Mihaly Hoppal

Mihaly HoppalŞamanlar ve Semboller yazarı
Yazar
9.0/10
30 Kişi
119
Okunma
3
Beğeni
2.128
Görüntülenme

Hakkında

31 Ekim 1942, Kassa (Macaristan) doğumlu Macar yazar. Evli ve iki kız babasıdır. Avrasyada Şamanlar romanının yazarıdır.
Unvan:
Akademisyen
Doğum:
Kassa (macaristan), 31 Ekim 1942

Okurlar

3 okur beğendi.
119 okur okudu.
2 okur okuyor.
133 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
“Şaman şarkıları tekrar eden nabız yapısına sahip gibidir” (Niemi 2001 : 156 ) ve nihayetinde insan vücudunda endorfin üretimine yol açarlar (Prince 1982).
Yankı,küçük bir sesi uzatarak müzik haline getirir
Tekrar, insanın işaretleşme davranışının doğuşunun, diğer bir ifadeyle göstergebilimin doğuşunun ön tarihindeki müzikten konuşurken bahsetmemiz gereken bir başka önemli özelliktir.
Reklam
Türkler ve Şamanizim
Hakaslar, Abakan ve Çulım nehri vadilerinde, Yenisey’in sol kıyısında ve Güney Sibirya’nın Altay ve Sayan Dağlarında yaşayan küçük ve kadim bir Türki topluluktur. Şamanizminde (19.-20. Yüzyıl) a kadar devam etmiştir.
Bir tedavi ayininin ilk adımı, şamanın yardımcı ruhları çağırmasıdır. Bu çoğu durumda şarkı vasıtasıyla gerçekleştirilir ve çağrı melodilerine genellikle çalgı aletleri eşlik eder. ... Tedavi seansı sırasında, hastalığın sebebinin bulunması gerektiğinden, şaman hem "yukarı" hem "aşağı" dünyalarda, hastanın bunlardan birinde bulunan ruhunu getirmek için sembolik bir yolculuk yapmak zorundaydı. Bu yolculuk şarkılarda ayrıntılı bir şekilde betimleniyor; şarkı, çağrılan ve davete icabet eden yardımcı ruhların isimlendirilmesini içeriyordu. Ruhların ezgileri birbirlerinden farklıydı ve melodi yapısına ve ritme göre kolayca ayırt edilebiliyordu. Bu şarkılar, hayvan kılığındaki yardımcı ruhları (ayı, dalgıçkuşu, rengeyiği ya da fare gibi) çıkardıkları sesleri taklit yoluyla temsil ettiğinden, yansıma sesleri (onomatopeik) de şarkıların ayırt edici özelliklerindendi.
Sayfa 89 - YKY
Şamanlar ve Semboller
Konunun “tarihöncesi resimli mağaralar ve kayaların ses boyutu” şeklinde ifade edilebilecek ilginç bir yönü daha vardır.İnsan evrenselini göz önüne alırsak, tüm Avcı-toplayıcı kabilelerde her ayin şarkı söyleme ve anlatım içerir. Paleolitik kabileleri mağaralardaki ayinleri sırasında dahi şarkılar okuyorlardı.
Diğer Dinler & Ezoterik
(Değerli arkadaşlar, okuduğum kitaplardan faydalı ve okunmaya değer bulduklarımı konularına göre ayırarak seriler halinde sizinle paylaşmak istedim. Kitapların değerlendirmesi tamamen kendi fikrime göredir, katı sağlamak isteyen olursa bana iletebilir; zira eklerken atladığım, görmediğim veya henüz okumadığım güzel kitaplar olabilir. İyi okumalar dilerim!)
Agnostik
Agnostik
(#27885895)
Avrasya'da Şamanlar
Avrasya'da Şamanlar
(#27638805)
Anadolu'nun Gizli İnancı Nusayrilik
Anadolu'nun Gizli İnancı Nusayrilik
(#27659622)
Mitlerin Özellikleri
Mitlerin Özellikleri
(#27659393)

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
136 syf.
8/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Kitqbı sembolizmhakkında daha fazla bilgi edinmek için elime almıştım. Kaya resimlerinin yorumlarının nasıl yapıldığı, teknik ve teorik bilgilerle aktarılmış. Sembollerin kğltürler arası ve çağlar arası dönüşümlerine değinilmei o dönemdeki benzerlikleri görmek şaşırtıcı… Öte yandan şamanizmin ne kadar eski köklü ve yaygın bir kültür olduğunu da tekrar görmüş oldum. En çok etkilendiğim bölüm müzik ve iyileşme pratiklerinin aktarılması oldu
Şamanlar ve Semboller
Şamanlar ve SembollerMihaly Hoppal · Yapı Kredi Yayınları · 201591 okunma
136 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
14 günde okudu
Üzücü
Kitapta Şamanlar ve semboller çok güzel anlatılmış tek üzüldüğüm konu Şamanları genellikle Türkler üzerinden anlatmışlar ama bu konuda araştırma yapan tek bir Türk göremedim kitapta. Atıfta bulunanlarda Türklerinde olması ve bu konu üzerine araştırmaların çok olmasını dilerdim. Har-had kayalarındaki eski atlı Türki savaşçılar
Şamanlar ve Semboller
Şamanlar ve SembollerMihaly Hoppal · Yapı Kredi Yayınları · 201591 okunma
136 syf.
8/10 puan verdi
Akademik bir çalışma. Kaya resimleri oldukça dikkat çekici. Rus, Moğol ve kendisi gibi Macar araştırmacıların; Şamanizm, Şamanlık ve kayalardaki şaman figürleriyle ilgili tezlerinden oluşan genel bir kitap hazırlamış. Herkesin fikrine değinerek sonunu yine kendisi bağlamış. Kitabı kaynakça olarak kesinlikle bulunduracağım kütüphanemde. Resimler bir harika(!)
Şamanlar ve Semboller
Şamanlar ve SembollerMihaly Hoppal · Yapı Kredi Yayınları · 201591 okunma