Muhammed Ebu Zehra

Muhammed Ebu ZehraMezhepler Tarihi yazarı
Yazar
8.9/10
82 Kişi
382
Okunma
65
Beğeni
6,2bin
Gösterim

Muhammed Ebu Zehra Kimdir?

Prof. Dr. Muhammed Ebu Zehra (1898-1974), zaman zaman Şeyh Muhammed Ebu Zehra olarak da anılan, Mısırlı İslam alimi, yazar ve entelektüel. Birçok önemli fakih ve İslam aliminin biyografilerini yazmış, mezhepler tarihi üzerine eser vermiş, İslam hukukunda suç ve ceza, vakf ve mülk konularında eserler kaleme almıştır. Biyografisini yazdığı İslam alimlerinden birkaçı şunlardır: Ebu Hanife, Malik bin Enes, Şafii, Ahmed bin Hanbel, Zeyd bin Ali, Zeynelabidin, Cafer es-Sadık, İbn Hazm, İbn Teymiyye. Akademisyen olan Ebu Zehra gerek el-Ezher gerekse Kahire Üniversitesinde ilahiyat dalında öğretim üyeliği yapmıştır.
Tam adı:
Muhammed b. Ahmed b. Mustafâ Ebû Zehre
Unvan:
Mısırlı İslam Alimi ve Yazar
Doğum:
Mısır, 29 Mart 1898
Ölüm:
11 Nisan 1974

Okurlar

65 okur beğendi.
382 okur okudu.
41 okur okuyor.
310 okur okuyacak.
30 okur yarım bıraktı.

Muhammed Ebu Zehra Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Çünkü kolay yoldan elde edilenler çabucak unutulmakta, zorlukla edinilen şeyler ise kolay kolay unutulmamaktadır.
Spinoza der ki : "Bize eşyayı güzel gösteren, görünüşümüz değil, eğilimlerimidir."
Sayfa 18 - Çelik yayıneviKitabı okuyacak
“Alçakça bir hayat mı, şerefli bir ölüm mü? Bunlar yenen iki yemektir bana göre. İkisinden birini seçmek gerekliyse Bana düşen seve seve gitmektir ölüme.”
Sayfa 55 - Çelik YayıneviKitabı okuyor
"Her gün bir valiyi değiştirmek bile benim için zalim bir valiyi bir saat görevde tutmaktan daha hayırlıdır." Hz.Ömer
Sayfa 39 - Çelik YayıneviKitabı okuyor

Muhammed Ebu Zehra İletileri

Tümünü gör
Herkese selamün aleyküm, Aranızdan bir kişiye aşağıda yer alan seçmiş olduğu bir eseri hediye etmek istiyorum. Eseri yorumda belirtmeniz kâfidir. Not: Eser Kitapyurdu teslim noktasından alınacaktır, bilginize.. Açıklanma Saati: 22:00 Eserler: 1-
Peygamber Efendimiz'in Hayatı
Peygamber Efendimiz'in Hayatı
2-
Hakikat Çiçekleri
Hakikat Çiçekleri
3-
Bir İ'caz Delili Olarak Kur'an Hukuku
Bir İ'caz Delili Olarak Kur'an Hukuku
4-
Bir Müslüman Cinsellik ve Aşk’a Nasıl Bakmalı?
Bir Müslüman Cinsellik ve Aşk’a Nasıl Bakmalı?
5-
İslam Dünyasının Krizleri
İslam Dünyasının Krizleri
6-
Tuhfetü's-Sufiyyin
Tuhfetü's-Sufiyyin
7-
Müridin Edepleri
Müridin Edepleri
EBU HANİFE'NİN VASİYETİ
Ebu Hanife zehirlendiğini anlayınca, zindanda ziyaretine gelmiş öğrencilerine, "Ölünce beni gasp edilmemiş bir toprağa gömün!" diye vasiyette bulundu ve vasiyetnamesini yazdırdı: 1-Arap olmayan müslümanların, anadilleri ile ibadet etmeleri meşrudur. 2-Bir insanının mü’min olduğunu ibadeti belirlemez. 3-Kimin cennete veya cehenneme gideceğini Allah'tan başka hiç kimse bilemez. 4-Beşeri (insani) ilişkilerde dindarlık ölçü değildir. 5-Namaz kıldırdığı için para almak helal değildir. 6-İmana dair son sözü Allah söyler. 7-Din için toprak gasp etmek (mülkiyeti başkasına ait bulunan bir malı zorla almak) meşru değildir. 8-Evlenme ve eş seçme hakkı kadının kendisine aittir. 9-Arapça kutsal dil değildir, kutsal olan anlamdır. 10-Allah'ın elçileri, Allah'ın kitabına aykırı konuşmazlar. 11-Kur’ana ve akla aykırı rivayetler, kaynağı ne olursa olsun reddedilir. 12- İslam'da evliya diye bir sınıf yoktur, mü’minler Allah'ın evliyasıdır (dostudur). 13- Cinayetin cezası, mü’min ve kafir için aynıdır. 14-Haram para ile hasenat (hayır işleri) yapılmaz. 15-Zulüm yapan idareciye hediye verilmez, hediyesi alınmaz. 16-İyiliği emretmek, kötülükten alıkoymak farzdır. 17-İslam akıl ve vahiy dinidir. Aklı olmayanın dini de yoktur.
Ebu Hanife
Ebu Hanife
"bugün budala Avrupalılar İslamın kendilerine yaptığı iyilikleri bilmelidirler. Mısırlılar Tatarları yenmekle Avrupalıları yok olmaktan kurtardılar"
Muhammed Ebu Zehra
Muhammed Ebu Zehra

Muhammed Ebu Zehra Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
750 syf.
·
Puan vermedi
Mezhepler
İtikadı ve siyasi mezhepler tarihi öğrene bilineceği nadide eserlerden biridir. İslam tarihini en kırılgan süreçlerden birin siyasi mezhepler Sunni, Şii ve Haricilerdir, onları anlamak için çıkış sebeplerine bakmak gerekir...
Mezhepler Tarihi
Mezhepler TarihiMuhammed Ebu Zehra · Çelik Yayınları · 2018238 okunma
1691 syf.
·
Puan vermedi
Peygamberi Anlamak
Siyer kaynakları okunduğundan her zaman farklı bir bilgi anlayış karşı karşıya gelirsin çünkü yazarın bilgi birikimi eser yansır! Siyer kitapları çalışma alanları ve Peygamber misyonu anlama çabası ile ve sünneti kendi hayatın uygulaması.
Son Peygamber Hazreti Muhammed
Son Peygamber Hazreti MuhammedMuhammed Ebu Zehra · Kitabevi Yayınları · 199722 okunma
240 syf.
10/10 puan verdi
Kitabı İbrahim Kalın'ın İslam ve Batı kitabında kaynak olarak kullandığını görüp ismini not almıştım birde bir hocama hristiyanlık üzerine bir kitap önermesini isteyince söylemişti. Tevafuk kütüphanede rastlaşınca okumaya karar verdim :) Kitap konferanlar üzerine oluşturulsa da konu bütünlüğü sağlanmış, hem Hristiyan kaynaklarına hemde İslam'î kaynaklara göre iki başlıkta konular ele alınmıştır. Hz. Meryem'den başlayarak Hristiyanlığın doğuşu gelişimi sade ve anlaşılır bir üslûpla anlatmıştır. Hristiyanlığın neden bu kadar manevi yönü ağır bir din olmasına, dönemin yunan roma ve yahudi kavimlerinin durumlarına, teslis akidesinin kaynağına ve felsefe ile ilişkisine, incillerin içerikleri ve nasıl olduştuklarına az ve öz şekilde değinerek hıristiyanlığın doğuşunu ve gelişimini anlatmaktadır. İbadetler veya ritüellerden çok inanç şekillerini konu olarak işleniyor. Okumak isteyenler için bildiğim kadarıyla şuan kitabın basımı yok nadir kitap gibi sitelerden, sahaflardan veya kütüphanelerden temin edebilirsiniz.
Hristiyanlık Üzerine Konferanslar
Hristiyanlık Üzerine KonferanslarMuhammed Ebu Zehra · Fikir Yayınları · 19781 okunma