İsmail Bilgin

İsmail BilginSarıkamış yazarı
Yazar
Derleyen
9.0/10
2.667 Kişi
11,3bin
Okunma
343
Beğeni
14,1bin
Görüntülenme

Hakkında

1964 yılında Gelibolu'nun Evreşe bucağında doğdu. İlk ve ortaokulu Evreşe'de, liseyi Gelibolu'da bitirdi ve İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümünü kazandı. Fakülteye devam ederken, iki sene süreyle Türkiye Çocuk dergisinde çalıştı. Daha sonra, mezun olduğu üniversiteye asistan olarak girdi. 1993 yılında yüksek lisansını, 1999 yılında doktorasını tamamlayarak jeoloji doktoru unvanını aldı. 2000 yılında, akademik hayatını sürdürdüğü İstanbul Üniversitesi'nden ayrıldı. Hâlen bir kamu kurumunda jeoloji mühendisi olarak çalışmaktadır. Yayınlanmış makaleleri bulunan yazarın, edebî faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel çalışmaları da sürmektedir. Küçüklüğünden beri okuma yazmaya karşı büyük tutkusu olan yazar, 2000'de Ömer Seyfettin Hikâye yarışmasında İstanbul Depremi’ni anlattığı “Ne Oluyor Dendiği Zaman” adlı hikâyesi ile birinci oldu. Bu tarihten itibaren artan bir gayretle yazı hayatını sürdüren İsmail Bilgin, 2014'te Eskader tarafından tarih dalında "Kut’ül Amare" romanıyla; 2015'te de Yazarlar Birliği tarafından tarihî roman dalında ilk defa verilen büyük ödüle Çanakkale Romanları/Araştırmaları sebebiyle layık görüldü. Daha çok yakın tarih konularını, özellikle de 1. Dünya Savaşı dönemini ele alan eserlerle çocuklarda tarih bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak için tarihî hikâyeler ve gençlik romanları yazdı ve yazmaya devam ediyor.
Unvan:
Yazar, Mühendis, Çevirmen
Doğum:
Gelibolu, Türkiye, 1964

Okurlar

343 okur beğendi.
11,3bin okur okudu.
184 okur okuyor.
2.876 okur okuyacak.
143 okur yarım bıraktı.
Reklam

Derlediği Kitaplar

Tümünü Gör

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
~~ Gül yetiştirmek için dikene verilen su boşa gitmezmiş .
Sayfa 72
Reklam
Ümitsiz olmayınız. Gecenin sonu aydınlık, yokuşun sonu iniştir. Kıtlığın sonu bolluktur. Çilenin sonu rahatlıktır.
Sayfa 135Kitabı okudu
Enver:
“Taviz vermek, diğer tavizleri doğurur.”
Sayfa 35
Öyledir zahir, her bağımlılığın bir bedeli vardır. İntikamın, tütünün,aşkın,vatanın da bir bedeli var...
Her gece ben
Ancak ne yapsam ne etsem bu düşüncelerimden sıyrılamıyorum... Bu düşünceler aklımı ve gönlümü durmadan ısırıyor.
Yardım çığlıkları :)
Herkese merhabalar öncelikle. 😊 Bu sitede hep kendim için vakit geçirdim şimdiye kadar. Bu kez başkalarına faydalı olabilmek adına yazıyorum. Yeni atanmış bir öğretmenim, az da olsa bilen arkadaşlarım var burada. Köy okulundayım ve okulumun ve öğrencilerimin kitap eksiği var. Ben de onlar için kitaplar edinmek istiyorum. Kendim de alabilirim
Reklam
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli önerilerinizden oluşan kitap listesi;
1984
1984
5️⃣

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
304 syf.
10/10 puan verdi
Sarsın bizleri Beyaz Hüznün hikayesi
Dillere destan Sarıkamış.. Uğruna nice nefer şehit edilmiş Sarıkamış .. Soğuğun en acımasız halı Sarıkamış .. Hüznün diğer adı Sarıkamış .. Rusun kallesligi Sarıkamış .. Faik çavuş Ziver Ve onca diğer neferler .. Hani sözün bittiği yer denilir ya işte tam da sözün bittiği yerdeyim .. Kitabı okurken karın kışın hatta beyazın ne kadar acımasız olduğunu gördüm. Üşüdüm acıktım demeye utandım .. Derdim var demeye utandım.. Kitabı defalarca elimden bıraktım ağır geldi kaldıramadım erlerin yaşadıklarını çektikleri acilarıni onlar fiilen yaşarken ben okuyamadım.. Vatan millet uğruna çekilen her çile . Onca zulüm onca sıkıntı..Askerimiz sadece donarak sehit olmadı o topraklarda ..Hem Rusla hem karla hem açlıkla hem vebayla savaşarak şehit oldu.. Velhasıl kelam okuyun okutturun.. Kitapta en ufak edep ahlak kurallarına aykırılık belirtisi gösteren hiçbir şey yok. Gözüm kapalı gönlüm rahat bir şekilde şiddetle tavsiye ederim .. Beyaz Hüznün hikayesi sarsın bizleri .. ve son olarak AZİZ şehitlerimize ALLAH'TAN rahmet diliyorum. Ve çavuşum dediğin gibi Sarıkamış ve nice şehitleri UNUTMADIK UNUTMAYACAGİZ UNUTANİN KANİ KURUSUN !!!
Sarıkamış
Sarıkamışİsmail Bilgin · Timaş Yayınları · 20192,527 okunma
48 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
Evliya Çelebi'nin Dünya Turu 10 kitaptan oluşan bir settir. Açıkçası seti o kadar video vs. İncelememe rağmen biraz çekimser kalmıştım. Bilenler bilir 7 8 yaş çocukları boğucu, çok fazla karmaşık, akıcı, yaratıcı olmayan kitaplara pek ilgili olmuyorlar masal macera daha çok onlara göre. Oğlumun isteği üzerine çekimser kalsam da bu seti aldık ama iyi ki de almışız diyorum. Oğlumu beraber okumaya alıştırdığım için kitapları beraber okuruz tartışırız. Bugün bu sete başladık 1. Kitap Marmara Korsanları akıcı hemen okumak için yarış içinde olacağınız bir kitap acaba yine ne olacak hangi maceralarla karşılaşacak diye diye yerimizde duramadan okuduk. Hem eğlenip, hem gülüp, hem de öğreniyoruz benim gibi 7, 8 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlere öneririm birlikte bu seti okumayı. Ayrıca yayın evi her kitap için ayrı ayrı sorular hazırlamış. 10 kitap için ayrı ayrı 10 soru bitirince cevaplandırmak adına biz çok sevdik. Oğlum ayrı ben ayrı soruları okuyup bir kağıda cevapladık ben onunkini oda bekimkini kontrol etti şuan ikimiz de full çekmişiz bakalım sırada Evliya Çelebi'nin 2. Kitabı Çalınan Ferman yarından ona başlıyoruz sayfam çocuk kitaplarıyla dolacak gibi :) çocuğu olan arkadaşlar faydalanır umarım herkese keyifli okumalar dileriz.
Reklam
432 syf.
9/10 puan verdi
“Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.”
Büyük zaferlerin büyük kararlardan geçtiğini gösteren söz . Sadece yüce bir Konutanın verebileceği bir emir . Ve Emre uyan 57.Alay - Türk askeri tarihinin en kahraman alaylarından biridir . Fedakarlığın Vatanseverliğin Cesaretin Gayretin Ve Azmin bir SEMBOLÜDÜR . Halkı için ölen ,hayatlarından vazgeçen kahramanlar , onurlu ve tam manası ile GURURURUMUZ olan bir birlikmiş .En umutsuz olduğumuz dönemlerde dahi cesaretlerinden ,kahramanlıklarından kaynak yaratmamız gereken tarihimizdir . İnsana niçin bu memlekete sahip çıkması gerektiğini hatırlatan örneklerden bir tanesi sadece .
57. Alay Çanakkale
57. Alay Çanakkaleİsmail Bilgin · Timaş Yayınları · 2020392 okunma