Simge Delikanlı

Simge Delikanlı

Çevirmen
7.7/10
27 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
131 syf.
·5 günde·9/10
Huhhh! Ne kitaptı ama. Klasik bir Dostoyevski . Müthişti. Buyrun incelemeye.

19.yy Rusya'sinda aydınlar çar yönetimine bayrak açmıştı. Özellikle iki grup, baticilar ve slavcilar Rus çarı 2. Nikolay'in tepkisini çekmişti. İçlerinde dostoyevski'nin de olduğu bir grup ( petrasevski grubu) aydın idam cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra sürgün cezasına çevrildi. Kötü günler geçirdi sürgün yıllarında dostoyevski. İlk kitabı İnsancıklar ile büyük bir övgü almıştı. İkinci kitabı Öteki ile aynı başarıyı saglayamayinca depresyona girdi,hayata küstü. Daha sonra gelen sürgün yılları boyunca yeraltına çekildi onun tabiriyle.Yeraltından Notlar , dostoyevski'nin sürgün dönüşü yazdığı bir kitap. Kitabın girişinde hayal ürünü bir çalışma olduğu söylense de, yazarı tanıyanlar bu romanın ya da denemenin otobiyografik bir eser olduğu girusundeler.

Yeraltından notlar, diğer dostoyevski romanları gibi inşan psikolojisi odaklı, felsefi, yoksulluk ve ahlak temalarının sıklıkla kullanıldığı bir eser. İki bölümden oluşuyor.

İlk bölümde, isimsiz bir yeraltı kahramanının psikolojik monologlari yer alıyor. Yeraltı insanının iç dünyasında yaptığı haykırışlar, itiraflar, serzenişler ve hakaretlerine yer verilmiş. Şık sık okurla dertlesiyor, soru soruyor, onlardan yardım istiyor. Kendi söylemine birkaç satır sonra kendi cevap veriyor, hatta kendi sözlerine karşı çıkıyor.

İkinci bölümde ise, yeraltı kahramanının hayatından belli kesitlere yer verilmiş.
İlk bölüm sert, ikinci bölüm akıcı. İnce olduğuna bakılmaksızın, içeriği çok yoğun bir eser bu eser. Dostoyevski eserleri arasında sonlara bırakın bu kitabı, ancak mutlaka okuyun.
128 syf.
·5/10
Olga, Maşa, İrina adında üç kız kardeşin babalarının ölümüyle yaşadıkları bocalama ve tek erkek kardeşlerinin evlendiği Nataşa’yla yaşadıkları uyumsuzu konu alan kitapta Rusya’nın sorunlarına da değinilmişti. Tiyatro olarak yazılan eseri türü sevenler de sevecektir.