Esir Şehrin Mahpusu Esir Şehir Üçlemesi 2. Kitap

8,5/10  (40 Oy) · 
116 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.008 gösterim
Esir Şehir Üçlemesi'nin ikinci cildi 'Esir Şehrin Mahpusu'nda, Kâmil Bey hapistedir; kendisiyle, ailesiyle ve ait olduğu Osmanlı aristokrasisiyle derin bir hesaplaşmaya girişir. Çürümüş, işbirlikçi aileler, Anadolu'da gitgide güçlenen Kuvayı Milliye direnişi ve hapiste, korkunç bir dram içinde, yapayalnız, kendisini Kurtuluş Mücadelesi'yle yeniden yaratmaya karar veren Kâmil Bey...

"Romancının, romanını yazacağı toplumu, o toplumun insanlarını 'tarihsel gelişimi içerisinde inceleyip, meydana vuracağı özelliklerden, bugünün ve geleceğin zorluklarının çarelerine sağlam dayanaklar bulmak' zorunda olduğunu; bunun için hazır kaynaklar yoksa, bu roman dışı incelemelerin de romancı tarafından yapılması gerektiğini, bunsuz bir roman yazılamayacağını, romancı olunamayacağını da ilk vurgulayan Kemal Tahir olmuştur." 
-Mehmet H. Doğan-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752730953
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ne o biraz uzattık mı kitabı okumayı. Sakın bıkkınlık, yılgınlık vardır diye. Araya bayram ve Evlatlar ve torunla tatil girince uzayı verdi.
Büyük usta Kemal Tahir bir üçleme ile kalemlediği "Esir Şehrin İnsanları" nın ilkinde Birinci Cihan savaşının ardından, işgal altında ki ülkenin içinde bulunduğu durumları yurdu kurtarma çabalarını, Kahramanımız Kemal Beyin serüveni olarak kurgulayıp; Kemalin, Anadolu ya yadım hareketlerinden birin de yakayı elle verip yakalanması ile sonlandırmıştı.
İkinci kitap Esir Şehrin Mahpusu. Kemal beyin Tevkifhanede yaşadığı onca olumsuzluklar içinde nasıl yoğrulduğunu, Anadolu da ki mücadelenin nasıl seyrettiğini merak ve heyecanla takip ederken İpten dönme mahkumların Argoları, hapishanenin olmazsa olmazı, ağalık yöntemi, raconu ile mücadelesini Kemal Tahir in muhteşem hikayelemesi, mükemmel anlatımıyla okunması gereken bir güzel eser ortaya çıkmış...

Serinin ikinci kitabını da bitirdik nihayet. Yazarın hakkını vermek lazım yine sosyolojik gözlem yeteneğini konuşturmuş. Kamil beyin mahpushane hayatı, oraya alışma sürecine değinmiş bu defa Kemal Tahir. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim kitabı okurken kendimi " Tatar Ramazan'ı " izliyor hissettim. Bu güzel kitap için eyvallah.. Ruhun şad olsun büyük usta...

Mehmet Hakan Ersoy 
21 Oca 17:23 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Esir Şehir Üçlemesi’nin ikinci romanı olan Esir Şehrin Mahpusu “romanında Kemal Tahir ,Mustafa Kemal’i doğrudan roman karakteri olarak kullanmamıştır.Mustafa Kemal romanda sarı paşa lakabı ile anılmaktadır.Savunduğu fikir ve görüşleri ile kurtuluş savaşı yıllarında Anadolu’da oynadığı role değinilmektedir.
Romanın baş karakteri Kamil Bey (Esir Şehrin İnsanları romanının da baş kahramanı) bu sefer hapishanededir.Hapishanede milletin her kesiminden karakterler mevcuttur.Özellikle Milli Mücadele aleyhtarı şahıslar çoğunluktadır.O zamanki istibdat dönemi milletin kılcal damarlarına kadar işlemiş olup,jurnalciler ve yalakalara o devirde de bol miktarda rastlanmaktadır.Bu dönemde Milli Mücadele aleyhtarı muhalif basın, Mustafa Kemal’i çirkin ve asılsız saldırıları ile hedef tahtası haline getirmiştir.Millici aydınlar ve halk kitlesinin içerisinde yeni doğan çocuklara Kemal adı artık mukaddes bir isim olarak verilmeye başlamıştır.Baş karakter Kamil Bey’in adı hapishanede artık Millici abi olarak anılmaya başlamış ve eşi ve eşinin ailesi ile mahpusluktan dolayı arası açılmaya başlamıştır…..
Milli Mücadele ve İşgal altındaki İstanbul’un havasını koklayıp o dönemi hissetmek isteyenlerin bu romanı da okumasını tavsiye ederim.
İyi okumalar….

Nurten Ulaba 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap üç seri halinde okunması gerekiyor. Osmanlı devletinin yıkıldığı kurtuluş savaşı döneminde mahpushanelerin durumunu insanların buralara nasıl düştükleri sade bir dille anlatılıyor .Günümüze de ışık tutması açısından ibretle de okunmalıdır

Muhammed Işık 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlı içi hesaplaşmaları anlatan güzel bir roman. Kamil bey'in hapse düşüşünü, hapis hayatını bilmediği için başına gelenleri, hapis olan insanların karakter yapıları, koğuş sistemleri o kadar güzel anlatılıyor ki kitabı zevkle okudum.

Eren Baki 
05 Eyl 14:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümde yaşamayı arıyorum,mahpuslukta hürlüğü.Kancıklıktan mertliği bekliyorum,sağlığı hastalıktan. Olabilmezlerden umuyorum olabilirlerin benden esirgediğini

Üçlemenin ikinci kitabı olan “esir şehrin mahpusu”, döneminin “pis işler ”ini büyük bir açıklıkla dile getiren ve okunması keyifli bir kitaptır.

Atilla Kuru 
14 Nis 19:51 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Hapishanedeki yaşamı harika bir şekilde yansıtan, birbirinden farklı onlarca karakter ile, dönemim politik durumuna ilişkin bölümleri ile bir solukta okunacak bir kitap. Sadece, Mehdi'nin, Meliha'yla olan ilişkisini anlattığı bölüm için dahi okunabilir.

Afşin 
30 Nis 00:18 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üçlemenin 2.kitabı birincinin kaldığı yerden aynı heyecanla devam ediyor ve yine aynı ruh hali içinde okuyor insan. Mutlaka okunması ve ders çıkarılması gereken bir şaheser

Azam 
 17 Ağu 14:30 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Spoiler içerir!!!

Esir şehrin insanları adlı kitabın sonunda Kamil Bey 7 yıl ceza almıştı.
Serinin ikinci kitabı "esir şehrin mahpusu" adlı kitapta, Kurtuluş Savaşının devam ettiği dönemde hapishanede yaşanan yolsuzluklar, ağalık sistemi gibi birçok adaletsizliğin anlatıldığı bir dönem kitabı. Bu kadar adaletsizliğin içinde Kamil Bey'in mapus olarak alışmaya çabalaması. Uğradığı haksızlıklar karşısında kendi kişiliğinin ve eşinin kişiliğini hiç bilmediğinin farkına varışı kendini yeniden varetmesinin anlatıldığı kitap.
Sırada serinin son kitabına başlıyorum. Keyifle okuyun.

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

mehmet pak 
17 Ağu 15:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gün gelecek, kelepçeleri benden çözüp bu bileklere geçirecekler.

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 10 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 10 - İthaki Yayınları)
mehmet pak 
21 Ağu 12:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bazı insanlar, sevdiklerini, belli bir çevreyle birlikte değerlendirirler. Başka bir çevrede onları hemen yadırgarlar. "

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 117 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 117 - İthaki Yayınları)
mehmet pak 
24 Ağu 11:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Sisli bir denizde, aykırı yönlere giden iki tekne gibi, bir daha, kıyamete kadar karşılaşmamak üzere ayrılıyor gibiyiz."

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 272 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 272 - İthaki Yayınları)
mehmet pak 
23 Ağu 11:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim gibi bugün istibdadın acı şerbetlerini içenler, yakın zamanda en tatlı Hürriyet şerbetlerini içeceklerdir.

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 244 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 244 - İthaki Yayınları)
mehmet pak 
21 Ağu 11:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Dinler toplum için lazım... Bütün avadanlıkları, takımları taklavatlarıyla lazım...Hele bunalmış insanlar için mutlaka lazım. "

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 109 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 109 - İthaki Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nice doğru bilinenler yanlış çıkmadı mı? Bence insan en çok görünüşe aldanıyor. Doğru sandığımız yerde yanılıyorsunuz.

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 265)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 265)
Halil Yavuz KAYA 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada senden başka bir şey kalmadı mı, sen de kalmamış oluyorsun!

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 369)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 369)
mehmet pak 
 25 Ağu 18:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' Dünyanın bütün kadınları güven ister, '' demişti. '' Kadınlar güven istiyor da, erkekler sanki istemiyor mu?. Bu dünyada, herkes, her şey, kurt kuş, yılan çıyan hep güven istiyor. Bütün güvensizlikler de bu güven istemekten geliyor ! Şu yağlı boya resmindeki Prenses Fahriye Hanımefendi de güven ister. Komutanına karılık eden jigolosuna güvenmek ister. Sapık zevklere alıştırmaya çalıştığı körpe kızdan güven ister. İkisini de bir kaç ay sonra değiştireceğini bile bile güven ister. Değiştirinceye kadar güvenmeli...''

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 341 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 341 - İthaki Yayınları)
mehmet pak 
25 Ağu 16:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

' İnsanoğlu bu dünyada ne umulmaz durumlarla karşılaşıyor apansız, '

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 325 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 325 - İthaki Yayınları)
Halil Yavuz KAYA 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Okumuşluk iki yüzlü kılıçtır. Çevirmedin mi, senin elindeyken, gelir boynunu alır.

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 46)Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir (Sayfa 46)
5 /