Esir Şehrin Mahpusu (Esir Şehir Üçlemesi 2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.726
Gösterim
Adı:
Esir Şehrin Mahpusu
Alt başlık:
Esir Şehir Üçlemesi 2. Kitap
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
378
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752730953
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehir Üçlemesi'nin ikinci cildi 'Esir Şehrin Mahpusu'nda, Kâmil Bey hapistedir; kendisiyle, ailesiyle ve ait olduğu Osmanlı aristokrasisiyle derin bir hesaplaşmaya girişir. Çürümüş, işbirlikçi aileler, Anadolu'da gitgide güçlenen Kuvayı Milliye direnişi ve hapiste, korkunç bir dram içinde, yapayalnız, kendisini Kurtuluş Mücadelesi'yle yeniden yaratmaya karar veren Kâmil Bey...

"Romancının, romanını yazacağı toplumu, o toplumun insanlarını 'tarihsel gelişimi içerisinde inceleyip, meydana vuracağı özelliklerden, bugünün ve geleceğin zorluklarının çarelerine sağlam dayanaklar bulmak' zorunda olduğunu; bunun için hazır kaynaklar yoksa, bu roman dışı incelemelerin de romancı tarafından yapılması gerektiğini, bunsuz bir roman yazılamayacağını, romancı olunamayacağını da ilk vurgulayan Kemal Tahir olmuştur." 
-Mehmet H. Doğan-
(Arka Kapak)
378 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kemal Tahirin bu esir şehir üçlemesi edebi romandan öte tarihi bilgileri olayları bizlere anlatıyor. Kurtuluş savaş zamanının İstanbulu ve Anadolunun içler acısı durumu, insanların padişaha, mustafa kemale, işgalci güçlere bakışlarını, düşüncelerini dile getirmektedir...
378 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
Esir Şehir Üçlemesinin 2.kitabını Esir Şehrin Mahpusu...

1. kitaptan ana karakterimiz Kâmil Bey'in hapisteki zamanlarını konu alıyor adından da belli olacağı üzere. Kâmil Bey hapse girer cezası 7 yıldır. Bir yanlış anlaşılmayla siyasi suçluların olduğu bölüm yerine azılı suçluların yanına gönderilir Kâmil Bey. Başlarda bu onun için önemli bir deneyim olur. Hüküm giymiş suçlularla tanışır ve hikayelerini öğrenir. Kullanılan argo dilini, farklı şiveleri ilk defa duyuyordur. Vatanına bu kadar uzak kaldığı için daha da kahrolur. Mahpushanede işleyen sömürü düzenini de görür. Koğuş ağalarının mahpushane yönetimine çalışıp içeride üstünlük kurdukları acımasız bir yönetime tanık olur.

Kâmil Bey'in mahpusta aklından çıkmayan iki şey vardır. Ailesi ve kurtuluş mücadelesi. Eşi ve kızını için sürekli endişe içindedir. Onları dışarıda yalnız, tanımadıkları bir hayata bıraktığı için suçluluk duygusu içindedir. Öte yandan kurtuluş mücadelesinin ne şekil devam ettiğini öğrenmeye çalışır. Ama bir türlü doğru bilgiye ulaşamaz. Çünkü herkes farklı haberler getirmektedirler Anadolu'dan.

Edebi bir romandan farklı olarak içerdiği tarihi bilgilerle önemli bir eser Esir Şehir Üçlemesi. Kurtuluş savaşı zamanı İstanbul'un, Anadolu'nun durumunu, farklı kesimden insanların Padişaha, Mustafa Kemal'e, işgalci güçlere bakışını bizlere sunuyor.

Bazı bölümleri sıkıcı geldi diyebilirim ama genel itibariyle zevkle, merakla okuduğum bir kitap oldu. En kısa zamanda 3.kitap olan Yol Ayrımı'na başlamayı düşünüyorum. Vatanımızın ne koşullarda kurtarıldığını halkın içinden anlatan önemli bir seri okuyalım arkadaşlar.
378 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Ne o biraz uzattık mı kitabı okumayı. Sakın bıkkınlık, yılgınlık vardır diye. Araya bayram ve Evlatlar ve torunla tatil girince uzayı verdi.
Büyük usta Kemal Tahir bir üçleme ile kalemlediği "Esir Şehrin İnsanları" nın ilkinde Birinci Cihan savaşının ardından, işgal altında ki ülkenin içinde bulunduğu durumları yurdu kurtarma çabalarını, Kahramanımız Kemal Beyin serüveni olarak kurgulayıp; Kemalin, Anadolu ya yadım hareketlerinden birin de yakayı elle verip yakalanması ile sonlandırmıştı.
İkinci kitap Esir Şehrin Mahpusu. Kemal beyin Tevkifhanede yaşadığı onca olumsuzluklar içinde nasıl yoğrulduğunu, Anadolu da ki mücadelenin nasıl seyrettiğini merak ve heyecanla takip ederken İpten dönme mahkumların Argoları, hapishanenin olmazsa olmazı, ağalık yöntemi, raconu ile mücadelesini Kemal Tahir in muhteşem hikayelemesi, mükemmel anlatımıyla okunması gereken bir güzel eser ortaya çıkmış...
378 syf.
·10/10
Kemal Tahir'in okuduğum 2. kitabıydı; şu an 5. kitabını okuyacağım (Devlet Ana) okudukça okunulası gelen Türk Edebiyatının vazgeçilmez bir yazarı.

Serinin ikinci kitabı. İşgal dönemi İstanbul'unda siyasi bir suçlu olmasına karşılık, Kamil Bey suçunun iftira olması dolayısıyla (yanlış anlaşılma) kendisini külhanbeylerinin, acımasız katillerin ve uslanmaz kumarbazların arasında buluyor. Koğuş yaşamını, hapishane hayatını öyle bir anlatmış ki yazar sanki siz de orada Kamil Bey ile birliktesiniz. Hapishane jargonunun ve argo kelimelerin fazlasıyla kullanıldığı roman. Kesinlikle okunmalı.
378 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Esir Şehir Üçlemesi’nin ikinci romanı olan Esir Şehrin Mahpusu “romanında Kemal Tahir ,Mustafa Kemal’i doğrudan roman karakteri olarak kullanmamıştır.Mustafa Kemal romanda sarı paşa lakabı ile anılmaktadır.Savunduğu fikir ve görüşleri ile kurtuluş savaşı yıllarında Anadolu’da oynadığı role değinilmektedir.
Romanın baş karakteri Kamil Bey (Esir Şehrin İnsanları romanının da baş kahramanı) bu sefer hapishanededir.Hapishanede milletin her kesiminden karakterler mevcuttur.Özellikle Milli Mücadele aleyhtarı şahıslar çoğunluktadır.O zamanki istibdat dönemi milletin kılcal damarlarına kadar işlemiş olup,jurnalciler ve yalakalara o devirde de bol miktarda rastlanmaktadır.Bu dönemde Milli Mücadele aleyhtarı muhalif basın, Mustafa Kemal’i çirkin ve asılsız saldırıları ile hedef tahtası haline getirmiştir.Millici aydınlar ve halk kitlesinin içerisinde yeni doğan çocuklara Kemal adı artık mukaddes bir isim olarak verilmeye başlamıştır.Baş karakter Kamil Bey’in adı hapishanede artık Millici abi olarak anılmaya başlamış ve eşi ve eşinin ailesi ile mahpusluktan dolayı arası açılmaya başlamıştır…..
Milli Mücadele ve İşgal altındaki İstanbul’un havasını koklayıp o dönemi hissetmek isteyenlerin bu romanı da okumasını tavsiye ederim.
İyi okumalar….
382 syf.
Serinin ikinci kitabını da bitirdik nihayet. Yazarın hakkını vermek lazım yine sosyolojik gözlem yeteneğini konuşturmuş. Kamil beyin mahpushane hayatı, oraya alışma sürecine değinmiş bu defa Kemal Tahir. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim kitabı okurken kendimi " Tatar Ramazan'ı " izliyor hissettim. Bu güzel kitap için eyvallah.. Ruhun şad olsun büyük usta...
378 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap üç seri halinde okunması gerekiyor. Osmanlı devletinin yıkıldığı kurtuluş savaşı döneminde mahpushanelerin durumunu insanların buralara nasıl düştükleri sade bir dille anlatılıyor .Günümüze de ışık tutması açısından ibretle de okunmalıdır
378 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Esir Şehir üçlemesinin ikinci kitabı... Ben serinin üç kitabını da ayrı ayrı büyük bir keyifle okudum. Ancak bu kitabı okurken apayrı bir zevk aldım... Kemal Tahir bir kelime ustası. Muhteşem bir romancı... Kitabın tamamı adından da anlaşılacağı üzere mahpushanede geçiyor. Her ne kadar dönem olarak Kurtuluş Savaşı yıllarında geçse de, 'bir mahpushanede hayatı nasıldır' sorusuna tüm detaylarıyla cevap veriyor. Karakterler ve kurgu, ilk kitapta olduğu gibi muhteşem... Savaş yıllarını, küçük bir mahpushane odasından izlemek isteyen herkes bu kitabı daha doğrusu bu serinin tamamını okumalı... Keyifli okumalar...
378 syf.
·17 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Esir Şehrin Mahpusu”, esir şehir üçlemesinin ikinci kitabı. Üçlemenin ilk kitabı “Esir Şehrin İnsanları”nı okumadıysanız bu incelememi okumayınız. Şuraya da ilk kitap için incelememi koyayım:
#41413376

İlk kitapta Kamil Bey’i tutuklu olarak, yedi yıl hapis cezasına çarptırılmış bir şekilde bırakmıştık. Zaten kitabın ismi bile okuyacaklarımızın ipucunu bize veriyor diyebilirim. Kitabımız Kamil Bey’in kaldığı hücreden alınıp hapishaneye getirilmesi ile başlıyor. Bir yanlış anlama sonucu, diğer suçlularla aynı koğuşa düşen Kamil Bey ile biz de o dönemin alt tabakası hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Yer yer uzun diyaloglar sıkabilse de yine oldukça akıcı bir anlatıma sahip kitabımız. İlk kitapta hissettiğim dizi ya da film izliyormuşum hissi bu kitapta da devam etti. Hatta dayanamayıp birkaç sayfa sonra ne olacak diye merak edip sonraki sayfalara bakmışlığım da oldu.

Önceki kitapta Nermin hakkında ufacık bir analizde bulunmuştum. Bu bölümde Nermin’e iyice sinir oldum. Eşinin durumuna rağmen hala daha olayların bilincinde olmaması kızdırdı. Bu noktada Fatma Hanımdan da bahsetmek istiyorum. Bu kitabın en sevdiğim karakteri oldu Fatma Hanım. Önceki kitapta tanımıştık kendisini, oğlu Kadir’i ve eşi Ramiz’i. Bu kitapta Fatma Hanım yine görünüyor ve bu kez de Kamil Bey’in ister istemez Nermin ile kıyasladığı kişi Nedime Hanım yerine Fatma Hanım oluyor diyebiliriz. Ya da kıyas demeyelim ama Fatma Hanım’ın bazı karaktersel özelliklerine imrendiğini söyleyebiliriz. Fatma Hanım çok güzel tasvir edilmiş, Kamil Bey’in kendisine duyduğu saygı ve sevgiyi ben de duydum adeta. Dobralığı, hiçkimseden korkmaz oluşu, vatan sevgisi; Fatma Hanımın özelliklerinden bazıları. Yani Nermin’ın zıttı da diyebiliriz. Aslında Fatma Hanım o dönemdeki herhangi, halktan bir insan.

Kitap beni oldukça merakta bırakarak sonlandı. Üçüncü kitapta yaşanılacaklar için merak duyuyorum.
378 syf.
·9/10
Serinin ikinci kitabı. Halktan uzak kalan Osmanlı aydınının halka yaklaşma ve kendi benliğini korumaya çalışması arasındaki çatışma Kamil Bey bünyesinde işgal altındaki İstanbul'da hapishane içerisinde devam ediyor. Bir yandan bu çatışmayı yaşarken diğer yandan fikri bir vatan mücadelesi verildiğini ve savaş ortamının bireyler üzerindeki etkisini görebiliyoruz. Bunların yanında bu ortamda ortaya çıkan ahlaksızlık ise tarihimizle daha yakından ve tarafsızca yüzleşmeye ihtiyacımız olduğunu bize gösteriyor. Keyifli okumalar diliyorum.
378 syf.
·5 günde·6/10
Esir Şehrin Mahpusu serisinin ikinci kitabı, Kamil bey hapse düşmüştür, dönemin bir özeti gibi insanların olduğu koğuşta alışık olmadığı bir hayata merhaba der. Karakter analizlerinin her zaman olduğu gibi mükemmel olduğu roman dört duvar arasında geçmesine rağmen gayet sürükleyici.
378 syf.
·Puan vermedi
Ölümde yaşamayı arıyorum,mahpuslukta hürlüğü.Kancıklıktan mertliği bekliyorum,sağlığı hastalıktan. Olabilmezlerden umuyorum olabilirlerin benden esirgediğini
Faruk Nafiz'in şiirini hatırlıyorum: "Sana benim gözümle bakan gözler kör olsun" diye biten şiirini
Sisli bir denizde, aykırı yönlere giden iki tekne gibi, bir daha, kıyamete kadar karşılaşmamak üzere ayrıl(dık)ıyor gibiyiz!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Esir Şehrin Mahpusu
Alt başlık:
Esir Şehir Üçlemesi 2. Kitap
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
378
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752730953
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehrin Mahpusu
Esir Şehir Üçlemesi'nin ikinci cildi 'Esir Şehrin Mahpusu'nda, Kâmil Bey hapistedir; kendisiyle, ailesiyle ve ait olduğu Osmanlı aristokrasisiyle derin bir hesaplaşmaya girişir. Çürümüş, işbirlikçi aileler, Anadolu'da gitgide güçlenen Kuvayı Milliye direnişi ve hapiste, korkunç bir dram içinde, yapayalnız, kendisini Kurtuluş Mücadelesi'yle yeniden yaratmaya karar veren Kâmil Bey...

"Romancının, romanını yazacağı toplumu, o toplumun insanlarını 'tarihsel gelişimi içerisinde inceleyip, meydana vuracağı özelliklerden, bugünün ve geleceğin zorluklarının çarelerine sağlam dayanaklar bulmak' zorunda olduğunu; bunun için hazır kaynaklar yoksa, bu roman dışı incelemelerin de romancı tarafından yapılması gerektiğini, bunsuz bir roman yazılamayacağını, romancı olunamayacağını da ilk vurgulayan Kemal Tahir olmuştur." 
-Mehmet H. Doğan-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 501 okur

  • Feryal
  • ORHAN KASIM KAMBUROĞLU
  • Tolga Taşkın
  • Tülay
  • Mehmet DOĞAN
  • İlknur Yılmaz
  • Abdullah
  • Orhan Sönmez
  • Mehmet Fatih ışıldak
  • Seher dağ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%15.4
25-34 Yaş
%32.9
35-44 Yaş
%29.5
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%6.7
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.3
Erkek
%67.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.9 (40)
9
%30.9 (54)
8
%25.1 (44)
7
%14.3 (25)
6
%2.9 (5)
5
%2.9 (5)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0