57. Alay Çanakkale

7,7/10  (10 Oy) · 
26 okunma  · 
9 beğeni  · 
753 gösterim
EFSANE ALAY ÇANAKKALE’DE KURULUYOR

Göremediği bebeğinin mektuba çizilmiş ayak izi koynunda, yarımadayı aylarca arşınlayacak, Kara Emin;
Alay’ın Rum Doktoru Dimotriyati ile İmamı Hasan Fehmi’nin dostlukları;
Ve şehitliğe koşan genç Mehmetçikler…

57. ALAY, 25 Nisan 1915 sabahı emir almamasına rağmen komutanları Mustafa Kemal’in kişisel inisiyatifiyle Conkbayırı’nda büyük kara çıkarmasını durduran Osmanlı alayıdır.
Bu alay Çanakkale’de yok olmayacak ve Galiçya ile Filistin’de de mühim görevler alacaktır.

İsmail Bilgin’in Genelkurmay’da yaptığı araştırmalar sonucu hazırladığı ve sarsıcı savaş sahneleriyle 57. Alay Çanakkale romanı okurun hafızasından çıkmayacak.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  978-605-114-180-0
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
M.Burak SOLAK 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Çanakkalede bir 57. Alay varmış ama kim bu insanlar, kimler ne yapmışta bugünlere kadar uzanmış kahramanlıkları, diye merak ediyorsanız sorularınızın bütün cevapları bu kitapta. Aynı zamanda sürekli okumuş olduğumuz Çanakkale destanlarının aksine olayı içerden bizzat askerlerin gözünden anlatmış buda kitaba farklı bir sürükleyicilik ve keyif katmış. Aynı zamanda Çanakkale muharebesi ile ilgilide çok güzel bilgiler içeren bir kitap. Gerçekten tanınması gereken bir çok kahramana kitapta yer verilmiş. Okumanızı tavsiye ederim. Ancak hala daha 57. Alayın tamamı Çanakkalede mi şehit oldu yoksa diğer cephelerdede (Çanakkale'den sonra) şehit olan askerlerimiz oldu mu sorusuna net bir cevap bulabilmiş değilim.

Onur ÜNAL 
19 Haz 2015 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Atalarımızın kazandığı bu toprakların ne denli sonuçlara mağal olduğunu bilmiyoruz . Bunu öyle cesaretli ve öyle güçlü bi dille ortaya koymuştur ki İsmail Bilgin , o anları an an saniye saniye yaşıyor olacağınıza kesinlikle eminim . Kesinlikle okumalısınız. Vatandaşlarımızın bir çocuğu bu hale nasıl geldiğimizi bilmiyor . İnanın bu kitap çok yardımcı olacak . O yaşananlar bize hikâye gibi gelmemelidir . Bu gerçekleri yasamaliyiz . Ve her zaman söylendiği gibi . " Tarihini bilmeyen , geleceğine yön veremez . "

Mustafa Mutlu 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 144 günde · 7/10 puan

Efsaneleşen 57.Alay üzerine tarihi olaylarla harmanlanarak yazılmış bir roman.Yazar 57.kurgu ile tarihi gerçekleri birleştirerek vermeye çalışmış,böyle olunca da romanın akıcılığı zaman zaman sıkıntıya düşmüş.Yine de Çanakkale'yi anlamak adına okunmalı diyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

sinan makar 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ey Gelibolu'nun kanla sulanan toprakları. Bizler bu toprakları kutsal bildik. Canımızdan çok sevdiğimiz bu topraklara şehitlerimizi kendi ellerimizle gömdük. Bu nazlı topraklar bizim sevdamız. Bu topraklar için her şeyden vazgeçtik. Bir tek sevdamızdan geçmedik. Geçmeyeceğiz de....

57. Alay Çanakkale, İsmail Bilgin57. Alay Çanakkale, İsmail Bilgin
sinan makar 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben artık denize dönen dalgaların bir köpüğüyüm...Öyle demiştiniz. Toprağa düşenler denize dönen dalgalar gibidir.

57. Alay Çanakkale, İsmail Bilgin57. Alay Çanakkale, İsmail Bilgin