Reis Bey Bütün Eserleri 18

8,2/10  (32 Oy) · 
120 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.442 gösterim
Mesudiye Otelinin holü... Cephede, holün sokağa bakan vitrini... Vitrinde, otelin ismi tersine okunuyor... Sol dip köşede, girinti şeklinde iki duvarlık bir dirsek... Dirseğin sağ duvara bakan uç tarafında da, yukarı kattan inen ve dirseğin ön ucundan bükülüp cephe istikameti bulunan merdiven.. Sağda, sağ ön köşeye geçit bırakan müracaat gişesi... Gişenin arkasında ve duvarda, anahtar hücrelerinin çerçevesi... Merdiven kıvrığının sağ duvara bakan tarafında, vitrinin ortasında, giriş kapısıyla gişe arasında, ön planın sol ve orta yerinde, beyaz örtülü masalar ve iskemleler... Sağ ve sol köşelerde iki büyük koltuk... Göze çarpan herşey kenar semtte, orta halli bir otel manzarası gösteriyor...

(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789758180110
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
20 Oca 11:19, Kitabı okudu, 22 günde, Beğendi, 8/10 puan

Çevremdeki insanlara nazaran tiyatroya giden biriyim. Genelde Devlet Tiyatroları veya Şehir Tiyatroları yabancı eserlerin Türkçeye çevrilmesini sahneye koyarlar. Bu çeviriler ne kadar harika olursa olsunlar tat vermezler. Zira Türkçe mimik, vurgu ve düşünme bu çevirilerde aktarılamaz. Bu nedenle bu tiyatrolarda bariz bir pürüzlülük hissederim.
Bu duruma çözüm daha fazla Türkçe Tiyatro oyunu yazılması yayınlanması ve oynanmasıdır.

Bu konuda geri miyiz? ileri miyiz? bilemiyorum. Ancak elimizde Reis Bey adıyla harika bir oyun var.

Bir Hakim'in yanlış kararının ardından yaşadıklarını anlatan, psikolojik bir iç savaşın tiyatral hali.

''Gözyaşı suçun rengini soldurmaz.''

Öve öve bitiremedikleri Reis Bey'i okuyalım dedim. Necip Fazıl'la alakalı düşüncelerimde bir değişme olmadı. Keza kendi özelliklerini başkalarına yükleyerek anlattığı bir tiyatro eseri olmuş. Suçlularda bulunan bazı özellikler daha önce bizzat kendisinin tattığı şeyler olduğu için tanımları kuvvetli olmuş. ''Merhamet ve adalet'' temalı ilerleyiş, merak ettiren bir kitaptı. Kumarhane kısmını özellikle detaylı detaylı yazması dikkatimden kaçmadı :D Necip Fazıl hayranları linç etmeden kısa keselim, realist bakalım biraz da; vicdan muhasebesinin cılkını çıkaran gaddar bir adamın portresi.

Şevket Erciyas 
19 Oca 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Hakim Bey'in verdigi hatali bir idam kararinin ardindan yasadigi vicdan azabi ve bundan kurtulmak icin verdigi merhamet etme ve acima duygularinin islendigi 3 perdelik bir tiyatro eseri fena degildi .

Babamın tavsiyesiyle bugün Reis bey filmini izledim. Normalde filmini izlediğim kitabı okudum saymam fakat bu kitap tiyatro kitabı olarak yazıldığından ayrı bir bu filmi izlediğimde kitabı okumuşum kabul edebilirim diye düşündüm.
Üstad Necip Fazıl gerçekten mükemmel bir esere imza atmış. Film 1988'de çekilmesine rağmen inanın guncel izledigim filmlerden daha dolu daha tatmin ediciydi. Ki film sadece 1 saat 30 dk idi. Filmde yani kitapta olağanüstü vurucu cümleler var. Filmi durdurup şöyle bir düşündüğüm çok oldu.
Kitap ve film mükemmel bence okunmalı, izlenmeli.

vurkan i 
03 Oca 21:59, Kitabı okudu, 5/10 puan

Bir mahkeme reisinin gaddarlığı merhemetten acımaktan uzak yaşam felsefesi verdiği hatalı idam kararı ile yerle bir olur.Hayata bakış açısı tamamen değişirartık insanlara acıma ile merhametle bakmayı öğrenir.

Kübra 
 05 Mar 21:45, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bir vicdan azabı,bir affedilme isteği,bir sevgi,bir suçsuzluk,bir suçluluk,bir masumiyet,bir yumuşak kalp,bir sert kalp... Hepsi bu kitapta.Ne de güzel anlatmış Necip Fazıl.

ayhan özköroğlu 
12 Nis 11:05, Kitabı okudu, 10/10 puan

elinizden bırakmadan en fazla bir saat içinde bitireceksiniz. Sonra aslında bitirmediğinizi anlayıp bir kez daha ve sonra bir kez daha. Bilmem anlatabildim mi?

Ebrar ayla Çinal 
 02 Ara 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kesinlikle okunmalı, Türk insanının pek çoğu bu kitabın filmini seyretmistir fakat kitabı okurken insan nasılda her daim egolarina, nefsine, kibrine yenik düşüp sonradan pişman olacağı kararlar veriyor göreceksiniz. Çokça empati yaptıran insanın kendi benliğini sorgulamasını sağlayan bir kitap...

Kitaptan 27 Alıntı

Kalplerinizi değiştirin
Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.
- Kalp değişir miymiş istenince?
- Dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalp.
''Ateşini bulsun; hemen değişir.''

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek

"Can taşıyan, yüreği atan her yaratığa acıyın! Ağzından kemiğini çaldıran köpeğe, her parçası ayrı ayrı kıvranan solucana, tabanı yanan çakala…Hepsinin üstünde insana; buruş buruş beyni, alnı ve çenesiyle gözyaşı döken insana acıyın!"

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)

Kalbinizi değiştirin.Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 76 - Büyük doğu yayınları)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 76 - Büyük doğu yayınları)
elif kırmzıgül 
28 Eyl 16:21, Kitabı okudu, 9/10 puan

Harika adam!.. Cüceler memleketinde dev.. Alışılmış lafları, fikirlerin, birkaç gök tepesinden bakıyor. Yazık ki özlediği besteyi, kendisinden başka kimseye ezberletemeyecek!..

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek

Sen kaplanı yetiştir, besle sonra pençe atıyor diye boynuna kement at, ipe çek! Yazıktır kaplana,günahtır kaplana! Kanunu, bir şey ortadan kalksın, yapılamaz olsun diye değil, bizim başka turlu yaptığımızı, bazıları bu türlü yapmasın diye çıkarıyoruz.

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 140)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 140)
elif kırmzıgül 
28 Eyl 16:24, Kitabı okudu, 9/10 puan

Göklerin merhamet dolu olduğuna inanıyorum. Bizse umacı korkusuyla yorgan altına kaçan çocuk gibi nefsimizin beton çatısını tepemize çekmiş, yaşamayı öldürüyoruz!

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
3 /