Mihaly Hoppal

Mihaly Hoppal

Yazar
9.4/10
8 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
761
Gösterim
Adı:
Mihaly Hoppal
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
Kassa (macaristan), 31 Ekim 1942
31 Ekim 1942, Kassa (Macaristan) doğumlu Macar yazar. Evli ve iki kız babasıdır. Avrasyada Şamanlar romanının yazarıdır.
“Şaman şarkıları tekrar eden nabız yapısına sahip gibidir” (Niemi 2001 : 156 ) ve nihayetinde insan vücudunda endorfin üretimine yol açarlar (Prince 1982).
Tekrar, insanın işaretleşme davranışının doğuşunun, diğer bir ifadeyle göstergebilimin doğuşunun ön tarihindeki müzikten konuşurken bahsetmemiz gereken bir başka önemli özelliktir.
Yansıma sesler aslında müziğin başlangıcıdır; insanın müzikal yeteneğinin ilk ortaya çıkışını ifade ederler. Etno-müzikologlara göre, şaman şarkıları, bu yolla, müziğin ortaya çıkış zamanlarının hatıralarını saklamaktadır (Rouget 1985).
Erginleme törenleri, bireyleri hayatta kalmak için verilecek günlük kavgaya hazırlayan ve acı, yorgunluk ve açlığa dayanma güçlerini artıran önemli bir toplumsal işleve sahipti (hala da öyledir). Erginleme törenleri, bireyleri güç ve bilgi toplarken topluluklara güç kazandırır.
Moğolistan'da dans resimlerinin varlığına dair verinin mevcut olduğunu biliyoruz. El ele tutuşmuş, sıra halinde dans eden insan figürleri Neolitik ten Hun göçlerine kadarki çağ ve dönemlerin tipik özelliklerindendir.
Günümüze kadar gelmiş olan Kuzey Asya Neolitik sanatı, temel olarak üç yaratıcı tur tarafından temsil edilir: Süsleme, heykel ve kayalıklardaki sayısız tasvirler.
Döngüsel ayinler ve bitkisel halüsinojen maddelerin kullanımı şamanların ve açıkça şamanik bilişsel devrim üzerine kurulmuş bütün bir sürecin ortaya çıkmasına yardım etmiştir
(Ripinsky-Naxon 1998 : 148).
136 syf.
Akademik bir çalışma. Kaya resimleri oldukça dikkat çekici. Rus, Moğol ve kendisi gibi Macar araştırmacıların; Şamanizm, Şamanlık ve kayalardaki şaman figürleriyle ilgili tezlerinden oluşan genel bir kitap hazırlamış. Herkesin fikrine değinerek sonunu yine kendisi bağlamış. Kitabı kaynakça olarak kesinlikle bulunduracağım kütüphanemde. Resimler bir harika(!)

Yazarın biyografisi

Adı:
Mihaly Hoppal
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
Kassa (macaristan), 31 Ekim 1942
31 Ekim 1942, Kassa (Macaristan) doğumlu Macar yazar. Evli ve iki kız babasıdır. Avrasyada Şamanlar romanının yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.