Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
 21 Oca 13:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Prens'ten inciler 3
Severus'un oğlu Caracalla'da da onunkine benzer erdemler vardı. İnsalar ve askerler, onun bu erdemlerini hayranlıkla izliyordu. Savaşçı bir ruha sahipti; yorgunluğa dayanıklı, tüm lüksleri ve gevşekleri küçümseyen bir yapısı vardı. Bununla birlikte, gaddarlığı ve zorbalığından dolayı ( başka bir zaman Roma halkının büyük bir bölümünü ve İskenderiye halkının tamamını katletmişti ) Tüm dünya tarafından nefret edilir hale geldi. Sonunda yakın çevresine bile o kadar çok korku saldı ki kendi askerlerinden biri tarafından öldürüldü.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 110)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 110)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
 21 Oca 13:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Prens'ten inciler 2
Bir prens, hayvan doğasını nasıl kullanacağını öğrenmek zorunda olduğunda, hayvanlar arasında aslanı ve tilkiyi seçmelidir. Çünkü aslan, kendisini tuzaklardan koruyamaz; tilki de kurtlardan. Bu yüzden, tuzakları sezmek için tilki, kurtlarla başetmek için de aslan olmalı.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 100)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 100)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
21 Oca 13:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Prens'ten inciler
O halde şunu bilin ki, iki savaş tarzı vardır: biri yasalara uyarak, diğeri güce başvurarak. İlki, insanlara özgü, ikincisi, hayvanlara. Fakat ilki genellikle etkisiz olduğu için ikincisine başvurma ihtiyacı duyulur.

Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 99)Prens, Niccolo Machiavelli (Sayfa 99)