Devlet Ana

8,7/10  (232 Oy) · 
737 okunma  · 
210 beğeni  · 
6.025 gösterim
'Devlet Ana', Osmanlı Devleti kurulmadan önceki Anadolu'nun görünümünü ve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahir'in en önemli romanı olarak gösterilen 'Devlet Ana', onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır.
1967'de yayımlanan roman, 1968 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü kazanmıştır.

Kemal Tahir, Türk tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem 'mahalli ağızları', hem Türkçe'nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranıştadır. Daha önceki romanlarında da görülen bu özellik 'Devlet Ana'da en yüce noktasına erişmiştir. Türkçe'nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahir'in eserlerinde kendini göstermektedir."
- Selahattin Hilav
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  656
 • ISBN:
  9789752731332
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mathmazel 
 05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · 5/10 puan

Kemal Tahir den okuduğum ilk eser.
Okurken sıkıldım ve bitirmek icin kendimi zorladım. Hiçkimseye oku ya da okuma deme lüksüne sahip degilim. Kim merak ediyorsa okusun kendi karar versin.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Bir kitaptan alıntı yapıyor olmam o kitabı çok beğendiğim anlamına gelmiyor. Yer yer bazı sözler hoşuma gitti fakat kitabın geneline baktığımda beni rahatsız eden çok durum oldu.

Hoşuma gidenler:
Bacıbey kavramını, ahiliği ve adaleti iyi anlatmış. Osmanlı devleti kurulmadan önceki düzensizlik ve zulum iyi işlenmiş.

Hoşuma gitmeyenler kısmına çok fazla girmek istemiyorum. Kitaptan örneklendirmeler yapmayacağım.Ama alttan alttan mesajlar vermesi ve müslümanlığa yakışmayan durumları normal göstermesi hoşuma gitmedi. Tabi bu benim fikrim.

Ben her zaman bir okurun kendi karar vermesi taraftarıyım. Bu sebeple kısa kesiyorum.