Joseph Campbell

Joseph Campbell

Yazar
8.7/10
91 Kişi
·
202
Okunma
·
62
Beğeni
·
4506
Gösterim
Adı:
Joseph Campbell
Unvan:
Mitolojist, yazar ve okutman
Doğum:
White Plains, New York, ABD, 26 Mart 1904
Ölüm:
Honolulu, Hawaii, ABD, 30 Ekim 1987
Amerikalı bir mitolojist, yazar ve okutmandır. Karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında tanınmıştır. Çalışmaları geniş ve insan deneyimlerini birçok açıdan kapsar niteliktedir. Felsefesi genellikle şu deyişle özetlenir: "Mutluluğunun peşinden git."
Bir yol söyleyeyim çok hoş bir yol. Bir odada oturun ve okuyun-okuyun,okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun.
Joseph Campbell
Sayfa 135 - Mediacat
"Acı dolu şehre giden yol benden geçer
"Ebedi acı ya giden yol benden geçer
"Kayıp insanlar arasındaki yol benden geçer
"Kalbinizin sesini dinlemekten korkmayın. Varlığını bile bilmediğiniz kapılar açılacaktır."
440 syf.
·Puan vermedi
Kapağına bakıp da, onu "Yüzüklerin Efendisi" serisinin kayıp kitabı sanmayın. Ama "Yüzüklerin Efendisi" ve "Yıldız Savaşları" gibi nice hikâyenin yazılmasına tesir eden bir kitap "Kahramanın Sonsuz Yolculuğu".

Yazarı Joseph Campbell, Wikipedia'nın İngilizce sayfasında özetlendiği gibi, hayatının merkezine koyduğu bir mesele üzerine durmaksızın çalışan insanlardan.

Kitabın iddiasını tek cümlede anlatmak imkânı varsa eğer, şu şekilde bir cümle yeterli gelirdi sanırım: Çeşitli kültürlerin ürettikleri mitolojik hikâyelerin, özellikle de bir kahramanın başından geçenleri anlatanların, ortak yanları vardır ve bu ortaklık, insanlığın bir takım evrensel özelliklerinin bir dışavurumu olarak yorumlanabilir.

İddia bu olunca, okuyucu, kitapta yer alan ve farklı toplumlar tarafından sahiplenilen çok sayıda mitolojik, efsanevî hikâyeyi okuma şansını buluyor ve çok uzak atalarımızın hayal dünyalarını bir parça olsun tanıma fırsatını yakalıyor.

Yazarın iddiasını desteklemek üzere ileri sürdüğü, bunu yaparken de psikanalitik yöntemlere sıkça başvurduğu düşüncelerin ve ipuçlarının hepsinin doğruluğuna ikna olmak zor. Zaten Campbell de, bu ve benzeri sebeplerle kendisine yöneltilen eleştirilerden nasibini almış.

Yine de iddiası kolayca yabana atılacak cinsten değil ve muhalefet etmek için bile bilinmesi gerekli.

Semavî dinlerin kaynaklarına dair bilgiler edinebileceğiniz, bilinen bazı kavram ve olguların kökenlerini de öğrenebileceğiniz [örneğin, atların koşulduğu faytonların ismi, Yunan mitolojisinde yer alan Phaeton karakterinden geliyormuş] eseri bitirdikten sonra, okuduğunuz kitapları ve izlediğiniz filmleri farklı bir gözle değerlendirmeye başlayacaksınız.
236 syf.
·4 günde·10/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Öncelikle kitabı İngilizce okuduğumu belirtmek istiyorum. Lakin yine de Türkçe inceleme yazarak kitap hakkında tereddütleri olanlara yardım etmek istiyorum.

"Mitoloji size edebiyatın ve sanatın ardında ne olduğunu öğretiyor, kendi hayatınız hakkında dersler veriyor."

Mitolojinin Gücü için basitçe bir mitoloji kitabı demek yanlış olur. Bu özelliği ön planda olsa da size birçok konuda bilgi veriyor ve benim kitabı çok sevme nedenlerinden birisi de buydu. İçinde birçok konu hakkında bilgi olsa da okuması ve anlaması oldukça kolay bir kitap. Joseph Campbell ve Bill Moyers arasındaki bir röportajdan ortaya çıkan kitapta Moyers merak ettiğiniz ve daha da fazlasını soru olarak soruyor. Campbell ise çeşitli örnekler ile mükemmel şekilde yanıtlıyor soruları.

"Bir yol söyleyeyim çok hoş bir yol. Bir odada oturun ve okuyun-okuyun,okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun."

Kitabın İngilizce hali 8 bölümden oluşuyor ve Türkçe çevirisinin de böyle olduğunu umuyorum. Her bölümü ayrı ayrı sevsem de benim özellikle sevdiğim bölüm 5 oldu. Kahramanın Yolculuğu adı altında bölümde birçok kahraman ile ilgili bilgi edinirken aynı zamanda hayat, eski toplumlar, kadın ve erkek ilişkisi ve evlilik gibi birçok şey hakkında da bilgi ediniyoruz. İşte kitabın aslında güzel yanı da bu. Genel bir başlık altında size birçok şeyi sunuyor siz istemeseniz bile. Bu yüzden kitap sadece Mitoloji ile ilgili değil diye üzerine basmak istiyorum. Tarih, felsefe, psikoloji, antropoloji gibi birçok alanda da bilgiye sahip Campbell mükemmel bir kitap ortaya çıkarmış. Bunların yanı sıra kitap harika bir mitoloji kaynağı çünkü farklı farklı toplumlardan birçok hikaye ve varlık hakkında bilgi edinmek de mümkün.
312 syf.
Kahramanin Sonsuz Yolculuğu'ndan sonra okudum ben bu kitabi. Sohbet şeklinde olduğu için daha rahat okunuyor. Soru cevaplarla birçok konunun toparlanmasi sağlanmiş. Güzel bir kitap.
Eğer bir gerçek tarihsel figürün yaptiklari onun bir kahraman olduğuna işaret ederse,efsanesini yaratanlar ona uygun derin maceralar uyduracaktır.....
440 syf.
·7/10
Kitap kıymetli bir kaynak fakat biraz overrated olduğunu düşünüyorum. Belki de çeviriden kaynakliydi ama aradığımı bulamadım. Ifadeleri anlaşılması zor buldum.
440 syf.
·Puan vermedi
“Mutluluğun peşinden git”
Joseph Campbell (1904-1987)
Araştırmacı Amerikalı mitoloji ve tarih yazarı olan Campbell; bir kahramanın yolculuğunu mitoloji, öykü ve psikoloji ile anlatmaya çalışmış.
Kahramanın Sonsuz Yolculuğu, bana göre;
hem bilgi hem de üslup bakımından, kapsamlı ve derinlikli bir anlatıma sahip. Bu da benim açımdan kitabın okunmasını zorlaştırdı.
Naçizane -(bilgi eksikliğim) anladığım kadarıyla Kahramanın Sonsuz Yolculuğu üç ana bölüm ;
-ayrılma
-erginlenme
-dönüş ve on yedi aşamadan oluşmaktadır.
Çağdaş insanın maneviyat ve ruhani olarak kendi iç dünyalarını anlamlandırabilmek, kendiyle ve toplumla diyalog kurabilmek, anlaşabilmek için bir klavuza, bir çerçeveye ihtiyacı var. Bunu da mitler sağlıyor.
Campbell; Rüyaların, hayallerin, öykülerin, masalların kollektif bilinçaltıyla varolduğunu ve tüm insanlığın düşlerinin bezerliklerini psikolojiden yararlanarak anlatmaya çalışmış.
Netice de benim için, hem bilgi eksikliğimden hem de çok yorduğu için zor bir kitap oldu.
Ama öykü, senaryo ve yaratıcı drama için oldukça zengin bir eser.
İlgilenenlere tavsiye ederim.
Ayrıca iyi bir okur olan
Haydudu güzel incelemesini de mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
440 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Senaryo ve olay hikayesi yazımı konusunda son derece katkı sağlayacak bir kaynak.. Kitabında mitolojik hikayelerden alıntılayarak okuyucuya aktarmakta.........
440 syf.
·Beğendi·9/10
Merhaba. Geçen sene internette görüp izlediğim bir dizi vardı; " American Gods". Diziyle ilgili birşeyler okumaya çalışırken Neil Gaiman'ın aynı adlı kitabından uyarlama olduğunu öğrenmiştim. O kitabı da merak edip okuma niyetindeyken diziyle ilgili bir inceleme videosunda Neil Gaiman'ın ve bir çok yazarın dinler, mitolojiler ve destansı kahramanlık hikayeleri ile ilgili kurgu kitaplar yazarken başucu eseri olarak, "Kahramanın Sonsuz Yolculuğu" kitabını bulundurdukları öğrenmemle sevgili dostum Gökhan'dan aldığım arşivi kurcalamaya karar verdim. Sağolsun yaklaşık beşbin kitaplık dijital arşivini bu fakirle paylaşarak büyüklüğünü göstermişti. Arşivde kitabı bulmamla rutin yürüyüşlerim ve otobüste öldürdüğüm saatleri değerli kılan yeni bir maceraya atıldım. Ama ne macera. İyi kötü kulak aşinalığımız olan bütün mitolojilere değinen yazar bir formüle işaret ediyordu. Aslında mitolojileri ve böyle masal - destan havasındaki eserleri inceleyen herkesin dikkatini çekipte belki isimlendirmekte zorluk çektiği bir husus, yazar tarafından ortak bir gövdeye bir kalıba oturtuluyordu. Dinler tarihi, Mitler, destanlar ortaya çıktığı coğrafyaya ve kültüre göre belirli farklar gösteren ama temelde aynı mesajı veren, aynı misyonu yüklenen kahraman hikayeleri anlatıyorlardı. Yunan, İskandinav yada Mısır tanrı figürlerinin benzerlikleri, onlara karşı veya kötücül karşıtlarına karşı halkın içinden çıkan o meşhur kahramanın (Savaşçı, Elçi, Kral vs.) O hep benzer şekilde gelişen ve nihayetlenen hikayesi. Eğer çok bilindik Odin, Zeus, Prometheus, İsis, Horus yada çok duyulmayan Afrika tanrıları, Sümer tanrıları, Hz. Yunus'un yada Hz. Nuh'un hikayesi gibi konulara meraklıysanız kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir eser. Eseri okuduktan sonrada zaten günümüz popkültür eserlerinin bu öncüllerinin birer basit kopyaları olduğunu anlayınca aslında temelde hep aynı şeyin önümüze konulduğununda idrakine varıyorsunuz. İyi okumalar.
312 syf.
·14 günde·8/10
Geçen sene yaz aylarında Yunan mitolojisi üzerine yaptığım okuma neticesinde mitoloji ile ilgili merak ederek aldığım bu kitabı ancak 1 sene sonra okuma fırsatı buldum. Keşke daha erken okusaymışım.
.
Kitap, 1985 ve 1986 senesinde Bill Moyers ile Joseph Campbell arasında geçen bir diyalog şeklinde. Mitoloji anlatımı esasen Joseph’e ait. Akıcı ve anlaşılır bir dili var. Kitap, klasik bir mitoloji anlatımı yerine mitolojinin genel olarak geçmişten günümüze ne ifade ettiği ve toplumları nasıl etkilediği yönünde bir anlatım içeriyor. Hemen hemen her konuya da değiniyor.
.
Bu kitabı, mitoloji konusuna başlangıç niyetine okumanızı tavsiye ederim. Mitolojilerin günlük hayatımızda ne şekilde yer bulduğuna dair farkındalık kazanmanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra klasik mitolojileri de okumanızı tavsiye ederim. İlginç hikayeler var. Belki tarihin nasıl geliştiği hakkında merak uyanır ve benim gibi farklı tarih okumalarına da yer vermeye başlarsınız.
.
Türk Dil Kurumundaki “mitoloji” tanımına da yer vermek istiyorum:
1. (isim) Mitleri, doğuşlarını, anlamlarını yorumlayan, inceleyen bilim: “Tezini mitolojiden hazırlayan gözlüklü bir delikanlı.” -Haldun Taner
2. (isim) Bir ulusa, bir dine, özellikle Yunan, Latin uygarlığına ait mitlerin, efsanelerin bütünü: “Yunan mitolojisi.”
.
Herkese keyifli okumalar diliyorum..

Yazarın biyografisi

Adı:
Joseph Campbell
Unvan:
Mitolojist, yazar ve okutman
Doğum:
White Plains, New York, ABD, 26 Mart 1904
Ölüm:
Honolulu, Hawaii, ABD, 30 Ekim 1987
Amerikalı bir mitolojist, yazar ve okutmandır. Karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında tanınmıştır. Çalışmaları geniş ve insan deneyimlerini birçok açıdan kapsar niteliktedir. Felsefesi genellikle şu deyişle özetlenir: "Mutluluğunun peşinden git."

Yazar istatistikleri

  • 62 okur beğendi.
  • 202 okur okudu.
  • 40 okur okuyor.
  • 594 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.