Ben Sana Mecburum

·
Okunma
·
Beğeni
·
28,2bin
Gösterim
Adı:
Ben Sana Mecburum
Baskı tarihi:
17 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754584141
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Ben Sana Mecburum
Ben Sana Mecburum
Ben Sana Mecburum
Bizi en ince yerimizden yakalıyor hep; birimizi, bazılarımızı değil, hepimizi… Kendini anlatıyor ama, dizelerinde hepimiz kendimizi buluyoruz, üstelik onlarda sadece biz varız sanarak. Öznel sevdalarımızı, “bize ait olanı” duyuyoruz onun sesinde. Hepimiz onun şirinin kahramanlarıyız: bir türlü layıkıyla söylemeyi beceremediğimizi üç kelimeye sığdırıveriyor o: “Ben sana mecburum!”

Attila İlhan şiirinin tek teması aşk değil elbette; bu kitapta beş bölümde topladığı şiirlerinde, dönemin siyasi havasını, çalkantılarını, gerilimi, direnişi, başkaldırıyı, imkansız aşkları ve özgürlük özlemini bulacaksınız.

İçindekiler;

askıda yaşamak

istanbul ağrısı
yorgun serüvenci
süleyman
büyük yolların haydudu
telsizci hamdi
geç kalmış ölü
ömer haybo’nun son günleri
varujan’a karşı ömer haybo
cehenneme dört bilet
yaşamakta direnmek
tension a smyrne

yirmi beşinci saat
deprem bekçisi
tension a smyrne
24-61
gaziler caddesi
kırmızı pazar
sen burda bir yabancısın
ağustos çıkmazı
memleket havası

-1 utanmak

-2 demir kuşaklı halkımız

-3 923’de demiş

-4 heyet-i temsiliye namına

-5 üç köylü

-6 neden kızkardeşlerim

-7 çarşı içi

-8 fabrika

-9 kürtler

-10 ya bereket deyip ıslanıyoruz

-11 kalpaklı süvari

-12 fırat rüzgâra karşı aktığı zaman

-13 sendikacılar

-14 bir garip yolcu it

-15 silâhlı dört besmele

-16 mustafa kemal’in sofrası

imkânsız aşk

sen beyaz bir kadınsın
belma sebil
yirmi beşinci kısım
gece buluşması
lady from smyrna
ben sana mecburum
dördüncü krallığım
üç tenha köpek
yanlış yaşamak
uzaktan sevmek
cehennem dairesi

viyolonsel yalnızlığı
ikinci viyolonsel
birinci keman
no pasaran
-1

-2

cezayir mektubu
waldorf astoria
ortadoğu’dan gece telgrafları
-1

-2

budapeşte’den kartpostal
“hürriyet ve istikbâl benim karakterimdir”
meraklısı için notlar
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Attila İlhan; kelimenin tam anlamıyla “ bu topraklara ait” bir şair,yazar,romancı,gazeteci, fikir adamı.

Doğu-Batı meselesinin üzerine kafa yoran, hayatı da bizzat bu meseleyle yoğrulmuş, “hangi?” sorusunu çeşitli mevzularda kitaplarıyla sormuş, başka türlü bakabilmiş adamlardandı. Rahmet olsun..

Hani Neşet Ertaş eserleriyle Türkiye’yi nasıl anlayabiliyorsak, Attila İlhan için de durum yaklaşık böyledir. Bazı adamlar ortak değerimizdir. Hayatını merak edenler detaylı araştırabilirler. Can Yücel’le çocukluk arkadaşı, Sadri Alışık’ın kayınçosudur mesela. Başta Paris yılları olmak üzere( ki Avrupanın iç yüzünü çok genç yaşta tanımasına vesile olmuştur) çok maceralı uzun bir ömür. Atatürk'ü de en iyi anlatan adamlardandır, siyasete politikaya da kafa yoran adamlardan.

Batı'nın Deli Gömleği ve hangiler zinciri..

Hangi Batı

Hangi Atatürk

Hangi Sol

Hangi Sağ

Hangi Seks

Hangi Küreselleşme

Hangi Laiklik

Şiire gelirsek, şiiri de bir Türkiye tablosudur. Modern Türk şiirinde hem kendine özgü hem de her şairi biraz anımsatan şairdir. Hem çevresini hem hayatı çok iyi gözlemlemiş, insanı, insanın ruhunu ve derinliğini çok güzel anlatmıştır.
"Ben sana mecburum" kitaba ismini veren, herkesin en az bir kere okuduğu, ülkemizde en sevilen şiirlerin başlarında gelir. Ben biraz daha az bilinen şiirlerinden bahsetmek istiyorum bu kitaptaki.

Belma Sebil (Seni ben Kallavi sokağında gördüm) ah ki ah. Bir hayalin, bir derdin, bir sevdanın peşinden böyle gidebilmek. Sanırım henüz çok genç yaşta olanların veya genç hissedenlerin harcı olsa gerek.. Bir video hazırlamışlar ,şiir müzik ve fotoğraflarla çok da uyumlu ve güzel olmuş.Kısa bir şiir ama ne şiir, dinleyiniz..
https://www.youtube.com/watch?v=sXF9CWOmKiI

Bir de öyle şiirlere rastladım ki bu kitapta , kendisinin çok sevdiği "hangi" ifadesiyle, "Hangi Attila İlhan " diyesim geldi. Şu dizeleri İslamcı, dindar,muhafazakar gibi sıfatlarıyla tanınan Sezai Karakoç veya Cahit Zarifoğlu yazdı deseler, bu şairleri tanıyanların da sanırım bana hak vereceği gibi hiç kimsenin en ufak kuşkusu olmazdı. İşte en başta bahsettiğim " bu topraklara ait olma " meselesine en iyi örnek.

yazılmışsa biz dahi
azrailin ekmeğinden tadacağız
şehitlik mertebesini
yaşamak cihetine makbul tutacağız
...
ateşin başına oturdular
önce bir soğan kırdılar
dut pekmezi ve yoğurt sordular
bıyıkları tekmil ayaktaydı
müslüman ve hilal biçiminde
sonra erkekçe yatsıyı kıldılar
...
kadınla çocuk arası bir genç kız
yalnızca başı örtülü
ehramsız
yağmurun çalışkanlığına aldırmadan
akşam namazına çökmüş
tertemiz bir hüzün
kirpiklerinde parlayan

Bir de "sen beyaz bir kadınsın" şiiri var ki bence en özel olanlardan biridir. Bu şiir için de emek verip hoş bir video hazırlayanların eline sağlık demeli.

https://www.youtube.com/watch?v=RTtjZMAYZH8

Daha pek çok şiir var bu ve diğer kitaplarında, internetten de rahatlıkla bulup okuyabilirsiniz zaten. Tanımadığımız yazarları tanımaya, tanıdıklarımızı da yeniden hatırlamaya her daim ihtiyacımız var. Adına kurulmuş bir vakıf da var ,
http://tilahan.org

Son sözü şaire bırakalım, 2005 yılında göçtü bu alemden, cenazesine de katılmıştım. Geriye ölmez eserler kaldı..


son umut kırılmıştır
kaf dağı'nın ardındaki
ne selam artık ne sabah
kimseler bilmez nerdeler
namlı masal sevdalıları
evvel zaman içinde
kalbur saman ölür
kubbelerde uğuldar bâkî
çeşmelerden akar sinan
an gelir
lâ ilâhe illallah
kanunî süleyman ölür

görünmez bir mezarlıktır zaman
şairler dolaşır saf saf
tenhalarında şiir söyleyerek
kim duysa / korkudan ölür
tahrip gücü yüksek
saatlı bir bombadır patlar
an gelir
attilâ ilhan ölür
160 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Attila İlhan'ı biraz severim biraz sevmem. Alan sevdam ile almayı planladığım kitap tepsi ile sunulunca, görelim Attila İlhan ne anlatıyor, dedim ve aldım elime.

Benim düşüncelerim şiir konusunda nettir. Derdi olmayan ve anlaşılmayan şiiri sevemiyorum. Bir ahenkle -ölçü veya uyaktan bahsetmiyorum- yazılmış dertleri seviyorum.

Kapağına ve adına bakarak bütün romantik aşıkları kendisine çekecek bu şiir kitabı, bu romantikleri hayat kırıklığına uğratacaktır. Çünkü başlardaki şiirler İkinci Yeni'ye yakın -ki ben bir Orhan Veli sever olarak onlara uzağım-, pek anlaşılır değil.. Biraz okuduktan sonra toplum, halk, kurtuluş mücadelesi göze çarpıyor. Ama yineliyorum: Kolay anlaşılır şiirler değil.
Belki anlamak için bir bilgi birikimi, ilgi gerekiyordur. Bende yok. Güzelleri çok güzel ama gerçekten...

(Orhan Veli'ye sataştığın için kırgınım sana. Yakarsa bu dünyayı Garipler yakar diyoruz.)
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Atilla ilhanın en ünlü şiirin olduğu şiir kitabı ben sana mecburum en iyi şiir kitaplarından bir sisler bulvarını saymaksak çok harika efsane şairiin birbirinden harika şiirleriyle dolu bir şiir kitabı
İçim sıra kımıldıyor gizli denizlerin
Hayır başka türlü olmayacak
Ben sana mecburum, bilemezsin
diye sonlanan mühtiş şiiri
160 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yaşanmışlık kokan şiirleri olan bir ustanın, işinin ehli bir kişinin kitabı “Ben Sana Mecburum”. Bir şiir derlemeler kitabı. Baş üstünde taşınan şiirlerin toplandığı bir kitap. İçerisinde bulunan pek çok yayınlanan şiir klibi haricinde ben sana mecburum şiiri ulusal başarıyı aşmış, dillerde dolaşmış ve piyes haline getirilmiş. Ben Sana Mecburum kitabı bu ve bunun gibi pek çok başarılı şiiri içeren bir kitap

Şiir yazmak, daha doğrusu duygularını hislerini şiire dökmek bambaşka bir şey...
Şiiri herkes sevmez, okumaz, okuyamaz, anlamlı bulmaz. Ama ben "şiirin kalbin aynası" olduğunu düşünüyorum. Ve gerçekten duyguları mısralara işleyipte okuyucunun beğenisine sunmak sıradan birşey değil. 

Atilla İlhan da mısralara işlemiş, düşüncelerini, duygularını. Birbirinden bağımsız gibi duran ama kendini kaptırınca akışına kapılıp illa bir yerde yolunu diğer şiirlerin içinde kesiştiren, harflerin büyülü dünyası ile karşılaşacaksınız. Keyifle okuyun
160 syf.
·9/10 puan
Şiir kitabına yorum yazmak zor ya, şimdi aklımdan geçenler şöyle..:

Bir şiir kitabını okudum deyip kütüphaneye kaldırmak olmaz bence. Yani güzel bir şarkıyı bir defa dinleyip "tamam beğendim" deyip bir daha dinlememeye benziyor bu durum. Evet bu kitabı okudum ama bu şiirleri daha çoook okurum. Gece evde el ayak çekilince bir iki tek eşliğinde mesela...

Ülkemizin yetiştirdiği nadir entelektüellerinden olan şairimizi, TRT2'de yayınlanan programı Zaman İçinde Yolculuk'la hatırlarım, çok kaliteliydi, özlerim...

Kelime ustası Attila İlhan, tabi şiirleri de usta işi, en derin anlamları en güzel kelimelerle buluşturmuş şair. Okuyanda, kendinden bir şeyler buldurtur şiirlerinde ve tatlı bir tebessümle, hüzünlü bırakır öylece...

Bol şiirli günler dilerim.
su korkusuna uğradığım geceler
yıldızsız geceler
ıssız bir ova ıslığıyla kulaklarıma dolan
artık ne bir tek satır yazıyorum
ne bir tek satır okuyorum
herhangi bir kitaptan
gözlerim sonuna kadar karanlığa açılmış
bir deniz feneri inat ve çalışkanlığıyla durup durup
kırık sakallı bir dağ köylüsüne bakıyorum
damarları düğümlü kuvayı milliyeci ellerine
ve göz kapaklarının arkasından
bir yeraltı nehri gibi gizli gizli akan
devler yorgunluğuna
utanıyorum
160 syf.
Attila İlhan ile lise zamanında ben sana mecburum şiiri ile tanışmıştım. İlk kitabı ile tanışmam da ben sana mecburum ile oldu. Kitap askıda yaşamak, tension a smyrne, memleket havası, imkansız aşk, cehennem daire ve meraklısına notlar olmak üzere altı bölümden oluşuyor.

Kitabı okurken tavsiyem; okuduğunuz şiirden hemen sonra meraklısına notlar kısmında Attila İlhan’ın o şiir hakkındaki düşüncelerini okursanız şiirleri daha iyi anlamlandıracağınızı düşünüyorum. Meraklısına notlar kısmında kitapta yer alan şiirlerin bir nevi kısa bilgiler içeriyor.

Öyle bir insan düşünün ki şiirlerinin içinde her konudan bir şeyler olsun. Aşkı, imkânsız aşkı, umutsuz bir aşkı okurken kendinizi birden siyasi bir ortamda buluyorsunuz. Ardından bir bakmışsınız Kuvayı Milliye ile karşılaşmışsınız. Halkın içine sürüklenmişsiniz. Kitabında Mustafa Kemal hayranlığına tanık oluyoruz. Milli mücadeleye olan bakışını görüyoruz. Şiirlerinde aslında kendini anlatmış ama biz kendimizi de o satırlarda anlıyoruz. Adının başında Hamdi isminin olduğunu ‘Telsizci Hamdi’ şiirinden sonra öğrendim.

Hayatı çalkantılı ve gerilim dolu bir şekilde geçtiği için şiirleri de o şekilde ilerliyor. Kendinizi kaptırdık mı o satırlardan çıkmak güç bir durum. Paris’te yaşadığı süre boyunca Fransa toplumunu gözlemlemiş. Bunu şiirlerinde de görüyoruz. Ben sana mecburum şiirinden sonra hürriyet ve istiklal benim karakterimdir şiirini çok beğendim. Ardından sen beyaz bir kadınsın geliyor. Aslında her şiirinin benim için ayrı bir değeri var.

Şairimizin başı belalardan yaşamı boyunca pek kurtulmamış. Son olarak kendisinin Nazım Hikmet hayranı olduğunu da söylemek gerek. Hatta zamanında Nazım’ı kurtarma operasyonunda faal görevler aldığını öğrendim. Lise zamanında Nazım şiiri yüzünden eğitim hayatına ara vermek durumunda kalmış.
160 syf.
·8/10 puan
Ne diyor Atilla İlhan :
"hacet yok hatırlatmasına seni hatıraların
bir dakika bile çıkmıyorsun aklımdan
koşar gibi yürüyüşün
karanlıkta bir ışık gibi aydınlık gülüşün"

Ben sana mecburum şiirinin üstadından bitmek bilmeyen aşk ve sevdaya dahil ince dizilerini paylaşmak istedim
Yaşanmışlık kokan şairin , yaşama dair şiirleri..Kesinlikle kitaplığınızda olması gereken şiir kitaplarından
Belki haziranda mavi benekli çocuksun
Ah seni bilmiyor kimseler bilmiyor
Bir şilep sızıyor ıssız gözlerinden
Belki Yeşilköy’de uçağa biniyorsun
Bütün ıslanmışşın tüylerin ürperiyor
Belki körsün kırılmışsın telaş içindesin
Kötü rüzgar saçlarını götürüyor.
bütün aynalardan yapayalnız dönüyor
dünyadaki yerini eskitmiş gibi
bulutlu uykulardan uyanamıyor
Attila İlhan
Sayfa 29 - iş bankası yayınları
tırmandığın ipin nerden çürüdüğünü
ne gün kopacağını kestiremeden
inadın nagant gibi koltuğunun altında
Attila İlhan
nagant, silah demekmiş yaklaşık 57 saniye önce öğrendim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben Sana Mecburum
Baskı tarihi:
17 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754584141
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Ben Sana Mecburum
Ben Sana Mecburum
Ben Sana Mecburum
Bizi en ince yerimizden yakalıyor hep; birimizi, bazılarımızı değil, hepimizi… Kendini anlatıyor ama, dizelerinde hepimiz kendimizi buluyoruz, üstelik onlarda sadece biz varız sanarak. Öznel sevdalarımızı, “bize ait olanı” duyuyoruz onun sesinde. Hepimiz onun şirinin kahramanlarıyız: bir türlü layıkıyla söylemeyi beceremediğimizi üç kelimeye sığdırıveriyor o: “Ben sana mecburum!”

Attila İlhan şiirinin tek teması aşk değil elbette; bu kitapta beş bölümde topladığı şiirlerinde, dönemin siyasi havasını, çalkantılarını, gerilimi, direnişi, başkaldırıyı, imkansız aşkları ve özgürlük özlemini bulacaksınız.

İçindekiler;

askıda yaşamak

istanbul ağrısı
yorgun serüvenci
süleyman
büyük yolların haydudu
telsizci hamdi
geç kalmış ölü
ömer haybo’nun son günleri
varujan’a karşı ömer haybo
cehenneme dört bilet
yaşamakta direnmek
tension a smyrne

yirmi beşinci saat
deprem bekçisi
tension a smyrne
24-61
gaziler caddesi
kırmızı pazar
sen burda bir yabancısın
ağustos çıkmazı
memleket havası

-1 utanmak

-2 demir kuşaklı halkımız

-3 923’de demiş

-4 heyet-i temsiliye namına

-5 üç köylü

-6 neden kızkardeşlerim

-7 çarşı içi

-8 fabrika

-9 kürtler

-10 ya bereket deyip ıslanıyoruz

-11 kalpaklı süvari

-12 fırat rüzgâra karşı aktığı zaman

-13 sendikacılar

-14 bir garip yolcu it

-15 silâhlı dört besmele

-16 mustafa kemal’in sofrası

imkânsız aşk

sen beyaz bir kadınsın
belma sebil
yirmi beşinci kısım
gece buluşması
lady from smyrna
ben sana mecburum
dördüncü krallığım
üç tenha köpek
yanlış yaşamak
uzaktan sevmek
cehennem dairesi

viyolonsel yalnızlığı
ikinci viyolonsel
birinci keman
no pasaran
-1

-2

cezayir mektubu
waldorf astoria
ortadoğu’dan gece telgrafları
-1

-2

budapeşte’den kartpostal
“hürriyet ve istikbâl benim karakterimdir”
meraklısı için notlar

Kitabı okuyanlar 5,7bin okur

  • Esma
  • Hîvrû
  • Fırat Bahşi
  • Muhammet Çerçi
  • Büşra Tonbul
  • Murat
  • Bay C
  • volkan mazman
  • Ali Arslan Can
  • Açelya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.2
13-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%25.4
25-34 Yaş
%35.1
35-44 Yaş
%21.4
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.6
Erkek
%37.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.9 (336)
9
%18.8 (226)
8
%22.4 (270)
7
%10.1 (122)
6
%4.4 (53)
5
%4.1 (49)
4
%1.1 (13)
3
%0.7 (9)
2
%0.5 (6)
1
%0.7 (8)

Kitabın sıralamaları