Fabio Volo

Fabio Volo

Yazar
7.8/10
46 Kişi
·
112
Okunma
·
8
Beğeni
·
1406
Gösterim
Adı:
Fabio Volo
Unvan:
İtalyan Yazar, Aktör, Seslendirme Sanatçısı ve Televizyon Sunucusu
Doğum:
Kalsine, İtalya, 23 Haziran 1972
Daima kendi etrafımızda dönerek aynı şeyleri görüp aynı şeyleri yaptıkça alışkanlıklarımız ve kendi zekâmızı kullanma olanağımız kaybolur, sonra da yavaş yavaş her şey biter, katılaşır, tıpkı bir kas gibi körelir.
Onu sevmeyi öğrenmek için tüm dünyayı dolaşmak zorunda kaldım. Ve sonunda anladım ki ondan uzaklaştıkça, aslında ona daha çok yaklaşıyordum.
Yalan söyleme sanatında daha doğrusu işini yürütme konusunda usta olursun: bu bir çeşit koruma, onarma, yapıştırma, çivileme sanatıdır. Bu tür fakirlik kırık bir panjur gibidir, kilidinin altına bir parça kağıt sıkıştırıp daima yukarıda tutarsın ve panjur kaza ile çözülürse bir giyotin hızıyla aşağı iner. Banyodaki eksik bir seramik, lavabonun altında tüm boruları ortaya çıkaran bir delik, çekmecenin kenarında kırılmış bir formika parçasıdır. Açtığın zaman elinde kalan bir çekmece, kapatmak için yukarı doğru kaldırmak zorunda olduğun bir dolap kapıdır. Dışarı doğru sarkan elektrik prizidir, çünkü fişi çekerken duvardan dışarı fırlar ve tekrar tekrar prizi yerine takmaya uğraşırsın. Ek yerlerinden kalkan duvar kağıdıdır. Boya ile karışınca mayalanmış hamur gibi kabaran mutfaktaki rutubet izidir ve o küçük bulutlar öylesine davetkardır ki bir merdiven alıp onları keşfetmek için tavana çıkma isteğini kesinlikle kontrol altına alman gerekir. Sandalyeler ayrılmış ve onlara oturmak tehlikeli bir hâl almıştır. Tüm eşyaların tutkalla, yapıştırıcı bantlarla sağlamlaştırıldıkları bir fakirliktir bu, öyle ki etrafa parçalar halinde dağılmış bu gerçeği onarmak için kocaman bir tamir kutusuna ihtiyaç vardır. Daha güzel anların gelmesini beklerken her şey eğreti, her şey geçici ve kolayca kırılgandır. Ama aslına bakılırsa kırılıp dökülmüş bu eşyalar bir ömür boyunca kalırlar. Hiçbir şey geçici bir şey kadar kalıcı değildir.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Birbirini neredeyse her sabah tramvayda görüp incelemeye alan iki insanın aşk hayatından bahsediyor,ama öyle bilindik bir aşk hikayesi bekliyorsanız yanılıyorsunuz.Okuyup bitirmem fazla zaman almadı,akıcı ve heyecan verici bir kitap.
304 syf.
·5 günde·10/10
İnsanın duygularını bu kadar doğru bir şekilde anlatabilen, insanın kalbine dokunabilen ender kitaplardan olduğunu söyleyebilirim. Sadece ana karakterden değil, yan karakterlerden de kendimden çok şey bulduğum, beni düşündüren bir kitap oldu. Daha kısa bir sürede de bitirebilirdim ama çoğu yeri tekrar tekrar okuduğum için bitirmek daha uzun sürdü. Alıntı yaptığım birçok yer oldu ve ilk defa hayatımda bir kitabın satırlarını çizerek okuma ihtiyacı hissettim. Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Mükemmeldi.
168 syf.
·10/10
Babam ve sevgilimi okudysanız bu kitaba gerek yok. Sadece ismine para verirsiniiz. Gidin onun yerine Laurent gounulle'ın "seni herşeyin mümkün olacağı bir yere götüreceğim" kıymetli zamanınızı boşa geçirmezsiniz.
264 syf.
·5/10
Ahlaki olarak hiç beğenmediğim bir kitaptı. Kocası Paolo ile evliliği sıkıcı olan Elena arkadaşının da önerisi üzerine kaçamak bir ilişki yaşamaya başlar. Tüm ayrıntılarının anlatıldığı kitap ağırlıklı olarak bu ikilinin arasındakileri anlatıyor. Yazar kadının ruh halini hissettiklerini kendini sorgulamasını güzel anlatmış. Sonucu istediğim gibi bitti o yüzden çok da yerin dibine sokmayım.
264 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Önceden bir Kadın yazarın bir erkek karakteri, erkek yazarın da Kadın karakteri çok güzel anlatacağına inanmazdım. Sonra Fabio Volo’nun kitapları ile tanıştım. İki cinsiyetin de analizini çok güzel yapabilen bir kişilik. Bu kitapta olan her karakter gündelik yaşamımızda rastladığımız insanlar. Etrafımıza ve kendimize daha farklı gözle bakmamızı sağlıyor kitap. Şaşırtıcı sonu da ekstrası sanırım. Gerçek hayatta mutlu sonlar böyle olur der gibiydi... Fabio Volo
304 syf.
·2 günde·10/10
Babasından sevgi görmediği için sevmekten aciz bir adamın hikayesini okuyoruz. 36 yaşına gelmiş ve bir yandan babasıyla olan ilişkisini düzeltip diğer yandan bir başkasıyla evlenmek üzere olan hayatında sevdiği tek kadını geri kazanmaya çalışıyor.
Kalbe dokunan o kadar çok cümle var ki kitapta, okuyan herkesin kendisinden bir parça bulacağına eminim. Yazarın kalemi çok akıcı, o yüzden okuması çok zevkliydi. Bence bu kitap yazardan izler taşıyor, çünkü öyle yazılmış ki o hisleri yaşamayan biri bu kadar güçlü ifade edemez.
Çok severek okudum, herkese tavsiye ederim.
304 syf.
·10/10
Bu kitabı tam 8 yıl evvel okudum. Kendi başına yaşam mücadelesi veren bir adamın talihinin hiç gülmediği bir serüveni içiniz sızlayarak okuyacaksınız. Kitap baştan sona kaybedilmesi gereken ne varsa son zerresine tükenmiş bir adamın yalnzığından ibaret. Zaman zaman Martin Eden'i dıyumsayabilirsiniz. Çok sürükleyici ve bir daha okumaya yanaşmayacaksınız. Ben bire bir o duyguları yaşayan biri olarak söylüyorum: kalbi kırık bir adam cennete çağırsalar gitmez, çünkü mahvolmuş bir kalbe sahip.
246 syf.
·8 günde·6/10
Kütüphanede görüp okumaya bir anda karar verdiğim kitaplardan biri, kitabın adını dahi yeni öğrendim, okurken hiç dikkat etmemişim. Kitabın dışına dikkat etmesem de içine dikkat kesilip, sayfaları merakla çevirerek okudum.
İtalyan edebiyatının farklı bir tınısı var sanırım, henüz isimlendiremesem de farklı bir yanı var, ilerleyen zamanlarda bulurum umarım, bu kitapta da onu hissettim ancak açıklamakta acizim.

Dünyada Bir Yer, "hayatın anlamı" kitapları gibi fakat yazar kitabı tamamen bu eksende tutmayarak daha samimi bir hava vermiş. Baş karakter ve anlatıcı olan Michele ve onun hayatta kendine yer edinebilmesini okuyoruz, kitabın ilk ağızdan olması karakterle özdeşleşip, olayları anlamaya yardımcı olmuş. Kitabın dili de çok hafif, satırlar müthiş bir kayganlığa sahip, okurken yormuyor ve sizi kitapta tutuyor. Genel olarak iyi bir kurgusu vardı, yazar karakterin geçirdiği aşamaları iyi bir kurguyla sunuyor ve kitabın sondan başlaması da yerinde bir hamle olmuş. Ancak kitap ilk başlarda yakaladığı tempoyu zamanla kaybediyor ve yazar kısa tutması gereken sonuç bölümünü gelişmeyle birleştirip fazla uzatıyor, ki bu da kitabın büyüsünü bozmuş bence. Bazı şeyleri okura bıraksa da mesajı verip bitirse daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Kitapta işlenen "hayatta yerini bulma ve kendini tanıma" fikri kendine yetersiz bir yansıma bulmuş gibiydi, yazar daha geniş bir çerçeveden bakmalıydı bence. Yazar hayatın anlamından çok insan ilişkileri üzerine doğruyu bulmak gibi kısıtlı bir alan ile kendini sınırlamış tabii bu sınırlandırma kitaba da yansımış. Yazar kitabı otuzlu yaşlarda yazmış yanılmıyorsam, bunun da etkisi olabilir, biraz daha hayat tecrübesi daha iyi bir bakış açısı sağlayabilirdi.

Dünyada Bir Yer genel olarak güzel bir kitap, okurken sıkmıyor ve içinde bolca güzel cümle var. Karakterlerin baştaki toyluğu ve bunun yansıtılma biçimi gayet başarılı olsa da sona doğru yazarın aynı başarıyı gösteremediğini düşünüyorum, yine de okumaya değer bir kitap bence.

Son olarak eklemek istiyorum ki, kitabın çevirisi genel anlamda kötü olmasa da bazı yerlerde çok aceleye getirilmiş gibiydi, keşke daha çok emek verilseydi.
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitaba başladığımda "Acaba bitirebilecek miyim?" diye düşündüm. Ilk sayfasından okumaya başladığımda ikinci, üçüncü ve ardından sonraki sayfaları merak etmeye başladım. Bu kadar sürükleyici ve heyecanlı bir kitap beklemiyordum açıkçası yazar; kahramanımız Elena'nın monotonlaşan evliliğinde geldiği son noktayı bize çok çarpıcı bir şekilde anlatmış. Yazarın diğer bir kitabı Babam ve Sevgilim de okumayı düşünüyorum
168 syf.
·93 günde·Beğendi·10/10
Mutsuz bir yaşam sürdüren bir adamın hikayesi. Günün birinde bu yaşamdan sıkılır, kendi için birşeyler yapmaya karar verir. Aslında iyi bir evi, iyi bir işi,iyi bir ailesi ve sosyal hayatı olmasına rağmen mutlu hissedemez Francesco. Kendisini tanır ve yüzleşir, mutluluğu bulmaya karar verir. Mutluluğu bulmaya çalışırken hayatının aşkıyla karşılaşır. Hepimizin hayatında o tanıdık karmaşık hikaye vardır. Bir erkeğin dilinden yalın itiraflar duymak güzel.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fabio Volo
Unvan:
İtalyan Yazar, Aktör, Seslendirme Sanatçısı ve Televizyon Sunucusu
Doğum:
Kalsine, İtalya, 23 Haziran 1972

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 112 okur okudu.
  • 53 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.