büyücüler, Tanrı Tehlu, Ulu Taborlin...

Olayın gelişimi ise Tarihçi lakaplı bir kişinin Yoltaşı'na gelmesi ve Kvothe'nin hayatını kaleme alması ve bunla ilgili kendisiyle anlaşma yapması. Bu hikaye 3 gün içinde bitmeli tabii. Ve 1. gün Rüzgarın Adı olur. Kvothe ise çocukluğundan başlamak üzere, ailesi, çevresi, sosyal hayatı, üniversite ve aldığı eğitimleri bir bir aktarır Tarihçi'ye ve bizlere. Tabii bu olaylar ve hikayede neler çıkmaz ki karşımıza? Chandrialılar, örümcekler, iblisler, büyücüler ve niceleri. Kvothe'nin yaşamı sefaletle, açlıkla, ezilmişlikle dolu. Kimi yerinde ağlıyoruz, kimisinde ise gülüyoruz. Mesela Kote(Kvothe) bir banyo yaptığında şu cümleyi kullanıyor: '' Zaten kendisine biraz saygısı olan bitin tenezzül etmeyeceği kadar kirliydim'' İşte bu ifadeler bir insanın başına neler gelebileceğini, geldikten sonrada hayatla mücadelemizin nasıl sonuçlanacağını görüyoruz. Bunlardan daha ziyade başta belirttiğim gibi yazarın kimya ve simyaya duyduğu ilgiden dolayı biz okuyucularda çok şeyler öğrenmiş oluyoruz. Asitler, cam küreler, sempati yapma, rüzgar çağırma gibi konular. Okurken gerçekten eğleniyoruz. Çünkü bilgi dolu cümleler, espri havası, fantastik boyutların güzelliği, anlatış biçimi, kelimelerin argo- basit karışımı gibi tarz ve yaklaşımlar eserin zengin ve doyurucu olduğunu gösteriyor.

Fantastik türlerden hoşlananlara bu seriyi tavsiye edebilirim. Tabii ben okurken yavaş okudum. Çünkü hemen biterse zaten bir şey anlaşılmayacak. Evet olaylar, mekanlar, insanlar, yapılan büyüler, atmosfer gibi temaları sindirerek belleğimize kaydetmek lazım. Hızlı bitirirsek ne olur? Yazık olur elbet. Bir de az az okusak bile kopukluk olmuyor aksine Kvothe karakteriyle bütünleşmiş oluyoruz. Bakalım serinin ikincisinde nelerle karşılaşacağız?

Bolahenk, bir alıntı ekledi.
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Masalların nerenden çıktığını sanıyorsun, E’lir Kvothe? Her masalın dünyanın bir yerinde derin kökleri bulunur.”

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 509)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 509)