• insanı eşcinselliğe öykündüren metinler...

  Antik Yunan'da "görgülü" ve "zevk" sahibi olmanın ölçütü sübyancılık. Ya da Orta Çağda Kilisenin eşler arasına değin sızmış katı otoritesi... İnsanın davranış türevlerinde tek genel geçer yasa yapmaya direnen örtük yanı...

  Eric Berkowitz'in, 2012 yılında yayınladığı Arzuyu Yargılamanın Dört Bin Yıllık Tarihi kitabı, tüm hukukçu, antropolog ve sosyologlarca okunmayı bekliyor...
 • Şair Hasan Hüseyin Korkmazgil,
  ~
  "... nasıl kıydın şu güzele,
  yok mu senin sevenin?
  sevenin bre yezit, şu dünyada tek sevenin?
  nasıl kıydın şu cana? sevilenin bre yezit,
  sevilenin yok mu senin?"
  ~
  diyerek, canilik - bombacılık - sapıklık - tecavüzcülük gibi sapmaların SEVGİ ile olan psikolojik bağına ilgi çekmiştir.

  ABD'de güncel sayılarla çocukken taciz - tecavüze uğrayanlar 35 milyonu buluyor. Milenyumun dünyada ilk idamı Japonya'dan çıktı: Bir baba, öz kızını eve hapsedip yıllarca seks kölesi olarak kullanmış.

  Bunu yapabilen suçluların ortak özelliği asosyal oluşları ve çocukluk, ergenlik gibi dönemlerde SEVGİden uzak oluşlarıdır.

  Türkiye'deki yaygın ahlaki bozulma, sevgisizlik, şiddet ve tecavüz, Sosyolojinin tanımıyla ANOMİ'dir. Yani "Toplumsal başı bozukluk." ANOMİ, özel bir çaba sonucu uzun bir süreçte ortaya çıkar. Eğitim sistemini, yasayı, ortak değerleri, ulusal birliği, rejimi, algıları aynı anda bozmadan elde edilmez.

  Psikolojik anlamda da Erich Fromm, Sevmek Sanatı'nda, KENDİNİ SEVMEK -dikkat, bencillik değil, kendini sevmek-, insanın kendisini, bir başkasının sevgi nesnesi olacağını bilmesidir, der. BENİ içine almayan insan kavramı yoktur, der.

  İnsanın kendi benliğine sevgisini, başkalarına duyacağı sevgi ve anlayıştan ayrı görmez. Sevgi yeteneği kendinden başlayan insan bir başkasını, dolayısıyla insanlığı sever. "Eğer ben birini sevebiliyorsam herkesi seviyorumdur" der.

  Umarım halk bu Anomi'ye başı bozukluğa önce çocukları korumaya başlayıp dur der...
 • Aşk olmadan seks anlamsız bir deneyimdir, fakat anlamsız gibi görünen deneyimler müthiş güzel olur.

  Drew Carey
 • “İyi de, dindarlıkla cinsel isteğin zayıf ya da güçlü olması farklı şeyler.
  Din adamları arasında çok sayıda seks manyağı olduğu, bilinen bir konu.
  Gerçekten de, fuhuş ve cinsel taciz suçlarından yakalananlar arasında dinle ve eğitimle ilgili çok kişi vardır.”
 • son zamanlarda bir lise mezuniyet balosunda bulundunuz mu hiç? gitseniz, gördüğünüz ağır makyajlı, cesur dekolteli, yüksek topuklu, cep telefonlu kızların 16 - 17 yaşında olduğuna inanabilir miydiniz acaba?

  levent'te bir estetik kliniğinde görevli bir uzmanla görüştüm. dinlediklerime inanamadım 14 - 15 yaşında kızlar, ana babalarından habersiz gelip kaşlarını kaldırmak, fazla yağlarını aldırmak, ...selülit tedavisi yaptırmak istiyor"muş.

  geçenlerde bir kız elinde angelina jolie'nin fotoğrafıyla gelmiş ve "bununki gibi dudak istiyorum" demiş 18'lik bir kiz da göğüslerini büyütmesi için yalvarmış. "en büyük istekleri" neymiş biliyor musunuz? zara'nın ya da diesel'in 34 bedenine sığmak...

  bunun için yarışıyorlarmış: "çünkü televizyon da gördükleri mankenler 34 beden giyiyor. onu giyebilmek için 44 kilo kalmaları lazım. bunun için resmen aç geziyorlar. gün boyu yedikleri, bir kase yoğurt, iki tas salata, sigara, kahve ve kola... 500 kaloriyle yaşamaya çalışıyorlar. o yüzden vücutlarında demir, sodyum eksikliği var. yanlış beslendikleri için vücutları hızla deforme oluyor, müdahale için de bize geliyorlar." uzman, bunun son 3 yılda gözlenen bir "patlama" olduğunu söylüyor: "ben de anneyim, 18'lik 'lipolu' (yağ aldırmış) kızları görünce dehşete kapılıyorum. biriktirdiği 300 - 500 milyonla gelip 'dudağımızı şişir' diyenleri 'bırakın dudağınızı da gidin kafanızı şişirin' diye geri yolluyorum."

  genelde üst gelir grubundan hastaları bulunan bir jinekoloğun gözlemleri daha da çarpıcı: genç nüfusta müthiş bir uyanma var" diyor. 17 - 18 yaşlarında lise öğrencilerinin kürtaj için başvurduğunu söylüyor ve bazı gözlemlerini aktarıyor: batı'da ergenlik yaşı 16 - 17'den 11 - 12'ye geriledi. amerika'da 10 yaşa kadar düştü. genç kızlar annelerinden çok daha erken adet görüyor artık... bunun, iklimden beslenmeye kadar pek çok nedeni olabilir ama en önemli nedenlerinden biri "psiko - seksüel uyarımın artması"... yani, okulda, çevrede ve özellikle de medyada cinsel teşhirin yaygınlaşması...

  baştan çıkarıcı klipler, uyarıcı filmler, cinsellik yüklü diziler, çıplaklığa çağıran reklamlar, beyinde ergenliği erken uyandırıyor, cinselliğin keşfini hızlandırıyor. özellikle varlıklı kesimden gençler, lise çağında, özentiyle büyük ve seksi görünme derdine düşüyor. karşı cinsi de sadece bir seks nesnesi olarak görüyor. anneleri mi? onlar da kızlarının ponponlu çorapları ve lastik ayakkabılarıyla genç görünme çabasında... küçükler büyük, büyükler küçük görünmek için yarışıyor adeta...

  kimseyi suçlamayalım; bu tablo bizim eserimiz: iyi bir kalça sahibi olmanın, iyi bir kafa sahibi olmaktan daha fazla prim yaptığı bir ülkeden ne bekliyordunuz ki? kafasını çalıştıranların kafasını koparırken, kalçasını çalıştıranları baş tacı eden bir toplumda nasıl çocuklara "göğsünü değil, kütüphaneni büyüt" öğüdü verebiliriz ki? yasak çare değil... beyin faaliyetine itibar kazandırmaya ve öncelikler konusunda topyekün bir hesaplaşmaya ihtiyacımız var.
  can dündar