Hangi Batı

8,4/10  (5 Oy) · 
23 okunma  · 
6 beğeni  · 
858 gösterim
"Cumhuriyet kuşaklarının dramı Atatürk sonrasında başlar. Çağdaşlaşmayı batılılaşma yapan sonrakilerdir. Hiç değilse, müdafaa- i hukuk doktorinini ulusalcı içleminden soyanlar, Dersaadet tipi kozmopolit bir batılılaşmayı Ankara'ya göçürüp Cumhuriyet'in 'resmi' tutumu yapanlar, onlardır. Avcıoğlu, yeni devletin ilk yıllarından itibaren, Babıali'nin, köhne kadrolarıyla Ankara bürokrasisini ele geçirdiğini yazar. Yalnız bürokrasiyi mi? Kuvay- i Milliye ruhunu da ele geçirip dağıtmışlar, devrimin ideolojisini şaşılacak bir çabuklukla yozlaştırmışlardır."
-Attila İlhan-
(Tanıtım Bülteninden)
Mehmet Y. 
05 Oca 19:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hangi Batı'yı üniversite yıllarımda okumuş ve Attila Ilhan'la aslında pek çok konuda farklı düşünmediğimizi - o dönem için - şaşırarak görmüştüm.

KubraYSN 
 09 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hepsini olmasada meraklısı için ekler kısmını okuyun derim. Özellikle ikincisini. Verdiğim puan kitap için değil,o kısımlar için.Ve bana bir kez daha 'Okumak için neden daha fazla zamanım yok,ben bu gününe kadar bunları okumayarak ne halt etmişim.'dedirttiği için de ayrıca teşekkürler.Hep düşündüğüm şeyleri 'Bunca okumuş insan kimse görmüyor mu bunları?' dediğim bir zamanda Atilla İlhan'ı tanımak ne güzel oldu.

Ömer 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bence Attilâ İlhan'ın kafası biraz karışık. Kitapta serdedilen fikirler arasında gayet bariz ve son derece fazla tenakuzlar var. Kullanılan yazım üslubu bakımından da 2,5 ölçek sükût-u hayale sebep oldu. Bu kadar uydurukça keilme kullanılmış olmasını hiç beklemiyordum. Menşei ecnebi kültürü olmasına rağmen Türkçe karşılığı bulunan pek çok mefhum, tabir ve terim için kullanılan Fransızca kelimeler de azımsanamayacak kadar çok.

Kitaptan 13 Alıntı

KubraYSN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biz ha babam batı müziği dinliyor, çeviri roman okuyor, batılı gibi giyiniyor,bir türlü batılı olamıyoruz, adamlar Japon gibi yazıyor, Japon gibi yaşıyor, Japon gibi ölüyorlar, ama batıyı geçiyorlar.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 17)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 17)
KubraYSN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başarı yalnız yetenek değil, disiplin,özveri,bağımsız ve ödünsüz bir kişilik,içten bir yurt ve insan sevgisi gerektirir. Ancak o zaman, gerçek ve hak edilmiş bir başarı olur.

Hangi Batı, Attila İlhanHangi Batı, Attila İlhan
KubraYSN 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tüketici çok kötü bir insandır.Çünkü üretici ne kadar aktif ise tüketici o kadar pasiftir. Tüketici,enayi bir adamdır. Yani hep birileri sen şunu al,sen bunu al der,o da,acaba ben şunu mu alsam,bunu mu alsam tereddüt içinde yaşar. Memleketi veya geleceği hiç umurunda değildir.Bu mantıkla yetiştirdiğimiz zaman,yani senin yetiştirdiğin gençler üretici değil tüketici oldular mı,onlardan memleketle ilgili başka bir şey beklemeyin. Başka şey yapamazlar. Onlar sadece daha çok tüketebilmek için daha çok para kazanmayı düşünürler.Daha çok para kazanmak için de yapamayacakları yoktur.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 311)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 311)
KubraYSN 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Uygarlığımızı çağdaş ölçülerle yeniden değerlendirmesini bileceğiz. Batılılık bu . Yoksa yarım yamalak bir yabancı dil belleyip bir yabancı uygarlığın kuyruğuna eklenmek değil. Baksanıza canım,İngiliz de,Alman da,Fransız da batılı,biri ötekine benziyor mu?

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 26)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 26)
KubraYSN 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ve böyle bir sistemin içinde gençlerin Gazi'yi öğrenmesi mümkün değil.Öğrenmemesi için de elden gelen her şey yapılıyor zaten.Çünkü Gazi'yi öğrenirse,'Ya,siz ne yapıyorsunuz?'diyecek.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 309)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 309)
KubraYSN 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendini yurttaş sayan ve bu memlekette bağımsız yaşamak isteyen herkesin aynı safta olması şarttır.Burada ideolojilerin farklılıkları önemini kaybediyor.Çünkü bu aynen Kurtuluş Savaşı'ndaki bir durumdur.Aklın yolu bir.Memleketin çocuğuysan,memleketini düşünüyorsan başka türlü düşünmen mümkün değil.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 262)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 262)
KubraYSN 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Türk'ler kendi aralarında birbirini yer,doğru,kimimiz özel sektörle,kimimiz bürokratik bir devletçilikle,kimimiz özgürlükçü bir sosyalizmle kalkınma isteriz ama hepimiz,ülkemizin o yüz milyonluk,o bağımsız endüstri ve silah gücüne sahip,o gelişmiş ülke olmasını isteriz.Aradaki tartışmalar yöntem tartışmalarıdır,toplumsal gelişmenin olağan gereğidir.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 171)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 171)
KubraYSN 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yoksa,Allah'ın günü dinlediği müziğe söv,ezberinde çağdan çağa taşıdığı ozanları karala,eğlencesini kına,töresini aşağıla,kısacası kişiliğini yok say,sonra da seni soyuyorlar,kurtarsam kurtarsam ben kurtarırım diye bangır bangır bağır,sesin kof kof dağlardan döner,görüp göreceğin rahmet budur.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 97)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 97)
KubraYSN 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çağdaş ve gelişmiş denilen batı toplumu,yaşadığımız yüzyılı bir dünya savaşları dönemi yapmakla yetinmemiş,kendi içinde sürekli mutsuzluklar yaratarak kendi bireylerini kendisine yabancılaştırıp umutsuzluğun götüreceği en son iskeleye,ölüme sürüklemiştir.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 195)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 195)
KubraYSN 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu,aslında,Baytekin'i uygar kılan nedenleri yakalayıp kendi koşulları içerisinde bir yaratıcı uygarlaşma çözümünü akıl edemeyen cahilin,sonuçları öykünerek kişiliğini silmesinin ve uşaklaşmayı uygarlaşmak sanmasının acı öyküsüdür.

Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 85)Hangi Batı, Attila İlhan (Sayfa 85)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Hangi Batı kitabı üzerine
Hangi Batı kitabı üzerine Hangi Batı kitabı üzerine Halkın Kurtuluş Yolu Gazetesinde yer alan değerlendirmeden...