Halil Korkmaz, Türkiye Günlüğü'ü inceledi.
 12 Mar 19:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hani tarihimizle övünür, Osmanlıyı, hele de Fatih, Yavuz, Kanuni'yi yere göğe sığdıramayız ya.
Üç kıtaya hükmettiğimiz 16. yüz yıl, Kanuni devri Osmanlısını bazen gurur duyarak, bazen üzülüp içiniz daralarak okuyacaksınız.
Gerlach günlüğünde:“Hani şu 'Osmanlı yıkılmaz' diye hep korkuyorduk ya, artık korkmamıza hiç gerek kalmadı.
Zira onlar da aynı biz Hristiyanlar gibi, ahlaksızlıklarını örtmek, Allah’ı kandırmak için devasa mabetler yapmaya başlamışlar ki, artık yıkılmaları yakındır” diyor.
Herhalde bu kitabı mutlaka okumanız için, bu inanılmaz öngörü bile yeterli olacaktır.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 12 Mar 18:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın ortaya çıkışı evrimin nihai hedefi değildi. Hatta herhangi bir amacı ya da hedefi yokmuş gibi görünüyor. İngiliz biyolog John Stephen Jones, "Evrim, yüzünü geçmişe dönerek geleceğe doğru geri geri yürür." diyor. Olacakları önceden kestiremez." Hepimizin tanıdığı ünlü evrim biyologu Richard Dawkins ise evrim kör bir saatçiye benzetir;"Gerçek bir saatçi öngörü sahibidir: Geleceği hayal eder, zemberek ve dişlileri, bunlar arasındaki bağlantıları planlar." Doğal seçilim ise geleceği planlamaz diyor Dawkins;"Geleceği görme yetisi yoktur;öngörüsü yoktur. Doğal seçilim hiçbir şey göremez. Onun doğanın saatçisi olduğunu söyleyeceksek, bu saatçinin kör olduğunu da eklememiz gerek."

Popular Science Türkiye - Sayı 70, Kolektif (Sayfa 72)Popular Science Türkiye - Sayı 70, Kolektif (Sayfa 72)
Gizem Umsu, bir alıntı ekledi.
12 Mar 13:43

Yara almamış bir talih hiçbir darbeye karşı koyamaz. Ama yaşadığı sıkıntılarla sürekli savaşım halinde olan kişinin derisi aldığı yaralarla kabuk bağlar, hiçbir kötülüğe yenilmez; düşse bile, dizlerinin üstünde dövüşür.

Tanrısal Öngörü, Seneca (Sayfa 41 - ALFA)Tanrısal Öngörü, Seneca (Sayfa 41 - ALFA)
Kevser, İnsanın Bir Dakikası'ı inceledi.
 11 Mar 00:01 · Kitabı okudu · 2 günde

Yazarın okuduğum ilk kitabı, içinde genellikle evrim ve raslantılardan bahsettiğinden habersiz rastgele seçmiştim vardır bunda da bir hikmet deyip sıkılsam da inatla okumaya devam ettim. Kesinlikle sıkacak bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Benimki tamamen psikolojik, hastalık hastası gibi. Neyse incelememe geçeyim. :))

Kitap güya bilim kurgu ama ben öyle bir şeye sadece bir kere denk geldim onuda zaten alıntı olarak paylaşmıştım. Şöyleki kitap üç bölümden oluşuyor. Sonra bunlar birbirine evriliyor.:)))

*insanlığın bir dakikası
*tersine evrim
*Dünya: Bir afet bölgesi

İnsanlığın bir dakikasında alıntılara biraz kendi yorumu katarak anlatıcam şimdiden söyleyeyimde sonradan vay şöyle olmuş böyle olmuş konuşmayayım diye. Neyse olaydan koptu yine. Hemen geçiyorum.

Şimdi siz odanızda bir elinizde kitabınızdan bir sayfa okurken diğer elinizdeki kahveden bir yudum aldığınızda "dünyada binlerce insan o bir dakikada türlü işkenceler maruz kalıyor, zararsız meşrubat yerine zehir içerek yaşamına son veriyor, şoförler, doktorlar, anneler ya da hemşireler vb. İnsanlar kendi hatalarıyla ölüme smile atıyorlar, kazayla ya da kasten kaç yeni doğan bebek daha ilk nefesini almadan ölümün buz gibi sessizliğine kavuşuyor, ya da aynı zamanda kaç kişi kendini asıyor. Sonra kanserler, kalp krizleri, ilaçlar, dörtyüz önemli hastalıktan kaynaklanan ölümler, araba kazalarında ölenler, devrilen ağaçların, yıkılan duvarların, düşen tuğlaların altında kalanlar, tren altlarında ezilenler..." Evet bunları hepsi o bir dakikada oluyor ha güzel şeyler olmuyor mu elbette oluyor ama yazarımız bu açıdan bakmış. Ayrıca bu bölüm aslında hiç olmayan bir kitabın eleştirisi olarak yazılmış. ={

İkinci bölümüde bilim kurgu gibi deneme gibi olmuş :)) arada, ileride yani 21. yüzyılın sonlarına doğru bir öngörü yapmış bunuda askeri alanda savaşta kullanılan ve kullanılacak olan yapay zekalar hakkında o yıllarda mevcud olan ve daha da geliştirilcek silahların kullanılmaması taraftarı olduğunu belirterek güzel bir deneme olarak kaleme almış. Deneme diyorum çünkü olaydan kopuk bir şekilde daha çok kendi fikirlerinden bahsediyor.

Üçüncü bölüm içinse size bu belgeseli öneriyorum:
https://youtu.be/EyAYnfC8FB8
İyi seyirler ve keyifli okumalar. :))

NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
09 Mar 15:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Büyük Rus romantikleri her zaman kendi yazınsal ve ruhsal eğilimlerine karşı Batılı benzerlerinde çok seyrek rastlanan bir öngörü sergilemişlerdir – bu bir gerçektir. Puşkin Yevgeni Onegin’i, Gogol Ölü Canlar’ı, Lermontov Zamanımızın Bir Kahramanı’nı yazmıştır; son olarak da, hepsinin en dengesizi olan Dostoyevski aynı zamanda en dahi olandır.

Dostoyevski - Yeraltı İnsanı, Rene GirardDostoyevski - Yeraltı İnsanı, Rene Girard
Hulya Poyraz, Keşfetme Hazzı'ı inceledi.
 07 Mar 17:09 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabi 2 bölüme ayırarak incelemek gerekirse,
1. Feynman in ilk atom bombası projesinden, kuantum elektrodinamiğine Chalanger soruşturmasından nanoteknolojideki inanılmaz öngörü ve buluslarina tanıklık edeceğiniz konuşma ve roportajlarini okuyacağınız bölüm,

2. ”Bir şeyin ismini bilmek ile kendisini bilmek arasındaki fark” diyerek bilimi keşfettiği anlara ve coşkulara tanıklık edeceğiniz bölüm gerçekten muhteşem.

Feynman, bilimsel röportajlarının yanısıra , bilimi neden ve nasıl ogrenemedigimiz konusunu da yüzümüze vuruyor.
Bilim diye öğrendiğimiz şeylerin sadece tanımlamalardan ibaret olmaması gerektiğini, gercekte bilimi öğrenmenin altında çocukça şaşırmak ve hayret etmek olduğunu söylüyor.

Babasının ona “Mars’tan gelen bir insanın dünyaya geldiğini ve dünyayı incelediğini varsay” sözünün ona soru sormayı, merak ve kuşku duymayi öğretmesi sayesinde keşfetmenin hazzına nasıl vardığını imrenerek okuyacaksınız.

Toprak, bir alıntı ekledi.
 06 Mar 21:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öngörü
Insanlara teklif ettiğim yeni ve en son olacak din"kendine taparlik"tır. Herkes kendi kendisine tapacaktir,herkesin kişisel bir tanrısı olacak: Kendisi !

Gog (1-2), Giovanni Papini (undefined)Gog (1-2), Giovanni Papini (undefined)
Nurdan Topçu, bir alıntı ekledi.
03 Mar 16:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öngörü

Beni kurşuna dizin
ki sorsanız kurşuna
buna dünden hazır
aralayın ağzımı sıkı bir yağmur sesiyle
büyük düşünün
mesela dün
hepiniz sahip olabilirdiniz
yusyuvarlak bir gökyüzüne

damarlarınızda kanınız kırışacak biliyorum
gövdenizi kıldan ince paslı iğneler yoklayacak
unuttuğunuz marşınız
içtiğiniz andınız
ve yaşama dair hatıralarınız
hepsi bulunacak
hayır siz birikmiş olamazsınız onca zaman
belki bir dağ zirvesinde göl
bir çocukta çoğalan tecrübe gibi
bütün renkleriyle
o tuvale hücum eden
işlenmiş bir mesele gibi
bir şiirin ilk mısrasından itibaren
asıl kahramana olan hitabı gibi
olabilirsiniz,doğrudur
ama siz
şu ölçüsüz iki aralıkta asla
asla donanmış olamazsınız

gidin
işittiklerinizi
gördüklerinizi alıp hem de
gidin
bulutundan istifa etmiş
su damlası heyecanıyla
gidin
dönmemek üzere
tek yönlü bir yolda
süratle ivme kazanarak
gidin ağrıyarak
gidin azalarak
gidin alarak

ve durun
beni kurşuna dizin
ki sorsanız bana
ağlayarak

gidin
beni alnımdan tutup
kurşuna saplayarak
ki ben demirle barutla ölmem

gidin
bunu da anlayarak!

Ve Turuncu, Kazım Baran Yılmaz (Lakin Yayınları)Ve Turuncu, Kazım Baran Yılmaz (Lakin Yayınları)
Halil Demircioğlu, 1984 inceledi.
03 Mar 00:07 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Şimdiki zamanı kendi zamanında gören Orwell'ın ölümsüz eseri. İnsanları 3 tabaka halinde gören ve bu insanlık seviyelerinin her daim her ülkede var olduğunu savunan yazara katılmamak elde değil. Müthiş bir öngörü. Bu arada etraftaki O'Brienlara dikkat!