Şevket Rado

Şevket RadoEşref Saat yazarı
Yazar
Çevirmen
8.0/10
609 Kişi
2.966
Okunma
103
Beğeni
13,3bin
Görüntülenme

Hakkında

evket Rado (21 Nisan 1913, Üsküp - 9 Nisan 1988, İstanbul), Türk gazeteci, yazar. Kariyeri Şevket Rado, gazetecilik dışında dönemin Zoğrafyon Lisesi'nde Sosyoloji, St.Joseph Lisesi'nde ise edebiyat öğretmenliği yaptı. Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde yazı türleri adlı dersi yürüttü. Bunların dışında, 5 yıl süreyle İstanbul Radyosu'nda her hafta aile sohbetleri programı yaptı. 1956'da Hayat Dergisini çıkardı. Hayat dergisi, daha ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiye’de rekora imza attı. Bu rakam, 1958–1968 yılları arasında ise, 200.000'lere kadar çıktı. Hayat dışında, ünlü sinema–tiyatro dergisi SES ile Resimli Roman, Hayat Spor, Ayna ve Hayat Tarih dergileri de Şevket Rado’nun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır. 1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat Ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır. Şevket Rado, Hayat Ansiklopedisi dışında, çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır. Hümeyra'nın seslendirdiği ve uzun süre listelerde ilk sıralarda yerini koruyan "Kördüğüm" adlı parçanın söz yazarı olan ve gençliğinde Şevket Hıfzı adını kullanarak şiirler yazmış olan Şevket Rado, aynı zamanda yazar Orhan Pamuk'un eniştesidir.
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Üsküp, 21 Nisan 1913
Ölüm:
İstanbul, 9 Nisan 1988

Okurlar

103 okur beğendi.
2.966 okur okudu.
56 okur okuyor.
547 okur okuyacak.
71 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Hayatınızın mesut tesadüflerde dolu olmasını ve sizin de bu tesadüflerden en iyi şekilde faydalanmanızı temenni ederim.
Reklam
Gençler adam yerine konmak için yaşlanmayı, yaşlılar da hayattan zevk alabilmek için gençleşmeyi isterler.
Sayfa 100 - Bilge Kültür SanatKitabı okudu
Hayatta en karanlık saat bile 60 dakikadan fazla sürmez. Her şey geçer, her şey gider.
Sayfa 74 - Bilge Kültür SanatKitabı okudu
''Ben hayatta muvaffak olduğum için gülmüyorum. Tam tersine! Güldüğüm için hayatta muvaffak oluyorum.''
Sayfa 32 - Bilge Kültür SanatKitabı okudu
Gezip tozmanın, koşup atlamanın değil, bir merdiven basamağını aşmanın bile bin kere şükretmeye değer bir hadise olduğunu biraz erken anlamamız icap ediyor.
Sayfa 141 - Bilge Kültür SanatKitabı okudu
Öyle uzak ki yerim uzakları aşıyor, bütün özlediklerim benden ayrı yaşıyor.
Şevket Rado
Şevket Rado
Reklam
Soğuğa dayanmanın en emin çaresi soğuğu sevmektir, derler...
Şevket Rado
Şevket Rado

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
142 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Kitapta radyo konuşmaları metinlerine yer vermiş yazar. Her birinde yaşamın çeşitli yönlerini, farklı evrelerini ele almış. Sıkılmadan, bölüm bölüm okunabilecek bir kitap. Yazar hayata dair düşüncelerini, deneyimlerini, ve duygularını okuyucuyla paylaşıyor. Kitap deneme- söyleşi tarzında yazılmıştır . Öğütler içermektedir ki her söyleşi bitiminde yazar iyi dileklerini de sunuyor okuyuculara. Hayata bakışınızı pozitif etkileyeceğine inandığım bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
Eşref Saat
Eşref SaatŞevket Rado · Bilge Kültür Sanat · 20122,815 okunma
142 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Şevket Rado nun okuduğum ilk kitabı Aslında kitaba başlarken pek heyecanlı değildim. Ama okudukça. Bu fikrim çok değişti . İyikide okumuşum diyorum şimdi . Kitap içinde gayet güzel öyküler var ve bu öyküler insanı gerçekten hem bilgilendiriyor hem düşündürüyor. Hayat misafirlik ihtiyarlık gençlik neşe tatlı dil Güler yüz istemek gönül zenginliği normal insan öğüt takdir iyimserlik kötümserlik çocuklar babaları hakkında ne düşünür Saadet gibi güzel ve tatlı öyküler den oluşuyor. Kitaptan bir sözle incelememi bitirmek istiyorum. Çünkü okunacak çok kitap var daha . Okumaya devam etmek azmimiz canlı kaldıkça yeni kitaplar bize zevk vermeye devam edecektir. Keyifli okumalar dilerim.
Eşref Saat
Eşref SaatŞevket Rado · Elips Kitap · 20082,815 okunma
Reklam
143 syf.
7/10 puan verdi
·
3 günde okudu
"Sizin için günün hangi saati iyidir, buradan bir şey söyleyemem ama bana sorsalar saatlerin en iyisi ne akşam saatidir, ne öğle saati, ne de sabah saati. İnsanlar için en iyi saat muhakkak ki, şu ne zaman geldiği pek de bilinmeyen, adına "Eşref Saat dediğimiz saattir." Şevket Rado hukuk fakültesinden mezun olup, gazete yazarlığı, muhabirlik gibi işler yapmış yazarlarımızdandır. Eşref Saat, Şevket Rado'nun İstanbul Radyosunda yaptığı konuşmaların eser haline getirilmesiyle oluşmuş, deneme tadında bir kitap. Dünyadan şikayet etmenin bize getirdikleri, normal insanın ne olduğu ve olmadığı, kendimizi aldatmanın kolaylığı gibi konulara öğüt, tavsiye vererek farkındalık oluşturmaya çalışmış yazar. Eser, akıcılığı ve bölümlerin kısa olmasından dolayı, kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için güzel bir alternatif.
Eşref Saat
Eşref SaatŞevket Rado · Elips Kitapları · 20052,815 okunma