Bugün benim doğum günüm,
Hem sarhoşum hem yastayım.
Bir bar taburesi üstünde,
Babamın öldüğü yaştayım.
~Teoman Yakupoğlu~

Fatma Nur Ataş, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
15 Mar 02:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üniversite 1. Sınıftayken sabaha kadar okuyup ağladığım bir kitaptı. Bittiğinde saat 4'tü. Radyo açıp müzik dinlediğimde Teoman "Çoban yıldızı" şarkısı çalıyordu..

teoman
Belki benim kağıt param döne dolaşa bir şekilde senin cebine girmiştir

Alperen Çapraz, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
11 Mar 15:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lokman Aydoğan'ın ilk eseri olduğu için tedirgin oldum ama almadan da duramadım.İki serinin ilk kitabı olan Diriliş Hun Beyi Teoman ile Oğuz Kağan(Mete Han) arasındaki kıyasıya mücadeleyi ve dönemin siyasetine yön veren Çin entrikalarını ele alıyor.Türk töresinin bozulmaya başladığı dönemde babasına kafa tutan Oğuz obadan ayrılarak türlü maceraya atılır ve hakkı olan tahtı alıp töreyi hakim kılmak için tüm gücüyle çalışır.Bir gece gördüğü rüya tüm obanın kaderini değiştirecektir.

Kitap eski kelimeleri dipnot olarak verdiği için acaba aklımda tutabilir miyim diye düşünürken o kadar benimsedimki kelimeleri artık arkadaşlarıma "anda" , üzüntü yerine "bun" demeye başladım nerdeyse.Sanki o dönemde obaların birinde yaşıyormuşum hissine kapıldım.

Birçok karakter ve olay olmasına rağmen çok iyi kurgulayarak bütün olarak vermeyi başarmış yazar.Nesnel tarihin yanında mitlerden,efsanelerdende faydalanarak okuyucuyu sıkmamaya çalışmış."Erlik","Şimiltey",Türk Piramitleri" gibi efsaneleri görmek mümkün.

Kitabı şiddetle öneriyorum yalnız yanında "Turan" isimli devam serisini de alarak.Belki nesnel tarihi bu tip tarihi romanlardan öğrenemesekte tarihi sevebiliriz.Keyifli okumalar.

Derin Deniz, bir alıntı ekledi.
10 Mar 11:52 · Kitabı okuyor

Teoman’da sevme yeteneği yoktu. Ama müthiş bir hesap yapma yeteneği vardı. Pek çok evliliğin temelindeki kâr-zarar tablosunu örnek alarak baktığında, Teoman zarar hanesine bir nevi içgüveylik yazmış, ama kâr hanesinin doluluğundan gözleri kamaşmıştı.

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer TunçYeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç
Didem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
08 Mar 19:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Niye öyleyse bu "iç kanama"?..
Teoman,beni çarpan bir sözle yanıtlıyor soruyu:
"Köksüzüz," diyor "tutunacak hiçbir şeyimiz yok."

Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 124 - CAN)Aşka Veda, Can Dündar (Sayfa 124 - CAN)