Peter Benchley

Peter Benchley

Yazar
8.1/10
31 Kişi
·
78
Okunma
·
8
Beğeni
·
1090
Gösterim
Adı:
Peter Benchley
Tam adı:
Peter Bradford Benchley
Unvan:
Yazar
Doğum:
8 Mayıs 1940
Ölüm:
11 Şubat 2006
ABD'li roman yazarıdır. En çok tanınan eseri Jaws olan yazar bu romanın senaryosunu da Carl Gottlieb ile birlikte yazmış ve Steven Spielberg'in yönettiği sinema uyarlaması ile dünya çapında tanınmıştır. Jaws dışında pek çok çalışması da sinemaya uyarlanan yazarın bu eserleri arasında The Deep ve The Island sayılabilir.

İlk yılları

Yazar Nathaniel Benchley'in oğlu ve "Algonquin Round Table" adlı New York'un önde gelen yazar, aktör gibi sanat insanlarının üyesi olduğu sosyal grubun kurucusu Robert Benchley'in torunu olarak dünyaya geldi. Küçük kardeşi Nat Benchley de yazar ve aktördür. Peter Benchley; The Allen-Stevenson School, Phillips Exeter Academy ve Harvard Üniversitesi mezunudur.

Üniversiteden mezun olduktan sonra The Washington Post'da çalıştı. Daha sonra Newsweek dergisinde editörlük yaptı ve Başkan Lyndon Johnson'ın metin yazarı olarak Beyaz Saray'da görev yaptı.

1964 yılında Long Island sahilinde bir balıkçının 2,5 tonluk bir büyük beyaz köpek balığı yakaladığı haberini okuduktan sonra insanlara saldıran bir köpek balığınının yarattığı terörü konu alan bir hikaye düşüncesini kafasında oluşturdu. Bu düşüncesini 1916 yılında New Jersey sahilinde gerçekleşen köpek balığı saldırıları pekiştirdi.

Jaws

"Doubleday" adlı yayınevinin editörü Tom Congdon Benchley'in bazı yazılarını görüp, kitap yazması üzerinde konuşmak için yemeğe davet etti. Congdon bu görüşmede Benchley'in kurgu olmayan kitaplar için düşüncelerinden etkilenmese de tatil köyüne saldıran "büyük beyaz köpek balığı"nın yarattığı terör hakkında bir roman fikrini olumlu buldu. Bu fikir 1960'larda "Long Island" ve "Block Island"'da pek çok bu tür köpek balığı yakalayan tekne kaptanı Frank Mundus'dan esinlenerek oluştu. Congdon, Benchley'e nakit olarak 1.000 $ ödeyerek, taslak romanın 100 sayfası için ödedi. Ancak yayınevinin yazımdan memnun olmadığı için romanın çoğunun tekrar yazılması gerekti. Benchley bir yıl kış boyunca Pennington, New Jersey'de bir ekmek fırının üzerindeki bir odada, yaz boyunca ise Stonington, Connecticut'da hindi kümesinden çevrilmiş bir kulubede çalışarak eseri tamamladı.

Jaws, 1974 yılında yayınlandı ve büyük bir başarı yakalayarak 44 hafta boyunca en çok satan kitaplar listesinde yer aldı. Steven Spielberg bir ropörtajında kitabı okurken pek çok karakteri sempatik bulmadığını ve köpek balığının kazanmasını istediğini söyledi.

Benchley bu romanın 1975 yılındaki Spielberg filmi için Carl Gottlieb ile birlikte senaryosunu yazdı. Howard Sackler ve John Milius da filmin ilk taslak senaryousunu yazmada bu ikliye yardım etti. Benchley haber muhabiri olarak cameo görüntü sahnesi olarak rol aldı. Roy Scheider, Robert Shaw ve Richard Dreyfuss'un başrollerini paylaştığı film aslında sinema sektörü için geleneksel olarak gişe başarı şansının az olduğu yaz döneminde vizyona girdi. Ancak, Universal Studios bu geleneği yıkmak için gişe iddiası fazla olan bu filmi, çok aşırı sayılabilecek bir reklam ve tanıtım kampanyası ile bu dönemde vizyona soktu. Verna Fields'in başarılı editörlüğünde, John Williams'un müziği Steven Spielberg'in yönetmenlikteki dahiliği birleşince Jaws ABD film kiralama gelirlerinde 100 milyon ADB doları geliri geçen ilk film oldu. Dünya çapında bu gelir 470 milyon doları geçti. George Lucas 1977 yılında aynı stratejiyi Star Wars için kullandı ve Jaws tarafından kırılan rekoru kırdı ve o yaz Hollywood için çok büyük finansal başarı elde eden ve Kuzey Amerika'da "box-office"'de 100 milyon USD sınırını geçen filmler için kullanılan "blockbuster" terimi doğdu. Filmin devamı olarak seriye üç film daha eklendi ancak hiçbiri ilk filmin başarısına gerek eleştirmenlerin yorumları açısından, gerekse finansal olarak ulaşamadı. 1987 yılında "Jaws" ismiyle ve 2006 yılında "Jaws Unleashed" ismiyle iki video oyunu piyasaya sürüldü ve bu yapımlar da olumsuz eleştriler aldı. Film ayrıca Universal Studios Florida'da bir eğlence parkı progamı olarak kullanılmaktadır. 2004'de Minnesota'da bir festivalde "JAWS The Musical!" adıyla ve 2006'da bu kez Toronto'da bir festivalde "Giant Killer Shark: The Musical" adıyla iki müzikal tiyatroolarak sahneye konuldu.

Benchley, Jaws'ın kitap satışlarından, film haklarından ve dergi/yayın gelirlerinden on yıl ücretsiz olarak film senaryo yazarlığı yapacak kadar para kazandığı açıkladı.

Sonraki kariyeri

Oldukça başarılı olan ikinci romanı The Deep (Diptekiler), balayındaki bir çiftin Bermuda resiflerinde 17 yüzyıl İspanyol altınları ve İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma bir hazineyi keşfetmesi ve bunun sonucu olarak bir mafya çetesi tarafından hedef haline alınmalarını konu alır. 1976 yılına ait bu romanı Benchley Bermuda'da National Geographic Dergisi için bir yazı yazarken şans eseri dalgıç Teddy Tucker ile tanışması üzerine yazmıştır. 1977 yılında bu romanı film versiyonu için Tracy Keenan Wynn ile birlikte (Tom Mankiewicz'in de yardımıyla) senaryoya uyarladı. Peter Yates'in yönettiği filmde Robert Shaw, Nick Nolte ve Jacqueline Bisset başrollerde oynadı. The Deep ticari açıdan oldukça başarılı olarak, ABD'de 1977 yılının en çok izlenen ilk 10 filmi arasında yer alsa da Jaws'ın başarısının gölgesinde kaldı.

The Island (Ada) adlı bir sonraki romanı 1979 yılında yayınlandı. Romanın konusu 17. yüzyılda korsanların Karayipler'deki gezi tekneleri terörize ederek Bermuda Şeytan Üçgeni gizemini giden olaylardan oluşur. Benchley bu romanın da film versiyonu için senaryosunu yazdı. 1980 yılı filmi "The Island"'da başrılde Michael Caine oynadı ancak film ticari olarak başarısız oldu.

1980'lerde, Benchley üç roman daha yazdı, ancak hiçbiri öncekiler kadar satış yapamadı. Buna rağmen, Girl of the Sea of Cortez adlı John Steinbeck tarzı fabl türü bir adamın denizle karmaşık ilişkisi hakkındaki kitabı en çok olumlu kritik alan kitabı olarak kült kabul edildi. Sea of Cortez Benchley'in ekolojik konulardaki ilgisini göstermekte, insan aktivetleri ile denizlerdeki çevresel dengesizliğin önemini ateşli ve zeki bir savunucusu olarak gelecekteki rolünü öngörülmektedir. 1986 yılında yayınlanan Q Clearance Beyaz Saray'daki Lyndon Johnson'un yanında görev aldığı dönemdeki tecrübelerinden faydalanarak yazdığı bir kitap sayılmaktadır. 1989'da yayınlanan Rummies (diğer adıyla Lush) ise yarı-otobiyografik bir çalışma olarak, Benchley ailesindeki alkol bağımlılığından esinlenilmiştir.

Benchley 1990'larda tekrar denizle ilgili konulara geri döndü ve romanı The Beast'de (Türkçeye canavar adıyla çevrildi) Bermuda'yı tehdit eden bir dev kalamar konu alınmaktaydı. Beast 1996 yılında televizyon filmi olarak aynı adla çekildi. Sonraki romanı, White Shark 1994 yılında yayınlandı. Konusu Naziler tarafından genetik olarak üretilmiş köpek balığı/insan hibriti bir yaratık olan roman, popüler olarak tutmadı ve eleştirmenler tarafından da başarılı bulunmadı. Bu romanı da aynı isimle televizyon filmi olarak uyarlandı. Başarılı bulunmayan film hakkında New York Timeseleştirmeni "Christopher Lehmann-Haupt" yaratık balıktan çok Arnold Schwarzenegger'e benziyor şeklinde açıklama yaptı. 1999'da uçak kazasından kurtularak ormanın ortasında kalan bir grup insanı konu alan "Peter Benchley's Amazon" adında bir televizyon şovu hazırlandı.

Kariyerinin son döneminde, Benchley denizler ve köpek balıklarının korunması üzerine kurgu olmayan kitaplar yazdı. Bu kitaplar arasında yer alan Shark Trouble, uydurma ve sansasyonel haberler ile insanların deniz ekosistemlerine ihtiyacının az olduğu düşüncesi verilebildiği, insanlar ile etkileşim ile potansiyel negatif sonuçlar resmedildi. 2001 ve 2003 versiyonları olan bu çalışma, kitlelerin "denizi ve tüm güzelliğini, gizemini ve gücünü" göstermek için Jaws-sonrası olarak adlandırıldı.

Benchley "National Council of Environmental Defense" (Ulusal Çevresel Savunma Konseyi) üyesiydi ve "Okyanuslar Programı" sözcüsüydü. Bir konuşmasında Jaws hakkında şu ifadeleri kullandı: "Güncel Jaws'da köpek balığı kötü karakter olmazdı, kurban olarak yazılırdı. Dünya &cce
384 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
#SPOILER

"Sudan ÇIKIIIN !!!!!!! :)

"Bir çoğunuzun çocukluk travmasına böyle bir sesleniş tabii değildir yüksek ihtimalle .. şanslısınız

Ama benim gibi Amity kadar küçük bir sahil kasabası çocuğuysaniz iş değişir .. üstelik yedi yaşında sandalınız ile balığa çıkıyor (tabiiki kıyıda ) dokuz yaşınızda babanızla sürat motoru kullanıyorsanız :)

"Serseri kaptanın korkak kızı " diyorladı bana kim bu lakabı yapıştırmıştı tam hatırlamıyorum ama yüksek ihtimali Ömer amcaydı. .Büyük teknelerle gece avına çıktıkları zaman babam da onlarla giderdi ..ben gitmezdim çünkü korkardım köpekbalıkları beni yer diye ..
Tüm balıkçı çocukları sabahı sabah ederdik ki bize köpekbalığı tutup getirecekler uyumak da neymis :) uyumak haram o gece:) ve olurdu mutlaka bir tane allah ne verdiyse getirilerdi :)
Genelde "Camgöz" denilen boyu birbuçuk metreyi aşmayan modeli düşerdi elimize ..
Zaten bu sularda birde "pamuk" görülürdü ki zararsız olmasına rağmen burun buruna gelseniz ödünüz kopar yeminle ..heybeti fenadır:)
Yıllar sonra bir balıkçıda sergilenirken yanına yanaştım da ölüsü bile heybetliydi hayvanın .. :) dişini istedim (ön dişlerin hepsi gitmiş ) arkalardan bir tane kesip çıkardılar sağolsunlar verdiler .. diyorsunuz ki ne olacak o diş :)
Uğur ve koruma getirdiğine inanılır köpekbalığı dişi ama önce iyice bir kaynatacaksın .. koydum cezveye kaynatiyorum töbe yarabbi bir koku cam pencere aç yine de durulmuyor :)) annem bir hışımla girdi mutfağa "bi kerede normal bi şey yap be kızım " dedi hiddetle aldı elimden ne varsa diş_miş hak getire cezvesiyle bastı çöpe :)) O günden beri uğursuzum:)

"Camgözlerin ve Vatosların karnını yarar içinde ne var diye otopsi yapardık çocuklarla ..babam bir gün dediki "bunların canlıyken karnını deş suya geri at kendi kendini ısırmaya yemeye başlar "

Canım babam bilmediği de yoktu .. rahmetli :)

Yıllar ilerledikçe ben büyüdükçe ve deniz hakkında milyonlar ögrendikce ..denizin ne kadar "güvenilmez " olduğunu farkettim ..
O sebeple hâlâ ürkerim ve ayağım yerde olsun isterim ...
"Meşhur can yelekleri mottom çocukluktandır"

Köpekbalığı aşkım hiç bitmedi Büyük Beyazların dehşetli beslenme çılgınlığı, Boğa kopekbaliklarinin tuzlu sudan tatlı suya geçiş yapıp uyum sağayabildigi ve mako'larin hızı beni her zaman büyüledi ..

UZUN OLUYOR ama idare edin :))
Geldim "Jaws_(çeneler_ denizin dişlerine )

Önce filmini izledik tabii .
Vallahi o kuşak bir kayıp :) denize ayağını sokmaktan korkan bir kuşak oldu .

Pazar günleri bizi pikniğe götürüyorlar (bir kamyonla) _ :)) hem deniz hem dolma hem kuru köfte :) bide en burjuvazi aileyiz "Badminton " oynuyoruz teyzemle:) ama kamyon arkası yazıların hepsini biliyoruz :))) Hikmet agbi var mahallenin delikanlısı diyim hadi ağız bozmadan ..
Ne zaman suya girsek "JAWSSSS" diye bağırıyor.. Vallahi 1.97 boyundaki eniştem bile koşa koşa sudan çıkıyor :))

Yazlık sinema dönemi filmi yeni izlemişiz .
Sağ yanımda "Carrie " ve "Omen" afişleri var :) Blatty nin"Şeytan " ı :)) hop oturup hop kalkıyoruz izlerken ..annem parmak aralarından seyrediyor filmi :) teyzemin içi bayılmış korkudan "Elvan " gazoz almaya gidiyor he heee .. Cekirdeksiz ,gazossuz ,evden gelme mindersiz "Jaws" mı seyredilir be .. :)

Zaten o zamanlar biz filmleri bayatladıktan sonra izleyebiliyormuşuz 1975 de çekilen fimi 1981 de oynatiyorlar . On beş yirmi yıl gecikmeli gelen filmler bile varmış ... ne günler ne günler :))

kitap olarak zaten anlatmaya gerek kaldığını pek düşünmüyorum PETER BENCHLEY bir efsane yarattı ve sinema büyüsü bunu hayata taşıdı. . Masum Amity kasabası sakinlerinin yaz mevsimini kana bularken bizlere de "Sudan Çıkııın !!! nidasi miras kaldı :)

JAWS efendim bir yaşayan efsane ..
Okumazsanız çok ayıp :))

Dip not : birinci basımını o 1.97 lik eniştemin oğluna verdim de geri vermedi ya hayın. .
Yanar yanar ona ağlarım :)

Meşgul ettim efendim :))
Hepinize :))
Iyi tatiller :)))

https://youtu.be/rW23RsUTb2Y

Aman diyim :))
Suya dikkat !! :))
294 syf.
·10/10
Jaws gibi bir beklenti ile basladigim kitapta aradigimdan ote, cok daha gelismis ve oldurmus olmak icin olduren amfibik bir yaratik buldum. Kitap zaten oldukca etkileyici sahnelerle basliyor; ozellikle bir yerde gecen "bir sey tarafindan yenilme, cignenme hissini yasamak" ifadesi aklimdan yillar sonra bile cikmaz. Giris bolumunden itibaren hizla artan gerilimin dozu neredeyse hic dusmuyor zaten; okurken sahne sahne gozde canlanabiliyor, adeta bir gerilim filmi netliginde. Kutuphanemin "bir ara donup de tekrar okuyayim bari" rafinda yerini alan surukleyici bir eser.
384 syf.
·Beğendi·9/10
Yazar Peter Benchley yazdığı ilk romanı Jaws ile satış rekorları kırınca dünyaca ünlü yazarlar arasına girmiş. Öyle ki filmi 490 sinemada gösterilmeye başlanmış ve 6 ayda 6 milyon satılmış.
Romanın 1980 / 8. Baskısını okumuştum, Saman kağıdı yapraklar :)
Romanda sevgilisiyle denize giren bir genç kızın parçalanarak ölmesiyle başlayan bir paniğin büyümesi ve mafyanın işin içine girmesiyle daha da büyüyor. Öyle ki bu panik gerçek hayata bile yansıyor. Jaws filmi yüzünden Amerikalılar bir süre denize bile giremiyorlar. Keyifli okumalar dilerim.
384 syf.
Derin sularda yüzmem yüzemem bunun sebeplerinden birisi de Jaws kitabıdır. Bunu filmleri ve diğer köpek balıklı filmler takip eder. Jaws kitabı hayvanları konu alan korku gerilim kitapları arasında çok önemli bir yere sahip olmakta. Bunda yazarın çok etkili dil kullanımı ve olayların akışı etkilidir. Okurken kendinizi derin sularda hissetmeniz bile olası ve bu büyük beyaz köpek balığının her an size saldırabileceği gerçeği. Peter Benchley bu kitabı ile en sevdiğim yazarlar arasındadır. Jaws'ı bize kazandırdığı için kendisine teşekkür etmek gerekir.
384 syf.
·Beğendi·10/10
Çeşitli versiyonlarda beyazperdeye uyarlamasını izlediğimiz meşhur roman..
Zamanına göre ilgi çekici bir eserdi.
Hala severek büyük bir heyecanla okuyoruz..Peter Benchley e teşekkür ederiz..
336 syf.
·Beğendi·10/10
Nick Nolte ve Jacqueline Bisset in başrolünü aldıkları 1977 yapımı filme hikaye olan kitap.Mükemmel sürükleyici ve heyecan dolu bir hikaye...

Yazarın biyografisi

Adı:
Peter Benchley
Tam adı:
Peter Bradford Benchley
Unvan:
Yazar
Doğum:
8 Mayıs 1940
Ölüm:
11 Şubat 2006
ABD'li roman yazarıdır. En çok tanınan eseri Jaws olan yazar bu romanın senaryosunu da Carl Gottlieb ile birlikte yazmış ve Steven Spielberg'in yönettiği sinema uyarlaması ile dünya çapında tanınmıştır. Jaws dışında pek çok çalışması da sinemaya uyarlanan yazarın bu eserleri arasında The Deep ve The Island sayılabilir.

İlk yılları

Yazar Nathaniel Benchley'in oğlu ve "Algonquin Round Table" adlı New York'un önde gelen yazar, aktör gibi sanat insanlarının üyesi olduğu sosyal grubun kurucusu Robert Benchley'in torunu olarak dünyaya geldi. Küçük kardeşi Nat Benchley de yazar ve aktördür. Peter Benchley; The Allen-Stevenson School, Phillips Exeter Academy ve Harvard Üniversitesi mezunudur.

Üniversiteden mezun olduktan sonra The Washington Post'da çalıştı. Daha sonra Newsweek dergisinde editörlük yaptı ve Başkan Lyndon Johnson'ın metin yazarı olarak Beyaz Saray'da görev yaptı.

1964 yılında Long Island sahilinde bir balıkçının 2,5 tonluk bir büyük beyaz köpek balığı yakaladığı haberini okuduktan sonra insanlara saldıran bir köpek balığınının yarattığı terörü konu alan bir hikaye düşüncesini kafasında oluşturdu. Bu düşüncesini 1916 yılında New Jersey sahilinde gerçekleşen köpek balığı saldırıları pekiştirdi.

Jaws

"Doubleday" adlı yayınevinin editörü Tom Congdon Benchley'in bazı yazılarını görüp, kitap yazması üzerinde konuşmak için yemeğe davet etti. Congdon bu görüşmede Benchley'in kurgu olmayan kitaplar için düşüncelerinden etkilenmese de tatil köyüne saldıran "büyük beyaz köpek balığı"nın yarattığı terör hakkında bir roman fikrini olumlu buldu. Bu fikir 1960'larda "Long Island" ve "Block Island"'da pek çok bu tür köpek balığı yakalayan tekne kaptanı Frank Mundus'dan esinlenerek oluştu. Congdon, Benchley'e nakit olarak 1.000 $ ödeyerek, taslak romanın 100 sayfası için ödedi. Ancak yayınevinin yazımdan memnun olmadığı için romanın çoğunun tekrar yazılması gerekti. Benchley bir yıl kış boyunca Pennington, New Jersey'de bir ekmek fırının üzerindeki bir odada, yaz boyunca ise Stonington, Connecticut'da hindi kümesinden çevrilmiş bir kulubede çalışarak eseri tamamladı.

Jaws, 1974 yılında yayınlandı ve büyük bir başarı yakalayarak 44 hafta boyunca en çok satan kitaplar listesinde yer aldı. Steven Spielberg bir ropörtajında kitabı okurken pek çok karakteri sempatik bulmadığını ve köpek balığının kazanmasını istediğini söyledi.

Benchley bu romanın 1975 yılındaki Spielberg filmi için Carl Gottlieb ile birlikte senaryosunu yazdı. Howard Sackler ve John Milius da filmin ilk taslak senaryousunu yazmada bu ikliye yardım etti. Benchley haber muhabiri olarak cameo görüntü sahnesi olarak rol aldı. Roy Scheider, Robert Shaw ve Richard Dreyfuss'un başrollerini paylaştığı film aslında sinema sektörü için geleneksel olarak gişe başarı şansının az olduğu yaz döneminde vizyona girdi. Ancak, Universal Studios bu geleneği yıkmak için gişe iddiası fazla olan bu filmi, çok aşırı sayılabilecek bir reklam ve tanıtım kampanyası ile bu dönemde vizyona soktu. Verna Fields'in başarılı editörlüğünde, John Williams'un müziği Steven Spielberg'in yönetmenlikteki dahiliği birleşince Jaws ABD film kiralama gelirlerinde 100 milyon ADB doları geliri geçen ilk film oldu. Dünya çapında bu gelir 470 milyon doları geçti. George Lucas 1977 yılında aynı stratejiyi Star Wars için kullandı ve Jaws tarafından kırılan rekoru kırdı ve o yaz Hollywood için çok büyük finansal başarı elde eden ve Kuzey Amerika'da "box-office"'de 100 milyon USD sınırını geçen filmler için kullanılan "blockbuster" terimi doğdu. Filmin devamı olarak seriye üç film daha eklendi ancak hiçbiri ilk filmin başarısına gerek eleştirmenlerin yorumları açısından, gerekse finansal olarak ulaşamadı. 1987 yılında "Jaws" ismiyle ve 2006 yılında "Jaws Unleashed" ismiyle iki video oyunu piyasaya sürüldü ve bu yapımlar da olumsuz eleştriler aldı. Film ayrıca Universal Studios Florida'da bir eğlence parkı progamı olarak kullanılmaktadır. 2004'de Minnesota'da bir festivalde "JAWS The Musical!" adıyla ve 2006'da bu kez Toronto'da bir festivalde "Giant Killer Shark: The Musical" adıyla iki müzikal tiyatroolarak sahneye konuldu.

Benchley, Jaws'ın kitap satışlarından, film haklarından ve dergi/yayın gelirlerinden on yıl ücretsiz olarak film senaryo yazarlığı yapacak kadar para kazandığı açıkladı.

Sonraki kariyeri

Oldukça başarılı olan ikinci romanı The Deep (Diptekiler), balayındaki bir çiftin Bermuda resiflerinde 17 yüzyıl İspanyol altınları ve İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma bir hazineyi keşfetmesi ve bunun sonucu olarak bir mafya çetesi tarafından hedef haline alınmalarını konu alır. 1976 yılına ait bu romanı Benchley Bermuda'da National Geographic Dergisi için bir yazı yazarken şans eseri dalgıç Teddy Tucker ile tanışması üzerine yazmıştır. 1977 yılında bu romanı film versiyonu için Tracy Keenan Wynn ile birlikte (Tom Mankiewicz'in de yardımıyla) senaryoya uyarladı. Peter Yates'in yönettiği filmde Robert Shaw, Nick Nolte ve Jacqueline Bisset başrollerde oynadı. The Deep ticari açıdan oldukça başarılı olarak, ABD'de 1977 yılının en çok izlenen ilk 10 filmi arasında yer alsa da Jaws'ın başarısının gölgesinde kaldı.

The Island (Ada) adlı bir sonraki romanı 1979 yılında yayınlandı. Romanın konusu 17. yüzyılda korsanların Karayipler'deki gezi tekneleri terörize ederek Bermuda Şeytan Üçgeni gizemini giden olaylardan oluşur. Benchley bu romanın da film versiyonu için senaryosunu yazdı. 1980 yılı filmi "The Island"'da başrılde Michael Caine oynadı ancak film ticari olarak başarısız oldu.

1980'lerde, Benchley üç roman daha yazdı, ancak hiçbiri öncekiler kadar satış yapamadı. Buna rağmen, Girl of the Sea of Cortez adlı John Steinbeck tarzı fabl türü bir adamın denizle karmaşık ilişkisi hakkındaki kitabı en çok olumlu kritik alan kitabı olarak kült kabul edildi. Sea of Cortez Benchley'in ekolojik konulardaki ilgisini göstermekte, insan aktivetleri ile denizlerdeki çevresel dengesizliğin önemini ateşli ve zeki bir savunucusu olarak gelecekteki rolünü öngörülmektedir. 1986 yılında yayınlanan Q Clearance Beyaz Saray'daki Lyndon Johnson'un yanında görev aldığı dönemdeki tecrübelerinden faydalanarak yazdığı bir kitap sayılmaktadır. 1989'da yayınlanan Rummies (diğer adıyla Lush) ise yarı-otobiyografik bir çalışma olarak, Benchley ailesindeki alkol bağımlılığından esinlenilmiştir.

Benchley 1990'larda tekrar denizle ilgili konulara geri döndü ve romanı The Beast'de (Türkçeye canavar adıyla çevrildi) Bermuda'yı tehdit eden bir dev kalamar konu alınmaktaydı. Beast 1996 yılında televizyon filmi olarak aynı adla çekildi. Sonraki romanı, White Shark 1994 yılında yayınlandı. Konusu Naziler tarafından genetik olarak üretilmiş köpek balığı/insan hibriti bir yaratık olan roman, popüler olarak tutmadı ve eleştirmenler tarafından da başarılı bulunmadı. Bu romanı da aynı isimle televizyon filmi olarak uyarlandı. Başarılı bulunmayan film hakkında New York Timeseleştirmeni "Christopher Lehmann-Haupt" yaratık balıktan çok Arnold Schwarzenegger'e benziyor şeklinde açıklama yaptı. 1999'da uçak kazasından kurtularak ormanın ortasında kalan bir grup insanı konu alan "Peter Benchley's Amazon" adında bir televizyon şovu hazırlandı.

Kariyerinin son döneminde, Benchley denizler ve köpek balıklarının korunması üzerine kurgu olmayan kitaplar yazdı. Bu kitaplar arasında yer alan Shark Trouble, uydurma ve sansasyonel haberler ile insanların deniz ekosistemlerine ihtiyacının az olduğu düşüncesi verilebildiği, insanlar ile etkileşim ile potansiyel negatif sonuçlar resmedildi. 2001 ve 2003 versiyonları olan bu çalışma, kitlelerin "denizi ve tüm güzelliğini, gizemini ve gücünü" göstermek için Jaws-sonrası olarak adlandırıldı.

Benchley "National Council of Environmental Defense" (Ulusal Çevresel Savunma Konseyi) üyesiydi ve "Okyanuslar Programı" sözcüsüydü. Bir konuşmasında Jaws hakkında şu ifadeleri kullandı: "Güncel Jaws'da köpek balığı kötü karakter olmazdı, kurban olarak yazılırdı. Dünya &cce

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 78 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.