1000Kitap Logosu
Resim
80 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
2022/95. Kitap: İnsan Bir Eksik Sözdür. Şükrü Erbaş'tan Çırpınıp İçinde Döndüğüm Dünya'dan sonra okuduğum 2. kitap. İnsan Bir Eksik Sözdür; 75 sayfadan oluşan bir şiir kitabı. İnsan Bir Eksik Sözdür'de; aşk, ayrılık, insan, hüzün, sevda, ölüm ve yalnızlık gibi temalar üzerine inşa edilen şiirler yer alıyor. Düzyazıya yakın şiirlere de yer veren Erbaş bu kitabında hüzünden ve acıdan uzaklaşamıyor. Kitaptan bazı alıntılar: Açtığın kapı benim Kapattığın yalnızlık ben (9). Biz hepimiz Birer yalnızlık şarkısıyız (19). İnsanların yoksulluğu sevmesinden bunaldım (21). Uzaklara bakmak çok acı. Sen bunalmadın mı (21). Doğduklarından beri aynı sandalyede oturuyor herkes (25). Biz nasıl kendi şarkımızı söyleyeceğiz (28). Ömür Hanım Ben hâlâ ölüme inanmıyorum (34). Bir çınlamadan başka nedir ki insan? Bir tutkudan Bir gün batımı şarkısından başka nedir (34). Asfalt, beton ve naylondan Doğuyor artık çocuklarımız (36). Çiçek açar gibi ağlıyorum (39). Yoksul evlerin dünyayı sevmesi Neden bu kadar kederli oluyor (40). Ayrılık nasıl bir yalnızlık Hatice İnsan sevdiğinin ağlamasını özler mi (44). Annem benim Neden yorgunluktan ve merhametten başka Fotoğrafın yok evimizde (54). Değil mi ki gün akşamlı (59). Güzel fakat hüzünlü şiirler okumak istiyorsanız mutlaka okumalısınız.
Okuyacaklarıma Ekle
"Kimsenin ortak türküsü yoktu ve kimse türküsünü bir başına söyleyemiyordu. Koro halinde susuluyordu ve yalnızca yüksek sesle konuşanlara inanır olmuştu insanlar. İncelik yalnızlığa dönüşe dönüşe bitmişti." Öyle güzel dökülmüşki Şükrü Erbaş'ın kaleminden satırlar, muhteviyatı muazzam..
Okuyacaklarıma Ekle
84 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Bir insanın, hayatının eşine duyduğu o kutsal duygunun, doğumunu ve yaşamını anlattığı büyüleyici bir eser. Ölüme dair, gidene ve kalana dair her hissin çıplaklıkla anlatımı tüyleri diken diken ediyor. Şükrü Erbaş'ın eşinin hastalığı ve ölümü üzerine yazdığı şiirlerinin derlendiği eserinde "Şahgülü" ile hayatı ve ölümü nasıl paylaştığını görüyoruz. Ayrılığın ıstırabına, hayatının hiçbir yerinden eşini çıkartmayarak kafa tutması, onurlu yası, besleyici ve keskin sevisi ile her bir kelimesinde boğazda baş edilmesi hayli güç yumrular oluşturuyor.
Yaşıyoruz Sessizce
8.9/10 · 9,1bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
16 günde
·
9/10 puan
sözcüklerin saçını okşamış bu kitapta usta.. bayram sabahı titizliğinde giydirmiş sözcükleri ve el öptürmeye getirmiş karşımıza.. ben hayat uzunmuş gibi sindire sindire okudum..
Okuyacaklarıma Ekle
80 syf.
·
6 günde
Şükrü Erbaş'ın veda havası bu kitap. Artık yazmasam ne olur ki demiş. Kendi deyimiyle yaşlı bir zamanın tozunu şiire düşürmek istemiyor. "Şiir sizi bırakmaz!" Diyenlere bunun bir avuntu, gizli bir kibir olduğunu söylüyor. Şairin eşi -Hatice Hanım- gittiğinden beri şiirinin öznesini yitirmiş gibi. Haksız da değil hani çünkü her giden arda kalandan bir şeyler götürür. "Bir mezara çiçek ektiniz mi hiç? Dediği yerde şiir var işte. Bildiğimiz tüm şiirlerin üstünde. Ölüm bir gazel gibi okunuyor çoğu kez, sesi kulaktan hiç gitmeyen bir gazel... Şairin başka şiirlerini okur muyuz, ya da kitapta söylediği gibi sahiden bırakır mı bilmiyorum. Yine de ben bir fani olarak o eşsiz avuntuya sarılayım. Hatice'nin bıraktığı yerden bir şeyleri tutması lazım çünkü ve bu tutamaç hep şiir olur dilerim sevgili şair... "Biz hepimiz Bir mutsuzluk töreninde Varlığıyla yaralı Birer yeryüzü ağrısıyız."
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
220
2.196 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.