Kurt Kanunu

8,3/10  (28 Oy) · 
92 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.608 gösterim
Kemal Tahir, "Kurt Kanunu" romanında "Kurtlukta düşeni yemek kanundur" acımasızlığını yaşayan, kıstırılan, hesaplaşan gerçek kişileri anlatıyor. Cumhuriyetin en bunalımlı dönemlerinden biri olarak değerlendirilen "İzmir Suikasti" olayına karışan ve karıştırılan tarihsel gerçek dramın romanı...
Muhammed Işık 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cumhuriyet dönemine ışık tutan önemli bir roman. İttihatçıları ve İzmir suikastini farklı bir bakış açısıyla okumak isteyenler bu kitabı mutlaka edinsinler. Hükmetmeyi kaybeden ( muhalefete düşün ) insanların ruh halleri, Kara Kemal gibi etliye sütlüye karışmak istemeyen insanların başına gelenler çok güzel anlatılıyor.

Meşrebi Kalender 
06 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Masal bu ya, zamanın birinde birkaç arkadaş aralarında sürekli kitap alışverişi yapıyorlarmış .
Yine bir gün böyle kitap alıp verirken Bekçi Murtaza bunları görmüş ve hemen Cibali karakolunun pek kıymetli “kosmeri “ Cafer Sabbah efendiye jurnallemiş.
Görev bilinciyle ülke aşkıyla yanıp tutuşan Cafer “kosmer” hemen baskın basanındır deyüp, bu haylaz arkadaşları suç delilleri ile birlikte yakalamış ve hiç zaman kaybetmeden kulaklarından tuttuğu gibi Hakim Hulusi Kentmen amcanın karşısına çıkarmış.
Yanağı sıkılası tonton hakim amca, ele geçirilen deliller çok kuvvetli olmasına rağmen, gençlerin haline acımış ve on beşer yıl gibi göstermelik cezalar vermiş…
Bak neredeyse unutuyordum.( adamın adı Korkut olmayınca masalı da bir şeye benzemiyor) Deliller ise, günümüzde bol köpüklü Türk kahvesi ile çok iyi “kombin” oluşturan Sabahattin Ali kitaplarıymış. Kahramanlarımızdan biri ise bu kitabın yazarıymış… Gökten üç elma düşmemiş, zararlı olma ihtimaline karşı havadayken imha edilmiş…

Alçakça, kahpece yapılmaya çalışılan bir suikaste, bağımsızlığımızı kazanmamızda emekleri hiçbir zaman unutulmayacak kurtuluş savaşının kahramanlarının da bulaştırılması ve itibarlarının şereflerinin idam edilmesi…

Hep işleyen ve hep işleyecek, çakalları kıskandıracak bir ustalıkla hazırlanmış kirli bir “PR” çalışması sayesinde son muhaliflerin ortadan kaldırılışı…

Tarihle ( resmi- gayri resmi) ilgilenmeyenlerin bile sıkılmadan okuyacağı akıcı bir dille yazılmış değerli bir eser.

Ayrıca okul müsameresi seyretmekten keyif alanlar için TRT’ de yayınlanmış dizisi de mevcuttur efenim.

Birsen Ergün 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İzmir suikastinin arka planında yaşanan olaylar, hissedilen duygular. Tarihe ilgi duyanlar keyifle okuyacaklar. Dili ve anlatımı bu keyfe yardımcı oluyor. Halk söyleyişlerini başarılı bir şekilde verilmiş. Bir Kemal Tahir klasiği.

Ömer Faruk Gönülalan 
 09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okuyan da okumayan da en azından bir cümlesini bilir: "Büyük suçun gölgesidir bu. Tarihin örneğini yazmadığı kurtlar boğuşmasına girip yenik düştük. Kurtlukta düşeni yemek kanundur." Ancak söz konusu Kemal Tahir olunca bir cümleyle sınırlamak haksızlık olur kitabını. Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerini en iyi anlatan yazarlarından biri olan Tahir romanında 'İzmir Suikasti'ni' merkeze almış. Romandaki kahramanların neredeyse tamamının gerçek hayatta yaşayan kişiler olması kitabı daha da etkileyici kılıyor. Ankara Valiliği de yapmış Abdülkerim Bey ve İttihat ve Terakki'nin önde gelen isimlerinden Kara Kemal'in gözünden döneme ışık tutuluyor. Kemal Tahir her zamanki gibi farklı pencerelerden bakıyor meseleye. Abdülkerim Bey ve Kara Kemal arasındaki diyaloglar ile Tahir okuyucuya mesaj vermeyi ihmal etmiyor. Kitabı okuyunca Kemal Tahir'in sanat toplum içindir anlayışına sahip olduğunu anlamak zor olmuyor. Ancak son saatlerini yaşayan Kara Kemal'in çocukluk arkadaşı Emin Bey ile arasında geçen diyaloglar can sıkıyor. Nedeni kesinlikle Tahir'in dili ve üslubu değil sadece inandırıcılık. Başı büyük belada olan ve son demlerini yaşayan Kara Kemal'in hala uzun uzadıya memleket meselelerini anlatması bana acayip geliyor. Ama Kemal Tahir herhalde ömrünü maceralar içinde geçiren Kara Kemal'in ölüme yakın iç ve dış muhasebesine dikkat çekmek istiyor. Ölüme giden Kara Kemal aslında Emin Bey'e gider ayak adeta günah çıkartıyor. Neyse fazla lafa gerek yok. İttihat ve Terakki hakkında bile birçok bilgi içeriyor roman. Kurt Kanunu kurtlar sofrasını anlatıyor. Bu mükemmel romanı okurken aklıma "İnsan insanın kurdudur." diyen Hobbes geliyor. İnsanı çok güzel tahlil ediyor Kemal Tahir. Bu kitabı okuyacaklara tavsiyem kitaptan önce Attila İlhan'ın paylaşacağım şiirini okumadan geçmesinler. Zira Kurt Kanunu ve bu şiir okunmadan İttihat ve Terakki eksik kalır.

"silah atılmıyor
güvercin şakırtısıdır
şafakta yaldızlanan
şadırvanda su
ıhlamurlarda ezan
görkemli bir namaz uğultusu
heyhat
hamzabey cami-i şerif'inden kim kaldı
kim kaldı eski selanik'ten
laternalar sustu
sürahiler tenha
tek kibrit çakılmıyor
kim kaldı ittihat ve terakki'den
o jöntürkler ki - `hariçten
evrak-ı muzırra celbederlerdi' -
o fedailer ki barut öksürürler
sakal tıraşları mavi
kırmızı bıyıkları biber
kim kaldı
müdafaa-i hukuk cemiyeti'nden
avcı ceketi
körüklu çizme
astragan kalpak
bazen `ittihatçı'
hafif `iştirakiyun'
öfkeli kaşları salkım saçak
kumral bıyıkları mahzun
hani felaket tütün içerler
ceplerinde idam fermanları
bellerinde Söğüt yaprağı bıçak
ya millet meclisi'nde meb'us
ya kuva-yi seyyarede asker
kadehlerde rakı
nazlı beyaz
vaniköy korusunun `teşrinler'deki sisi
gramofonda incesaz
meyhane musikisi
o şenliklerden heyhat kim kaldı
ezeli dalgınlığımızın ıslığıdır ney
keman yanlış anlaşılmasından tedirgin
utlar vahim sorular soruyor
öldü nazım samilof sarı mustafa
yıkılmış strasnoy ploscat'ın saat kulesi
eski bolşeviklerden kim kaldı"

ihtiyar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kemal Tahir bu romanda, Atatürk'e İzmir'de yapılması planlanan suikast çerçevesinde cumhuriyetin ittihatçılarla hesaplaşmasını ele alır. Şu an itibariyle 44 kişi okumuş gözüküyor, bence bu sayının daha fazlası olması gerekirdi.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Atatürk'e - kitaptaki adıyla Sarı Paşa'ya- düzenlenen İzmir suikastının merkezde olduğu bir kitap. Abdülkerim ve Kara Kemal iki İttihatçıdır. Özellikle Kara Kemal, İttihat ve Terakki'nin önde gelen isimlerinden birisi olup Küçük Efendi namıyla tanınır. Lazistan vekili Ziya Hurşit ve avanesinin tertip ettikleri İzmir suikast girişimide konudan bihaber olmasına rağmen bir şekilde adı karşıtırılanlardan birisidir Kara Kemal. İdamla yargılanmak üzere aranmaya başlar ve yakın adamı Abdülkerim'e birlikte kaçaklık günlerini ele alır roman. Devrin siyasi ve sosyal hayatıyla ilgili ipuçlarını bulabileceğiniz kitapta 'kurtlukta düşeni yemek kanundur' sözü hayli geçerli. Kemal Tahir'in üslubu kitaba hakim. Biraz ağır gitse de önemli bir eser.

faruk yıldız 
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Saygı değer yazarımızın Kurt Kanunu kitabı sürükleyici olmakla birlikte yazıldığı dönemin şartları hakkın da ve o dönemin mekanı aynı zamanda o dönemin ülkesinin yönetim şeklini anlamamız da bize yol gösteren aynı zaman da o döneme farklı bir bakış açısı sağlayan değerli eserlerinden biridir.

Baki Coşkun 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · 9/10 puan

Yaşadığı dönemi ve insanları çok iyi tahlil etmiş yazar. Kurmaca olduğu düşünülebilir ama bir çok tarih kitabından daha objektif olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle tavsiye edilir. Diğer kitaplarını da sıraya koydum nasipse onları da okumayı düşünüyorum.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kemal Tahir yorumuyla İzmir suikasti, birazda istiklal mahkemeleri. Genç Cumhuriyet yıllarında Türkiye ve yurdumuz insanları. Kitap severlerin kesinlikle okuması gereken bir başyapıt.

Şevket Erciyas 
29 Haz 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mustafa Kemal'e izmir suikastini anlatan muhteşem bir kitap İttihatçıların içinde bulundujları ruh halleri çarpıcı şekilde anlatılıyor elinizden bırakamayacaksınız

Kitaptan 18 Alıntı

BİROL COŞKUN 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir kötülüğü uzun boylu aklımızda gezdirmemiz, işlememizle birdir.

Kurt Kanunu, Kemal TahirKurt Kanunu, Kemal Tahir
BİROL COŞKUN 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bütün toplumsal ve kişisel alçaklıklar insanları sorumsuzluğa alıştırmakla başlar, sorumsuzlukta tutmakla sürdürülür.

Kurt Kanunu, Kemal TahirKurt Kanunu, Kemal Tahir
BİROL COŞKUN 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölçüp biçmedim, değil... Gene de yanılıp tarafsızlığı seçtim. Oysa tarafsızlık diye bir şeyin aslında var olmadığını, var gibi göründüğü yerdeyse ancak yüzde yüz güçlü isek buna başvurmak hakkına sahip bulunduğumuzu göz önüne almalıydım!

Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 215)Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 215)
BİROL COŞKUN 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocuk, yirmi beş yaşına kadar babasıyla anasını saygıyla sever, yirmi beşten sonra yargılar, daha sonra da bağışlar...”

Kurt Kanunu, Kemal TahirKurt Kanunu, Kemal Tahir
BİROL COŞKUN 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sorumluluktan kaçan bütün insanlar, doğruluktan, çok zor söz edecek kadar bencildirler…”

Kurt Kanunu, Kemal TahirKurt Kanunu, Kemal Tahir
BİROL COŞKUN 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Büyük bir yanlış yaptım, olduğumdan daha güçlü görünmek istedim. Kimi durumlarda, güçlüyken güçsüz görünmek götürür insanı başarıya...Çoğu zaman da güçsüzsen güçlülük taslarsın.

Kurt Kanunu, Kemal TahirKurt Kanunu, Kemal Tahir
BİROL COŞKUN 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mahkemenin adaletine, kanundan ayrılmazlığına güvenemedin mi, savunma söz konusu olamaz. Çünkü, hiç bir sözün , delilin, vesikanın değeri yoktur. Bütün çabalamalar maskaralıktır.

Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 219)Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 219)
Baki Coşkun 
02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tarihin örneğini yazmadığı kurtlar boğuşmasına girip yenik düştük. Kurtlukta düşeni yemek kanundur.

Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 236 - İthaki yayınları)Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 236 - İthaki yayınları)
BİROL COŞKUN 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her insanın yapamayacağı kadar güç olanı, kendine gerçek güveni sağlayabilmek için karşısındakilere güven vermek...Sözle olmaz bu güven... İş isterler. Sadakatini en sefil ödevlerde üst üste yeniden ispatlayacaksın. İnsafsız avcıya salt hizmet etmeyeceksin, bundan keyiflendiğini de göstereceksin. Gerekirse, yalnız dostlarını değil, öz oğluna bile hainlik edeceksin. Onursuzluğun arttıkça, istenen ödevlerin rezilliği artacak...

Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 212 - İthaki)Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 212 - İthaki)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber