Fabio Volo

Fabio Volo

Yazar
7.3/10
20 Kişi
·
53
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.226
Gösterim
Adı:
Fabio Volo
Unvan:
İtalyan Yazar, Aktör, Seslendirme Sanatçısı ve Televizyon Sunucusu
Doğum:
Kalsine, İtalya, 23 Haziran 1972
Onu sevmeyi öğrenmek için tüm dünyayı dolaşmak zorunda kaldım. Ve sonunda anladım ki ondan uzaklaştıkça, aslında ona daha çok yaklaşıyordum.
Saatlerce düşünüyor, ölçüp biçiyordum. Kitap okumayı bile bırakmıştım, çünkü düşüncelerimin üzerinde yoğunlaşmak istiyordum ve bir an önce cesaretimi toplayıp, harekete geçmem gerektiğine inanıyordum. Kimi zaman da fazla kendini beğenmiş gibi davrandığımı düşünüyordum. Ben kim oluyordum da ailemden ya da arkadaşlarımdan farklı bir hayat yaşamayı amaçlıyordum? Belki de hiçbir şeyden tatmin olmayı bilmeyen, şımarık adamın tekiydim. Herhangi bir değişiklikle ilgili atılımım, sanki kafama imkansız bir düşünceyi sokmuşum gibi, bir sürü insan tarafından, özellikle de babam tarafından engelleniyordu.
Hayatın anlamı neydi, anlamıyordum, ancak kendi hayatımın keşfetmem gereken tek şansım olduğunu anlamıştım.
Onunla sessizlikler güzeldi, yuvarlaktı, yumuşaktı. Oysa şimdi rahatsız edici, sivri köşeli ve uzun.
"Neden acele ediyorsun ki? Eğer kaderin oysa bir bir sene sonra da yine o olacaktır, öyle değil mi?"
"Öyle olduğunu sanmıyorum, hayatın içinde öyle durumlar yaşanıyor ki içine girip çıkmak için sadece saniyelere ihtiyaç var. O anı kaçırırsan hayat seni başka bir yöne götürüyor. Benim için doğru an tam şimdi."
O, sahip olabileceğim en mükemmel kadındı. Ve ben onu kaybettim. Kendi hatam yüzünden onu kaybettim. Bana daha dikkatli olmamı söylediği her anda, bana daha yakın olmaya çalıştığı her anda, ben tek bir sözümle bile onu kendimden uzaklaştırdım. Artık aramızdaki bu uzaklığı istemiyordum. Ona böyle davranıyordum çünkü beni bırakabileceğini bir an bile düşünmüyordum. Bana aşık olduğunu görüyordum. O, aşık olmaktan ve bu duygusunu sergilemekten korkmayan bir kadındı. Onun bana duygusunu sergilemekten korkmayan bir kadıncı. Onun bana duyduğu aşkın, benim bu kararsızlığımı bastırabileceğine inanmıştım. Oysa bir gün, "Artık yeter," demesi için bir tek saniye, hatta saniyenin onda biri bile yetti ve her şey değişti. Ve ben, fırlatıp attığım şeyin önemini bir an için bile olsa, işte o an fark edebildim.
Aşık olmak herkesin başına gelebilecek bir şeydir ve herkes aşık olabilir. Oysa bir insanı sevmek çok farklıdır.
"Küçükken dedem tanrının uyumamız için yeryüzü ile gökyüzü arasına bir battaniye serdiğini ve yıldızlarında o battaniye içinden gözüken ışıklar olduğunu söylerdi."
Bir akşam televizyonda, Alice Harikalar Diyarında adlı kitabın çizgi filmini izledim. Filmin bir yerinde Alice büyümeye başlıyordu ve kafası evin çatısından, kolları da pencerelerden dışarı çıkıyordu. Bu sahneyi görünce benim de aynı durumda olduğumu fark ettim. Evim bana çok küçük gelmeye başlamıştı, artık içine sığamadığımı hissediyordum. Buradan çekip gitmeliydim, ben de Alice gibi Beyaz Tavşan'ı izlemeliydim.
Birbirini neredeyse her sabah tramvayda görüp incelemeye alan iki insanın aşk hayatından bahsediyor,ama öyle bilindik bir aşk hikayesi bekliyorsanız yanılıyorsunuz.Okuyup bitirmem fazla zaman almadı,akıcı ve heyecan verici bir kitap.
İnsanın duygularını bu kadar doğru bir şekilde anlatabilen, insanın kalbine dokunabilen ender kitaplardan olduğunu söyleyebilirim. Sadece ana karakterden değil, yan karakterlerden de kendimden çok şey bulduğum, beni düşündüren bir kitap oldu. Daha kısa bir sürede de bitirebilirdim ama çoğu yeri tekrar tekrar okuduğum için bitirmek daha uzun sürdü. Alıntı yaptığım birçok yer oldu ve ilk defa hayatımda bir kitabın satırlarını çizerek okuma ihtiyacı hissettim. Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Mükemmeldi.
Kütüphanede görüp okumaya bir anda karar verdiğim kitaplardan biri, kitabın adını dahi yeni öğrendim, okurken hiç dikkat etmemişim. Kitabın dışına dikkat etmesem de içine dikkat kesilip, sayfaları merakla çevirerek okudum.
İtalyan edebiyatının farklı bir tınısı var sanırım, henüz isimlendiremesem de farklı bir yanı var, ilerleyen zamanlarda bulurum umarım, bu kitapta da onu hissettim ancak açıklamakta acizim.

Dünyada Bir Yer, "hayatın anlamı" kitapları gibi fakat yazar kitabı tamamen bu eksende tutmayarak daha samimi bir hava vermiş. Baş karakter ve anlatıcı olan Michele ve onun hayatta kendine yer edinebilmesini okuyoruz, kitabın ilk ağızdan olması karakterle özdeşleşip, olayları anlamaya yardımcı olmuş. Kitabın dili de çok hafif, satırlar müthiş bir kayganlığa sahip, okurken yormuyor ve sizi kitapta tutuyor. Genel olarak iyi bir kurgusu vardı, yazar karakterin geçirdiği aşamaları iyi bir kurguyla sunuyor ve kitabın sondan başlaması da yerinde bir hamle olmuş. Ancak kitap ilk başlarda yakaladığı tempoyu zamanla kaybediyor ve yazar kısa tutması gereken sonuç bölümünü gelişmeyle birleştirip fazla uzatıyor, ki bu da kitabın büyüsünü bozmuş bence. Bazı şeyleri okura bıraksa da mesajı verip bitirse daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum.

Kitapta işlenen "hayatta yerini bulma ve kendini tanıma" fikri kendine yetersiz bir yansıma bulmuş gibiydi, yazar daha geniş bir çerçeveden bakmalıydı bence. Yazar hayatın anlamından çok insan ilişkileri üzerine doğruyu bulmak gibi kısıtlı bir alan ile kendini sınırlamış tabii bu sınırlandırma kitaba da yansımış. Yazar kitabı otuzlu yaşlarda yazmış yanılmıyorsam, bunun da etkisi olabilir, biraz daha hayat tecrübesi daha iyi bir bakış açısı sağlayabilirdi.

Dünyada Bir Yer genel olarak güzel bir kitap, okurken sıkmıyor ve içinde bolca güzel cümle var. Karakterlerin baştaki toyluğu ve bunun yansıtılma biçimi gayet başarılı olsa da sona doğru yazarın aynı başarıyı gösteremediğini düşünüyorum, yine de okumaya değer bir kitap bence.

Son olarak eklemek istiyorum ki, kitabın çevirisi genel anlamda kötü olmasa da bazı yerlerde çok aceleye getirilmiş gibiydi, keşke daha çok emek verilseydi.
Mutsuz bir yaşam sürdüren bir adamın hikayesi. Günün birinde bu yaşamdan sıkılır, kendi için birşeyler yapmaya karar verir. Aslında iyi bir evi, iyi bir işi,iyi bir ailesi ve sosyal hayatı olmasına rağmen mutlu hissedemez Francesco. Kendisini tanır ve yüzleşir, mutluluğu bulmaya karar verir. Mutluluğu bulmaya çalışırken hayatının aşkıyla karşılaşır. Hepimizin hayatında o tanıdık karmaşık hikaye vardır. Bir erkeğin dilinden yalın itiraflar duymak güzel.
Yıllar önce okuduğum ama hatırladıkça hala gülümsediğim bir eserdir.İnsanın içine küçük bir hüzün ve küçük buruk bir mutluluk bırakıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fabio Volo
Unvan:
İtalyan Yazar, Aktör, Seslendirme Sanatçısı ve Televizyon Sunucusu
Doğum:
Kalsine, İtalya, 23 Haziran 1972

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 43 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.