Şevket Rado

Yazar 7,8/10 · 87 Oy · 4 kitap · 267 okunma ·  17 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

17 okur beğendi.
87 puanlama · 165 alıntı
0 haber · 4.968 gösterim
267 okur kitaplarını okudu.
76 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
8 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Şevket Rado'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Şevket Rado'nun Biyografisi

evket Rado (21 Nisan 1913, Üsküp - 9 Nisan 1988, İstanbul), Türk gazeteci, yazar.

Kariyeri
Şevket Rado, gazetecilik dışında dönemin Zoğrafyon Lisesi'nde Sosyoloji, St.Joseph Lisesi'nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde yazı türleri adlı dersi yürüttü. Bunların dışında, 5 yıl süreyle İstanbul Radyosu'nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı.

1956'da Hayat Dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise, 200.000'lere kadar çıktı.

Hayat dışında, ünlü sinema–tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.

1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır.

Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında, çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.

Hümeyra'nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan "Kördüğüm" adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak şiirler yazmış olan Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk'un eniştesidir.
Kitap kokusu6334, bir alıntı ekledi.
26 Şub 17:32

Gene bizim bir şairimiz bir dostuna hediye etiği resmin altına "ağlarım hatra geldikçe gülüştüklerimiz" diye yazmıştır. Buda güzel bir sözdür. Çünkü en iyi hatıra gülerek geçen günlerin hatırasıdır. Hayatta o günlerin sayısı az olursa insan bir gün gelir, "NE ETMİŞİM DE GÜLEMEMİŞİ "diye ağlayabilir.

Eşref Saat, Şevket RadoEşref Saat, Şevket Rado
mert güler, bir alıntı ekledi.
21 Mar 06:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zaten insanlar asıl dünyadan değil insanlardan şikayetçidirler.

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 21)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 21)
mert güler, bir alıntı ekledi.
21 Mar 06:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır”

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 13)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 13)
Ferah, bir alıntı ekledi.
 14 Eyl 2017

Olmaz olsun cüzdanımda milyonlar:-))))
"Asıl fakir olan insan az para kazanan, cebinde ancak birkaç kuruşu olan insan değildir. Bir adamın kesesi dolu bile olsa eğer başkalarının varlığını, başkalarının saadetini, başkalarının zenginliğini kıskanıyorsa onun zenginliğinin on paralık değeri yoktur."

Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat)Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat)
mert güler, bir alıntı ekledi.
23 Mar 20:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir destanı yazmaya karar verirseniz ona küçük şiirlerle başlamalısınız.

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 104)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 104)
Kübra Aktoy, bir alıntı ekledi.
09 May 2015

Çocukluğa gelince, artık o, çok uzun bile sürmüş olsa tatlı, ulaşılması imkansız, ebediyen kaybolmuş bir hatıradan başka bir şey değildir.

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 42)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 42)
Yonca Tezman, bir alıntı ekledi.
19 Tem 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ne kadar iyi olursaniz olun,daha iyi olmanız kabildir."

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 18)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 18)
Yonca Tezman, bir alıntı ekledi.
18 Şub 2017 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Atatürk'ün çok güzel bir sözü vardır. "Zafer,der,zafer benimdir diyebilenindir."

Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)Eşref Saat, Şevket Rado (Bilge Kültür Sanat Yayıncılık)
Nursena, bir alıntı ekledi.
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Gönülden temenni ederim: Hayatınız güler yüzlü, tatlı dilli insanlar arasında geçsin."

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 39)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 39)
Nursena, bir alıntı ekledi.
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Dil yarası yaraların en derinidir."

Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 35)Eşref Saat, Şevket Rado (Sayfa 35)
Bütün Alıntıları Göster
Yaren Sıla Koç, Eşref Saat'ı inceledi.
 31 May 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

O kadar güzel söyleşilerden oluşuyor ki bitmesin diye sindire sindire okudum tüm kitabı. Şevket Rado'nun anlatış tarzı mükemmel. Bu kadar olumlu düşünen bir insanı sevmemek olmazdı benim açımdan. Ancak kesinlikle hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Asla başka kitapları kötülemek gibi bir amacım olmadı. Ama ülkemizde bu kadar güzel yazan yazarlarımız varken ''SADECE'' Wattpad tarzı kitap okuyan insanları anlayamıyorum bir türlü. Sitede bu kitabın 127 okunması olduğunu, hiçbir edebi değeri olmayan Wattpad kitabının 544 okunması olduğunu görünce hakikaten üzüldüm. Umarım hem bu kitap, hem de yazarlarımız hak ettiği değeri bulur bir gün...

Yonca Tezman, Eşref Saat'ı inceledi.
20 Tem 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Yine bittiği için üzüldüğüm kitaplardan biriydi.Keyif alarak okuduğum sohbet edercesine gençliğe ve günümüz insanlarına güzel öğütler verilen bir kitaptı.Verilen örnekler,değinilen konular hayatımıza ışık tutacaktır.Yaşadığımız her zaman dilimi değerlidir,yeter ki verilen fırsatları iyi değerlendirelim.
Okunması gereken 100 Temel eserlerden biriymiş üstelik bu kitap ki hakkını da fazlasıyla vermiş.

Taner durmaz, Eşref Saat'ı inceledi.
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Güzel söyleşiler içeren bir radyo sohbetleri derlemesi başarılı ve okuyucuyu sıkmayan ve okunması gerekenlere eklenmesi gereken bir kitap yeni okurlara iyi okumalar dilerim

Fuat kızıl, Eşref Saat'ı inceledi.
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatınız yerli yerinde değil mi? Üzüntülü ;ümitsizlik içinde misiniz? Gelecek ile kaygılar,vehimler,vesveseler sizi uyumuyor mu? O zaman buyrun size renkler cümbüşünde hayatınızı yemyeşil geçirebileceğiniz bir dostla tanıştırayım....

Zeliha cantimur, Eşref Saat'ı inceledi.
08 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitap Şevket Rado'nun radyoda yapmış olduğu konuşmaların kendisi tarafından tekrar okumaya müsait hale getirilmesinden oluşmuş olup 26 kısa öğüt verici- yer yer alıntı yaparak - kısa yazılardan oluşmaktadır.Dili yeterince sade olup bir okumada bitebilecek bir kitaptır . Yaşamın içinden olan "yaşama zevki ,gençlik ,ihtiyarlık,tesadüf ,tatlı dil gibi "konulara değinmiş olup -haddime olmamak kaydıyla-fazlaca bir şey kattığını söyleyemem. İçerisindeki en güzel yazılardan bir tanesi kitabın adı olduğu gibi eşref saatidir

Ali, Eşref Saat'ı inceledi.
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Yayınevi: Elips Kitap Sayfa: 142 Baskı: 18 Tarih: Ekim 2009
Yazar,  yaşadığı tecrübeleri akıcı bir dil ve sohbet havasında aktarmış. Hayatın içinden ve hemen hemen her konuda didaktik bir amaçla yazılan 27 farklı bölümden oluşuyor kitap. Kitap, dili ve içeriği bakımından insanı zorlamadan okunabilen bir kitap. Dilinin çok yalın olması galiba sohbet türünün özelliği. Gerek konusu bakımından gerekse de dili bakımından her yaştan insana hitap ediyor kitap. Aslında kitap okuma listemde bulunmamasına rağmen girdiğim her kitapçıda beni al diye gözümün önüne çıkmasıyla yeter artık deyip aldım.

İlknur Kalaycı, Eşref Saat'ı inceledi.
12 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eşref Saat çok güzel bir kitap insanlara bazı mesajlar veriyor mesela eşref Saat geldiğinde insanların o zamana kadar yapmadıkları veya sürekli yapmaya çalışıp yaşadığı işlerin eşref saatte olacağını söylüyor ve ben bu kitabı Size tavsiye ediyorum hiç sıkılmadan bıkmadan okumanızı umuyorum

ecitah, Eşref Saat'ı inceledi.
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok çok güzel bir kitap. Yazarın okurla olan ilişkisi, anlatımı, konuları ve düşünceleri apayrı zevk veriyor insana. Okunması, okutulması gereken harika bir eser.

Nursena, Eşref Saat'ı inceledi.
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Eşref Saat" Şevket Rado'nun radyo konuşmalarından oluşan bir kitap. Yazar hiç sıkmadan tatlı bir sohbet havası oluşturmuş. "Hayatı sevmeyi, çalışmayı, iyiliğe, doğruluğa, güzelliğe değer vermeyi üstün tutan bir insan olmanın kapısını aralıyor". Bence herkes okumalı. Okumayı düşünenlere keyifli okumalar dilerim.

Dili yeterince sade bir kitap. Sohbet havasında yazıldığı için hiç zorlanmadan okunuyor. İçerisinde öğüt verici birçok kısım olmasına rağmen beni okumaya iten herhangi bir etkisi olmadı. Kitap akıcı değil ama kısa ve öz olması bunu telafi ediyor diyebilirim.

Bütün İncelemeleri Göster