“biliyorsunuz ki insan gerçekliklerin anlaşılmasında kendi içinde ilerleyebildiği ölçüde yol alır.”
Reklam
252 syf.
·
Puan vermedi
·
64 günde okudu
Birinci Dünya Savaşında Alman ordusunda pilot olarak görev yapmış Richard Euringer, yakın tarihimizin en tartışmalı figürlerinden Enver Paşa'nın hikâyesini anlatiyor. Kırk iki senelik kısa ömrünü daima mücadeleye adamış bu Osmanli subayının Berlin günlerinden başlayarak ölümüne dek geçen zaman diliminde giriştiği mücadeleler, eşi Naciye Hanım’a duyduğu derin aşk ve özlem, Talat ve Cemal Paşalarla yaptigi şifreli yazışmalar, Moskova seyahati, Lenin'le görüşmesi, Birinci Doğu Halkları Kurultayında yaptığı konuşma , Kafkaslar'da verdiği çetin mücadeleler ve daha fazlasını bu kitapta bulacaksınız.
Enver Paşa’nın Sonu
Enver Paşa’nın SonuRichard Euringer · Selenge Yayınları · 20231 okunma
Özlem ?
"Elinin kolunun hayalî bir zincirle bağlanması gibi bir şeydi. Kırsan kıramıyor, koparmak istesen koparamıyordun."
Ama öte yandan, çocuklarda şu garip duygu yoğunluğu vardır, büyüdüğünüzde erişilmesi mümkün olmayan bir şiddetle bir şeylere özlem duyarsınız, zamanın önünüzde uzadıkça uzadığını ve ne yaparsanız yapın, sonsuza dek böyle devam edebileceğinizi hissedersiniz.
Reklam
Yaşar Kemal
Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştırır Not (Yaşar Kemal 28 Şubat 2015 cumartesi günü saat 16.40'da hayatını kaybetmiştir) bugün ölüm yıldönümü vesilesiyle Büyük ustayı sevgi saygı ve özlem'le anıyorum.
Eğer aşka duyulan özlem gerçekten diğer yarımızı aramamızsa ve aşk diğer yarımızı bulduğumuz yanılgısıysa,, aşk sadece içimizdeki yokedilmeyen narsizmin sevgiliye yansıtılması değil midir?
160 syf.
10/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Video: youtu.be/tWkDNksQDNI Benlik. Oruç Aruoba'dan De Ki İşte, Zilif, Yürüme, Ol / An, Hani, Geç Gelen Ağıtlar, Yakın, İle, Sayıklamalar, Çengelköy Defteri, Olmayalı, Doğançay'ın Çınarları ve Uzak'tan sonra okuduğum 14. kitap. Benlik, 160 sayfalık felsefi bir deneme kitabıdır. Benlikte; an, anı, aşk, ayrılık, benlik,
Benlik
BenlikOruç Aruoba · Metis Yayıncılık · 2018927 okunma
Reklam
"Ölüm çözüm değildi. Kalmak ve mücadele etmek gerekirdi. Hayata rağmen ayakta kalmalıydı insan."
Sayfa 353
Ben başıma gelen şeylerin toplamı değilim, ben olmayı seçtiğim şeyim.
Herkes herkese öğretmenlik yapıyor ve kimse iyileşmenin yolunun tam da kendinden başlaması gerektiğinin farkında değil gibi duruyor.
Özlem çekmekten dolayı çılgınlaşan bir kişiye, örnek..
"Gayet aklıbaşında görünüyor, insanlarla konuşuyordu; herşeyi ötekilerin yaptığı gibi yapıyordu, ama içinde iğrenç bir boşluk vardı, artık hiçbir kaygı duymuyordu,hiçbir arzu; varoluşu zorunlu bir yüktü ona. Öylesine yaşayıp gitti."
Metis YayınlarıKitabı okudu
Pekâlâ, öyle olsun!!...
"Özlem, boş avuntuyu reddeden bilinçtir: ayrılışın acısını, ilimlandirmaya çalışmadan, olduğu gibi yüklenen bilinç -- ne kendini aldatmaya ne başka bir şeyle acısını hafifletmeye; 'teselli'ye yönelir: olduğu gibi kabullenir acıyı -- özlenen gitmiştir; şu anda, yoktur. yarın da ne olacağı belirsizdir ------- ."
Metis YayınlarıKitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.