Paolo Giordano

Paolo Giordano

Yazar
6.3/10
11 Kişi
·
29
Okunma
·
0
Beğeni
·
610
Gösterim
Adı:
Paolo Giordano
Unvan:
İtalyan Yazar
Doğum:
Turin , İtalya, 1982
Paolo Giordano, 1982’de Turin’de doğdu. Nükleer fizik üzerine doktora yaptı. Asal Sayıların Yalnızlığı yazarın ilk romanıdır.
...bir ilişkide yalanların yarattığı minicik çatlakların,hayatın maymuncuğuyla açılıp genişleyeceğini düşünüyordu.
Asal sayılar, yalnızca kendilerine ve 1’e bölünebilirler. Doğal sayıların sonsuz dizisinde bir yer tutar ve tıpkı diğerleri gibi, başka sayılar arasında ezilirler. Ama birbirlerinden daha ayrıdırlar. Şüpheci, yalnız sayılardır asal sayılar
Düşüncelerinin ağır ağır tutarlılık kazandığını,belirsiz bir hedefe koştuktan sonra çılgınca yavaşladığını hissetti.Sanki bambaşka bir boyuttan ansızın kendi oturma odasına ışınlanmış gibiydi.
Yalnızca bir karar vermen gerekiyor,diye düşündü.Git ya da gitme.İkilik sistemde olduğu üzere 1 ya da 0.Ama basitleştirmeye çalıştıkça kafası daha çok karışıyordu.Yapışkan bir örümcek ağına düşmüş böcek gibi hissediyordu kendini; çırpındıkça daha çok dolaşıyordu.
Kendini özel hissetmenin insanın kendine kurabileceği kafeslerin en kötüsü olduğunu söylemek için ağzını açacaktı ki,hiçbir şey söylememeye karar verdi.
Mattia ötekilere doğru birkaç adım attı ama sonra gökyüzünde fazla yer kaplamak istemeyen bir uydu gibi birkaç metre ötede durdu.Kimse onu fark etmedi.
"Alışacaksın.Bir süre sonra görmeyeceksin bile." dedi. "Nasıl? O hep orada,gözümün önünde olacak." "İyi ya işte." dedi Mattia. "Tam da bu yüzden görmeyeceksin onu."
Ağır ağır ve abartılı bir şaşmazlıkla hareket ediyordu ama bu da onun her şey yolundaymış gibi görünme çabasını boşa çıkarıyordu.
292 syf.
·5/10
Kitabın arka kısımdaki verilen bilgi insanın dikkatini çekmekte, aynı zamanda da ödüllü olması insanın daha bir beklentiyle okumasına yol açmaktadır.

İlişkiler içerisinde zaman kavramı sürekli hizli geçtiğinden akılda bir sürü soru işareti belirtiyor.

Konu hoş ama anlatım ve konuyu götürüş biçimi bunların eksikliğini hissettiriyor. İnsan okurken sorularla boğuluyor hissi, kapliyor en azindan beni. Sonu ikinci bir kitabi var hissi uyandiriyor ama devamini getirememiş ve bitirilmemiş bir hikaye gibi ya da son sayfasi yirtilmis gibi bitiyor ve hiç hoş değil.
292 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10
Roman için seçilen isim çok ilgi çekici gelmişti ilk gördüğümde... "Asal Sayıların Yalnızlığı". Asal sayıların sadece kendilerine ve bire bölünebilmelerinden gelir yalnızlıkları... Bu güzel benzetmeyle ne anlatılmış olabileceğini çok merak ederek başladım hemen.

Özünde bir aşk hikayesi "Asal Sayıların Yalnızlığı". Ancak sizi heyecanlandıran, aşka ve sevgiye özendiren türde değil, hayallerinizde dilediğinizce canlandırdığınız yakışıklı ya da güzel baş karakterleri de yok, hatta anormal derecede yalnız iki insanın birbirinde bulduklarına tanık oluyorsunuz...

Küçükken geçirdiği bir kaza sonucu topal kalan ve bu bedensel özürünün yarattığı kompleks nedeniyle sosyalleşmekten daima uzak olmuş Alice ve zeka engelli kız kardeşinden duyduğu utanç nedeniyle kendini çevresindeki tüm insanlardan izole eden ve duyduğu utanç nedeniyle davet edildikleri bir doğumgünü partisine giderken parkta bıraktığı kız kardeşini sonsuza kadar kaybeden Mattia... Geçmişte yaşadıklarının bedelini yalnızlıkla ödeyen iki insan, yalnızca kendine bölünebilen iki asal sayı...

Bu iki yalnız insanın birbirlerinin ruhlarına değişine, istemeden de olsa birbirlerinin yaralarını sarışına ve zamanla sadece kendilerine ve birbirlerine bölünebilen sayılar oluşuna tanıklık ediyorsunuz.

Nükleer fizik alanında doktora yapmakta olan Paolo Giordano‘nun ilk romanı olan "Asal Sayıların Yalnızlığı", İtalya’nın önemli ödüllerinden Premio Strega ödülünü de bu romanına borçlu.
292 syf.
·Beğendi·3/10
Tanrım ne kadar berbad bir kitap. Bir insan 292 sayfa yazarda hiçmi sonunu getiremez. Berbad. Sonu beklediğim tamamen aksine bitdi ve hiç bitirede bilmemiş anlamsız şekilde. Okuduğuma pişman oldum

Yazarın biyografisi

Adı:
Paolo Giordano
Unvan:
İtalyan Yazar
Doğum:
Turin , İtalya, 1982
Paolo Giordano, 1982’de Turin’de doğdu. Nükleer fizik üzerine doktora yaptı. Asal Sayıların Yalnızlığı yazarın ilk romanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur okudu.
  • 16 okur okuyacak.