1000Kitap Logosu
Sisler Bulvarı
Sisler Bulvarı
Sisler Bulvarı

Sisler Bulvarı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.2
466 Kişi
2.207
Okunma
487
Beğeni
13,1bin
Gösterim
172 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 52 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Kasım 2019 · Karton kapak · 9789754584196
Diğer baskılar
Sisler Bulvarı
Sisler Bulvarı
Sisler Bulvarı
Sisler Bulvarı
Düşlenen, tümüyle düşsel olan sevgililer, topu topu üç geceye sığdırılan, doyasıya yaşanamayan aşklar, gözlerinden yıldız rüzgarları geçen sevgililer, Paris sokakları, limanlar, yolculuklar, deniz insanları… ve Anadolu; uzun havalar, halk türküleri… Sisler Bulvarı‘yla başka dünyalara doğru yolculuğa çıkacağız biz de şimdi; Emperyal Oteli’nde üç gece kalacağız, biraz mehtabı içeceğiz, içimizde isyanlar çıkacak ve Sisler Bulvarı‘nda öleceğiz… İçindekiler; başka yerde olmak şâhâne serseri başka adam bir, üç ve beş eski deniz halkı liman tatyos’un kahrı cinayet saati başka yerde olmak kaptan la donna e mobili mırç kaptan emperyal oteli pia sisler bulvarı yeraltı ordusu bence malûmdur yeraltı ordusu silezya dağları’nda uzakta bursa’dan yaylımateş tarz-ı kadim kirli yüzlü melekler ümitten ümit kesilmez hu ölüler ihtiyarladı eskimiş bir saban korkuyor istanbul şehri ağlıyor bursa’dan yaylımateş barakmuslu mezarlığı dilekçe cazgır öküz barakmuslu mezarlığı batı tütünkeş rinna-rinnan-nay iskeletler dansı buğda uzun hava derecikviran mustafa kemal hayır dokuz eylül meraklısı için notlar şâhâne serseri yolumdan çekil yavrum bağlasalar duramam demir âsâ demir çarık dedim neyleyim! yolculuk dedim ağaçlara tünedi yine akşam kargalarla bir rüzgâr kendini yerden yere vuruyor kırık dökük yıldızlar belirdi uzaktan….
4 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,55
8.2
10 üzerinden
466 Puan · 54 İnceleme
Fatih Baskan
Sisler Bulvarı'ı inceledi.
168 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Atilla İlhan hakkında ne kadar okursak okuyalım sürekli bir taraf eksik kalır. Atilla İlhan bu kitabında 40-50li yılların toplumsal içeriklerini yazmış ama öyle bir üslubu var ki anlamak için onlarca defa okumak lazım o sıralar siyasi baskıyı da yazdığı bu kitap okunmaya değer :) ayrıca içinde en beğendiğim şiir olan emperyal oteli iki gencin bir birini sevildiği bir aşk hikayesiymiş daha sonra bir daha okuyunca çok daha anlamlı geldi.
Sisler Bulvarı
8.2/10
· 2.207 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Zeynep Mart
Sisler Bulvarı'ı inceledi.
172 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
"Devlet bıyıklı büyük şairler" - İ.Tenekeci
Attila İlhan'ın üslubundaki serkeş havayı çok seviyorum. Her ne kadar bazen beni yorsa da şiirlerinde bir anlaşılma çabası hemen fark ediliyor. İlhan'ı okumadan önce esaslı bir biyografisinin okunması gerektiğine inanıyorum. Şiirlerinde kendi yaşamından, siyasi sosyal olaylardan, toplumun yozlaşmasından açık veya üstü kapalı çokça bahseder. Onun şiirleri zaman öldürmek veya salt zevk için okunacak şiirler değildir. Attila İlhan, şiirlerinde adeta 'ben yazıyorum, ama hiçbirimiz yazdıklarımı anlayamayacağız, yaşarsak belki...' diyor. Çok farklı bir ses çok farklı bir şair…
Sisler Bulvarı
8.2/10
· 2.207 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Murat Bayar
Sisler Bulvarı'ı inceledi.
172 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Sisler Bulvarı
ben çocuklar gibi sevdim devler gibi ıstırab çektim damarlarımda dünyanın bütün rüzgârları harblere açlıklara yalnızlığıma rağmen anamdan yolcu doğmuşum neyleyim gurbet dedim vatan dedim hürriyet dedim Attila İlhan'ın Duvar'dan sonraki ikinci şiir kitabı Sisler Bulvarı. Dünya halinde yaşamak olarak gördüğü yolculuklar, sevgililer, şehir insanları, memleket gerçekleri ve sorunları gibi temalarıyla yazıldığı dönemden izler barındıran toplumcu şiirlerden oluşuyor. Kitabın sonunda meraklısı için notlar bölümünde şiirlerine dair Attila İlhan'ın verdiği bilgi ve açıklamalar yer alıyor. İyi okumalar.
Sisler Bulvarı
8.2/10
· 2.207 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Kevser
Sisler Bulvarı'ı inceledi.
160 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Sade, yalın ve anlaşılır bir dille yazılmıştır. Şairin kendisine has imgelem dünyası anlatımına da yansımıştır. Özgün benzetmeler ve imgeler şiiri daha önemli kılmaktadır. Atilla İlhan'ın II. Yeni şiirine yakın bir anlatımı tercih ettiğini görürüz. Atilla İlhan bu kitabında yaşadığı çağın sisli bulanık insanlığı içine hapseden karanlık taraflarını zengin bir hayal dünyasıyla biz okurlarına sunuyor. Ayrıca Atilla İlhan şiirlerinde devamlı seyahat havası var. Zaten yolculuğa olan tutkusunu kitabın sonunda ''Meraklısına'' adlı bölümde belirtiyor.Hareketli bir üslup ve bir o kadarda mülayim gibi geliyor bana. Kütüphanede olmalı ve arada açılıp tekrar okunmalı Keyifli okumalar dilerim...
Sisler Bulvarı
8.2/10
· 2.207 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
19