Don Quijote La Mancha'lı Yaratıcı Asilzade - 2 Cilt Takım

8,4/10  (226 Oy) · 
1.383 okunma  · 
176 beğeni  · 
3.420 gösterim
"Romanın 'öz' babası Miguel de Cervantes Saavedra, kendisini izleyen tüm romancıları yapıtlarının 'üvey' babası konumuna düşüreceğini -çünkü Don Quijote'den şu ya da bu biçimde etkilenmemiş tek büyük romancı yoktur- (...) okuruna seslenirken bilebilir miydi?"
Jale Parlanın yerinde saptamalarıyla: "Shekaspeare'le birlikte belki de ilk kez 'modern' okuru düşleyen" ve sadece "şövalye romanları"nınn değil, "Rönesans'ta kullanılan bütün yazınsal türlerin otoritesini yıkan" bu öncü yazarın, "1605 yılından beri en çok okunan, en çok sevilen, en çok yorumlanan ve yeniden en çok yazılan" ve belki postmodern anlatıyı bile dört yüzyıl önceden haber veren bu öncü romanı, ilk kez tam anlamıyla Tükçede.
La Mancha'lı Yaratıcı Asilzade Don Quijote, Roza Hakmen'in İspanyolca aslından yaptığı tam metin çeviriyle (ve Ahmet Güntan'ın şiir çevirileriyle) nihayet dilimizde.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  920
 • ISBN:
  9789753633383
 • Orijinal Adı:
  El Ingenioso Hidalgo Don Quijote De La Mancha
 • Çeviri:
  Roza Hakmen, Ahmet Güntan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Don Kişot'un yarı gerçek yarı hayali savaşlarını dünyada beğenmeyen yokturdur sanırım. Bana göre yazılmış ve yazılacak olan kitaplar arasında en iyilerden biri olma özelliğini daha çok uzun yıllar koruyacak...

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bu kitabı okumayan günlük hayatta bir çok kez kullanılan kitaptan alıntılar, benzetimler, imgeleri anlayamazlar. Don Kişot insanın içindeki deliyi sevmesini sağlayan bir kitap. Üstünde konuşulacak çok şey var. Cervantes olağanüstü bir yazar..
Bknz. Şebnem Ferah - Değirmenler

KeMâL 
 14 Eki 2015, Kitabı okudu, 2 günde

Öncelikle 1000 küsür sayfalık 2 Ciltlik eserin tamamı değil kısaltılmış olarak okudum. Modern roman tarihinin ilk eseri olması ayrı bir güzellik. İçeriğe gelecek olursak ; roman genelinde iki karakterden oluşuyor. Biri ana kahraman Don Kişot soylu, cesur ve idealist diğeri Sanço silik, çıkarına düşkün ve sağduyu sahibi biri. Hayalini gerçekleştirmek isteyen Don Kişot'a takılıp , ada sahibi olmayı sanan Sanço'nun maceraları. Ayrıca romanda ismi geçip hayali olan betimlemeler ile canlanan karakterler var. Şövalyemiz dünyayı yanlışlardan kurtarmak isteyen bir karakter. Hayalini gerçekleştirmek için onlarca yol deniyor. Gerek deliliğe vuruluyor, gerek cesaretine hayran kalınıyor; gerek şansı yaver gidiyor ama başarısız oldukça yılmıyor. Kısacası kimse umudunu kaybetmemeli amaçlarının peşinden koşmalı. Okunmalı. Zaten başyapıt. Bizim tavsiyemize gerek olmaması gerek....
Yazarın hayatında şaşırtıcı bir osmanlı öyküsü de var. Okuyun... Çok şaşıracaksınız...

https://tr.wikipedia.org/wiki/Miguel_de_Cervantes

Elif Büşra Yılmaz 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

'Ne kadar gerçeklik diye bağırsak da çoğumuz sanrılarımızla yaşıyoruz.' imajının öne çıkmış isimlerinden asil bir şövalyenin hikayesi. Şövalye olmak mazide kalmış belki ama şövalye kalbi taşımak çok da imkansız olmasa gerek

Şirin Keyfci 
02 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Herkesin bir kahramanı var benim ki Don Kişot dünyayı değiştirebilecek tek umut ışığı, yanıpta sönmeyen son kibrit. Dünyayı kötülüklerden temizlemek isteyen bir şövalye.Dünya kirlenmeye devam ediyor ve biz seni bekliyoruz Don Kişot.

Aleyna Cınar 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Haciminden çok daha ağır,dolu ve güzel bir kitap..Orijinalinden okumanızı öneririm.İnsana dine,hayata,her şeye dair bir tat bulacaksınız bu kitapta.Yel değirmenlerini,Sanchoyu,Dulcinea'yı kendi hayatınızda sembollestiriyorsunuz.Tadı sonsuz..Anlaşılması için çok emek lazım...

Yasemin A. 
29 Tem 21:16, Kitabı okudu, 9 günde, Puan vermedi

Tüm romanların atası olan bu kitap, içinde yaşayan bir çocukla birlikte, hayata karşı durmaya çalışan bir adamın hikayesini konu alır. Kitap biraz uzun diye gözünüzü korkutmasın. Kurgusu ve akıcılığı oldukça yerindedir.

Berk Liman 
13 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Don Kişot edebiyat için ayrı bir eşik bence ondan önce ve ondan sonrası var . Ayrı bir parantez açılacak kitap. Okuduğumda etkisinden uzun süre kurtulamamıştım.

Umut Çalışan 
14 Haz 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Yalan yok, 1088 sayfa kasamadım, kısaltılmış versiyonunu okudum. Aslında daha önce başka kısa bir versiyonunu da okumuştum ama kitaplıktan bu çıkınca okumadan edemedim.

Hepimiz yel değirmenleri ile olan savaşını hatırlasak da, Don Kişot'un aslında çok daha fazla maceralı bir hayatı var. Hayaletler, büyücüler, sahte büyücüler ve daha pek çok. Bende ki edisyona göre evden üç kez kaçıyor. En sonuncu da onu evine döndürmek için bir oyun oynayan arkadaşları bir yıl silahını bırakmaya ve evine dönmeye ikna ediyorlar.

Genel olarak hafif, esprili bir anlatımı var. Bir ada sahibi olmak için Don Kişot'un peşinden giden Sancho Panza en az efendisi kadar çılgın. Tamamını okumaya üşenseniz de en az bu kadarlık bir kısa versiyonu muhakkak okunmalı...

Bekir İstanbul 
14 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

http://www.telegraph.co.uk/...one-should-read.html sitesinde herkezin okunması gereken 100 roman listesinde 10. sırada olmayı kesinlikle hakeden bir eser. Tek kelime ile "harika"

3 /

Kitaptan 73 Alıntı

Ferah 
26 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Çünkü içim, makul bir saatte uyuyabilecek kadar huzura kavuşmadı henüz."

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes
Şeyma 
05 Eyl 12:59, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Her güzellik âşık etmez; bazılarına bakmaktan hoşlanılır ama istek uyandırmazlar; her güzellik âşık etse, istek uyandırsa, kalpler karmakarışık olur, yolunu şaşırır, nerede duracaklarını bilemezlerdi; çünkü sayısız güzel insan olduğundan, istekler de sayısız olurdu. Oysa derler ki, gerçek aşk bölünmez, kendiliğinden olur, zorla olmaz."

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 123 - Yapı Kredi Yayınları)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 123 - Yapı Kredi Yayınları)

-Oğlum, aynı gayeye hizmet ettikleri müddetçe kitap kılıca kuvvet vermiştir. Eğer kılıç kullanan kişi, kitapsızın biri ise; yaptığına savaş değil çapulculuk denir.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 63)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 63)
Nurhan Işkın 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bunun üzerine Don Kişot, eğeri üzerinde doğruldu, göğüsünü kabarttı, üzengilerine sıkı sıkı bastı, miğferinin siperini düzeltti.

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 287)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 287)
Şeyma 
06 Eyl 19:20, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Delikanlıların aşkı çoğu kez aşk olmayıp şehvet olduğundan, haz elde edildiği an biter. Ve aşk gibi görünen şey, mecburen söner, çünkü tabiatın koyduğu sınırı geçemez, oysa tabiat gerçek aşka bu sınırı koymamıştır..."

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 201 - Yapı Kredi Yayınları)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 201 - Yapı Kredi Yayınları)
Öznur 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Karanlık bütün günahların üstünü örten kirli bir yorgandır."

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes
esra demirkol 
11 Haz 13:51, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ah şeytan! Ah doymak bilmeyen muhteris nefsim! İkiniz ne de kötü arkadaşlarsınız..

Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 352 - yason yayınları)Don Quijote, Miguel De Cervantes (Sayfa 352 - yason yayınları)
Öznur 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Şerefli bir kişi düştüğü zaman ona ilk darbeyi sefil ayak takımı indiriyor..."

Don Quijote, Miguel De CervantesDon Quijote, Miguel De Cervantes

Kitapla ilgili 4 Haber

Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ?
Ünlü yazarların ilk kitapları nasıl reddedildi ? Dünya edebiyatında, bugün birer başyapıt sayılan çok sayıda eser yayınevleri tarafından reddedilmişti. Bu reddedilme hikâyelerinden bazılarını derledik.
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap!
İşte, Feridun Andaç’a göre gençlerin okuması gereken 10 kitap! Edebiyatımızın usta ismi Feridun Andaç, “İlkgençlik çağında birinin iki şeye ihtiyacı var: iyi kitap/yazar ve sinema. Onu duygu yolculuğuna çıkarıp gezindirebilecek ve düşüncelere salacak kitaplar ve filmlerle buluşması, o yaş döneminde bunları okuyup izlemesi eminim ki yaşama çizgisinin belirlenmesinde etkileyici olacaktır.” diyor. Aşağıda, Edebiyat Haber okurları için seçtiği on kitabı bulabilirsiniz.