Joseph Campbell

Joseph Campbell

Yazar
8.8/10
52 Kişi
·
101
Okunma
·
30
Beğeni
·
3.203
Gösterim
Adı:
Joseph Campbell
Unvan:
Mitolojist, yazar ve okutman
Doğum:
White Plains, New York, ABD, 26 Mart 1904
Ölüm:
Honolulu, Hawaii, ABD, 30 Ekim 1987
Amerikalı bir mitolojist, yazar ve okutmandır. Karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında tanınmıştır. Çalışmaları geniş ve insan deneyimlerini birçok açıdan kapsar niteliktedir. Felsefesi genellikle şu deyişle özetlenir: "Mutluluğunun peşinden git."
"Bizi bekleyen hayatı kabullenmek için, planladığımız hayattan vazgeçmeliyiz... "
...aşk deneyiminin son aşaması ikilik yanılsamasının altında aynılığın yattığının anlaşılmasıdır: “her biri ikisidir.”
"Kalbinizin sesini dinlemekten korkmayın. Varlığını bile bilmediğiniz kapılar açılacaktır."
Bir yol söyleyeyim çok hoş bir yol. Bir odada oturun ve okuyun-okuyun,okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun.
Joseph Campbell
Sayfa 135 - Mediacat
Acı dolu şehre giden yol benden geçer,
Ebedi acıya giden yol benden geçer,
Kayıp İnsanlar arasındaki yol benden geçer.

Per me si va nella citta dolente,
Per me si va nell' eterno dolore,
Per me si va tra la Perdua Gente.

-Dante, “Inferno"
Dünyanın her yerindeki, hepsi de merkezinde Kâbe olan dünya ölçeğinde bir tekerleğin çubukları gibi duran Muhammedi topluluğun günde beş kere ahenkle yere eğilmesi, her birinin ve hepsinin Allah’ın iradesine “boyun eğişinin” büyük, canlı bir simgesini oluşturur.

“Çünkü O’dur,” diye okuruz Kur’an'da, “yaptığınız her şeyin doğrusunu gösterecek olan."
"Her ruh ve tin,” diye okuruz Musevi Zohar’ında, “bu dünyaya girmeden önce, tek varlıkta kaynaşmış erkek ve kadından oluşur. Bu dünyaya inince iki parça ayrılır ve iki ayrı gövdeyi harekete geçirir. "
Dr. C. Jung şöyle der: "Artık elinde mitolojinin anahtarı var. Ruhun tüm kapılarını açmakta özgürsün." Bu incelemeye böyle bir başlangıç yapmak sanırım yerinde olacaktır. Hem Freud hem de Jung, yıllar süren klinik çalışmalarında hastalarında arkaik, mitolojik bilinçaltı unsurları keşfetmişlerdi. Özellikle rüyalar aracılığıyla insanın bilnçaltından mitsel simgeler çıkıyordu. Freud bu simgelere "arkaik kalıntılar" demişti. Jung ise olayı Freud'un tanımlama ve teorilerinin ötesine taşıyacak; hem kitabi metinlerde hem de seyahatleri ile konuyu yerinde gözlemleyerek mitoloji araştırmaları yapmıştır. Jung'un bu araştırmaları ölene değin devam etmiştir. Jung'un konuyla neden bu kadar ilgili olduğuna daha önce yaptığım bir incelemeyi okuyarak erişebilirsiniz: #23781247

Jung'un, uzun yıllar süren mitsel araştırmaları: "Kollektif Bilindışı" olarak isimlendirdiği bir kavramın çıkmasına sebep oldu. Freud, rüyalarda görülen mitsel simgeleri düşlerin yorumu isimli eserinde de görebileceğiniz gibi, tabire muhtaç kırıntılar olarak görse de Jung simgelerin tabirden ziyade hakikatin kendisi olarak nitelendirmiştir. Simgeler ne ise odur, tabire muhtaç değildir. Misalen bir kişi rüyasında Yunan Mitsel figürü pan'ı görmüşse, bu direkt olarak kişinin bilinçdışından çıkan bir hakikattir.

Eser girişinde özellikle Jung ve Freud'un bu görüşlerine yeterli miktarda yer vermediği için böyle bir açıklama yapmayı uygun gördüm. Özellikle kollektif bilinçaltı, Eşzamanlılık, Arketipler, Anima, Animus gibi kavramlar yeterince bilinmeden esere giriş yapılırsa, okuyucu okuduğunu anlamakta zorlanabilir. Zira yazar okuyucunun zaten bu konulara az çok vakıf olduğu bilgisinden yola çıkarak açıklamalarda bulunmuş gibi görünüyor. Kısaca ifade etmek gerekirse yazar eserinde; mitolojik anlatı ve efsanelerin insanın bilinçdışındaki tezahürlerini açıklamaktadır. Bilinçdışı aktarımının mitolojik ve kollektif ifadesi kitabın ana seyrini oluşturur. Yazarın mitolojik açıklamaları yaparken mitolojiye bu denli vakıf olduğunu görmek ise inanılmaz. Kitapta yer alan Yunan mitolojinden mısır mitine, Doğu-Hindu-Budist efsanelerinden İslam-Hristiyanlık-Yahudi kıssalarına değin açıklanan yüzlerce örneğin yazar tarafından biliniyor ve ayrıntısıyla inceleniyor oluşu yazarın derin birikimine dair saygı duymama sebep oldu.

Esere girilmeden bir miktar mitoloji bilgisi edinimesi de sanırım okuyucu için yerinde olacaktır. Hangi mitoloji derseniz? Hepsi diyebilirim. Belki de mitoloji tarihine göz atılmalı. Yazarın eserde konuya yaklaşım üslubuna bakarsak kendisinin Jungçu bir bakış açısına sahip olduğunu söyleyebilirim. Kavramsal olarak bilinçaltı teriminden ziyade bilinçdışı terimini tercih etmiş olmasından tutun da Hindu-Budist öğelere açıklamalarda çokça yer vermesine kadar konuya Jung'dan aşina olduğumuz bir pencereden bakması bu izlenimimde etken faktördür. Kitap temel bilgi içeren bir kaynak olarak değerlendirilirse sanırım daha doğru olur. Eser konuya tamamen insanın (kahramanın) kendi kendine hakikatini keşfetmesi üzerine kurgulanmış. Okuyucu, konuya ilgili olmak şartı ile sıkılmadan pek çok şey öğrenerek keyifli bir okuma yapabilir. Arketip kavramını inceleyenler için oldukça faydalı bir eser. Keyifli okumalar diliyorum.
Eğer bir gerçek tarihsel figürün yaptiklari onun bir kahraman olduğuna işaret ederse,efsanesini yaratanlar ona uygun derin maceralar uyduracaktır.....
Kahramanin Sonsuz Yolculuğu'ndan sonra okudum ben bu kitabi. Sohbet şeklinde olduğu için daha rahat okunuyor. Soru cevaplarla birçok konunun toparlanmasi sağlanmiş. Güzel bir kitap.
Merhaba. Geçen sene internette görüp izlediğim bir dizi vardı; " American Gods". Diziyle ilgili birşeyler okumaya çalışırken Neil Gaiman'ın aynı adlı kitabından uyarlama olduğunu öğrenmiştim. O kitabı da merak edip okuma niyetindeyken diziyle ilgili bir inceleme videosunda Neil Gaiman'ın ve bir çok yazarın dinler, mitolojiler ve destansı kahramanlık hikayeleri ile ilgili kurgu kitaplar yazarken başucu eseri olarak, "Kahramanın Sonsuz Yolculuğu" kitabını bulundurdukları öğrenmemle sevgili dostum Gökhan'dan aldığım arşivi kurcalamaya karar verdim. Sağolsun yaklaşık beşbin kitaplık dijital arşivini bu fakirle paylaşarak büyüklüğünü göstermişti. Arşivde kitabı bulmamla rutin yürüyüşlerim ve otobüste öldürdüğüm saatleri değerli kılan yeni bir maceraya atıldım. Ama ne macera. İyi kötü kulak aşinalığımız olan bütün mitolojilere değinen yazar bir formüle işaret ediyordu. Aslında mitolojileri ve böyle masal - destan havasındaki eserleri inceleyen herkesin dikkatini çekipte belki isimlendirmekte zorluk çektiği bir husus, yazar tarafından ortak bir gövdeye bir kalıba oturtuluyordu. Dinler tarihi, Mitler, destanlar ortaya çıktığı coğrafyaya ve kültüre göre belirli farklar gösteren ama temelde aynı mesajı veren, aynı misyonu yüklenen kahraman hikayeleri anlatıyorlardı. Yunan, İskandinav yada Mısır tanrı figürlerinin benzerlikleri, onlara karşı veya kötücül karşıtlarına karşı halkın içinden çıkan o meşhur kahramanın (Savaşçı, Elçi, Kral vs.) O hep benzer şekilde gelişen ve nihayetlenen hikayesi. Eğer çok bilindik Odin, Zeus, Prometheus, İsis, Horus yada çok duyulmayan Afrika tanrıları, Sümer tanrıları, Hz. Yunus'un yada Hz. Nuh'un hikayesi gibi konulara meraklıysanız kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir eser. Eseri okuduktan sonrada zaten günümüz popkültür eserlerinin bu öncüllerinin birer basit kopyaları olduğunu anlayınca aslında temelde hep aynı şeyin önümüze konulduğununda idrakine varıyorsunuz. İyi okumalar.
Bu eserde anlatılan öğeleri bir macera/polisiye romanına dahil ederseniz, en çok satanlar listesine rahatlıkla girebilecek bir roman oluşturabilirsiniz. Bu kitabı okuyun ve hayal gücünüzü kullanarak kendi hikayenizi oluşturun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joseph Campbell
Unvan:
Mitolojist, yazar ve okutman
Doğum:
White Plains, New York, ABD, 26 Mart 1904
Ölüm:
Honolulu, Hawaii, ABD, 30 Ekim 1987
Amerikalı bir mitolojist, yazar ve okutmandır. Karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında tanınmıştır. Çalışmaları geniş ve insan deneyimlerini birçok açıdan kapsar niteliktedir. Felsefesi genellikle şu deyişle özetlenir: "Mutluluğunun peşinden git."

Yazar istatistikleri

  • 30 okur beğendi.
  • 101 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 342 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.