Bellek ile öngörü
Augustinus'un zamanı tartışma yöntemi müziğe dayanır. Bir ilahi dinlediğimizde bir sesin uyandırdığı duyu önceki ve sonraki seslerle belirlenir. Müziğin yalnızca zaman içinde bir anlamı vardır ama eğer biz her an şimdide bulunuyorsak bu anlamı nasıl kavrarız? Bunun nedeni Augustinus'un gözlemine göre farkındalığımızın temelinde bellek ile öngörünün olmasıdır.
Bilim, ister geçmişe, ister bugüne ait olsun, olası şeylerin incelenmesidir. Öngörü ise, yavaş da olsa meydana gelecek olan şeyleri bilmektir.
Sayfa 252Kitabı okudu
Ölüm Üzerine
Ölmek olarak adlandırılan şey bizzat ruhun bedenden ayrılmasıdır ve hızını hissedemeyeceğin kadar kısa sürer… Kimsenin yüzü kızarmıyor mu? Bu kadar çabuk olan şeyden bu kadar uzun zamandır korkuyorsunuz!
Acıyı küçümseyin; ya çözülüp ortadan kalkacaktır ya da sizi çözerek ortadan kaldıracaktır. Ölümü küçümseyin, çünkü sizi ya bir sona ulaştırır ya da daya ötesinde bir yere.
Güvenli bir yoldan gitmek acizler ve zayıflar içindir; erdem yükseklerden uçar.
Yara almamış bir mutluluk hiçbir darbeye dayanamaz.
Tanrı iyi insanı zevkler içinde tutmaz; onu sınar, sertleştirir, kendisi için hazırlar.
Eylül 2008 / 15 yıllık Öngörü
● Ekonomik ve siyasi olarak köşeye sıkışmış olan Batı ( iktidarları ) hırçın çıkışlarla ortalığı kana boyarken karşısında çaresiz seyreden uluslar değil, onu tehdit eden rakiplerle karşılaşıyor.
Öngörü yok.
Meyvayı soymadan, içindekini bilemem kardeş bilemem. Ramiz Karaeski
Sene bilmem kaç ama harika bir öngörü...
Liberalizm, teorik bir takım prensipler ve sloganlardan başka bir şey değil. Orada idealist olmak, insancı olmak kolay. Ama kapitalizm, bir pratik olarak, oluşmuş bir ekonomik yapı olarak, Batı toplumunun, insan ve medeniyetinin bütün özelliğini gösterecektir.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.