Büş, Şıpsevdi'yi inceledi.
19 Mar 00:15 · Kitabı okudu · 20 günde · 8/10 puan

Hüseyin Rahmi'nin okuduğum ilk eseri Şıpsevdi. Hocamızın verdiği listenin maddelerinden biri. Okurken kendimi yeşilçam filmlerini izliyormuş gibi hissettim. "Gulyabani" kitabının da filme uyarlanmış olduğunu düşünürsek, Şıpsevdi de o seviyede bir kitap. Okurken kahkaha ile güldüğüm sayfalar, kadınların toplumdaki yeriyle ilgili güldürürken düşündüren imgeler. Halkın dini nasıl anladığı, nasıl uyguladığı... Bazı kocakarı ilaçlarının hazırlanışından tutun değişik dini hurafeler, çocuk düşürme hakkında değişik bir takım yollara kadar kitap zamanı adeta film gibi önümüze koymuş. Türk toplumunun ağlanacak haline gülüyorsunuz adeta. Elinizde değil bu. En güzeli de bunların gerçek olması. Hayatın içinde nefes alıyor olması. Kendi toplumumu açıkça tanımaya devam ediyorum Türk Edebiyatında. Kesinlikle okunmaya değer.

Büş, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu dünyada her şeyden evvel hüküm süren bencilliktir.

Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 491 - Everest Yayınları)Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 491 - Everest Yayınları)

Spoiler içerir ...

Savaş ve Barış ...İki ciltlik ,1800 sayfayı aşkın ,Rusya ile Fransa savaşını konu edinen ,tarihin harmanlayıp yogurdugu
derin,destansı bir kitap .

Savaş ve Barış'ı anlamadan önce ,öncelikle Tolstoy'un hayatını kısaca bir hatirlamamiz gerekiyor .Tolstoy 1828 yılında meşhur bir aristokrat ailede doğmuş ,burjuvazi bir çevrede yetişmiştir .Ailesini kaybettikten sonra aile mirasını kumarda kaybetmis.Kazan Üniversitesi 'ni çoktan bırakmış .Orduya katilmis ,anılar yazmıştır .Daha sonra Sibirya'da sürgün edilmiştir .30 yıllık sürgün hayatından sonra 1856 yılında atfedilen bir grup soylu devrimci Dekamberist'lerin hakkında yazı yazmak için Yasnava Polyana 'ya miras kalan köşke yerleşmiştir .

Fakat Tolstoy Dekamberist 'lerin sürgün hikayesinin tam olarak anlasilabilmesi için geriye doğru bir zaman turunun yapılmasının isabetli olduğunu düşünerek ;1825 yılı Car 2.Nicolas'a karşı ayaklandiklari zamanın iyi yorumlanmasi,anlaşılması gerektiğine inanıyor .1812 Napolyon 'ların Rusya'ya korkunç saldirmasinin hikayesinin iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor .Yine Austerlitz Savaş'indaki yenilgiden sonra Napolyon'un oluşturduğu ciddi tehdidi öğrendiği 1805 yılından bahsetmeden 1812 yılından bahsedilemeyecegine inanıyor .Tüm bu dağınık fikirler bir araya gelerek başarılı ve titiz bir şekilde sentezlenerek Savaş ve Barış gibi panorama niteliğinde zaman'siz dev bir destanin doğumuna şahit olacaktır .Yani Tolstoy ,doğumundan 20 yıl öncesi uzun ,nefes kesen bir yolculuğa çıkarıyor biz okurlarini...


Hiç aklımda yokken Ebru Ince /> Hanım vesilesi ve ilk yaptığım etkinliğin vermiş olduğu sinerjiden güç alarak Savaş ve Barış yolculuğuna çıkmış oldum ben de .Kitap okuma süresi ile alakalı çok sabırsız birisiyim .Elimdeki kitabin elimde surunmesini kesinlikle istemem .1800 sayfayı aşkın bu kitabı Allahım nasıl bitireceğim ,kalbim sıkışıyor,bünyem kaldırmıyor diye diye bitirislerime şahit oldunuz sizler de :))Ebru Hanım da bu kitabın kalın kitap değil, tuğla hükmünde olduğunu belirtince bir nebze de olsa rahatladım .
Başladım tuğla misali altında ezilmek yerine karakterleri ve tarihi gerçekleri zihnimde tuğla tuğla birleştirip inşa etmeye ...VIP Kralicemiz
Ebru Ince Hanım ve ekip arkadaşlarıma kocaman tesekkurler.


Kitap başta da dediğim gibi iki cillten oluşuyor .Birinci cildi atlatirsaniz selametle ,İkinci cilt çok daha kolay ve oturaklı ilerliyor .Birinci cildi okurken kafamda uçuşan bir dolu soru ağı ,zihnimde bağlantı kuramadigim bir dolu insan,kafamda deli sorular ...Ama Ebru ablayı dinleyip karakterlerin üzerinde çok fazla durmadan geçtim,dediği gibi İkinci ciltte tüm taşlar yerine oturdu.Öyle ki karakterleri çok iyi tanıyor hale geliyorsunuz.


Savaş ve Barış'in tek bir ana karakteri yok .600'e yakın karakterle bu savaş sahneleniyor .Yazar aristokrat bir aileden geldiği için en iyi bildiği sınıfa yönelik bu destanini yazmaya başlıyor .Her zamanki gibi bitmek bilmeyen kokteyl partileri,kızların en iyi kıyafeti giyme yarışı,mazurka gösterileri ...Aynı zamanda savaşın artan siddetinin konuşulduğu, dert edinildigi masa başı politik meseleler ...Sonra mı sonra yine lukus hayat ,para,zenginlik,kadin ...
Kaldıkları yerden devam .Anna Karenina gibi ilişkiler sarmalı bir kitabı henüz taze bitirdiğim için devam edegelen ,çocuk yaşta başlayan isbu ilişkiler yordu beni.Aşk ,ihanet ,ölüm,ihtiras ,
yoksulluk gibi konular bu ilişkilerde göze çarpıyordu...Kadın karakterlerden en çok sevdiğim en baştan beri karakterinden taviz vermeyen iyilik meleği ,fedakar Prenses Maria ve çocukluktan beri aşkına sadakatle bağlı ,malikanenin tüm yükünü omuzlayan ,yoksul Sonya...Natasa'nin çocukluktan kaynaklanıyor olsa gerek şıpsevdi oluşu ve ilişkileri beni yordu.Ama sonrasında da ailesine ,
çocuklarına ,eşine sadık ,özverili bir anne olmasıyla gönlümü fethetmeyi başardı .


Yine kitapta sevdiğim erkek karakterler arasında Kont Bezuhov'un bahtsız gayrı meşru oğlu ,mutluluğunu anlam arayışında arayan,iç huzurun peşinde olan ,işbirlikçi eşi tarafından aldatılan ,Moskova esir alındığı sırada Moskova'yi terk etmeyip mücadele etmek isteyen Piyer...
Yazar Moskova'nin esir alinisi ,Moskova yanginini,
kacislari ,yagmalanmalari çok başarılı bir şekilde orada yasiyormuscasina resmetmis.O kısımlarda yüreğime kocaman bir hüzün çöktü.Düşünsenize vataniniz,anilariniz ve nefes aldiginiz yeri terk etmek zorunda birakiliyorsunuz.Her ne kadar şehirden uzaklassaniz da bedeniniz yolculugunuza eşlik etse bile "kalbiniz" orada kalıyor,kalbinizdekilerle beraber .Sevdiklerinizin feryatlari icinizin yangını sonduremiyor.Bir anda sıradan yasamiminiz alt üst ediliyor.Yagmalanan şehirle beraber acımasızca anilariniz,eviniz ,dostluklarıniz parça pincik edilip yagmalaniyor .Bu da size acı veriyor .


Aristokrat ailenin mala mulke düşkünlüğü o kadar acı verdi ki bana ,düşünün bir sürü yaralilar var .Çaresiz ve sahipsiz.Aristokrat aileler kaçarken arabalarına yukleyebildikleri kadar tabak ,çanak,bronz,vitrin,aynalarda dolu sandık vs. gibi eşyaları tikistirmakta dertli .Yaralilar kimsenin umrunda değil .Bu atmosferde ucuzluyor insan hayatı .Insanlık bir tabak kadar bile yer edinememis ,fazlalık olarak görülmüş,köşeye burusturulup atılmış,anlamını kaybetmiş gönüllerde .Hayret ediyorsunuz .


»»»»Şimdi artık bu onlara tuhaf gelmiyordu; tersine, bir çeyrek saat önce yaralıların bırakılıp eşyaların götürülmesini nasıl doğal bulmuşlarsa, şimdi de eşyaların bırakılıp yaralıların götürülmesini öyle doğal buluyorlardı.


Piyer 'e dönecek olursam idama goturulusunu ,zindanlarda ,yakıcı
soguklarda yangından bir insanı kurtarmak ve kadınların kötü davranışlara maruz kalmamak için vermiş olduğu mücadele bence kitabın en güzel bölümlerinden birisiydi .
Herşeyin elinden yitip gittiği bir anda Piyer gerçek özgürlüğün ve mutluluğun tadına şimdi vardığını düşünüyordu .Acıkınca yemenin,susayinca içmenin ,
soğukta isinmanin,bir insan sesini duymak istediğinde konuşmanın ,dostla muhabbetin en büyük zevkini tamamıyla o mahrumiyetlerde tadıyordu .Ruhu cetin bir savaşa hazırlanırken kendisini zayiflatabilecek ,tuzağa düşürecek tüm engelleri reddediyordu .

Piyer evinin kapıları yıkılsa bile kalbinin kapılarını açmayı başarmıştı .Dünyası zalimler tarafından yıkılsa bile kendisine musmutlu "yeni bir dünya" kurmanın hazzını hiçbir şeye degismezdi.

Tolstoy tarihin içindeki büyük olayları ve olaylar içerisinde yer alan hayatları anlatmaya devam ediyor .Fakat karakterler ve psikolojilerini merak ederken tarih hakkında derin sorular sormak için anlatiyi bolmekten cekinmiyor.Savaşların başlama nedenleri,savaş taktikleri nasıl olmalı ,savaşın başarılı olmasının sözde büyük dehalarin eylemlerinden kaynaklı olup olmadığı ,askerlerin motivasyonunun rolü ,ekonomik ve kültürel etkenlerin rolü var mı acaba gibi sorularla felsefik bir düşünmeye iter okuyucuyu.

19.yy eleştirmenleri panaromik yapının bir parçası olan bu bölümden dolayı kitabın roman havası vermediğini söylerler.Tolstoy da bunu kabul eder.

Savaş ve Barış nedir ? diye sorulduğunda cevabını çok güzel verecektir :

“O bir roman değil. Bir destandan daha azı. Tarihsel bir günlükten de daha azı. Savaş ve Barış, ifade edildiği biçimle, tam da yazarın ifade etmek istediği ve edebildiği şeydir.”

"Roman Batı Avrupa tarzıdır .Rus yazarlar farklı yaşarlar ve farklı yazarlar ."


Savaş ve Barış kitabının orjinal isminin Savaş ve Dünya olduğunu söyleyenler de var .
Barış kelimesinin insanı ,dünyayı ,
toplumu yansıttığı belirtilir.Barış kısmıyla yazarın da belirttiği burjuvanin dünyaya düşkünlüğü ,kokteyller,davetler,
kadın erkek ilişkileri,elit kesimin Napolyon'â hayranliklari,Fransa kültüründen etkilenip Fransızca konuşmaları ,menfaatin sevgiye galip olduğu konular işlenmiştir .

Son olarak yazar hayal gücüyle ,kurgusal anlatımla tarihsel figürleri birleştirip muhteşem bir Rus panaromasi ortaya çıkarıyor .En başa ,zaman yolculuğuna dönecek olursak ;yaşadığı zamanı iyi anlamak ,yorumlayabilmek için ardında bıraktığı yıllara kendini kaptirarak başarılı bir eser bırakıyor.Insanlığın savaştan da siyasetten de önemli olduğunun altını çiziyor.Dünya ve iktidar tutkusu tek taraflı aşk olduğu için ,sonu hüsranla bitmeye mahkum bir baht oyunudur .

Okunması gereken ,insanın hayatıyla ,sahip olduklariyla sinandigi önemli bir eser ...

Keyifli okumalar ...

Büş, bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hay ağzın bal yesin
Kadınların sevda hususunda en ufak bir hevese düşmeleri büyük suç sayılıyor. Bu işteki üstünlük, tersi, yani kadınlarda olsaydı dünyada genelev sözü işitilmez, bütün insanlık rahat ederdi...

Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 258 - Everest Yayınları)Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 258 - Everest Yayınları)
Büş, bir alıntı ekledi.
08 Mar 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her varlık yaratılışın anlamlı satırlarıyla dolu bir sayfadır. Fakat içindeki maddeler her zaman açık değildir.

Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 212 - Everest Yayınları)Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 212 - Everest Yayınları)
Büş, bir alıntı ekledi.
05 Mar 23:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Iphone X Çıkmış
Yaşamak en sade tarifiyle istekleri yenilemekten başka bir şey değildir.

Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 190 - Everest Yayınları)Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 190 - Everest Yayınları)
Büş, bir alıntı ekledi.
28 Şub 00:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yıl 2018... Sanırım Hiçbir Zaman
Ülke genişliği bakımından yirmide, otuzda bir parçamıza eşit olmayan Bulgaristan: "Ben böyle isterim diyor. Bir milli varlık gösteriyor. Avusturya: "Ben bunu böyle yaptım." diye yayıyor. Yarabbi acaba biz ne vakit: "Hayır, sen onu böyle yapamazsın." cevabıyla meydan okuyacak açık haklarımızı koruyabilecek bir kuvvete, bir güçlülüğe sahip olacağız?

Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 12 - Atlas Yayınları-1982)Şıpsevdi, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 12 - Atlas Yayınları-1982)
Aslı Filizci, Yeşil Mürekkep'i inceledi.
 30 Oca 11:37 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Oysa ne çok severdim Sabahattin Ali'yi... Kuyucaklı Yusuf'la büyümüştüm. Ama şimdi:
Çapkın gönüller, şıpsevdi hayatlar karşındaki Sabahattin Ali bile olsa; soğutuyor insanı.

Abdülhamid Doğan, bir alıntı ekledi.
 19 Oca 16:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

-Şıpsevdi misiniz siz?
Hafifçe kızardı Rayski. Mark gülümsedi.
-Ne o üzerine bastım galiba?
-Nereden biliyorsunuz
-Sanatçının yaradılışında bu da vardır çünkü: İnsanca olan hiçbir şeye yabancı değildir onun yaradılışı. Nihil humanum... falan filan. Kimi insan içkiye, kimisi kadına, kimisi de kâğıda verir kendini. Sanatçılarsa hepsine birden.
Rayski öfkeli.
-İçki, kadın, kâğıt! diye yineledi. Kadını uyuşturucu bir madde olarak görmekten, onu içkiyle, kâğıtla yan yana koymaktan ne zaman vazgeçecekler!

Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 326 - undefined)Yamaç, İvan Gonçarov (Sayfa 326 - undefined)