İbrahim (Sisifos), Ütopya'yı inceledi.
 Dün 01:54 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Huzur.. Hayat boyu aradığımız peşinden koştuğumuz huzur. Bu uğurda bazen içimize kapandığımız bazen kendimizi bağımlılıklara bıraktığımız bazen eşimize dostumuza sarıldığımız bazen de kendimizi kalabalıklara vurduğumuz huzur.. Deniz manzaralarında, doğada, köşklerde, lüks yatlarda, barlarda, pavyonlarda, bir insanın sıcaklığında aradığımız huzur. Peki neredeydi bunca zaman, biz kendimizi yerken için için bitirirken köşe bucak ararken neredeydi? Onu bulmak için Nilgün Marmara’nın dediği gibi, Kafatasımızın içini, bir küçük huzur adına aynalarla mı kaplatmalıydık yoksa Sait Faik gibi kendimizi doğaya mı bırakmalıydık? Onlar bulabildiler mi acaba?

Sürekli yalnızlıklardan bahsettik belki de huzur toplu olarak yaşamayı bilmekteydi, toplumdaydı, geleceğe güven ile bakabilmekteydi, can güvenliğimizin olmasıydı, zamanımızın çoğunu başkalarının hesabına çalışarak geçirmemekteydi, dini inanışlara saygıdaydı, bilimdeydi, eğitimdeydi, felsefedeydi, sanattaydı.. Toplum olarak bireylerin huzurunu kaçırmak, çatışmak yerine insana ve insanlığa değer vermekteydi..

Thomas More’de 1516 yılında yayınlanmış Ütopya isimli kitabında huzuru aramış. Yönetenlerden ziyade yönetilenlerin huzurunu refahını. Tarih ne kadar da esik değil mi? Yaklaşık 500 yıl önce.. Üzerinden yüzyıllar geçse de insanlığın sorunları hala aynı. Kitabı iki kısma ayırmış, ilk bölümde dönemin İngiltere ve Fransa’sının sorunlarına yer vermiş. İkinci kısımda ise; zihninde yeni bir ülke yaratmış “Ütopya”. Ne kadar da manidar bir isim değil mi?

Ütopya isimli ülkede insanlar huzur, refah içinde. Bu mükemmel ülkeden çağına göndermelerde bulunmuş. Bunların en çarpıcılarından bir tanesi; insanların hayvanlar gibi çalıştırılması, çalışan bu insanların tüm insanlık adına üreten tek kesim olması, gördükleri muamele ve bu insanlar bu şekilde çalışıp yaşarken efendi, yöneten konumunda olanların hiçbir iş yapmadıkları halde en lüks hayatı yaşayıp çılgınca tüketmeleri.

Yazarın değindiği diğer konular ise; dini hoşgörü, mülkiyet kavramı, savaş ve devlet yönetimi. Bu konuların hepsi zaten iç içe günlük hayatta da. İnsanlığın baş düşmanı. Tüm sorunların kaynağı. Yazar savaş için diyorki, en şerefli zafer bile onur kırıcıdır, insan kanı döktüğü için. Ayrıca yarattığı ülkedeki hiçbir bireyi de savaşa göndermiyor, kimseyi öldürtmüyor çok zor da kalmadığı sürece.

Burada kitaptan koparak mülkiyet kavramı üzerin birkaç cümle de ben kurmak isterim. Herkesin bu kavrama yüklediği farklı anlamlar vardır. Hatta bu kavrama yüklenen anlamlar üzerinden kişilerin ideolojileri hakkında yorumlar da yapılır. Burada bahsettiklerim kesinlikle ideolojik değil kavram ile alakalıdır. Mülkiyet bana göre ahlaksızlıktır, bencilliktir. Dünyadaki suçların %80’inin kaynağı insanlığın baş düşmanıdır. Temel olarak sahip olma iç güdüsünden gelir. Yeri gelir insanın öyle bir gözünü döndürür ki her şeyi yaptırır. Hırsızlık, cinayet, gasp, rüşvet vs. Aklınıza ne kadar pislik geliyorsa. Yahu üç günlük dünya hepimiz kiracıyız, nedir bu alıp veremediğiniz, benim olsa ne senin olsa ne..

Her zaman pislikte değil, iyi niyetli insanlarda bunun kurbanı.. Bir ev için ömrünü feda eden, bir telefon, araba için türlü sıkıntılara giren insanlarla dolu sokaklar.. BEN İNSAN HAYATININ BU KADAR KIYMETSİZ OLMADIĞINI DAHA BÜYÜK AMAÇLAR PEŞİNDE KOŞMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

Kitap güzel ben sevdim. Okumak isteyenlere de tavsiye ederim. Bu arada şu mülkiyet meselesini de bir düşünün.

Herkese keyifli okumalar dilerim..

İbrahim (Sisifos), bir alıntı ekledi.
26 May 23:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ruhun zevkleri düşüncenin gelişmesinde ve gerçeği görmenin verdiği keyiftedir.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 104)Ütopya, Thomas More (Sayfa 104)
İbrahim (Sisifos), bir alıntı ekledi.
26 May 22:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tabiat, o eşsiz ana, altın ve gümüşü yararsız, boş nesneler olarak derine gömmüş; oysa, havayı, suyu, toprağı, iyi ve gerçekten yararlı olan her şeyi gözler önüne sermiştir.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 90)Ütopya, Thomas More (Sayfa 90)
İbrahim (Sisifos), bir alıntı ekledi.
26 May 21:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bilgeler sürekli bir yağmur boşanırken sokaktaki kalabalığa evlerinize girin de ıslanmayın diye bağırırlar. Sesleri duyulmazsa sokağa çıkıp herkesle birlikte boşu boşuna ıslanmazlar, başkalarını budalalıktan kurtaramayınca evlerinde oturup kendilerini korurlar tek başlarına."

Platon

Ütopya, Thomas More (Sayfa 55)Ütopya, Thomas More (Sayfa 55)
İbrahim (Sisifos), bir alıntı ekledi.
26 May 21:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Yoksulluk ve açlık yürekler çökertir, ruhları köreltir, insanları acı çekmeye, köle olarak yaşamaya alıştırır: Öylesine ezer ki onları, boyunduruklarını sarsmaya güçleri kalmaz."

Ütopya, Thomas More (Sayfa 49)Ütopya, Thomas More (Sayfa 49)
İbrahim (Sisifos), bir alıntı ekledi.
26 May 21:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Zenginlik ve özgürlük devlete baş kaldırmaya, hor bakmaya götürür. Özgür ve zengin adam haksızlığa, zorbalığa kolay katlanamaz."

Ütopya, Thomas More (Sayfa 48)Ütopya, Thomas More (Sayfa 48)
İbrahim (Sisifos), bir alıntı ekledi.
26 May 21:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Filozoflara haksızlık ediyorsunuz," dedi Raphael; "doğruyu saklayacak kadar bencil değillerdir. Birçokları düşündüklerini yazdılar: Dünyayı yönetenler isteselerdi bu kitaplarda doğruyu ararlardı. Ne yazık ki peşin yargılarla bağlanmış, düşünceleri tâ çocukluktan sakat ilkelerle yoğulmuştur. Platon bunu bilmiyor değildi; kralların kendileri filozof olmadıkça başkalarını dinlemeyeceklerini anlamıştı..."

Ütopya, Thomas More (Sayfa 43)Ütopya, Thomas More (Sayfa 43)
Harun Mert, bir alıntı ekledi.
26 May 09:48 · Kitabı okuyor

Utopialılar adamdır
Çünkü faydasız ve boş şeyleri gösterişle ortaya serip, başkalarından üstün geçinmeyi şanlı bir iş sayar insanlar. Utopialılar arasında böyle kötü huyların yeri yoktur.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 52)Ütopya, Thomas More (Sayfa 52)
Harun Mert, bir alıntı ekledi.
25 May 14:26 · Kitabı okuyor

Her şeyin iyi olması için bütün insanların iyi olması gerekir: o da yarın öbür gün olacak işlerden değil.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 32)Ütopya, Thomas More (Sayfa 32)
Harun Mert, bir alıntı ekledi.
25 May 14:06 · Kitabı okuyor

Bir fırtınada kaptan, rüzgâra söz geçiremiyorum diye gemiyi bırakır mı... ?

Ütopya, Thomas More (Sayfa 32)Ütopya, Thomas More (Sayfa 32)