Meltem Erkmen

Meltem Erkmen

DerleyenÇevirmenEditörTasarımcı
8.2/10
3.619 Kişi
·
9,8bin
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.328
Gösterim
Adı:
Meltem Erkmen
Tam adı:
Meltem Erkmen Kapucuoğlu
Unvan:
Editör, Çevirmen
Doğum:
1973
Ölüm:
2018
İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra yayıncılık dünyasına girdi.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
488 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10 puan
Bir kitabın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız :) Bu kitabı okumaya başladığım zaman artık kitap okumak istemediğimi fark ettim. Belki bu son kitabım olacaktı. Sanırım bir çıkmazdaydım ve bu kitap artık beni deli gibi kitap okumaya sevk etti :)
Okurken bir şey fark ettim ben... ben gülmeyi unutmuştum. İnsan unutabilir mi gülmeyi demek unutabiliyormuş benim gibi. Ama bu kitapla kahkaha attım herkes bana 'delirdi' gibi baksa da :) Evet dediğim gibi kitabın yarısına kadar gülmeden duramıyorsunuz. Küfürler olmasaydı iyiydi ya neyse. Hem de genç bayan yazardan hiç beklemezdim. acaba bizim Yaprak, Büşra olmasın...
Kitabın konusuna değinelim biraz 4 erkek içinde büyüyen bir kız (erkek Fatma) aşk arayışında... Bazı kısımlar geçiştirildi bazı bölümleri karışıktı...
En çok kitapta ki arkadaşlığı, dostluğu ve gerçek aşkı sevdim. Çünkü bu üçü de şimdilerde bulmak imkansızla eş değer.
"Dostum için ölürüm ben ölecek bir dost bulabilirsem eğer. Anladın mı?"
Beğendim. Eğer bunalımdaysanız ilaç gibidir tavsiye ederim :))
Yazarın hayal gücünden bir kesit;
"Kafamda dönüp duran tilkilerin kuyruklarını uçurtmamın ucuna bağladım.
Hayal dünyamdaki imkânsızlıklardan bir gemi yaptım. Gülüşlerimi bir kavanoza koyup gelecekteki hayal kırıklıklarım için sakladım. Bir de içimden üçe kadar sayıp, ömrümden üç saniye çaldım. Yazdıklarım, tuhaf bir kızın kafasında yarattığı birkaç tuhaf karakterden ibarettir. Eğer siz de o tuhaf kişilerdenseniz, benim dünyamdaki şirinleri görebilirsiniz. Ya da gelin sadece, birlikte zillere basıp kaçalım..."
191 syf.
·6 günde·8/10 puan
Gençlerin hayatlarını ve düşünce dünyalarını en güzel biçimiyle ele alan bir kitap. Dünya’nın sadece tozpembe hayatlara sahiplik yapmadığını, kişinin yaşı kaç olursa olsun, belirli hatta asla katlanamayacağımızı düşündüğümüz olayları da içinde barındırdığını yazarımız kaleme alıyor.

Kısaca ve spoiler olmadan konusundan bahsetmek gerekirse;
Ana kahramanımız Bahar’ın daha gençlik çağındayken annesinin ölümüyle sarsıldığı zamanı ve tam aile içi dayanışmanın vakti gelmişken, bireylerin birbirinden daha da uzaklaştığında genç kızın hissettiklerini ve yaşadıklarını okuyoruz.

Çok sıcak ve tatlı bir hikaye olduğunu düşünüp siz değerli okurlara da tavsiye ediyorum :)
488 syf.
·Puan vermedi
Kitabı moralim bozuk olduğu bir dönemde okumuştum ve beni baya keyiflendirmişti. Espriler,kitaptaki kişiler oldukça eğlenceliydi. Konusunu biraz basit buldum ve sonunu kitabın daha yarısına gelmeden tahmin ediyordum ,tahminim de yanılmadım :) Kitaptaki dostluk çok güzeldi, böyle bir dostluğa özenmedim değil.. Tabiki gerçek hayatta böyle dostluklara pek rastlanılmıyor, yinede kitap akıcıydı ve gülmek isteyen herkese tavsiye ediyorum :)
488 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Mizah alanındaki en güzel kitaplardan. Fazlasıyla komik ve fazlasıyla eğlenceli. Yaprak ve Ali çocukluk arkadaşı ve birbirlerinin ilk aşkları.
324 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Taa ortaokul sıralarında okuduğum, ilk uzun soluklu kitap serisi diyebilirim.(sanırım üstünden en az bi 11-12 yıl geçmiştir). Arkadaşlarla beraber dönüşümlü olarak okurduk ve sürekli Serra aşağı Serra yukarı konuşur, mutlu olurduk. Bi sonraki kitabını okumaya can atardık.

Şimdi uygulamada dolanırken rastladım ve gerçekten çocukluğum gözümün önünden geçti. Ama maalesef Serra'cım; senin eğlenceli hayatını okurken ilerde kendimizin de senin gibi mutlu olacağımızı sanan ve büyümeye heveslenen bizler; büyüüük bir hayal kırıklığı yaşadık. Keşke büyümeseydim diyorum artık. Ne senin günlüğünü okurken kurduğumuz o hayaller gerçek oldu ne de hayatımız senin kadar sorunsuz ve eğlenceli geçti.
(Arka fonda Ibrahim Erkal- çare gelmez ağlamaktan şarkısı çalıyor.)
Yine de okuduğum zamanlar; beni mutlu eden, bende ve birçok kız arkadaşımda güzel anıları barındıran bir seri oldun.
Eski basımları görmekte ayrı bir duygulandırdı.
283 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Şahsımca, muhteşem bir kişisel gelişim kitabı. Kitabın başından sonuna kadar... ("Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak.") diyen bir yazarımız var. Bu yazar, kitabın ilk sayfalarında kendi hayatını anlatmış. Kitap okurlarını kendine çekmek için. Bence bunu başardı da, Yazarımız, zor bir hayat geçirmiş. Ama asla vazgeçmemiş ideallerinden, hayallerinden, amacından, hedefinden.

Kitaba gelecek olursak, Kitapta: Mutlu yaşamın sırrını yazarımız, dokuz ana başlık altında toplamış. Ve kitabın bir bölümü bitince, ikinci bölüme geçmeden yazarımız, birinci bölümün özetini çıkarmış. Bu özet de, okuyucuyu şahsımca, daha çok motive ediyor. Bir de; kitap bize, hayatında büyük boşluğa düşen o boşlukta daima mücadele eden insanları anlatıyor. Yazarımız, hayatlarında böylesine umutsuz, çaresiz kalmış insanlara kitabını yazarak, destek olmuş. Ve bu çaresiz insanlarda, bu kitabı okuyarak, kitabın içindeki planları, programları, anektotları yerine getirerek, yazarın anlatışına göre, hayatlarında çok başarılı olup, kariyer sahibi saygın insanlar haline gelmişler.

Yazarımız, İyi ki bu kitabı yazmış. Bir hayata değil, birçok hayata şahsımca bu özel kitabını yazarak dokunabilmiş. Sevgili 1K severlere kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Ve bu aşağıda yazacağım cümleyi hayatınızın her ucunda aklınıza getirin.

Unutmayın! Daima hatırlayın. (Umut, hayatın bir ucunda her zaman nefes alıyor. Kitapla kalın sevgiler :)
488 syf.
·5 günde·7/10 puan
Kitapta 4 erkek 1 kız içeren arkadaş grubunun arkadaşlığını mizah yoğunluğu ile anlatılıyor. Çok eğlenceli bol bol gülerek okuyacağınız bir kitap. En çok kitapta ki arkadaşlığı, dostluğu ve gerçek aşkı sevdim. Kitaptan edebi olarak çok şey beklemeyin ve çok takılmadan boş zamanınızda okuyun. Küfürler olmasa daha iyiydi. Eğer bu tarz okumayı seviyorsanız tavsiye ederim.
200 syf.
·7 günde·Puan vermedi
İclal Aydının günlüğü gibi bir kitap. bazen yaşadığı bir anı yada olayı ,bazen de duyduğu bir hikayeyi anlatmış. Kitabın içinde kendinizden bir parça bulabileceğinizden eminim. Her ne kadar yazar cümleleri gereğinden fazla uzatmışsa da okunulası bir kitap.
191 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Annesinin ölümünün ardından Bahar'ın ailevi sorunlarla karşılaşması ve bu sorunları aşması anlatılan bu gençlik romanda sadece Bahar'ın sorunları yoktur,elbette.Bahar'ın bir şeyler hissetiği Serdar,hep ama hep yan yana olduğu arkadaşlarıda ailevi sorular yaşamaktadır.Okul ve aile sorunları yaşayan bu gençlerin birbirlerine olan bağları ve sevgileri bu sorunları soyutlayacaktır ve her şey düzelecektir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Meltem Erkmen
Tam adı:
Meltem Erkmen Kapucuoğlu
Unvan:
Editör, Çevirmen
Doğum:
1973
Ölüm:
2018
İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra yayıncılık dünyasına girdi.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 9,8bin okur okudu.
  • 435 okur okuyor.
  • 4.480 okur okuyacak.
  • 189 okur yarım bıraktı.