Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1 Ahmet Mithat'tan Ahmet Hamdi Tanpınar'a

9,3/10  (12 Oy) · 
31 okunma  · 
13 beğeni  · 
554 gösterim
Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış kendi türünde şimdiye değin yapılmış incelemelerin en yetkini (...) Edebiyatla yakından ilgili olan herkesin mutlaka okuması gereken bir başyapıt bence. (Hilmi Yavuz, Kitap, 1 Mart 1984)
Berna Moran yapıtlarını özlediği düzeye getirmeden ortaya çıkarmıyor (...) sonunda sağlam, tutarlı, açık, pırıl pırıl bir "bütün" çıkarıyor ortaya. (Memet Fuat, Nokta, 30 Ocak 1984)
Bu çalışma birden fazla yönüyle eleştiri geleneğimizde bir başyapıttır. Bilgi, yöntem, araştırma ve gözlemin eksiksiz ve kusursuz bir bileşiminden oluşan bu katkısıyla Berna Moran'ın eleştiri geleneğimizi bir dönüm noktasına getirdiğini söylemek yanlış olmaz. (Jale Parla, Cumhuriyet, 9 Şubat 1984)
Berna Moran'ın yapıtı, bu konuları ilk kez eleştirel bir tutumla ve sistemli bir yaklaşımla ele aldığı için önemli. Üstelik Moran, yine ilk kez, çağdaş eleştiri yöntemlerini kullanarak inceliyor konu edindiği romanları. (Atilla Özkırımlı, Düşün, Ağustos 1984)
Bir yazın incelemesinden bütün beklentilerini Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış'ta buldum. (Aziz Nesin, Milliyet Sanat Dergisi, 15 Şubat 1984)
Birsen Erol 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genellikle Türk dili ve edebiyatı bölümünden mezun olmuşların, akademik çalışmaya devam edenlerin olmazsa olmazıdır. Berna Moran bu ilk incelemesinde Ahmet Mithat'tan Tanpınar'a kadar Türk edebiyatının belli başlı romanlarını içerik ve üslup bakımından degerlendirir. Edebiyata ilgi duyanların faydalanabileceği önemli bir kaynaktır.

Roman okuyanların, okumayı ciddiye alanların okuması gereken bir kitap. Devam kitapları da okuyacağım. Kronolojik sırayla romanımız üzerine bir inceleme, eleştiri yapıtı. Kendince dönemlere ayırdığı romanımızı seçtiği bazı eserleri örnek alarak, onlar üzerinden incelemiş, yorumlamış Berna Moran. Her yorumuna, haddim olmayarak, katılmasam da okuduğum kitaplarda görmediğim pek çok şeyi gösterdi. Hatta bazı kitapları yeniden okumam gerektiğini düşünüyorum. Gerçi hiçbir kitabı iki kez okumadım ama. Başka eleştirmenlerin aynı romanlar hakkında farklı görüşleri olsa da, ki bunlara da yer vermiş yazılarında, bir de Moran açısından bakmak çok yararlı olacaktır romanla ilgilenenler için. Kitaplığında bulunmasını tavsiye ederim nasıl okumak gerektiğini dert edinenlere. Okumayı da bilmek gerek ya. Bu da okura nasıl kitap okunması gerektiğini öğreten kitaplardan. Dili sade, anlaşılır, genel okur seviyesine göre yazılmış. Bu tür çalışmaların genelinde olduğu gibi kendi jargonunda, akademik dille değil.

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hasan Mellah, Ahmet Mithat, Recaizade Ekrem, Halit Ziya Uşaklıgil, Hüseyin Rahi Gürpınar, Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Peyami Safa, Ahmet Hamdi Tanpınar... Bu yazarların ve onların bazı eserlerinin incelendiği, çok başarılı bir yapıt. Okuduğunuz romanın Berna Moran tarafından yapılan incelemesini okuduğunuzda, o romanın yazarına ve okuduğunuz esere bakışınız değişecektir. Daha doğrusu bir roman derinlemesine nasıl incelenir öğreneceksiniz.

Deniz Keskin 
16 Şub 10:58 · Kitabı okudu · 14 günde · 9/10 puan

Tanzimattan başlayan ve edebi alanda çığır açan bir inceleme. Berna Moran gerek tarihsel boyutta gerekse edebi içerik alanında çok başarılı bir eser koymuş ortaya. Ders kitabı niteliğinde.

İsmail YALÇIN 
12 Tem 23:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk edebiyatı tanınmak isteniyor, eleştirmenlik yapılmak isteniyor ya da bireysel olarak iyi bir roman okuyucusu olmak isteniyorsa kesinlikle okunması gereken bir baş yapıt.

Kitaptan 1 Alıntı

“Biz tarihi ve coğrafi bir zorunluluk gereği Tanzimat ile Batı’ya yönelmişiz, ama ne eskiyi bırakabilmiş, ne de yeniyi tam olarak alabilmişiz. Mimarimizde, ev eşyamızda kıyafetimizde, hayat tarzımızda bir ikilik doğmuş.”

Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1, Berna MoranTürk Romanına Eleştirel Bir Bakış 1, Berna Moran