Meltem Erkmen

Meltem Erkmen

ÇevirmenEditör
8.4/10
2.757 Kişi
·
7,2bin
Okunma
·
6
Beğeni
·
953
Gösterim
Adı:
Meltem Erkmen
Tam adı:
Meltem Erkmen Kapucuoğlu
Unvan:
Genel Yayın Yönetmeni, Çevirmen
Doğum:
1973
Ölüm:
2018
İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra yayıncılık dünyasına girdi.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
488 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Bir kitabın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız :) Bu kitabı okumaya başladığım zaman artık kitap okumak istemediğimi fark ettim. Belki bu son kitabım olacaktı. Sanırım bir çıkmazdaydım ve bu kitap artık beni deli gibi kitap okumaya sevk etti :)
Okurken bir şey fark ettim ben... ben gülmeyi unutmuştum. İnsan unutabilir mi gülmeyi demek unutabiliyormuş benim gibi. Ama bu kitapla kahkaha attım herkes bana 'delirdi' gibi baksa da :) Evet dediğim gibi kitabın yarısına kadar gülmeden duramıyorsunuz. Küfürler olmasaydı iyiydi ya neyse. Hem de genç bayan yazardan hiç beklemezdim. acaba bizim Yaprak, Büşra olmasın...
Kitabın konusuna değinelim biraz 4 erkek içinde büyüyen bir kız (erkek Fatma) aşk arayışında... Bazı kısımlar geçiştirildi bazı bölümleri karışıktı...
En çok kitapta ki arkadaşlığı, dostluğu ve gerçek aşkı sevdim. Çünkü bu üçü de şimdilerde bulmak imkansızla eş değer.
"Dostum için ölürüm ben ölecek bir dost bulabilirsem eğer. Anladın mı?"
Beğendim. Eğer bunalımdaysanız ilaç gibidir tavsiye ederim :))
Yazarın hayal gücünden bir kesit;
"Kafamda dönüp duran tilkilerin kuyruklarını uçurtmamın ucuna bağladım.
Hayal dünyamdaki imkânsızlıklardan bir gemi yaptım. Gülüşlerimi bir kavanoza koyup gelecekteki hayal kırıklıklarım için sakladım. Bir de içimden üçe kadar sayıp, ömrümden üç saniye çaldım. Yazdıklarım, tuhaf bir kızın kafasında yarattığı birkaç tuhaf karakterden ibarettir. Eğer siz de o tuhaf kişilerdenseniz, benim dünyamdaki şirinleri görebilirsiniz. Ya da gelin sadece, birlikte zillere basıp kaçalım..."
488 syf.
·Puan vermedi
Kitabı moralim bozuk olduğu bir dönemde okumuştum ve beni baya keyiflendirmişti. Espriler,kitaptaki kişiler oldukça eğlenceliydi. Konusunu biraz basit buldum ve sonunu kitabın daha yarısına gelmeden tahmin ediyordum ,tahminim de yanılmadım :) Kitaptaki dostluk çok güzeldi, böyle bir dostluğa özenmedim değil.. Tabiki gerçek hayatta böyle dostluklara pek rastlanılmıyor, yinede kitap akıcıydı ve gülmek isteyen herkese tavsiye ediyorum :)
488 syf.
·Beğendi·9/10
Mizah alanındaki en güzel kitaplardan. Fazlasıyla komik ve fazlasıyla eğlenceli. Yaprak ve Ali çocukluk arkadaşı ve birbirlerinin ilk aşkları.
283 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Şahsımca, muhteşem bir kişisel gelişim kitabı. Kitabın başından sonuna kadar... ("Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak.") diyen bir yazarımız var. Bu yazar, kitabın ilk sayfalarında kendi hayatını anlatmış. Kitap okurlarını kendine çekmek için. Bence bunu başardı da, Yazarımız, zor bir hayat geçirmiş. Ama asla vazgeçmemiş ideallerinden, hayallerinden, amacından, hedefinden. Kitaba gelecek olursak, Kitapta: Mutlu yaşamın sırrını yazarımız, dokuz ana başlık altında toplamış. Ve kitabın bir bölümü bitince, ikinci bölüme geçmeden yazarımız, birinci bölümün özetini çıkarmış. Bu özet de, okuyucuyu şahsımca, daha çok motive ediyor. Bir de; kitap bize, hayatında büyük boşluğa düşen o boşlukta daima mücadele eden insanları anlatıyor. Yazarımız, hayatlarında böylesine umutsuz, çaresiz kalmış insanlara kitabını yazarak, destek olmuş. Ve bu çaresiz insanlarda, bu kitabı okuyarak, kitabın içindeki planları, programları, anektotları yerine getirerek, yazarın anlatışına göre, hayatlarında çok başarılı olup, kariyer sahibi saygın insanlar haline gelmişler. Yazarımız, İyi ki bu kitabı yazmış. Bir hayata değil, birçok hayata şahsımca bu özel kitabını yazarak dokunabilmiş. Sevgili 1K severlere kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Ve bu aşağıda yazacağım cümleyi hayatınızın her ucunda aklınıza getirin. Unutmayın! Daima hatırlayın. (Umut, hayatın bir ucunda her zaman nefes alıyor. Kitapla kalın sevgiler :)
488 syf.
·Beğendi
Kitabı ilk wattpad'de görüp başlamıştım. Sanırım lise son sınıftaydım. Her ne kadar bir ergen kitabı olarak söylense de gerçekten okuyup eğlenmeye değer bir kitap. Yakında filmi de çıkacak. Her neyse. Bu kitabın kocaman bir ailesi öncelikle bunu belirtmeliyim sanırım. İlk yazım halinden şuanki haline kadar yaşanan bütün zorlukları,aksilikleri,kitabın wattydeki daha eğlenceli halini biliyorum. Anakuş yani kitabın yazarı Büşü gerçekten çok samimi bir kız. Mümkün olduğunca okurkuşlarıyla konuşmaya,onlarla ilgilenmeye çalışıyor. Ve bunu gerçekten her platformda yapıyor. Wattyde başlayan bu büyük aile zamanla facebookta daha da büyüdü. Okurkuş buluşmaları yapıldı. Pizza günleri yapıldı. Birbirini tanımayan onlarca insan kitapta geçen bir "bulut ol" ifadesiyle birbirlerinin üzüntülerine derman olmaya çalıştı. Aynı şehirde olanlar gerçekten büyük bir sevgiyle buluşup kitapta geçen şeyleri birlikte yaptılar. Kitap basıldıktan sonra Anakuş'un imza günleri anlatılamaz derecede sımsıcak geçiyor. Her imzalanan kitaptan sonra okurkuşuna sımsıkı sarılıyor. Bütün iyi dileklerini sunuyor. Kitabın basılması film olması sırasında bir sürü zorluk yaşadı Büşü. Bütün zorluklara rağmen her şeyi okurkuşların sevgisiyle atlattı. Okurkuşlarına gerçekten değer veren bir yazar. İnstagramda,snapchatte en deli hallerini görmeniz mümkün. Hep yazarı anlatmış kitapla alakalı bir inceleme yok diyeceksiniz ama o incelemeyi başka arkadaşlar yapmış zaten. Ben içinde bulunduğum bu kocaman aileyi tanıtmak istedim size. Bir okur-yazar ilişkisinin çok ötesinde bir durum var ortada. Sosyal hesaplardan bakınca belki size çok saçma,gereksiz gelecek ama içinde bulunan için gerçekten sımsıcak bir yuva. Böyle bir yuvanın üyesi olduğum için şanslıyım.
200 syf.
·7 günde·Puan vermedi
İclal Aydının günlüğü gibi bir kitap. bazen yaşadığı bir anı yada olayı ,bazen de duyduğu bir hikayeyi anlatmış. Kitabın içinde kendinizden bir parça bulabileceğinizden eminim. Her ne kadar yazar cümleleri gereğinden fazla uzatmışsa da okunulası bir kitap.
120 syf.
·Puan vermedi
Üçüncü ve dördüncü basamağı okuduktan bir süre sonra yanıtı keşfettim. Birden hayata ve üstlendiğim her göreve yaklaşımımın büyük bir iyimserlik ve güven içermeye başladığını fark etmiştim! Dünyaya hayatla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini ve başarıya nasıl ulaşabileceğini anlatan ben bile daha önce böyle bir deneyim yaşamamıştım. Bütün faaliyetlerimi ve günlerimi zenginleşmiş, dolu dolu hale gelmiş, güzelleşmiştir. Yıllardır süregelen güçlük ve sorunlarla bile daha kolay daha mücadele edebiliyorum. Bana neler olduğunu anlayamıyorum; ama Simon'ın Cennetten Öğütleri adını verdiği hayat basamaklarının üzerimde büyük bir etkisi olduğu kesindi.
324 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Taa ortaokul sıralarında okuduğum, ilk uzun soluklu kitap serisi diyebilirim.(sanırım üstünden en az bi 11-12 yıl geçmiştir). Arkadaşlarla beraber dönüşümlü olarak okurduk ve sürekli Serra aşağı Serra yukarı konuşur, mutlu olurduk. Bi sonraki kitabını okumaya can atardık.

Şimdi uygulamada dolanırken rastladım ve gerçekten çocukluğum gözümün önünden geçti. Ama maalesef Serra'cım; senin eğlenceli hayatını okurken ilerde kendimizin de senin gibi mutlu olacağımızı sanan ve büyümeye heveslenen bizler; büyüüük bir hayal kırıklığı yaşadık. Keşke büyümeseydim diyorum artık. Ne senin günlüğünü okurken kurduğumuz o hayaller gerçek oldu ne de hayatımız senin kadar sorunsuz ve eğlenceli geçti.
(Arka fonda Ibrahim Erkal- çare gelmez ağlamaktan şarkısı çalıyor.)
Yine de okuduğum zamanlar; beni mutlu eden, bende ve birçok kız arkadaşımda güzel anıları barındıran bir seri oldun.
Eski basımları görmekte ayrı bir duygulandırdı.
288 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın başında yazar kendini, New York'un en mutsuz gençlerinden biri olarak tanımlıyor ve başından geçenlerden, kitabı yazma serüvenine kadar birazcık özgeçmişinden bahsediyor bize. Daha sonra bu kitaptan istifade edebilmek için yapılması gereken 9 öneriyi belirtiyor ki gerçekten faydaya değer. Ve bölüm bölüm ruhunuza hitap etmeye başlıyor.

Üzerini çize çize, not ala ala okuduğum bu kitabın bir özetini çıkardım ve slayt haline getirmeyi planlıyorum. Çünkü yaşam koçum Sinem bana; "Bu kitabı okurken yazarın kendin olduğunu düşüneceksin ve bana 1 saatlik bir sunum yapacaksın! Seni Dale Carnegie olarak görmek istiyorum karşımda." dedi. Ön hazırlıklarım tamam ve yaklaşık 20 günlük bir süre içinde bu sunumu yapmayı planlıyorum.

Sizlere tavsiyem, eğer ki bu kitabı hayatınıza monte etmeyi planlıyorsanız, bu tarz bir çalışma yapmanız.

Unutmayın; "Üzüntüyü bırakın, yaşamaya bakın."

Saygılarımla...
488 syf.
·1 günde·1/10
Sevenleri kusura bakmasın. Ergenseniz seveceğiniz bir kitap. Kitap amerkadaki gençlik dizileri filmleri vb. şeyden alıntılarla dolu. Yazar çok fazla dizilerden ve filmlerden etkilenmiş. 20 yaşınızın üstündeyseniz okumayın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Meltem Erkmen
Tam adı:
Meltem Erkmen Kapucuoğlu
Unvan:
Genel Yayın Yönetmeni, Çevirmen
Doğum:
1973
Ölüm:
2018
İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra yayıncılık dünyasına girdi.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 7,2bin okur okudu.
  • 373 okur okuyor.
  • 3.649 okur okuyacak.
  • 150 okur yarım bıraktı.