Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

9,3/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
786 gösterim
Kaleme aldığı manifesto kadar "Andy Warhol'u vuran kadın" olarak da tanınan Valerie Solanas, küçüklüğünden itibaren patriyarka karşısında yaşadığı her şeyden politik sonuçlar çıkartmış ve Manifesto'da ifade etmiş. Aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili yazdıklarında bu açıkça görülür.
Kadınların yaratılıştan noksan, zayıf ve aşağı oldukları asırlardır iddia edilir. Valerie bunu eğlenceli bir biçimde ters yüz etmiş ve doğal, bilimsel! politik sonuçlarına götürmüş; eğer bir cins eksikse, bu eril olandır ve öyleyse onların bertaraf edilmeleri gerekir.
Bu manifestonun "kadın erkek çoğumuzun, kadın kalbinde yattığına inanmak istemediğimiz bir intikam ateşini dillendirdiği" söylenir.
Katılıyoruz...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2002
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789755701684
 • Orijinal Adı:
  SCUM Manifesto
 • Çeviri:
  Ayşe Düzkan
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

yasemin yeter 
04 Eyl 13:39, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu toplumda hayat, en iyi halinde bile can sıkıntısından ibaret olduğundan ve toplumun hiçbir tarafı kadınlara uygun olmadığından; uygar-kafalı, sorumlu, heyecan arayan dişilere hükümeti yıkmak, para sistemini bertaraf etmek, her alanda otomasyonu kurumlaştırmak ve eril cinsi yok etmekten başka çare kalmıyor.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 23 - *sel)Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas (Sayfa 23 - *sel)
sule sevinc 
13 Mar 00:02, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Erkek, dişilerin işlevinin çocuk doğurup yetiştirmek, eril egoyu pohpohlamak, rahatlatmak ve gevşetmek olduğuna inandırmaya çalışır; yani öyle ki dişi, başka herhangi bir dişiyle yer değiştirebilir. Ama gerçeklikte, dişinin işlevi, ilişki kurmak, sevmek, haz almak ve kendisi olmaktır ve başka kimsenin bunun yerini tutması mümkün değildir; eril işlev ise sperm üretmektir. Artık sperm bankaları var.

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas

Erkek biyolojik bir kazadır. Y geni, tamamlanmamış bir x genidir; yani tamamlanmamış bir kromozomlar serisidir. Daha başka bir deyişle erkek; eksik bir dişidir, daha gen aşamasında yaşamına son verilmiş ayaklı bir kürtaj...

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie SolanasErkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Valerie Solanas