Mehmet Aktuğ

Mehmet Aktuğ
@mhmt34
Lisans
Istanbul
242 okur puanı
07 Oca 2022 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Özür dilemek, teşekkür etmek, ilk adımı atmak, gerektiğinde alttan almak, anlayışlı olmak, Sizi ezik biri yapmaz, egosuz sevip değer verebilen güzel bir insan yapar. Hatırlatayım bunu.
"Öz güven sessizdir, ego ise çok gürültü yapar..."
"Büyüklerimiz derk ki; Kendin hakkında başkalarına çok fazla șey anlatma. Unutma, kıskançlık zamanlarında körler görmeye, dilsizler konuşmaya, sağırlar duymaya başlar."

Okur takip önerileri

Tümünü gör
"Evlenmek, önсе güven ister. Yoksa birinin yalnızlığını, bir başkasınınkine eklemek, asla bir yuva değil, tersine, bir zindan yaratır." Franz Kafka
"Ya sana çok yakın, Ya senden çok uzak olmalıydım." Ümit Yaşar Oğuzcan
Mutsuz Bir Ülkede:
Çok tv izlenir. Az kitap okunur. Particilik fazladır. Ön yargı çoktur. Bilimden haber yoktur. Cehalet meşrudur...
Neden seviyorsun?
"Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum." Gabriel García Marquez
"Duyguların bir seçim değildir. Ancak davranış ve düşüncelerin her zaman bir seçimdir." Mel Robbins
224 syf.
8/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Aşk Köpekliktir
Aşk KöpekliktirAhmet Ümit
7.4/10 · 13,6bin okunma
"Zaman insanla oynamayı seven, hem zalim hem de merhametli bir tanrıdır. Ona karşı çıkamazsın, yapman gereken beklemek. Onun, derin bir unutuşla bizi rahatlatacak örtüsünü üzerimize örtmesini beklemek..."
43 syf.
8/10 puan verdi
·
28 saatte okudu
Savaş Sanatı
Savaş SanatıSun Tzu
7.5/10 · 36,1bin okunma
Bu nedenle askerî harekât yöntemi: Düşmana yamaç yukarı saldırma, yamaçtan aşağı gelen düşmanın önünde durma, kaçıyormuş gibi yapan düşmanı kovalama, sıkı askerlerinin üzerine yürüme, düşmanın yemini yutma, geri çekilenlere müdahale etme, düşmanı kuşattığında ona kaçabileceği bir alan bırak, köşeye sıkışmış düşmana baskı yapma. İşte bu savaş sanatıdır.
Orduyu iyi yöneten kişi düşmanın savaşma şevki yüksekken saklanır, savaşma şevki düşmeye ve geri çekilmeye başlayınca saldırır, işte bu morali yönetmektir. Disiplinli ve sakin olmak, düşman askerleri arasında beliren düzensizlik, disiplinsizlik ve heyecanı beklemek, kendine güveni oluşturmak demektir. Düşman daha uzaktayken hedefe yakın olmak, düşman çabalarken dinlenmiş, karnı tok bir orduyla aç ve yorulmuş düşman ordusunu beklemek, işte bu gücün kullanımı demektir. Bayrakları yukarıda ve düzenli bir durumda ve doğru askeri pozisyonda olan düşman ordusuna saldırma, işte bu değişime uyum sağlamaktır.
Savaş siyaseti der ki: Sesli komutlar duyulmaz, onun için davullar vardı, herkes birbirini göremez, bu nedenle flamalar vardır. Bu davullar ve flamalar askerin kulağı ve gözüdür. Askerleri belli bir yöne yönlendirince, cesaretli olanlar ileri atlmaz, korkaklar da geri çekilmez, bu birlikleri yönlendirme kuralıdır. Gece savaşında çoğunlukla davul, gündüz savaşlarında flamalar kullanılır, bunlar askerlerin gözü kulağı olur. Bütün ordu savaş ruhunu kaybedebilir, komutanlar da morallerini yitirebilirler. Sabah askerlerin savaşma isteği yüksek, gün ortası biraz daha az olur ve akşam da geri çekilmeye yatkın olurlar.
Askerî konuşlanış suyun durușu gibidir, su yüksekten aşağıya doğru akar, askerî konuşlanış da [düşmanın] güçlü tarafından sakınıp zayıf tarafına saldırmaktır; su nasıl ki yerin şekline uyarak aşağı doğru akarsa savaş da düşmanın durumuna göre zaferi tayin eder. Nasıl ki suyun sabit bir șekli yoktur, savaşta da tek bir konuşlanış yoktur. Düşmanın değişen hareketlerine rağmen muzaffer olana akıllı komutan denir.
2.286 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.