Mehmed Paksu

Mehmed PaksuPeygamberimizin Örnek Ahlakı yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
7.1/10
367 Kişi
1.428
Okunma
74
Beğeni
8,1bin
Gösterim

Mehmed Paksu Kimdir?

1953 Haziran’ında, bir Ramazan gününde Gaziantep’te doğdu. Temel dînî eğitimini ilk hocası olan babasından aldı. İlkokuldan sonra üç yıl kadar Gaziantep Ahmet Çelebi Kur’ân Kursu’nda Mehmet Gaye Hoca’dan ve iki yıl kadar da özel hocalardan Arapça dersler aldı. Eğitimini Gaziantep İmam Hatip Lisesi’nde sürdürdü (1970-1977). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu (1981). Yayın hayatına, 1980’de Yeni Asya Yayınları’nda başladı. Can Kardeş çocuk dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı (1981-1982). Yedek subay olarak askerliğini tamamladı (1982-1983). Yeni Nesil Yayınları’nda editör olarak 400 kadar kitabı yayına hazırladı (1983-2000). İlk yazısı 1978′de, ilk kitabı 1984′de yayınlandı. Nesil Yayınları’nda araştırmacı-yazar olarak çalışıyor. 1992′den bu yana Moral FM‘de haftaiçi her gün Moral Kuşağı adlı dinî içerikli proğram hazırlayıp sunuyor. İki yıl kadar ”Dünden Bugüne Tercüman” gazetesinde yazılar yazdı. Halen Bugün Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapıyor. Yazar, evli ve üç çocuk babasıdır.
Tam adı:
Mehmet Paksu
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar, Editör, Çevirmen
Doğum:
Gaziantep, Türkiye, 2 Haziran 1953

Okurlar

74 okur beğendi.
1.428 okur okudu.
50 okur okuyor.
536 okur okuyacak.
29 okur yarım bıraktı.

Mehmed Paksu Derlediği Kitapları

Tümünü gör

Mehmed Paksu Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Allah kuluna kızar mı hiç ??
Allah diyor ki; "Bak kulum! Ben sana dua etme nimeti verdim. Beni herzaman arayabilirsin, ihtiyaçlarını heran isteyebilirsin." Kim sana böyle birşey diyebilir? Allah'ın "telefonu" sürekli açık, günde yüz defa da arasan Allah memnun olur, hatta aramazsan kızar. Bu konuda hadis şöyledir: "Kim Allah'a dua etmezse, Allah ona kızar."
Hastalık duanın sebebi .
Peygamberimiz (a.s.m)şöyle buyurmuştur: "Hastaların duasını alınız. Onların duası makbuldür." Yüce Rabbimiz, bize hastalığı daha çok dua etmemiz için vermiştir.
Duanın gücü !!
İbni Ömer'in rivayetine göre Peygamber Efendimiz (a.s.m) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz dua başa gelmiş ve gelecek şeyler için faydalıdır. Onun için sık sık dua edin."
Oruçlunun yanında oruçsuzlar yemek yiyecek olursa, melekler oruçluya rahmet okurlar

Mehmed Paksu İletileri

Tümünü gör
Selamün aleyküm 1 k halkı, 25 Mart Cumartesi günü
Peygamberin Ramazanı
Peygamberin Ramazanı
adlı eseri okumaya başlıyorum. Sizleri de beklerim inşallah :)
leylünehar

leylünehar

@lotuscicegi
·
19 Mart 15:58
Ramazan için biri okuma etkinliği düzenlese, iştirak sağlarız inşallah :)
~RECEP AYININ İLK CUMA GECESİ~
"Kabe'nin Rabbine yemin olsun ki, Muhammed anne karnına düştü. O, dünyanın emanı ve halkının güneşidir"
Mübarek Aylar, Günler ve Geceler
Mübarek Aylar, Günler ve Geceler
Mübarek Aylar Günler ve Gecelerin Faziletleri
Mübarek Aylar Günler ve Gecelerin Faziletleri
Eve iki rekât namaz kılmak, bize Peygamberimiz aleyhissalatü vesellâmın bir tavsiyesidir. Bu namaz, insanı kötülüklerden korur. Ebû Hüreyre radıyallâhü anh anlatıyor: Allah Resûlü aleyhissalâtü vesellâm şöyle buyurdu : "Evine girdiğin zaman iki rekat namaz kıl! Bu seni, evine gelecek kötülükten korur. Dışarıya çıkarken de iki rekat namaz kıl, bu da seni dıştan gelecek kötülüklerden korur." Bezzâr, Mecmau'z- Zevâhid, 2:283.
Mehmed Paksu
Mehmed Paksu
Sünnete Göre Günlük Hayat
Sünnete Göre Günlük Hayat

Mehmed Paksu Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
160 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 saatte okudu
•”Bir şey isteyince insandan isteme. Zira verirse minnettir, vermezse zillettir. Allah’tan iste, verirse nimettir, vermezse hikmettir.” . •”Allah’ı tam olarak bilecek olsak, zerre kadar ümitsizliğe kapılır mıyız, duam kabul olmadı diye yakınıp durur muyuz?” . //DUAM NEDEN KABUL OLMUYOR? //MEHMED PAKSU Dua, kulluğun özüdür. İsteme ihtiyacının giderilmesi için insanın kendisini yaratana yönelmesidir. Bazen sesli, bazen sessiz, bazen hüzünlü bazen sevinçli ruh hallerinde kalbini açmasıdır. Kitap; duanın mahiyeti üzerine durmakta, niçin dua etmeliyiz sorusunu sormaktadır. Duanın kabul olmasının veya olmamasının Allah ile kulun bağlantısını nasıl etkilediğini, bildirirken, bazı sorulara da cevap veriyor. Duamız kabul olmuyorsa neden olmuyor? Her istediğimizi elde edeceğimiz bir dua var mı? Günah işliyorum duam kabul olur mu? Her ettiğimiz dua, her istediğimiz bizim hayrımıza mıdır? Duanın kabulünü geciktiren kulun acele etmesi midir? Bu ve benzeri sorulara yanıt veren kitap, peygamber dualarına da yer vererek, duanın nasıl yapılması gerektiğini de vurguluyor. Duanın hakiki anlamını öğrenip, bilinçli istemek, beklemeyi bilmek, kalbin ihtiyacına da odaklanıp samimiyetle hoşnutluk kazanmak çok önemli duygular. Bu duyguları doğru kaynaklara uygun yöntemlerle yönelmek de esas mesele oluyor.
Duam Neden Kabul Olmuyor?
Duam Neden Kabul Olmuyor?Mehmed Paksu · Nesil Yayınları · 202138 okunma
244 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
“Ahiret nimeti bize yeter.” Bu kitap sayfa sayısı az ama toplam 24 adet konu başlığı olmak üzeredir. Sayfa sayısı az olmasına rağmen her konu başlığı altında peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in örnek davranışları anlatılıyor. Sayfa sayısı az olmasına rağmen yazarımızın
Mehmed Paksu
Mehmed Paksu
kalemi o kadar etkili ki üzerinizde derin bir teessür bırakıyor. Okumanızı öneririm.
Peygamberimizin Örnek Ahlakı
Peygamberimizin Örnek AhlakıMehmed Paksu · Nesil Yayınları · 2006393 okunma
160 syf.
9/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Kitabı büyük bir zevk,istekle elimden bırakmadan okudum. Biliyor dediğimiz oysa ne kadar eksiğimiz var. Yarım yalamak dua ediyoruz ağız ucuyla hatta, örneklere bakınca neler neler öğreniyoruz. Allah hepimizi ıslah eylesin. Kitabı tavsiye ederim... Hedefine varmak istiyorsan, isteklerinin yerine gelmesini arzu ediyorsan, insan olarak elimden gelen bütün yollara başvuracaksın, her türlü meşru sebebe yapışacaksın, hiçbir açık kapı birakmayacasın. Fiili duayı eksiksiz yaptıktan sonra da, sözlü dua için uzun bir zaman ayıracaksın, günlerce duaya duracaksın. İşte ozaman Allah'ın rahmetini çekecek, yardımını hak edecek, fırsatlar emeklerine ve arzularına kavuşacaksın.
Duam Neden Kabul Olmuyor?
Duam Neden Kabul Olmuyor?Mehmed Paksu · Nesil Yayınları · 202138 okunma