Ebru Aydın

Ebru Aydın

ÇevirmenEditörTasarımcı
7.9/10
71 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
42
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Öğretmen olduğum için mi, kadın olduğum için mi yoksa sadece insan olmaya çalıştığım için mi bu kadar etkilendim bilmiyorum.
Kitap; genç bir öğretmenin bir kasabaya atanmasıyla gelişen olayları konu etmektedir. Aliye, çocukları kendinin benimseyen & toprağına sahip çıkmaya çalışan güzel bir öğretmendir. Başta Hacı Fettah Efendi (yüzü görünür şekilde başını kapattığı için sürekli iftira atan kişi) & kasabanın bekar- evli demeden neredeyse bütün erkekleri, Aliye’yi rahatsız etmektedir. Buna bir de savaş dönemi olduğu için Yunan baskınıyla gelen Yunan komutan da eklenince Aliye için hayat: iftira, haksızlık, yalan & kışkırtma dolu üstüne gelen insanlarla dolmuştur.
Emellerine ulaşamayan bir avuç kötücül hislerle hareket eden insanlar tarafındansa kitaba da adını veren “ kahpe” ismini almıştır ne yazık ki.
O kadar akıcı & hızlı ilerleyen bir kitaptı ki empati kurmak kaçınılmaz & acaba Aliye huzura erecek mi diye peşi sıra sayfalar gelip gitti. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
***Toprağınız toprağım, eviniz evim. Burası için bu diyarın çocukları için bir ana bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım.

Aslında yukarıdaki cümle her şeyi anlatıyor. Aliye hayata gözlerini kapatırken ki bu son cümlesi bence konunun en can alıcı noktası.
.
Annesi ve babasını küçük yaşta kaybetmiş İstanbul'lu Aliye öğretmen, adı verilmemiş ama herkesin orada görev almaktan kaçındığı bir kasabaya öğretmenliğini ister. Buranın çocuklarına ışık olmak ister. Ta ki milli mücadele savaşı başlayana kadar. Öğretmen olduğu dönemde kasabayı Yunan ordusu işgal eder. Ve Aliye hem vatan savunması yaparken hem de cehaletin temsili Uzun Hüseyin Bey ve Hacı Fettan Efendi'ye karşıda mücadele eder.
Yılmayan, korkmayan, idealist, melek gibi bir öğretmen Aliye. Gelin görün ki vatan savunmasında, vatan haini ilan edilerek "vurun kahpeye" diye diye cahil kesim tarafından linç edilerek öldürülmüştür.
.
Kitap milli mücadele dönemini ve zorluklarını bize anlatırken eğitimin önemini de vurgulamaktadır. Kazanılmış bir zafer varken kaybedilmiş bir öğretmen anlatımı içinizde burukluk yaratıyor.
Okunması okutulması gereken şahane bir dönem romanı. Halide Edip'in yarattığı idealist, güçlü kadın karakter bence o dönemin çok üstünde bir başarıdır.
424 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap, “Nasıl olsa dizisini izledik, okumaya ne gerek var?” denecek kadar basit bir kitap değil. Olaylar diziden tamamiyle farklı, dil ve üslup bakımından doyurucu bir kitap. Konuşmaların naifliği, betimlemelerin mükemmelliğiyle Halit Ziya okuyucuya edebi şölen sunmuş. Diğer basımlar da anlamak zor ve zahmetli ancak Günümüz Türkçesiyle olan bu kitap sürekli sözlüğe bakarak kelime anlamını bulmaktan ve olaydan koparmaktan ziyade büyük kolaylık sağlayarak sadece kitaba, olaylara, hislere vs kendimizi vermemizi sağlıyor.

kitabın sonunda Mehmet Rauf olayları her yönüyle incelemiş, bunun üzerine bizim yorumlamamız ne kadar iyi olur bilinmez :) Keyifli okumalar.
419 syf.
·8 günde·8/10
Tahmin edileceği gibi dizisiyle uzaktan yakından alakası yok. Halit Ziya’nın o eşsiz cümlelerine, betimlemelerine hayran kalacaksınız. Orijinal dilinin ağır olması sebebiyle günümüz türkçesiyle basılan kitabı okudum ona rağmen hala ağır bir kitap çünkü yazarın kendi dili süslü ve hayran bırakıcı ve biraz da karmaşık. Dizisini izlediğim için karakterlere dair düşüncelerim vardı ancak aynı karakterlere karşı kitapta tam zıt denmese de baya farklı bir bakış kazandım. Kitap gerçekten Nihal’in öyküsü, onun duyguları, hassasiyeti ve anlaşılmazlığının kendi içine dönük karmaşıklığı ve ağırlığı, insanda acıma duygusu uyandırıyor. Bihter’in aşka olan aşkı, Behlül’ün iğrendirici doyumsuzluğu ve bencilliği bu aşkı birbirlerine yasak kılıyor. Aşkı memnu, yasak aşk belki de Nihal’in hiç kavuşamayacağı hayatın ona yasak ettiği aşktı...
448 syf.
·8/10
Ben kitabı okudum ve çok beğendim. Kitabın sonuna gerçekten şaşırdım hele ki o son cümleden sonra içim gitti.

Kaan ve Çakıl'ın birlikte geçirdiği zamanlar o kadar mutlu oluyordum ki anlatamam çünkü Kaan çok soğuk bir karakter, onun o halleri beni çok mutlu ediyor.

Haa ama kitabın sonunda Kaan'a içimden ne geçiyorsa saydırdım. Artık yani pes dedirtti bana! Şu anda sadece bir kitap var, kesinlikle ikincisi olmalı çünkü o, orada bitmemeliydi.

Lütfen ikinci kitabı olsun bizlerin de öğrenmek istediği sırlar açığa çıksıınn!!

Eşsiz
424 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Aşkı Memnu-Halit Ziya Uşaklıgil
.
Boğaziçi’nde Melih Bey takımı diye bilinen aileden Firdevs Hanım’ın genç ve güzel kızı Bihter, refah bir yaşam sürmek arzusu içinde ve biraz da annesine inat olarak iki çocuk sahibi, kırklı yaşlarındaki Adnan Bey’le evlenir. Fakat bu evlilikte aradığını bulamayan ve yaşamındaki eksiğin aşk olduğuna inanan Bihter, kocasının çapkın yeğeni Behlül’le bir ilişki yaşamaya başlar. Bu yasak aşk, Adnan Bey’in yalısında öngörülemeyecek büyük felaketlere yol açacaktır.
.
Halit Ziya Uşaklıgil’in en başarılı romanlarından biri olarak görülen Aşk-ı Memnu’da yazar, kahramanların iç dünyalarını, duygularını ayrıntılı olarak tahlil ederek çözümlemelerde bulunmuştur. Kuvvetli bir dilin kulllanıldığı, dış dünyanın canlı ve gerçekçi bir şekilde tasvir edildiği roman, Türk edebiyatındaki realist (gerçekçi) romanlardan biridir.
.
Kitap günümüz Türkçesiyle yayınlanmış ve fazlasıyla akıcı. Ağır ve ağdalı bir dili yok. Tasfirler falan gayet anlaşılır. @beyazbalinayayinlari güzel bir iş çıkartmış.
448 syf.
·2/10
berbat bir kitap bence önermiyorum kitaplıkta boş yer kaplıyor aşırı gereksiz. yazarken neden bu kadar aynı kelimeleri kullanmış boş yapmış bilmiyorum ama kesinlikle para kaybı
448 syf.
·6/10
Ne desem nasıl başlasam hiç ama hiç bilmiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitap ilk çıktığında (zaten yeni bir kitap) iç açıcı kapağı ile ilgimi çekti; yalnız wattpadde yayınladığı hikâyeleri okumadığımdan dolayı alıp almama gibi çelişkide kaldım uzun bir süre. Ve şu an yorum yaptığıma göre aldığımı da anlamışsınızdır.
Ama kitabı okuduğum her sayfada karakterler kızmakla o kadar meşguldüm ki nasıl okudum nasıl bitti anlamadım. Bazı kelimelerin sürekli tekrarlamasını geçtim artık. Çakıl’ın anne ve babasına ebeveynlikten sınıfta kaldıkları için, Çakıl’a çok pasif olduğu, sadece inanmak istediklerine inandığı için, Kaan’a ise ne kadar ruhsuz, duygusuz (daha da sayıyorum ama içimden) olduğu için kitabı okurken öfke patlaması yaşadım.
Ailesinin boşanması sonucu babasıyla yaşamaya başlayan Çakıl, sevgisizliğin içinde babasının katı kuralları çevresinde kalbinde 6 yıldır sadece uzaktan izlediği adını bile bilmediği bir çocuğa karşı platonik duygular besliyor. Tabi yıllar sonra yeni başladığı okulda malum şahısla karşılaşınca işler ondan sonra benim için çığrından çıktı.
Kaan, daha ne yapabilir Çakıl’a dediğim anda öyle bir şey yaptı kiiii, okurken hissettiklerimi nasıl anlatsam boşşş hala düşündükçe sinirleniyorum.
Daha fazla anlatarak ne ben spoi vereyim ne de öfkemi kusayım.
Kitapta bir Arda’yı sevdim doğruya doğru.
424 syf.
·11 günde·5/10
Öncelikle şunu söylemeliyimki kitabı okumak oldukça zor oldu. Günümüz türkçesiyle düzenlenmiş olmasına rağmen anlatımı zor ve yer yer sıkıcı oluyor.

Eleştirime gelirsek, yazarın anlatımı o kadar derin ayrıntılara dayanıyorki yer yer sıkılıyorsunuz. Bu ayrıntılar çıksa kitap incecik kalabilir eminim ama kitabın özelliği zaten bu tanımlamalar, bu tasvirler.

İyi tarafı ise yazar özellikle kadınları tarif ederken muazzam bir tasvir yeteneğine sahip. İliklerinize kadar hissediyorsunuz kitapta geçen duyguları.

Bir diğer eleştirime gelirsek olay geçişleri çok ani oluyor ve o gerekli doruk noktalar çok sade bir şekilde geçiştirilmiş.

Kısaca bu kitaptan beklentim çok daha yüksekti fakat maalesef hayal kırıklığı yarattığını söylemeliyim.
448 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Eşsiz benim cidden sevdiğim ve etkilendiğim bir kitap olmuştu. Zaten genelde bu tarz okuduğum için zevkle okudum Eşsiz’i. Ufak tefek eksiklerini gördüm ama bu eksikler asla rahatsız etmiyor. Bence bir şans verebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.