Betty Mahmudi

Betty Mahmudi

Yazar
8.7/10
676 Kişi
·
2.671
Okunma
·
48
Beğeni
·
4478
Gösterim
Adı:
Betty Mahmudi
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Michigan, 1945
Betty Mahmoody (Betty LOVER, d. 9 Haziran 1945; Alma, Michigan) ABD'li yazar. Dünya çapında milyonlar tarafından okunan ve ardından 1991 yılında beyaz perdeye aktarılan ünlü roman Kızım Olmadan Asla 'nın yazarıdır.

Seyit Bozorg Mahmoody (ya da kısaca Mudi) ile birlikte tatil için geldiği İran'a yerleştiği haberini Mudi'den alır. Zorlukla geçen iki yıl içinde kocası Mudi çok değişir, Betty ve kızı Mehtap'a şiddet uygular.

Betty ise kadınların her türlü haklarının elinden alınmış olduğu bu ülkede yasal yollardan değil de kaçak yollardan kaçmanın mümkün olduğunu kavramıştır. En tehlikeli olan yol olan Kürt diyarı ve ardından Türkiye'ye girmek, oradan da kosolosluk ile irtibata geçmektir. Betty ve Mehtap, başka yol bulamayınca en tehlikeli yol üzerinden ülkeden kaçıp Türkiye'ye sığınırlar ve oradan ülkeleri ABD'ye geri dönerler.

Hala kocasının soyadını kullanan Betty Mahmoody, kızı ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamaktadır. Ülkesinde kendi durumunda olan kadınlara, zor durumda olan çocuklara yardım etmek için elinden geleni yapmış ve bunun için bir vakıf kurmuştur. Bir Dünya Çocuklar İçin Vakfı kurucusu ve mevcut başkanıdır. vakfın asıl amacı, başka kültürden birisi ile evlenen kişilerin çocuklarını korumaktır.

Ayrıca çektiği acıları bütün dünyanın duyabileceği şekilde her yerde söylemiştir. İran'dan ülkesine kaçışını da Kızım Olmadan Asla isimli bir kitapta anlatmıştır./ WIKIPEDIA /
Çocuk haklarının korunduğu ve kültürel farklılıklara saygı duyulduğu; hiçbir çocuğun annesini ya da babasını yitirmekten korkmadığı bir dünya ne de güzel olurdu!
Her gelişinizde sizin yaptığınız kardan adamı biraz daha küçülmüş bulduk. Sonunda yerde yalnızca mor boyun atkısı kaldı. Kardan adam, aynen sizin gibi hiçbir iz bırakmadan buharlaşmıştı...
Bir gün yirmi yıldır Amerika’da yaşayan; ama bulaşık kurulama bezinin ne işe yaradığını bilmeyen İranlı bir kadınla karşılaştım. Ona bulaşık kurulama bezinin ne işe yaradığını gösterdiğimde harika bir buluş diyerek sevinmişti.
Şimdi aradan yedi yıl geçmiş ve ben kâbuslarla dolu uykusuz bir gecede bir zamanlar sevmiş olduğum erkeğin yanında yatmış anılarımı gözden geçiriyordum. Bu noktaya geleceğimizin ipuçları o zamanlarla bile o kadar çoktu ki ama ne yazık ben bunların tümünü görmezden gelmiştim.
384 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Betty Mahmudi'nin ilk kitabı olan "Kızım Olmadan Asla" gibi akıcı olduğunu söyleyemem. Ancak bu kitabında iki farklı kültürden insanlar arası evliliklerde, doğan problemler sonucu, çocukların ebeveynlerden biri tarafından kaçırılması ve buna karşı verilen uluslararası mücadele ele alınıyor. Ele alınan konu her ne kadar çok yaygın olmasa da; hem ebeveynlerin hem de çocukların yaşadıkları travma açısından önemli. Kitabı okumak konu ile ilgili bilgimizi arttırır. Önerebilirim.
408 syf.
·8/10
Bir anne için en büyük acı , yavrusu acı çekerken hiçbir şey yapamamaktır , diyen Betty Mahmudi ' nin gerçek yaşam öyküsü ...

Kitap , kocası tarafından İran’da yaşamak zorunda bırakılan Amerikalı bir kadının kızıyla birlikte özgürlüğe kaçışını ve özgürlükleri için nelere katlandıklarını konu alıyor. Betty , ataerkil bir toplum olan İran'da kızıyla birlikte sıkışıp kalan , kadınların asla söz hakkına sahip olmadığı , sevdiği adam ve ailesi tarafından şiddete ve işkencelere maruz kalan , kızı için her zorluğa göğüs gerip katlanan bir annedir.

Betty Mahmudi , İranlı bir doktor olan Seyit Bozorg Mahmudi (Mudi) ile ikinci evliliğini yapmış 3 çocuk annesi Amerikalı bir kadındır. Amerika'daki mutlu hayatlarına rağmen eşinin istediği üzerine kızlarını da yanlarına alarak iki haftalığına İran'a eşinin ailesinin yanına tatile giderler ve olaylar bundan sonra başlar.

Okurken empati yapmadan duramıyor insan. Birçok yazım hatası olmasına rağmen anlatım oldukça akıcı. İlk önce filmini izlemiştim çok etkilendim. Beni bu kadar etkileyen filmin kitabını okumamak olmazdı.

Betty Mahmudi şanslı olanlardan. Betty gibi hala birçok kadın esaret altında yaşamaya mahkum ediliyor ve hiç kimse yardım edemiyor. En kısa zamanda Betty ile aynı kaderi yaşayan tüm kadınların esaret prangalarından kurtulmalarını ve özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum .
408 syf.
·9/10
Kitabin dili cokk akici,bu yuzden hicc yormadi,okurken cokk sinirlendim (Iranlilarin kotu yawam tarzi,ayda bir kere yikanmalari,yemek yedikden sonra ellerini pecete yerine kiyafetlerine silmeleri vs) ..Bettynin kocasi aslen Iranlidir,lakin Amerikada okumuw ve doktor olarak caliwmaya bawlamiw...Bettyle evlendigindan bi kac yil sonra kizlari hala kucukken ailesinin doldurmalariyla kocasi Irana donmeyi kafasina koymuw,Betty Irana giderse kocasinin bir daha donmeyeceginden korkdugundan razi degildir gitmeye,kocasi gidib ailesini gorup doneceklerine inandirir. Betty istemeyerek de olsa onunla gider ve her wey bundan sonra bawlar. Kocasi pasaportlarini gizler ve Bettye zulm etmeye bawlar,lakin bir sure sonra kocasinin Irandaki ailesinin yawam tarzi kocasini da sikmaya bawlar,lakin geri donuw yoktur, her gununu Bettyye zulm ederek gecirir ayni zamanda da Bettynin gizlice Amerikan sefirliyiyle iletiwime gecdigini bildiginden hareketlerini kisitlar..sonunda Betty birinin yardimiyla gizlice kacak yolla kizini goturup Amerikaya kacar..
408 syf.
·Beğendi·10/10
Derinden etkileyen gerçek hayat hikayesi .
Güçlü bir kadın ve aynı zamanda güçlü bir anne ..
Yobaz toplumun içine düşmüş ve bu çukurdan kurtulmaya çalışmanın öyküsü .. kitabı soluksuz okudum ve herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.
408 syf.
·10/10
#Uluslararası Bestseller#
Kitap 1991 yılında filme uyarlanmıştır. Amerikalı bir anne ve kızının, İran’dan kaçış hikayesi anlatılmaktadır. Kızı için mücadele veren bir annenin gerçek hikayesidir.

Betty, eşi ve üç çocuğu ile Amerika mutlu bir yaşam sürer. Ta ki eşinin ailesini ziyarete gitmek istediğini söylene kadar. Israrlarına rağmen kocasını bu fikrinden vazgeçiremez.

Mudi, İran’a gidince huyları da değişmeye başlar ve ani bir kararla burada kalacaklarını söyler. Betty’nin mücadelesi bundan sonra başlar. Baskıcı bir ülkede kızını büyütmek istemez. Ve kaçış planları yapmaya başlar. Uzun uğraşlar sonunda, elçiliğin yardımıyla kendi ülkesine kimseye haber vermeden geri döner.

http://www.dailymotion.com/video/x2b7ws9
408 syf.
·Puan vermedi
Beni derinden etkileyen kitaplardan biridir. Okurken yutkunmakta zorluk çektiğim, bir annenin duygularını yaşadığım ve gözlerimin dolduğu doğrudur.
384 syf.
·3 günde·4/10
Geçen sene ekmek almak için girdiğim bir süpermarkette kızım olmadan asla ve bu kitabi yanyana görmüş, elim kızım olmadan aslaya gitmiş ve almıstim. Ardından bu kitabı uzun zaman sonra edinerek okudum. Okumasam olurmuş.
Çünkü,
Kızım olmadan aslayı severek ve heyecanla hatta ve hatta bayram ziyaretleri boyunca okumuştum. Ardından filmini de izlemis lakin kitapta bulduğum duygu yoğunluğuna erişememiştim. Yasadıklarının zor bir durum olduğunu kabul etmekle birlikte bu devam kitabının ticari kaygi ve bu süreçte verilen hukuk savaşının reklamı olduğunu düşünüyorum. Sanılanın aksine babaları, islam dünyasını veya iran'ı açık hedef haline getiren bir kitap değil. Eşleri tarafından çocukları kaçırılan babalarında, iki tarafın Amerikalı veya bir tarafın Amerikalı diğerinin Fransız olduğu hikayeler var. Ama Amerikan okuduğunda kendi çapında haklı, iranlilara göre onlar zaten "hep" haklı. Kendi kültürünün tezat kültürüyle evlenmiş bu çilgın ebeveyn hikayeleri aslında örnek teşkil ediyor. Gerçekten zor bir durum olmakla birlikte en önemli önlemse "galiba" o toplara hiç girmemek. Kitabin sonlarına doğru gerçekten çok sıkıldım. Mehtap ve betty'in amerikaya ulaştıktan sonraki özel yasamlarına daha cok yer verilmeliydi. Filmin galasının nerde yapıldığı, galaya gidilen lumuzinin tipi veyahut yayinci-yapimcilarla yapilan görüşmelerin raporları beni ilgilendirmiyor çünkü. Mehtabin babasina karsi dilindeki değil kalbindeki duyguları öğrenmek isterdim. Sonuçta mudi onları zorla İranda tutmuş olduğu gerçekse, betty'ninde mehtabı mudi'den kaçırdığı bir gerçek. Böyle çözümsüz, kısır döngü bir olay. Aman be uluslararasını geçtim, hic evlenmeyin bence....
408 syf.
·Beğendi·8/10
Betty amerikalı 3 çocuk annesi bir kadın ikinci eşi Mudi iranlı bir doktor ve bu eşinden mehtap isminde bir kızı var. Amerikada mutlu birliktelikleri sürerken iki haftalığına iran a eşinin ailesinin yanına tatile giderler. Olaylar bundan sonra başlıyor. İki haftalık tatil Mudi nin ailesinin yanında kalma isteği ile kalıcı hale dönüşür. Betty ve mehtap bu durumdan hoşlanmasalarda Mudinin zor kullanması karşısında kabul etmek zorunda kalırlar. İrandaki savaşı hayat şartlarının ve yaşam mücadelesininde anlatıldığı kitapta bir annenin kızı için yaptığı fedakarlıkları anlatıyor aslında ismindende anlaşıldığı gibi kızı olmadan gidemeyen bir annenin gerçek yaşam öyküsü anlatılmış bu kitapta. İranda kadınlara verilen önem ve bir amerikalının gözünden müslümanlıkta irdelenmiş üzücü ve kahredici çok sahne mevcut malesef. Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim.
408 syf.
·36 günde·9/10
Bazı kitaplar vardır ve muhakkak okunması gerekir. Hayata dair anlamlar yüklüdür ve insan kendinden bir parça bulur o kitaplarda.

Kızım Olmadan Asla da işte tam da öyle bir kitap. Bir kadının kocası tarafından kandırılarak, küçük kızıyla birlikte istemediği bir ülkede istemediği bir hayatı yaşamaya zorlanmasının hikayesi. İnsan okurken empati kurmadan yapamıyor. Hele ki siz de bir kadınsanız sayfalarda çok fazla şey buluyorsunuz kendinize ait. Zulme boyun eğmeyen güçlü bir annenin, zekasını ve iradesini kullanarak düştüğü kuyudan kızını ve kendisini kurtarmayı nasıl başardığını görüyorsunuz. Mutlaka okunması gereken gerçek bir yaşam öyküsü.
408 syf.
·3 günde·6/10
(Evdekal 4)

İsminden de anlaşıldığı gibi kızı için yaşayan bir annenin gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor.Yasakların hüküm sürdüğü Iranda kızını büyütmek istemediği için bir çok planlar yapıp oradan kurtulmaya çalışıyor.Orada olma sebebi ise İranlı bir doktor olan kocası...
Herşey başladığında Amerika'da yaşayan bir aile göreceksiniz fakat devamında olaylar Iran da gelişmeye devam edecek.Yaşanılanların gerçek olması epey sürükleyici ve benzer hikayeler duymuştum hiçbir şeyi abartılı bulmadım.Kitapta annenin mücadelesinin yanı sıra değindiği önemli bir konu var; evliliğinin ilk günlerinde başlayan ve görmezden gelinen, üzerinde pek durulmayan derin sorular.Günümüzde de evliliklerin temelinde başlayan sorunlar görmezden gelinirken genellikle sonrasında büyük problemler yaratıyor.Belki de görmezden gelinmiyor ama diğer duyguların baskınlığı sebebiyle ertelenilip üstü kapatılıyor.
Anlatılanlar , direnişler ve annenin kıvrak zekası beni derinden etkiledi.Umarım şu an istediği yaşamı sürmektedir.

(Tek problem yazım hataları ve nadir bulunan anletım bozukluğu olan cümleler)

Yazarın biyografisi

Adı:
Betty Mahmudi
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Michigan, 1945
Betty Mahmoody (Betty LOVER, d. 9 Haziran 1945; Alma, Michigan) ABD'li yazar. Dünya çapında milyonlar tarafından okunan ve ardından 1991 yılında beyaz perdeye aktarılan ünlü roman Kızım Olmadan Asla 'nın yazarıdır.

Seyit Bozorg Mahmoody (ya da kısaca Mudi) ile birlikte tatil için geldiği İran'a yerleştiği haberini Mudi'den alır. Zorlukla geçen iki yıl içinde kocası Mudi çok değişir, Betty ve kızı Mehtap'a şiddet uygular.

Betty ise kadınların her türlü haklarının elinden alınmış olduğu bu ülkede yasal yollardan değil de kaçak yollardan kaçmanın mümkün olduğunu kavramıştır. En tehlikeli olan yol olan Kürt diyarı ve ardından Türkiye'ye girmek, oradan da kosolosluk ile irtibata geçmektir. Betty ve Mehtap, başka yol bulamayınca en tehlikeli yol üzerinden ülkeden kaçıp Türkiye'ye sığınırlar ve oradan ülkeleri ABD'ye geri dönerler.

Hala kocasının soyadını kullanan Betty Mahmoody, kızı ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamaktadır. Ülkesinde kendi durumunda olan kadınlara, zor durumda olan çocuklara yardım etmek için elinden geleni yapmış ve bunun için bir vakıf kurmuştur. Bir Dünya Çocuklar İçin Vakfı kurucusu ve mevcut başkanıdır. vakfın asıl amacı, başka kültürden birisi ile evlenen kişilerin çocuklarını korumaktır.

Ayrıca çektiği acıları bütün dünyanın duyabileceği şekilde her yerde söylemiştir. İran'dan ülkesine kaçışını da Kızım Olmadan Asla isimli bir kitapta anlatmıştır./ WIKIPEDIA /

Yazar istatistikleri

  • 48 okur beğendi.
  • 2.671 okur okudu.
  • 37 okur okuyor.
  • 651 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları