Betül Tarıman

Betül Tarıman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
6.5
35 Kişi
okuyor-dolu
97
Okunma
v3_begen_dolu
8
Beğeni
goz
1.339
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Türk Şair
Doğum
Keşan, Edirne, 7 Eylül 1962
Yaşamı
İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. İlk şiiri Ağustos 1992 tarihli Kıyı dergisinde çıktı. Şiirlerini Varlık, Şiir Odası, Yeni Biçem, Edebiyat ve Eleştiri, İnsan, Bahçe, Şiiri Özlüyorum başta olmak üzere çeşitli dergilerde yayımladı. Şiirlerle fotoğraf sergisi açtı. Şair ve yazar Rıfat Ilgaz anısına 2001 yılından bu yana şiir dalında verilen Rıfat Ilgaz Şiir Ödülü'nün kurucusu oldu. Cumhuriyet Kitap ekinde aralıklarla kitap tanıtımları yapıyor. Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) tarafından Mahalleleri ve Muhtarlıkları Güçlendirme Projesi kapsamında kurulanKastamonu Mahalle Evi'nde gönüllü olarak sanat danışmanlığı yaptı. Oğuz Atay Öykü Ödülü ve Roman Ödülü kuruculuğunu yaptı. 2004 yılında Necatigil Ödülünü kazandı. Şair, Antalya'da yaşamaktadır.
Bu kadar kötü bir kitap en son ne zaman okudum hatırlamıyorum. Lütfen herkes kitap yazmasın. Öyküler her yerde karşımıza çıkan, bildik öyküler. Bir öykü de on farklı konuya atlamış yazar daldan dala atlar gibi. Cümleler feci karışık. Yazım şekli hiç bana göre değil. Zaman kaybı oldu benim için
kamera
Sinekler Şehri
yildiz
4.8/10 · 19 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
92 syf.
·
2 günde
·
5/10 puan
Kitaba genel olarak bakarsak oldukça sıradışı. Bitmeyen cümleler, tek cümlelik öyküler, yinelenen sözcükler ve kelime tekrarlarıyla beni hayal kırıklığına uğrattı. Bittiğinde ne okudum ben dedim, durdum, düşündüm. Anadolu kesitleri yer yer olsa da bu beni tatmin etmedi. Argo sevmeyenler okumasın derim. Bana bu konuda biraz sürpriz oldu :) İçerisinde "Rıza Bıyık"tan bahseden bir öykü vardı. Yalnızca onu beğendiğimi söyleyebilirim. Küflü duyguların, acı çektirici ve ızdıraplı hayatın çeşit çeşit insan objektifinden mini öyküler sunuyor.
kamera
Rıza Bıyık
yildiz
6.4/10 · 34 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
ucnokta_yatay-1
152 syf.
·
5 günde
·
3/10 puan
"Evimi seviyorum evin içinde dünyalar, başka başka dünyalar, kurgulanmış dünyalar var." *SPOİ Yazarın okuduğum ilk kitabı, daha önce hiç bir okuyucusu olmaması şaşırttı beni (1K kaydı için). Aslında öykü okumayı seviyorum ama 1-1.5 sayfalık öyküler okumaktan nefret ediyorum. Nedense son derece basit geliyorlar bana, yani etkilemiyor beni. Aşırı yükseldiğim okumalar değil. Bu kitaptaki öyküler de genel olarak aşırı kısa. Yine de eğer beğendiğim olursa alt kısma ekleyeceğim. Ama bahsetmeden geçemicem, Tuvalete yazdığı öykü çok aşırı saçmaydı, ve bir o kadar da gereksiz. Tuvalete neden öykü yazılır ki zaten her neyse. Yazarın dili genel olarak akıcı ama bir tık rahatsız etti beni; kullandığı kelime kullanış stilleri ( örn : bir cümleyi bitişik yazmak, bir cümleyi sessiz harflerden ibaret kılmak, bir kelimeyi K-K-Kelime olarak ifade etmek) okuma hızımı düşüren şeyler. Ve birde kitabın tasarımından bahsedecek olursam, muazzam bence.. Sade görüntüleri çok seviyorum, kapağı mukkemmel. Kitabın boyutu ve sayfalarının hafif kalın oluşu da mükkemmel. Şimdi de beğendiğim öyküleri okudukça sıralayacağım; ✓Dağın ardı ✓Beni tutan neydi? ✓ Hikayesi de onunla birlikte ✓ Allah yazdıysa bozsun ✓ Yalnızlık ✓ Bahçe ✓ Örümcek ve diğer şeyler ✓ Evdokya ✓ Semiha
kamera
Sinekler Şehri
yildiz
4.8/10 · 19 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
152 syf.
·
9 günde
·
7/10 puan
Bu kitabın sorunu ne diyerek başladığım bir okuma serüveni oldu. Bir kutu kitap seçkisi olduğu için iyi bir kitap olması gerektiğini sadece henüz kitabın açılmadığını düşünerek okunmaya devam ettim. Kitabı okurken dalgın bir insanın konuşmalarını dinler gibi oluyorsunuz. Sürrealist bir tablo inceler gibi yaklaşmanız gerek kitaba. Satır aralarındaki ifadeleri yakalarsanız ancak o zaman anlam kazanıyor anlatılanlar.
kamera
Sinekler Şehri
yildiz
4.8/10 · 19 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
152 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Yazarla ilk kez bu kitabı ile tanıştım. 1000kitap.com/birkutukitapcom vasıtası ile. İçinde kısa kısa öyküler mevcut. İlk okumaya başladığımda ne kadar şiirsel bir dili var dedim. Sanki öykü değil de şiir okuyorum gibi geldi. Meğer yazar zaten şairmiş. :) ama öyküleri bana çok hitap etmedi. Benim tarzım olmadığını okurken fark ettim. Çünkü pek bir şeye bağlanmadan bitiyor. Bazı cümleleri kaçırdığınız zaman tamamı gidebiliyor. Tekrar başa dönebiliyorsunuz. Çok mu kötüydü? Hayır elbet değil ama dediğim gibi bana çok da hitap etmedi.
kamera
Sinekler Şehri
yildiz
4.8/10 · 19 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
16 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;