• Sizi gün ışığı gibi sevdim.
 • 656 syf.
  ·Puan vermedi
  #Okuyorum
  #Kitapyorum
  #JeanChristopheGrange
  #Lantano

  Wawww dedim kendi kendime bitirince ve uzunca bir süre tuttuğum nefesi geri bıraktım.
  Tek kuralın açgözlülük olduğu bir evrende insanın acımasızlığı kadar yıpratıcı hiçbirşey yok.Bunun en büyük kanıtı olarak yazılmış bu kitapta yok yok...
  Cinsel şiddet, insanoğluna musallat olmuş, tıpkı üzerine yapışmış doğal bir kimlik gibi vahşet, aşkın, tutkunun,mutluluğun yerini alan maskeli ölüm .
  Komplo teorileri başlıyor...
  Psikopat katile yani "Çivili Adam'a merhaba diyinnnn
  Baba Gregoire Morvan; eski usta kurt bir polis acımasız, kinci ve korkusuz bir adam.Karısı Maggie; eski hippi ve takıntılı anne,tüm ömrünü hiç şikayet etmeden ve çareyi boşanmakta aramadan kocasının dayaklarını sineye çekerek geçirmiş bir kadın.Loic; tüm gençliği boyunca sürekli alkol ve uyuşturucu içinde gezen küçük kardeş. Gaelle; sırf ailesine inat uç noktalarda yaşayan, babasına acı çektirmek için geçimini fuhuşla yapan bir oyuncu genç kız kardeş.
  Ve Erwan; ailenin bel kemiği, toparlayıcısı ,sağduyulu, en az kusurlu olan yetenekli genç polis.
  Gördüğümüz gibi kaçıklardan oluşan bir aile.( Durun daha nelerle karşılaşacaksınız aileyle ilgili ekşın hız kesmiyor).
  Bu çürümüşlüğün hengamesinde maceramız Fransa'da yer alan deniz havacılık üssünde çömez deneyimi sırasında meydana gelen bir kaza ile başlar. Babası tarafından bilerek görevlendirilen Erwan ve ekibi hiç vakit kaybetmeden olay yerine gider.
  ( Bu arada ekip'te ekip haaa).
  Mesleği seçmelerinin sebebi ne yurttaşlık bilinci ne de işsizlik sorunu.Sadece adrenalin,karanlığın, kötülüğün, ürpertici korkusunu duymak için oradalar.Yani onlarda pek normal sayılmazlar .
  Kazayı araştırmaya başladıktan sonra bunun bir cinayet olduğunu bulurlar ve Erwan ve ekibinin cehennem mevsimi,şeytanla wals'i başlamış olur.Ardı arkası kesilmeyen cinayetlerle devam eden bu kaos bu sırlar uçurumunda acaba hayatlarının davası mı?Yoksa bitmeyen bir kabus mu?olacaktır...
  Yazarın müthiş zekası, inanılmaz birikimi,dev ansiklopediye eşdeğer tıbbi bilgisi eşliğinde muazzam bir kitap muazzam bir kurgu okuyacaksınız. Grange bu kitabında da beni yanıltmadı ve hayranlığımı bir kat daha artırdı.
  Çivili katilimizin izini sürerken polis Erwan'la birlikte isimleri not almaya,delilleri toplamaya ve düşünmeye başlıyorsunuz ister istemez.
  Kutsal bir ritüele eşlik ediyor,uğursuz bir bilmecenin ipucu oyununun akışına bırakıyorsunuz kendinizi. ( Yani bir anlamda beyniniz Benmari usulü yavaş yavaş alttan alta pişiyor).
  Kitapta değinmek istediğim o kadar çok şey var ki.Dolu dolu nefes kesici.Ama spoileri yere yakın tutmaya gayret ederek bahsettim size birazcık. Kitap öyle bir yerde bitiyor ki kafanızda bir ton sorularla sizi boğuyor,devamı olan kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.Top sizde!!!Ben yarısını okudum ve çözdüm gerisi size kalmış .Kesinlikle tavsiyemdir.
  Teşekkür ediyorum..
 • 416 syf.
  ·11 günde·Beğendi·8/10
  Öncelikle roman yazar Wulf DORN tarafından 2017 yılında yayımlanmış. En azından en güncel yeni baskı bu tarihte diyebiliriz. Kitabın fiyatı 22.5 tl (idefix.com). Sayfa sayısı 416 umarım bu gözünüzü korkutmamıştır. Pegasus Yayınlarının bize sunduğu pikolojik gerilim türünde bir roman diyebiliriz.

  ..

  Kimseye inanma

  Kendine bile güvenme

  Gerçeği arama

  Gerçek seni bulacak

  ..

  Son zamanlarda sürekli psikolojik kitaplar okuyordum ama okuduğum kitaplarda genellikle bir kurgu olmuyordu. Bu durumdan fazlasıyla muzdariptim. Ne bileyim izlediğim psikoljik gerilim filmleri gibi bir kitap arıyordum sanırım sonunda aradığımı bulmuşum. Sanırım dememin nedeni ise kitabın sonlarına doğru bu kanıya varıyor olmam.

  Öncelikle yazarımız Wulf Dorn’ dan bahsetmek gerekirse 1969 doğumlu ve 12 yaşından berikısa öyküler yazan ve bu anlamda fazlasıyla ilgi görmüş birisi. 1994′ ten beri bir psikiyatri kliniğinin mesleki rehabilitasyon bölümündeki hastalara destek veriyor. Aslında kitabın arka kısmında yazan yazar bilgisi haricinde Wulf Dorn hakkında başka bir yerden ne kadar araştırma yapsam da net bir bilgi edinemedim. Kendi sitesine de ulaşamadım ama yine de linkini bırakayım (http://www.wulfdorn.de). Umarım ulaşmak istediğiniz bir bilgi olduğunda bu siteden ulaşabilirsiniz.

  Yazar hakkında böyle net olmayan ve sadece destek veren tarzda bir şey yazdıkları için psikoloji alanında bir eğitimi olmadan çevreden gördükleriyle, kendi araştırdıklarıyla bazı bilgilere sahip olarak bir psikolojik roman yazdığını düşündüm. Hala daha net bir bilgim yok eğer bilgisi olan varsa bana ulaşırsa memnun kalırım. Hal böyle olunca kitabı okurken yer yer ne saçma ya diyordum. Çünkü ufacık bir psikolojik terim çıkmasın hemen yıldızlanarak dipnotta anlamı veriliyordu. Bu bana çok basit gelmişti.

  Başlarda ergen kitabı okuduğumu ama kitabı yarım bırakmamak için okumaya çalıştığımı dile getiriyordum ama sonu öyle bir şaşırttı ki beni hala bu düşünceyi savunmuyorum. Spoiler vermeyeceğim bu konuda rahat olabilirsiniz.

  Kitapta psikiyatr Ellen Roth başrolü üstleniyor. Yan karakterler olarak da yine klinikten psikiyatr meslektaşları Mark ve Chris var.

  Kitabın başında Ellen’ ın sevgilisi Chris bir geziye çıkıyor ve Ellen’ a bir ÖİV hastasını bırakıyor. Bu arada ÖİV’ in açılımı özellikle ilginç vaka demek, çevirilerden bu hale nasıl gelmiş bilmiyorum orjinali çok daha idealdir bence neyse Ellen’ ın bu hastayla birlikte hikayesi de başlıyor. Türüne psikolojik gerilim dediğimizi unutmayalım bu süreçte başına çok fena olumsuzluklar geliyor. Bir nevi kaçış ve katili yakalama gibi kendinizi polisiye romanında hissedebilirsiniz. Çünkü Ellen’ ın arayışı esnasında yaptığı tahminlerle siz de oturduğunuz yerden katili veya en meşhur ifadeyle Kara Adam’ ı bulmaya çalışıyorunuz.

  Kitap resmen psikolojik bir roman okuduğunuzu yüzünüze yüzünüze bağırıyor. Çünkü en ufak şeylerde ne narsist ya da ufak ses duyulmalarında şizofren olamam tarzında cümlelere şahir oluyorsunuz bu esnada istemsizce gülebilirsiniz biraz basit kaçıyor çünkü.

  Bu arada yazarımız Wulf Dorn ne kadar kütürel bir insan olduğunu göstermekte baya ısrarcı. Hitchcock’ un Sapık filminden tutun Stephen King’e hatta ordan yönetmen David Lynch’ e kadar değiniyor. Bu noktada okurken wawww!! demelisiniz sanırım :))

  bla bla bla

  Ensest ilişkiden, kimlik karmaşasına kadar kitabın sonlarına doğru gerilimi damarlarınızda daha net hissedebileceğiniz roman. Sonu için bile okunmaya değer.
 • 360 syf.
  ·3 günde·Puan vermedi
  Sinemada film izler gibiydi, bir solukta okudum. Kitapta anlatılan çalışmaların gerçekleşme ihtimali bile wawww dedirtecek cinsten. Süperdi kesinlikle tavsiye edilir