Şevket Rado

Şevket Rado

YazarÇevirmen
8.0/10
519 Kişi
·
1.883
Okunma
·
65
Beğeni
·
7,7bin
Gösterim
Adı:
Şevket Rado
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Üsküp, 21 Nisan 1913
Ölüm:
İstanbul, 9 Nisan 1988
evket Rado (21 Nisan 1913, Üsküp - 9 Nisan 1988, İstanbul), Türk gazeteci, yazar.

Kariyeri
Şevket Rado, gazetecilik dışında dönemin Zoğrafyon Lisesi'nde Sosyoloji, St.Joseph Lisesi'nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde yazı türleri adlı dersi yürüttü. Bunların dışında, 5 yıl süreyle İstanbul Radyosu'nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı.

1956'da Hayat Dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise, 200.000'lere kadar çıktı.

Hayat dışında, ünlü sinema–tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.

1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır.

Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında, çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.

Hümeyra'nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan "Kördüğüm" adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak şiirler yazmış olan Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk'un eniştesidir.
Gençler adam yerine konmak için yaşlanmayı, yaşlılar da hayattan zevk alabilmek için gençleşmeyi isterler.
Şevket Rado
Sayfa 100 - Bilge Kültür Sanat
''Ben hayatta muvaffak olduğum için gülmüyorum. Tam tersine! Güldüğüm için hayatta muvaffak oluyorum.''
Şevket Rado
Sayfa 32 - Bilge Kültür Sanat
Gezip tozmanın, koşup atlamanın değil, bir merdiven basamağını aşmanın bile bin kere şükretmeye değer bir hadise olduğunu biraz erken anlamamız icap ediyor.
Şevket Rado
Sayfa 141 - Bilge Kültür Sanat
Gene bizim bir şairimiz bir dostuna hediye etiği resmin altına "ağlarım hatra geldikçe gülüştüklerimiz" diye yazmıştır. Buda güzel bir sözdür. Çünkü en iyi hatıra gülerek geçen günlerin hatırasıdır. Hayatta o günlerin sayısı az olursa insan bir gün gelir, "NE ETMİŞİM DE GÜLEMEMİŞİ "diye ağlayabilir.
En usta politikacılar, milletleri dövüştüren politikacılar değildir, gönülleri fethederek topladıkları sevgi ile işlerini gören politikacılardır.
Şevket Rado
Sayfa 38 - Bilge Kültür Sanat
“Başkalarının bütün kusurlarını apaçık gören gözlerimiz yalnız kendi kusurlarımızı görmekte aciz...”
Şevket Rado
Sayfa 81 - Bilge kültür•sanat
99 syf.
·1 günde
İsmine tarih derslerinden aşina olduğumuz Yirmisekiz Mehmet Çelebi'nin sefaretliği esnasında aldığı seyahat notlarından oluşuyor kitap. 1720 yılında Lale Devri padişahı III. Ahmet tarafından Fransa'ya elçi olarak gönderilir Mehmet Çelebi. Lale Devri, askeri olaylardan ve ıslahatlardan uzak, kültür ve sanat üzere bir dönem olarak Osmanlı tarihin "Lale"li kısmını oluşturur.
Mehmet Çelebi, Pasarofça Antlaşması ile kendini göstermiş, oradaki başarısı ilerlemesini sağlamış ancak III. Ahmet'in tahttan indirilmesinden sonra üst düzey yöneticilik görevlerinden el çektirilmiş. Sefaretliği dönemi zirve dönemine denk gelir. Hem kendisi hem de Fransa halkı için ilginç ve dolu dolu geçen bu seyahatta Mehmet Çelebi, gördüklerini en ince ayrıntılarına kadar not almış ve çalışması döneme ışık tutan nadide bir eser olarak günümüze ulaşmış.
142 syf.
·6/10 puan
İlk satırlarında itibaren anlatım tarzına hayran kaldım. Çok naif bir dille anlatıyor Şevket rado. Bu yüzden yazara da ayrı bir ilgim oldu. Yaşamımızdaki bir çok konuya dair düşüncelerden meydana geliyor kitap. Okurken sık sık Halil cibranın Ermiş kitabını anımsattı bana. Başucu kitabı niteliğinde. Size faklı bakış açıları katacağını düşünüyorum. Okuyabilirsiniz
142 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
O kadar güzel söyleşilerden oluşuyor ki bitmesin diye sindire sindire okudum tüm kitabı. Şevket Rado'nun anlatış tarzı mükemmel. Bu kadar olumlu düşünen bir insanı sevmemek olmazdı benim açımdan. Ancak kesinlikle hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Asla başka kitapları kötülemek gibi bir amacım olmadı. Ama ülkemizde bu kadar güzel yazan yazarlarımız varken ''SADECE'' Wattpad tarzı kitap okuyan insanları anlayamıyorum bir türlü. Sitede bu kitabın 127 okunması olduğunu, hiçbir edebi değeri olmayan Wattpad kitabının 544 okunması olduğunu görünce hakikaten üzüldüm. Umarım hem bu kitap, hem de yazarlarımız hak ettiği değeri bulur bir gün...
142 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Şevket Rado nun okuduğum ilk kitabı

Aslında kitaba başlarken pek heyecanlı değildim.
Ama okudukça. Bu fikrim çok değişti .

İyikide okumuşum diyorum şimdi .

Kitap içinde gayet güzel öyküler var ve bu öyküler insanı gerçekten hem bilgilendiriyor hem düşündürüyor.

Hayat misafirlik ihtiyarlık gençlik neşe tatlı dil Güler yüz istemek gönül zenginliği normal insan öğüt takdir iyimserlik kötümserlik çocuklar babaları hakkında ne düşünür Saadet gibi güzel ve tatlı öyküler den oluşuyor.

Kitaptan bir sözle incelememi bitirmek istiyorum.

Çünkü okunacak çok kitap var daha .

Okumaya devam etmek azmimiz canlı kaldıkça yeni kitaplar bize zevk vermeye devam edecektir.

Keyifli okumalar dilerim.
142 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
İlkokulda sürekli karşıma çıkmış, tesadüfen bulduğum bu kitabı okumak 2020 yılına nasip olmuş, keşke daha önceden okusaydım diye hayıflandığım bu kitap bize hayata dair her şeyi anlatıyor. Hiçbir şekilde hayattan vazgeçmemek, karşımıza çıkan zorlukları aşmak, hayata pozitif bakmak, daima gülmek gibi belli başlı konuları ele almıştır. Hayatı güzel bir şekilde, anlaşılır bir dil ile tahlil eden Eşref Saat kitabını okuyup, okutalım.
107 syf.
·10/10 puan
Osmanlı İmparatorluğu'nun 1720-21 yıllarında elçilik göreviyle Fransa'ya (Paris) gönderilen Yirmisekiz Mehmet Çelebi, toplum hayatımıza getirdiği bazı yenilikler ve hatırâtı ile hizmet etmiş, Paris'te de birtakım izler bırakmış ünlü bir Türk'tür. Asıl adı Mehmet Faiz'dir. Gençliğinde Yeniçeri Ocağı'nın 28. taburuna yazılmış olduğundan "Yirmisekiz" lâkabıyla tanınmıştır. Fransa Kralı XIV. Louis devrinde Türk-Fransız ilişkileri bozulduğundan iki devletin dostluğunu tazelemek amacıyla Yirmisekiz Mehmet Çelebi, oğlu ve maiyyetiyle birlikte yola çıkar. (Çocuk Kral XV. Louis Dönemi) Çelebi'nin seyahati sırasında Fransa'da veba salgını olduğundan 40 gün karantinada kalmışlardır. Paris şehrine geldiklerinde düğün evi gibi bir kalabalığın kendilerini görmeye geldiklerini nakleder. Fransız halkı "Osmanlılar nasıl kişilerdir" diye merak ederlermiş; hattâ Fransız kadınları süslü kıyafet ve ziynetleriyle Çelebi ve refakatindekileri yemek yerken ve dahi Teravih namazını kılarken seyretmişlerdir.

Eser, dönemin Fransasını çok iyi yansıttığı için büyük öneme sahip. Dönemin Osmanlısının yabancı ülkelerle kıyaslandığında geri kaldığını; Fransa'nın gerek bilim, sanat, mimarî; gerekse astronomi, tıp alanında ne kadar ileri bir medeniyet olduğunu anlamak mümkün. Mehmet Çelebi'nin Fransa'da gördüğü çoğu şey o zamana kadar Osmanlı'nın yabancısı olduğu şeyler diyebiliriz. Çelebi, seyahati sırasında kendisine gezdirilen birbirinden güzel saraylar, süslü bahçeler, havuzlar, fıskiyeler, opera karşısında ağır başlılığını korumuş, bunları takdirle karşılamış, aşağılık duygusuna kapılmadan gözlemlerini bize sade bir dille aktarmıştır. Çelebi ve refakatindekiler dönemin büyük ressamlarının gravürlerine konu olmuş ve Paris modasında da değişikliğe sebep olmuştur. Fransız kadınları bazı Türk kıyafetlerine bürünmüşlerdir.

Çelebi, seyahati sonunda Osmanlı'ya yeni fikirlerle dönmüştür. Oğlu Mehmet Sait Efendi'nin teşebbüsüyle kurulan matbaa bunun başında gelir. Ayrıca günü gününe yazdığı hâtıra defterini III. Ahmet'e rapor olarak sunmuştur. Bu sefâretnâme, aynı zamanda bir seyahâtnâmedir.

Şevket Rado'nun seyahâtnâmeyi, dilini bozmadan bizlere aktarması 18. yüzyıl Türkçesi hakkında fikir vermesi açısından takdir edilesi bir davranış. Yirmisekiz Mehmet Çelebi'nin akıcı ve sempatik üslûbu benim çok hoşuma gitti. Dili ağır değil. Bu güzîde eseri iki veya üçüncü okuyuşum. Burada özetlemiş gibi olsam da anlatımdaki detaylar bakımından önemli bir eser. İlgililere tavsiye edilir.
Esen kalın..
142 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Yeni aldığım bir kitabın kokusu kadar huzur verici bir kitaptı. Kitabın içerisinde birçok örnekleme vardı. Filozofların sözleri ve hayatımızın içinde çokça kullandığımız deyimler, atasözleri üzerinden anlatılmış kısa kısa başlıklar altında toplanmış söyleşiler vardı. Sağolsun Şevket Rado ne kadar çok şeyi bilmediğimi ortaya çıkarttı. Verdiği örneklerin başında biliyorsunuzdur, duymuşsunuzdur diye ifadelerde bulunmuş. Kulak aşinalığıyla bildiğim kimin söylediği belli olmayan sözleri, hikâyeleri vs tamamıyla öğrendim.
* * *
Açıkçası 1k'daki okunma sayısını görünce üzüldüm. Çünkü kitabın içerisindeki konular özenle seçilmiş. Genç bir birey olarak bu kitabı erken okumanın mutluluğu var üzerimde. Birçok konuya olan bakış açımı değiştirmesinden dolayı da tavsiye edeceğim kitaplar arasında yer alıyor. Ve son olarak sana da bu güzel kitabı öneririm.
142 syf.
Şevket Rado’nun okuduğum ilk kitabı idi. Kanaatkâr olmak, yaşama zevkini her zaman olmayan şeyde aramamak, misafirperverlik, Güler yüzlü olmak, gençliğin kıymeti ve ihtiyarlık sürecinin zenginliklerine dair üzerinde düşünülmesi gereken birçok konu ele alınmış. Sıradan gelen her konuda, herkesten farklı bir bakış açısı hayatta fark etmeden birçok şeyi değiştirebilir. Bir kitap, içindeki bir cümle ile bir yarayı sarabilir ve sizi siz hissetmeden bir basamak yukarı taşıyabilir. Şevket Rado, bence Eşref Saat ile bu imkânı tüm okuyuculara sunmakta. Keyifli okumalar dilerim sevgili güzel okur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şevket Rado
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Üsküp, 21 Nisan 1913
Ölüm:
İstanbul, 9 Nisan 1988
evket Rado (21 Nisan 1913, Üsküp - 9 Nisan 1988, İstanbul), Türk gazeteci, yazar.

Kariyeri
Şevket Rado, gazetecilik dışında dönemin Zoğrafyon Lisesi'nde Sosyoloji, St.Joseph Lisesi'nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde yazı türleri adlı dersi yürüttü. Bunların dışında, 5 yıl süreyle İstanbul Radyosu'nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı.

1956'da Hayat Dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise, 200.000'lere kadar çıktı.

Hayat dışında, ünlü sinema–tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.

1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır.

Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında, çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.

Hümeyra'nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan "Kördüğüm" adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak şiirler yazmış olan Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk'un eniştesidir.

Yazar istatistikleri

  • 65 okur beğendi.
  • 1.883 okur okudu.
  • 48 okur okuyor.
  • 487 okur okuyacak.
  • 28 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları