Ben Sana Mecburum

8,9/10  (79 Oy) · 
459 okunma  · 
71 beğeni  · 
3.319 gösterim
Bizi en ince yerimizden yakalıyor hep; birimizi, bazılarımızı değil, hepimizi... Kendini anlatıyor ama, dizelerinde hepimiz kendimizi buluyoruz, üstelik onlarda sadece biz varız sanarak. Öznel sevdalarımızı, "bize ait olanı" duyuyoruz onun sesinde. Hepimiz onun şiirinin kahramanlarıyız; bir türlü layıkıyla söylemeyi beceremediğimizi üç kelimeye sığdırıveriyor o:
"Ben sana mecburum!"

Attila İlhan şiirinin tek teması aşk değil elbette; bu kitapta beş bölümde topladığı şiirlerinde, dönemin siyasi havasını, çalkantılarını, gerilimi, direnişi, başkaldırıyı, imkânsız aşkları ve özgürlük özlemini bulacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789754584141
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 50 günde

Attila İlhan ile lise zamanında ben sana mecburum şiiri ile tanışmıştım. İlk kitabı ile tanışmam da ben sana mecburum ile oldu. Kitap askıda yaşamak, tension a smyrne, memleket havası, imkansız aşk, cehennem daire ve meraklısına notlar olmak üzere altı bölümden oluşuyor.

Kitabı okurken tavsiyem; okuduğunuz şiirden hemen sonra meraklısına notlar kısmında Attila İlhan’ın o şiir hakkındaki düşüncelerini okursanız şiirleri daha iyi anlamlandıracağınızı düşünüyorum. Meraklısına notlar kısmında kitapta yer alan şiirlerin bir nevi kısa bilgiler içeriyor.

Öyle bir insan düşünün ki şiirlerinin içinde her konudan bir şeyler olsun. Aşkı, imkânsız aşkı, umutsuz bir aşkı okurken kendinizi birden siyasi bir ortamda buluyorsunuz. Ardından bir bakmışsınız Kuvayı Milliye ile karşılaşmışsınız. Halkın içine sürüklenmişsiniz. Kitabında Mustafa Kemal hayranlığına tanık oluyoruz. Milli mücadeleye olan bakışını görüyoruz. Şiirlerinde aslında kendini anlatmış ama biz kendimizi de o satırlarda anlıyoruz. Adının başında Hamdi isminin olduğunu ‘Telsizci Hamdi’ şiirinden sonra öğrendim.

Hayatı çalkantılı ve gerilim dolu bir şekilde geçtiği için şiirleri de o şekilde ilerliyor. Kendinizi kaptırdık mı o satırlardan çıkmak güç bir durum. Paris’te yaşadığı süre boyunca Fransa toplumunu gözlemlemiş. Bunu şiirlerinde de görüyoruz. Ben sana mecburum şiirinden sonra hürriyet ve istiklal benim karakterimdir şiirini çok beğendim. Ardından sen beyaz bir kadınsın geliyor. Aslında her şiirinin benim için ayrı bir değeri var.

Şairimizin başı belalardan yaşamı boyunca pek kurtulmamış. Son olarak kendisinin Nazım Hikmet hayranı olduğunu da söylemek gerek. Hatta zamanında Nazım’ı kurtarma operasyonunda faal görevler aldığını öğrendim. Lise zamanında Nazım şiiri yüzünden eğitim hayatına ara vermek durumunda kalmış.

kays el ecer 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

fazla söze gerek yok Türk edebiyatının en son kıvılcımıydı
görüyoruz ki Ben Sana Mecburum diyerek aslında bizim ona ne kadar mecbur olduğumuzu kanıtlamış büyük usta
iki t ile :glck

Tekrar tekrar okunacak şiir kitapları dizisinden bir Attila İlhan kitabı. Bir insanın her konuda az buz kendini geliştirebilip bunu aktarabileceğinin en güzel örneklerinden biridir şair/yazar.

Bilmem ki, içindeki hangi güzel şiirden, hangi diğer dizeleri açık ara farkla yenen dizelerden bahsedeyim? Fakat bir tanesi var ki sözünü etmeden, öyle her yerlere yazmadan duramam:

"bir gece sabaha karşı
dehşetini birden kaybedecek gelmeyişin
ıslığımın tadında bir değişme
iç tartışmalarımda büsbütün başka bir tutum
büsbütün başka kıvılcımlar
ve en padişah korkulara direnebilen
yepyeni bir mustafa kemal davranışı"

Şiir aşığı olma yolunda keyifli okumalar.

Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şiir yorgunluğumu attığım tatiller gibi.Farkı ruhumu dinlendiriyor.Attila İlhan elbette büyük usta.Okurken cümlelerde kaybolmak ise büyük keyif:)

Erhan 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Attila İlhan inanılmaz bir şair. Kitaba adını veren şiir mükemmel, her okuduğumda ürperiyorum.
"sana kullanılmamış bir gök getirsem
haftalar ellerimde ufalanıyor"
Benim alıntı yapan arkadaşlardan ricam; Attila İlhan'ın hayatını verdiği "küçük harfle ve noktalama işareti kullanmadan yazma tekniği"ne saygı duymak adına, alıntı yaparken dikkat edelim...

tuba tasar 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bizi en ince yerimizden yakalıyor hep; birimizi, bazılarımızı değil, hepimizi...
Bir türlü layıkıyla söylemeyi beceremediğimizi üç kelimeye sığdırıveriyor o;
"Ben sana mecburum.!"

şule uzundere 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap okumayı çok seven biri olarak maalesef şiir kitapları okumayı pek sevmem çünkü bana göre güzel şiir yazmak çok zor bir iş ve bütün bir kitabın güzel şiirlerle dolu olması imkânsıza yakın. Bu yüzden sevdiğim şairlerin sevdiğim şiirlerini okumakla yetinirim ama ayda - birkaç ayda bir ünlü bir şairin bir şiir kitabını alıp okuyorum ki türden çok uzak kalmayayım. Attila İlhan’ın Ben Sana Mecburum kitabı, şairden okuduğum ilk kitap. İçinde sevdiğim şiirler de oldu sevmediklerim de. Yaşar’ın söylediği ve benim çok sevdiğim “Beni Koyup Gitme Ne Olursun” şarkısı, şairin Ağustos Çıkmazı şiirinden bestelenmiş. Bu şiir de kitapta yer alıyor.

Derya Yalınkılıç 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Şair farklı konuları işlemiş şiirlerinde. Özellikle yaşadığı dönemin olaylarını yoğun olarak yansıtmış. Okunması gereken kitaplar arasında :)

fulden ufacık 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Attila İlhan, ayrılık acısı temalı şiirleriyle tanınır. Fakat onun başka bir özelliği ise siyasete olan yatkınlığıdır. Attila İlhan dil bilgisi kurallarına uymayarak şiirlerini yazar. Örnek vermek gerekirse şiirlerine büyük harfle başlamıyor. Toplumcu şiire yeni boyutlar kazandırmıştır.
Şiirlerinde toplumsal olaylar destansı bir nitelikte işlenir. Ben Sana Mecburum eserinde de bu şiirlerle karşılaşırız. "ömer haybo'nun son günleri", "süleyman" gibi şiirlerinde bu etki vardır.
Mavi Dergisinde yazdığı şiirlerle II. Yeni şiirinin toplumla ilgilenmeyen bazı şairlerinin bu yanına karşı çıktı. Atilla İlhan’ın 1952-1956 yıllarında çıkardığı derginin adı olan “Mavi”nin etrafında toplanan Orhan Duru, Ferit Edgü gibi sanatçıların oluşturduğu bir edebi topluluk olan Mavi Akımı'nın temsilcilerindendir.
Bu sanatçılar, şairane bir sanat anlayışının temsilcisi olmuşlardır. Daha sonra Mavi dergisi Özdemir Nutku’nun yönetimine geçer ve Atilla İlhan’ın savunduğu toplumsal gerçekçiliğin (sosyal realizm) sözcüsü olur. Dergi, Nisan 1956’da çıkan 36. sayıdan sonra (Son Mavi) kapatılır.
Ben Sana Mecburum kitabında hem ayrılık gibi aşk acılarına yer vermiştir hem de o zamanlarda yaşanan siyasi olaylara yer vererek okuyucularına seslenir.
Kitap da en çok hoşuma giden ise şiirlerden sonra Attila İlhan'ın kendi şiirleri hakkındaki açıklamaları oldu. Kendi düşüncelerinden oluşan bu açıklamalar şiirlerinin neden, nasıl, hangi durumlarda yazıldığını açıklar. Bu açıklamalardan sonra şiirleri okuyunca şiirlerin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Almina 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben sana mecburum şiirini ezbere bildiğim ve diğer şiirlerine baydıldığım modern bir edebiyat sanatçısı kendisi zor yılları olsa bile yazmaktan hiç vazgeçmeyen en sevdiğim şairlerden

2 /

Kitaptan 92 Alıntı

ümit diye ne kalmışsa kırılıyor dökülüyor
hem de nasıl çırpınarak

Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 124 - budapeşte'den kartpostal)Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 124 - budapeşte'den kartpostal)
Çiğdem Aksoy 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir deniz kıyısında otur
gemiler sensiz gitsin bırak
herkes gibi yaşasana sen
işine gücüne baksana
evlenirsin çocuğun olur
sonun kötüye varacak
beni koyup koyup gitme
ne olursun

Ben Sana Mecburum, Attila İlhanBen Sana Mecburum, Attila İlhan
Mâsiva 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yaşamak oldum olasıya böyle zor
özgür olmadı mı insan yaşamıyor

Ben Sana Mecburum, Attila İlhanBen Sana Mecburum, Attila İlhan

en gizli rüzgârları dinliyorum
bir yerde benden konuşuluyor
biliyorum

Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 126 - hürriyet ve istiklal benim karakterimdir)Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 126 - hürriyet ve istiklal benim karakterimdir)
Münzevi Okur 
 10 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

boğazım kurumuş içim bir kalabalık
sıcacık mısralar okudumsa yunus' dan
senin için okudum
geceyarıları

Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 86 - sen beyaz bir kadınsın)Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 86 - sen beyaz bir kadınsın)
Hakan TEKİN 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Karşılıksız adamlar her gece yarısı
Deprem gürültüleriyle ansızın yıkılırken
.....
Yaşamakta direnmek ne demek
Düşündün mü

Ben Sana Mecburum, Attila İlhanBen Sana Mecburum, Attila İlhan
Münzevi Okur 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

dinamit kasalarına giriyorum
fransız afrikası'nda iş arıyorum
cezayir'de kurşuna diziliyorum
ölüm sarhoşluğundan bıkmadım

Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 17 - yorgun serüvenci)Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 17 - yorgun serüvenci)
Mâsiva 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

şimdi git onbeş yıl önce gel
yalnızlar sokağında bekliyorum
tırnak uçlarımdan kan sızıyor
kan burun deliklerimden sızıyor
bütün camlarım kırılmış yorgunum

Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (yorgun serüvenci)Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (yorgun serüvenci)

Beni koyup gitme ne olursun
Durduğun yerde dur
Kendini martılarla bir tutma
Senin kanatların yok
Düşersin yorulursun
Beni koyup gitme ne olursun

Ben Sana Mecburum, Attila İlhanBen Sana Mecburum, Attila İlhan
Zagor 
12 Oca 20:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

fatih’te yoksul bir gramofon çalıyor
eski zamanlardan bir cuma çalıyor
durup köşe başında deliksiz dinlesem
sana kullanılmamış bir gök getirsem
haftalar ellerimde ufalanıyor
ne yapsam ne tutsam nereye gitsem
ben sana mecburum sen yoksun.

Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 92 - İş Bankası Yayınları)Ben Sana Mecburum, Attila İlhan (Sayfa 92 - İş Bankası Yayınları)